סין למתקדמים: אכסניות כפריות, מעט תיירים והרבה אמנות

אדריכלות סינית מהפנטת, אירוח כפרי מרגיע והרים פסטורלים מלאים בשקט: מחוז אנחווי הסיני משמר את הקסם של השושלות העתיקות. פלא שיש כאלו שקוראים לו גן עדן?

ג'סטין ברגמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
XIDI בסין
קיץ ב-XIDI בסיןצילום: Getty Images IL
ג'סטין ברגמן, ניו יורק טיימס

במרחק של 400 קילומטרים מגורדי השחקים המבהיקים של שנחאי שוכן חלון לעולם שהתקיים לפני מאות שנים. למרות התמורות הדרמטיות שהביאו המהפכה התרבותית והתיעוש, הכפר הקטן שידי במחוז ההררי אנחווי הצליח להישאר כמעט ללא שינוי מאז הימים המאוחרים של שושלת מינג וימיה המוקדמים של שושלת צ'ינג, לפני מאות שנים. שיטוט בין השבילים הצרים והצצה אל החצרות הפתוחות של הבתים המרשימים יגרמו לכם לחוש כאילו גלשתם בזמן לימי הקיסרים הסינים.

אמנים ויזמים צעירים רבים מאמצים את המקומות האלה בגלל התחושה ההיסטורית שהם מקנים. בעוד התיירים עולים על האוטובוסים הביתה, הסטודנטים לאמנות, שמגיעים מבירת המחוז חפיי ומערים אחרות, נשארים ללילה או לסוף השבוע. כשהם עומדים מאחורי כני הציור שלהם בשבילי הגרניט של הכפר או על הסלעים באזור, נראה שהם סופגים השראה מהאדריכלות הקלאסית של הכפר, שנעלמה מעריהם המלאות בגורדי שחקים.

יש שתי סיבות לכך שהכפרים האלה שמרו על הקסם העתיק שלהן: מיקום וכלכלה. הם שוכנים עמוק בתוך האזור הכפרי של אחת הפרובינציות העניות של סין, שלתושביה אין משאבים להרוס את הישן ולהתחיל מחדש.

גם התומכים בשימור שיחקו תפקיד מפתח. ב-2000 הכריז אונסק"ו על שידי (Xidiׂ) ׂועל הכפר השכן הונגצון (Hongcun) כאתרי מורשת עולמית. במקום לעודד את התושבים לעזוב, הגו בכירי שידי תוכנית שתבטיח להם נתח מהרווחים מכרטיסי הכניסה לעיירה (כ-12 דולר), כל עוד הם שומרים על המראה המסורתי של בתיהם. יזמים מרחבי סין שזיהו את ההזדמנות החלו להגיע, קנו נכסים מוזנחים, השקיעו בשיפוץ והפכו אותם לחנויות ולאכסניות. כתוצאה מכך התיירות משגשגת, בין היתר בשל קרבתו של הכפר לאטרקציה נוספת, הפארק הלאומי חואנגשאן (ההר הצהוב-huangshan), אך בעיקר הודות למשיכה ההיסטורית והאסתטית של המקום.

הר הואנגשאן בסיןצילום: Getty Images IL

לשידי יש היסטוריה מפוארת. הכפר, שנוסד ב-1047 על ידי משפחת הו, נהפך למרכז סחר בתקופת שושלת מינג, ששלטה ב-1368-1644. במקביל להתרחבות האוכלוסיה, צברו בני משפחת הו כוח ובנו מבנים דו קומתיים וקשתות ענק, שאחת מהן עדיין ניצבת בכניסה לכפר. עושרו של הכפר החל להידלדל לאחר סופה של שושלת צ'ינג, ששלטה ב-1644-1911, אך עדיין אפשר לראות שרידים לתהילת העבר של שידי. 80% מהתושבים, למשל, מתגאים בשם הו.

רבים מבתי הסוחרים מרשימים בגודלם: המפוארים ביותר נבנו במאה ה-16 ועוצבו בסגנון הויז'ו, כפי שהאזור נקרא בעבר. החצרות הפנימיות, מלאות בגנים ובבריכות דגים קטנות, ממשיכות אל תוך אולמות כנסים שבהם תלויים על הקירות הגבוהים דיוקנאות של האבות הקדמונים. כמעט בכל משטח, בין אם זה עץ או אבן, חרוטים עיטורים.

לי גויו, אמנית משנחאי, נמשכה לאדריכלות החיננית הזו בתחילת העשור הקודם, כשחיפשה מבנה במטרה להפוך אותו לאכסניה. הבית שעליו התפשרה לא מפואר כמו בתים אחרים בשידי - זה היה בית של מורה מתקופת שושלת מינג, ששימש כדיר חזירים כשמצאה אותו. אבל לי ראתה את הפוטנציאל שהיה גלום בנכס בן 400 השנה. "רבים חולמים למצוא גן עדן, אך אף פעם לא באמת מוצאים כזה", היא אומרת. "אני מצאתי".

ב-2006 היא פתחה את אכסניית "החזיר של גן העדן" (Heaven's Pig Inn), תזכורת לשימוש הקודם שנעשה במקום. האכסנייה צנועה למדי, עם חמישה חדרים, גן קטן ולאונג' בקומה השלישית, שמשקיף על גגות הרעפים השחורים של הכפר. אופיה של האכסנייה מחפה על גודלה הצנוע: לי ציידה את החדרים בשידות, בכיסאות ובכיורים עתיקים, והוסיפה פריטים עליזים כמו מראות המעוטרות בתמונות כוכבי האופרה של בייג'ין, טפטים פרחוניים על הקירות ופנסים וכלובי ציפורים תלויים מהקורות. לי היא הבעלים של נכס נוסף בכפר השכן בישן, שאותו הפכה לאכסנייה בת תשעה חדרים שנפתחה ב-2008.

לול שנהפך לבית הארחה

רוב התיירים מתמקדים רק בשידי ובהונגצון, בשל מעמדם כאתרי מורשת וקרבתם זה לזה, אך בהרי אנחווי יש כפרים אחרים עם אדריכלות לא פחות מעניינת - וחשוב מכך, פחות תיירים. אחד מהכפרים האלה הוא ז'אג'י (Zhaji), ששוכן במרחק של שעתיים נסיעה צפונה משידי. הכפר הקטנטן הזה מורכב גם הוא מבתים לבנים בעלי גגות רעפים שחורים, הצמודים לגדות הנחל הבוצי, אך כאן הם הרבה יותר פשוטים, ושייכים בעיקר לחקלאים.

בכפר יש מעט חנויות ומסעדות, אך אין סטודנטים לאמנות. המקומיים מייבשים בוטנים על סלי במבוק ענקיים בשמש ומייצרים בעצמם טופו. בהשוואה לכפר הזה, שידי נראית כמו שנחאי.

האידיליה הכפרית הזאת היא בדיוק מה שג'וליאן מינה הצרפתי חיפש כשביקש לרכוש בית באזור בתחילת שנות ה-2000. מינה טייל סביב אנחווי במשך שנים, וכתב מחקר אתנוגרפי על כפרים עתיקים עבור אונסק"ו. הוא אהב את ז'אג'י כל כך, עד שהחליט לרכוש בית מתקופה שושלת מינג במחיר מצחיק של 10,000 יואן (5,855 שקלים, יואן = 0.57 שקל). מיותר לציין שהבית הצריך הרבה עבודה. "חיו בתוכו תרנגולות", הוא סיפר. "אבל אז ראיתי את כל ההרים מסביב. הנוף פשוט נפלא".

לאחר שיפוץ שנמשך שלוש שנים, וכלל מציאת עתיקות ובניית בריכת שחייה קטנה, פתח מינה את בית ההארחה צ'אוו (Chawu) ב-2006. בבית ההארחה, המונה שלושה חדרים, מנסה מינה להעניק לאורחיו חוויית אנחווי אותנטית, עם סיור פרטי בכפר ואוכל כפרי המבושל אצל שכניו. הקשר היחיד למאה ה-21 הוא חיבור WiFi שניתן בחינם וערק פסטיס שהוא מגיש בשעת השקיעה מתחת לעץ הערמונים שבגנו.

איך מגיעים ואיפה ישנים?

אפשר לטוס או לקחת רכבת להואנגשאן משנחאי, בייג'ין, גואנגזו, ורבים מהערים הגדולות של סין, עניין שיכול לסייע כשאין רכבת או טיסה ישירה זמינה.

שדה התעופה הקטן של הואנגשאן, במרחק של 10 דקות נסיעה מהעיר, יש טיסות יומיות לשנחאי וממנה, וערים אחרות, כולל בייג'ין, שיאן, גואנגג'ואו וצ'ונגצ'ינג.

רכבת לילה משנחאי אורכת 12 שעות. אוטובוס לוקח רק כמחצית הזמן.

אוטובוסים מהנגז'ו להונאגשאן אורכים כשעתיים וחצי לעיר או נסיעה של 3 וחצי שעות ישירות להרים. אוטובוסים הפועלים מתחנת האוטובוס של האנגזהו מערב אל הואנגשאן סיטי הם אוטובוסים ללא הפסקה והנהג אינו מדבר אנגלית. האוטובוס האחרון בחזרה להאנגזו הוא בשעה 5:50 בערב.

מחיר טיסה הלוך־חזור בין שנחאי לחואנגשאן נע סביב 200 דולר באתר הטיסות הסיני ctrip.com. שידי נמצאת במרחק שעה נסיעה משדה התעופה בחואנגשאן.

Heaven's Pig Inn: עובדי המלון דוברים סינית בלבד, ולכן עדיף לבצע תיאומים דרך מלון בשנחאי. חדר זוגי עולה החל ב-360 יואן ללילה. המלון יכול לארגן הסעה משדה התעופה בתשלום (טלפון: 86-559-515-4555).

ז'אג'י

ז'אג'י נמצא במרחק של שלוש שעות נסיעה מנאנג'ינג, אליה מגיעה הרכבת המהירה משנחאי.

Chawu: מחיר חדר זוגי מתחיל ב-180 דולר לאדם ללילה, מינימום שני לילות. המלון יכול לארגן הסעה משדה התעופה בתשלום, או הסעה בין ז'אג'י לשידי בתשלום (chawu.com).

כתבות מומלצות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים