הטירות היפות של בורגונדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאטו בורגונדי
Chateau de Ratillyצילום: shutterstock
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

אלפי טירות פזורות ברחבי אירופה. מאות ארמונות, מצודות וטירות ניצבים ברחבי צרפת. סגנונות הבנייה שלהם שונים אבל יש בהם גם לא מעט מאפיינים משותפים. בשנת 1997 יצא לדרך פרויקט גדול ושאפתני בחבל בורגונדי ובמרכזו שחזור טירת גדלון Chantier medieval de Guedelon שיימשך עד שנת 2025. למעשה, בנייתה של טירת גדלון ההולכת ומתקדמת בקצב איטי, משחזרת בפרויקט נדיר את הבנייה ללא מנופים או כלים מכניים, בדיוק כמו בימי הביניים. אולם מעבר לטירת גדלון, שניתן לעקוב אחרי תהליך בנייתה מרחוק באמצעות אתר המקום או בסיור מודרך בו, במערב בורגונדי (כשעתיים נסיעה מדרום לפריז) ניצבות כמה טירות יפות, שבנייתן הושלמה כבר לפני מאות שנים. אפשר לבקר בהן ולהתרשם מן הגנים, המגדלים, האולמות והקשיים שבהם כרוכה תחזוקת מבנים מורכבים כאלה.

לעתים קרובות, במהלך בהן ודאי תתהו - איך בנו את המבנים הענקיים האלה לפני המצאת המנופים המכניים והמשאיות? מה היו השיקולים שהנחו את הבנאים בימי הביניים? באיזה חומרים השתמשו? איזה טכניקות וכלי עבודה עמדו לרשותם? האם אנחנו מסוגלים לשחזר כיום את טכניקות הבנייה שהיו נהוגות לפני 700 שנה, או שהוחכמה הזו אבדה לנצח? תהיינה התשובות אשר תהיינה, ערכו היכרות עם שלוש מהן שנמצאות בקרבת גדלון:

castle (Chateau) of Tanlayצילום: shutterstock

Chateau de Tanlay - על גדת תעלת בורגונדי ניצבת טירה יפה מן המאה ה-16. מאז 1700 ועד היום נמצאת הטירה בבעלותה של משפחת המרקיז של טנלאי. הטירה מפורסמת בעיקר בזכות הגנים, תעלות המים הרחבות שלה, הגלריות ובהן כמה ציורים מעניינים וציורי הקיר באחד המגדלים. כדי להגיע מהיער והאתר של טירת גדלון לטנלאי נוסעים מזרחה בכביש 965. תחילה חולפים על פני אוקסר וטירת טנלאי נמצאת בהמשך הכביש, במקום בו הוא חוצה את תעלת בורגונדי. מחיר לסיור מודרך במקום מתחיל ב-10 יורו.

ארמון טנלאי בבורגונדיצילום: Shutterstock

Ancy le Franc - הטירה הסימטרית הזו נבנתה במהלך המאה ה-16 ונחשבת מופת של אדריכלות איטלקית, שרק מעטות יפות כמוה בצרפת ובאיטליה. במהלך ביקור בטירה אפשר ליהנות מציורי קיר מפוארים. לצד הטירה אגם קטן ובו אי עליו ניצב מקדש אהבה זעיר. הגנים סימטריים כמו המבנה. ההגעה: הטירה נמצאת כ-20 קילומטרים מדרום לטנלאי. מגדלון נוסעים מזרחה על כביש 965 עד טונר (Tonnerre) בה פונים דרומה בכביש 905. מחיר הכניסה: 10 יורו למבוגר, 6 יורו לילדים (בין גיל 6-15).

Ancy le Francצילום: RnDmS / shutterstock

Chateau de Ratilly - טירה זו מן המאה ה-13 סמוכה מאוד ליער גדלון, ומשמשת ללא ספק כאחד המודלים המובהקים לפרויקט שחזור הטירה שלו ששווה ביקור בפני עצמו. ראטילי החליפה הרבה בעלים בשנים האחרונות, אבל הביקור בה מציג מבנה מרשים, מבוצר היטב, עם מגדלים שמקיפים חצר פנימית מרובעת וגדולה. ההגעה אל הטירה פשוטה - נסיעה של כחמישה קילומטרים דרומה בכביש 185. מחיר כניסה: 4 יורו.

טירת ראטילי במחוז יוןצילום: shutterstock
Chateau de Ratillyצילום: shutterstock

איך להגיע לאזור?

אם נוסעים מפריז דרומה בוחרים באוטוסטרדה 6A וממנה עוברים לכביש 77A ויוצאים ביציאה מספר 21. הנסיעה נמשכת כשעתיים. העיר הסמוכה לטירות הללו היא אוקסר (Auxerre). כדי להגיע ממנה נוסעים בכיוון דרום מערב בכביש 965D. הנסיעה בין אוקסר לגדלון נמשכת כ-40 דקות.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ