איתן לשם

שתי ספינות תיירים צפויות לעזוב בסוף השבוע את נמל האינאן הסיני, בדרכן לשני ארכיפלגים בים סין הדרומי. ספינה אחת תשייט לעבר איי פאראסל, בזמן שהאחרת תדרים מעט יותר לאיי ספרטלי. זו אמנם ידיעה שיכולה הייתה להיחשב כתו אופטימי ביחס להתאוששות ענף התיירות בעולם, אלא ששתי הספינות הללו – שישהו באזור ארבעה ימים כל אחת – הן חלק ממבצע צבאי סיני, הלכה למעשה. שני היעדים שלהם הם שני ארכיפלגים בעלי משמעות צבאית וכלכלית, שסין השתלטה עליהם למרות טענות בעלות מצד וייטנאם, מלזיה, אינדונזיה וברוניי.

למעשה סין ניצלה את 11 החודשים האחרונים, בהם האזור בדומה לעולם כולו התכנס פנימה כדי לטפל במגפת הקורונה, כדי לחזק את אחיזתה בים סין הדרומי – שעל כולו היא דורשת בעלות. דרישה זו הובילה לעימותים עם אומות האזור ואף עם ארצות הברית. בחודשים הללו סין אסרה ואף מנעה מדייגים וייטנאמיים ומלזיים לדוג באזור, העבירה לאיים כמויות גדולות של חיילים והקימה בחשאי בסיס צבאי של ממש, כולל מסלולי המראה ונחיתה. כעת סין מתכוונת להשיב לאזור את התיירים, ובכך לקבע סופית את מעמדה כשליטה החוקית של האיים הללו.

שתי ספינות התיירות יקבלו ליווי צמוד של ספינת בית חולים Nanyi 13, שכבר נשלחה לאזור איי פאראסל. הספינה מכילה 100 מיטות אשפוז, לצורכי "טיפול רפואי צבאי ואזרחי כאחד", כפי שהבהירו השלטונות הסיניים. בוייטנאם, שטוענת גם כן על חזקה באיים הללו בעקבות תביעת בעלות צרפתית עליהם בעבר (צרפת שלטה בווייטנאם אותו הזמן), תקפו בחריפות את "מיזם התיירות הסיני". דוברת משרד החוץ, לה ת'י ת'ו האנג כינסה מסיבת עיתונאים ביום חמישי האחרון, בה כינתה את פעולותיה של סין באזור "הפרה בוטה של ריבונות וייטנאם באזור, של החוק הבינלאומי ואין בהן צידוק משפטי כלשהו".

הרצון של סין לשלוט בים סין הדרומי נובע ממניעים רבים, ביניהם זה הכלכלי. שווי האזור מבחינת תעבורת סחורות בלבד עומד על חמישה טריליון דולר בשנה, לפי ההערכות, כשסין לוטשת עיניה גם לקידוחים להפקת נפט וגז במעמקי הים. בשעה שרוב מוחלט של ציי התיירות העולמיים מושבתים, סין תשגר את שתי ספינות התיירות הגדולות ביותר שיצאו לים מאז תחילת המגפה בינואר האחרון, והתפשטותה ברחבי העולם החל ממרץ.

מה יעשו התיירים שיזכו לצאת לשיט המתוקשר סביב הארכיפלג הטרופי הזה? הקרוז בן ארבעת הימים ישייט בין האיים הזערוריים שמרכיבים את הארכיפלג, כולל מגוון אפשרויות צילום של חופים לבנים ועצים טרופיים הצומחים מהם. בשנים האחרונות סין עודדה מאוד את התיירות לאזור, בין היתר באמצעות שיווק האזור כיעד לחתונות. "כמו הוואיי רק בהרבה יותר זול", הגדיר זאת מושל האיים מטעם הרשויות הסיניות. סוכנויות תיירות אף שיווקו את האזור לתיירים סיניים כ"תיירות פטריוטית" שנועדה להשיב למדינה את השליטה עליהם. כל הפעולות הללו הופסקו לפני 11 חודשים, כאמור, אך השבוע האיים הבתוליים יזכו לראות שוב תיירים פוקדים אותם. לדאבונם של השכנים הוייטנאמיים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ