בצפון קוריאה מצאו פיתרון למלון הריק הגבוה ביותר בעולם

הבניין שנועד להיות המלון הגבוה בעולם' מעולם לא אוכלס uהוא עומד ריק יותר מ-30 שנה. כעת, מעצב תאורה צפון קוריאני מפיח בו מעט חיים ותקווה לעם

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים מעצב התאורה ליד מלון Ryugyong בפיונגיאנג
קים יונג איל, מעצב התאורה ליד מלון Ryugyong בפיונגיאנג צילום: Dita Alangkara/אי־פי

מלון Ryugyong בפיונגיאנג שמתנשא לגובה של 105 קומות, בולט כבר זמן רב בקו הרקיע של בירת צפון קוריאה. הבניין הריק הגבוה בעולם, שהוקם ב–1987, הוא פירמידה גדולה שכולה חשוכה, זולת נורת אזהרה למטוסים שדולקת בראשה. זרים רואים בבניין הבלתי גמור סמל לכישלון שעה שצפון־קוריאנים נזהרים שלא להזכירו כלל.

הבניין עדיין אינו גמור ולא פורסם תאריך יעד להשלמת בנייתו. יש עדיין סימני שאלה לגבי מידת יציבותו של המבנה, העשוי מזכוכית ובטון. אם מוסיפים על כך את אספקת החשמל במדינה שמוגבלת ממילא, עתידו אינו ברור.

כל זה היה עד לא מזמן ולמעשה עד שמעצב התאורה קים יונג איל הפך את הבניין לשיחת היום. בצעד מבריק, בניין מלון ריוגיונג עבר לידה מחדש והפך למקור לגאווה ולסמל לכושר ההמצאה של הצפון־קוריאנים.

בכל לילה במשך כמה שעות - הבניין החשוך והריק, שאין בו כל תאורה פנימית, הופך רקע למופע אור ענק, שבו מוצגים פסלים ומונומנטים מפורסמים, סמלים של המפלגה וסיסמאות פוליטיות וזיקוקי־דינור, באמצעות יותר מ–100 אלף נורות לד.

מלון Ryugyong בפיונגיאנגצילום: Dita Alangkara/אי־פי

"אני גאה מאוד", אמר קים, בכיר מהמרכז לקישוטי תאורה במדינה בראיון שנערך עמו למרגלות המלון. "הכנתי את העיצוב הנהדר לבניין הענק הזה, וכשאנשים רואים אותו זה מעניק להם הרגשה טובה. זה גורם לי לחוש גאה בעבודתי כמעצב". לדברי המעצב, ההכנות והעבודה על מופע התאורה נמשכו כחמישה חודשים. הוא עצמו היה ממונה על תכנון האורות ותכנות המופע, שארכו חודשיים. מומחה אחר היה אחראי על ההתקנה ועל חיבורי החשמל בשטח.

המופע הועלה לראשונה באפריל, לציון יום ההולדת של "הנשיא הנצחי" של המדינה, קים ג'ונג-איל, אך מופעי אור באמצעות נורות לד הם לא המצאה קוריאנית. המופעים נערכים בעולם כבר שנים, כשהידוע בהם הוא מופע על בניין גבוה יותר: בורג' חליפה. היה זה כשהמעצב היפני יוסוקה מורקמי וחברה לונדונית שיתפו פעולה ב–2016 בהעלאת מופע לד בבניין הגבוה בעולם בדובאי.

מגדל ריוגיונג מתנשא לגובה 330 מטר ויש לו שלוש פאות. עיקר המופע מוצג בחזית, ועיצובים פשוטים יותר מאירים את שתי הפאות האחרות. לקונוס שבראש המגדל קים יצר את הדגל הקוריאני בצבעי אדום, לבן וכחול, מתנופף ברוח. גובהו 40 מטר והוא נראה מכל עבר.

התוכנית העיקרית, שאורכה ארבע דקות, נפתחת באנימציה המציגה את תולדות האומה, אחריה מוצגים מחוות לאידיאלים, כמו הסתמכות־עצמית ורוח מהפכנית, ואחריהם רצף של 17 סיסמאות פוליטיות, למשל "אחדות נחושה", "שלמות הרמונית", ו"100 קרבות, 100 ניצחונות".

מלון Ryugyong בפיונגיאנגצילום: Dita Alangkara/אי־פי

האורות מחוברים למערכת בקרה ממוחשבת שגודלה כגודל נגן די־וי־די ביתי. "אפשר לאחסן את התוכנית כולה על כרטיס זיכרון ולהכניס למכשיר הבקרה", אמר קים. "אנחנו יכולים לבצע את הדיאגנוסטיקה במחשב נייד".

ריוגיונג תופס מקום מרכזי במורשת של המנהיג קים ג'ונג איל, אביו של המנהיג הנוכחי קים ג'ונג און ובן הדור השני של מנהיגי האומה. הוא הורה לבנות את הבניין במסגרת ההכנות של ארצו לפסטיבל ה-13 של צעירים וסטודנטים, שאותו אירחה ב–1989 בתגובה למשחקים האולימפיים שנערכו בסיאול ב–1988. הבניין נועד להיות המלון הגבוה בעולם, גבוה יותר מזה שנבנה בסינגפור על ידי חברה דרום־קוריאנית. אבל הבנייה נעצרה לאחר שצפון קוריאה קרסה כלכלית וסבלה רעב בשנות ה-90, בעקבות התמוטטות ברית המועצות.

הבניין נזנח עד שחברת Orascom Group המצרית, שהקימה את הרשת הסלולרית במדינה, סייעה לממן את השלמת מעטפת הזכוכית שלו ב–2011.

מלון Ryugyong בפיונגיאנגצילום: Dita Alangkara/אי־פי

בדומה לאביו, קים ג'ונג און אוהב פרויקטי בנייה שאפתניים, בהם מגדלי מגורים בגובה 82 קומות ו-70 קומות שנבנו באזור ריומיונג בבירה ונפתחו בשנה שעברה, ומתחם מדע וטכנולוגיה גדול ממדים שהבניין המרכזי שלו מעוצב בצורת אטום ענקי.

"נוכל לשנות את תוכן המופע", אמר קים, המעצב. "הזמנים משתנים וכך גם הדרישות והשאיפות של העם, ונוכל לשנות את התוכנית באופן כזה שהיא תשקף אותן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ