בנורמנדי הכריזו על הקמת "פארק זיכרון", הסערה נחתה במהרה

D-Day land, "פארק הזיכרון" החדש של נורמנדי עתיד לקום באחד מחופי החבל ב-2024, בהשקעה עצומה, אך רבים חוששים מהפיכתו של המקום לסוג של דיסנילנד והעצומה בנושא כבר עושה את דרכה לנשיא מקרון

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ווטרנים בריטיים ביום השנה השבעים לפלישה
ווטרנים בריטיים ביום השנה השבעים לפלישהצילום: REUTERS

גם 74 שנים אחרי סיומה, מלחמת העולם השנייה ממשיכה לעורר מתיחויות ומחאות. המוקד הפעם – נורמנדי, אזור הפלישה הגדולה של כוחות הברית לאירופה. נשיא האזור הכריז על הקמת "אטרקציה תיירותית במימון פרטי לחלוטין", והכרזתו הפכה במהרה לזעם של רבים שהביעו את חששם מפני "דיסני סטייל D-Day land". 

דבר תכנונו של הפארק החדש, אמור לספק אטרקציה נוספת לחמישה מיליון תיירים שמבקרים באזור בכל שנה, רובם כחלק מסיורי זיכרון שעוברים במוקדי הלחימה השונים בחופים של נורמנדי. נכון לעכשיו אין מרכז הנצחה מסודר ומקיף, אלא אנדרטאות בודדות הפזורות במקומות שונים באזור.

הפארק החדש אמור להיחנך בקיץ 2024, כשבעולם יציינו 80 שנה לנחיתה, וייבנה בעלות של 111 מיליון דולר. על פי הודעתו של ארווה מורין, נשיא נורמנדי, הפארק יכלול "הקרנות סרטים ומופע אורקולי בעזרת טכנולוגיה חדישה". הוא גם הצהיר כי נעשתה פנייה לבמאי אנגלו-סקסי מפורסם, כשעל פי הערכות בבריטניה מדובר על לא אחר מאשר סטיבן שפילברג.

ההצהרות והתכניות הפכו במהרה לסערה של ממש, כשהאגודה הלאומית הצרפתית לחקר השנים 1939-1945 החלה להחתים רבים על עצומה שקוראת לכבד את המורשת והזיכרון של אלה שנפלו בחוף. העצומה מכילה נכון לעכשיו כ-25 אלף חותמים, ואמורה להיות מוגשת לנשיא מקרון בשמונה במאי, יום הגשת התכניות לפארק הזיכרון החדש. 

בעצומה נכתב כי "הקמת הפארק תפגע לחלוטין באקולוגיה של האזור אך גם בכבוד לקורבנות ולווטרנים שנהרגו במהלך הנחיתות בנורמנדי, כמו גם בקרבות שבאו אחרי הנחיתה. הנחיתות בנורמנדי הן עמוד תווך בהיסטוריה של צרפת ויש לכבד אותן ולא לפנות להיבט של רווח לעסקים מקומיים, אשר בסופו של דבר יובילו להשמדת העבודה שנעשתה במשך שנים על ידי עמותות זיכרון". האגודה גם הזהירה מפני הפיכת החופים לגרסה מוגדלת של פארק Puy du Fou, בו מוצגת אטרקציה קולנועית דרמטית של אירועי הנחיתה בנורמנדי. מדובר בפארק השני בפופולריות שלו אחרי דיסנילנד פריז, ומכך בדיוק חוששים החותמים.

צנחנים מהגדוד המוצנח השלישי של בריטניה נוחתים בשדה בכפר רונוויל שבמערב צרפת במסגרת שחזור הפלישה של בעלות הברית לנורמנדי במלחמת העולם השנייה צבא בריטניה צנחניםצילום: AP

בין המתנגדים לתכנית ישנם גם מספר ראשי ערים בנורמנדי, אחד מהם – אוליבר פץ, ראש עיריית מרוויל-פרנסויל-פלאז' – הזהיר מפני הפיכת המקום לאטרקציה והבהיר כי יעשה הכל "כדי למנוע מהמקום להפוך לסוג של דיסנילנד". ראש מועצת התיירות של החבל הבהיר כי "הפלישה היא נושא רגיש שיש להתייחס אליו בכובד ראש, אנחנו חייבים למצוא איזון נכון בין זיכרון וחוויה – כי יש דרישה לשניהם במקום המיוחד הזה".

האתר המיועד צפוי להיות פתוח בחודשי הקיץ ולספר את הסיפור של שחרור אירופה כולה, ולא רק של המבצע הצבאי ששינה את גורל אירופה. לאור הביקורות יצא מרין בהצהרה מיוחדת ובה הבהיר שהמימון נעשה בכספים פרטיים לחלוטין, ושהפארק החדש "לא יהיה דומה בשום צורה לדיסנילנד". הוא גם הבהיר כי הרשויות יעשו הכל כדי לשמור על כבודם של החיילים שהשתתפו במבצע ושמורשת הנחיתה בנורמנדי תישמר.

ביום הנחיתה בנורמנדי, 6 ביוני 1944, השתתפו 156 אלף חיילי בעלות הברית כשהם נעזרים בכ-7,000 כלי שיט שונים במה שנחשב למבצע האמפיבי הגדול בהיסטוריה הצבאית. כעשרת אלפים חיילים בריטים ואמריקאים נהרגו בפלישה, ובתי הקברות הצבאיים באזור הפכו למוקדי עלייה לרגל עבור המשפחות ותיירים רבים. אשתקד עורר פסל שנחנך בנורמנדי שערורייה אף הו, אך זו התעוררה בשל תלונות התושבים על גודלו. הפסל עורר צעדת מחאה שהתקיימה במקביל להשקתו על ידי הנשיא מקרון וראשת ממשלת בריטניה דאז, תרזה מיי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ