לא רק פרובאנס: טיול בשדות הלוונדר היפים של עמק הדרום בצרפת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה לבנדר
שדה לוונדר בעמק הדרום, פשוט לצאת ולטייל צילום: Ariel Yannay Shani
רותם מימון
רותם מימון
רותם מימון
רותם מימון

הזמן: אוגוסט 2010. המקום: פרובאנס. וליתר דיוק, המכונית. כך גילינו על בשרנו שבעונת הקיץ ביקור בפרובאנס יכול להיות חוויה די מפוקפקת. יותר נכון פקוקה. ועמוסה. ואילו כל מה שאנחנו רצינו זה רק דבר אחד: לראות את אותם שדות הלוונדר שפורחים בסגול. זו כנראה בקשה מוגזמת מדי, כי בדיוק כמונו עמדו בפקקים ובחום לא מעט תיירים "שרק רצו לראות את שדות הלוונדר בפריחתם". באחת מהעצירות לקפה ומשהו מתוק גילתה לנו השתוממה מוכרת צרפתייה מקומית עם אנגלית לא רעה בכלל, מדוע כולם מצטופפים באזור הזה של פרובאנס כשיש בצרפת עוד הרבה מקומות לצפות בהם בשדות הלוונדר המפורסמים, קילומטרים על קילומטרים של סגול. מאופק ועד סוף. עמק הדרום למשל. "רק שלוש שעות נסיעה מכאן".

לאותו טיול פקוק העצה המקומית כבר לא עזרה, אבל כמה שנים אחר כך - בטיול הבא כבר היינו חכמים יותר. העצה ההיא הדהדה ואנחנו בתמורה התחלנו לחפש ולחקור על אותו העמק. כך גילינו שבזמן שאלפי תיירים נוהרים מדי שנה לאזור הכפרי המשתרע מאביניון דרך מרסיי לכיוון ניס, אנחנו בחרנו בכיוון הפוך - להתחיל בליון ולנסוע בסך הכל שעה וחצי ולגלות שקט ויופי ירוק פראי שבלט כל כך בתחילת האביב. "צרפת כל כך גדולה כך שנשארו בה לא מעט סודות שתיירים עוד לא ממש גילו ועמק הדרום הוא כמו שפרובאנס היתה לפני חמישים שנה", הסביר לנו פקיד הקבלה בבית המלון הקטן. מיותר לציין שהוא נראה דווקא בשנות ה-30 לחייו? כך או אחרת, הציפייה כבר היתה בשמיים. עוד משהו שהופתענו פה לגלות זה שהמקומיים אוהבים לדבר. על הכל.

שדות הלוונדר בין הכפרים של עמק הדרום. אז למה להצטופף בפרובנס?צילום: Florent Debaud

עמק הדרום (La vallée de la Drôme) ממוקם בדרום מחוז רון-אלפס (Rhône Alpes) ונושק לחבל מלמעלה (צפון-מערבה) כשהוא מקבל השפעות מנוגדות הן מהרי האלפים והן מהאזור הים תיכוני של צרפת. בכלל, נראה שניגודיות היא מילת המפתח כאן. כבישים תלולים ואז מישורים ארוכים, נוף הררי שמשתנה אט אט לגבעות החמוקיים המפורסמות כמעט כמו בפרובאנס ובין לבין מתפתל לו נהר הדרום. נהר דרום הוא אחד הנהרות הטבעיים האחרונים שנשארו בצרפת. הוא הצליח לחמוק מכל ניסיון לשנות את התוואי הטבעי שלו, מה שמותיר אותו "בלתי נגוע", כמו שאומרים. בגלל מיקומו, החורף בעמק הוא מתון יחסית ואפילו שמשי. מצד שני, מספיק לעלות צפונה כמה קילומטרים במעלה ההר ולקבל תמונה הפוכה של הרים מושלגים וקור עז. מצד שלישי, בשיא הקיץ החום פה עדיין מעיק - על כן העונות המומלצות לטיול הן האביב והסתיו, אולם גם אם נקלעים לאזור ביולי ובאוגוסט יש פה מספיק נקודות בריחה קרירות בשלל מעיינות, מפלים ונחלים קטנים שיורדים מן ההרים.

Rhne-Alpes

ולעניין לשמו התכנסנו כאן בעמק, הלוונדר. המקומיים אומרים שהמיקום בין האלפים לים התיכון נתן לעמק הדרום יתרון נוסף: בניגוד לפרובאנס שם צריך למהר כדי להספיק לראות את השדות בפריחתם, כאן עונת הפריחה של הלוונדר נמשכת זמן רב מאוד. בעמקים פריחת הלוונדר נמשכת בדרך כלל מאמצע יוני עד אמצע יולי. בהרים הפריחה מתחילה באמצע יולי ונמשכת עד אמצע אוגוסט. שדות על שדות, קילומטרים של ממש הצבועים בסגול למרגלות ההרים הירוקים. הכינו את הטלפונים, זה באמת כל כך מרשים שקשה להפסיק לצלם.

Mirmandeצילום: Alain Cachat / Moment Open / Get

כשהפריחה משתוללת, לא באמת צריך להתאמץ כדי להגיע אליה. כאן גם גילינו שהנסיעה מכפר אחד לאחר עשויה לעתים להימשך לא מעט זמן, לא בגלל פקקי תנועה (אם כי כבר בילינו כמה דקות בפקק קטן שיצר עדר כבשים שעלה על הכביש), אלא בעיקר הרצון לעצור את הרכב, לרדת ולראות מקרוב את הפריחה. מחוץ לעונת הלוונדר, יפה פה לא פחות כשהכל צבוע בירוק עז. בכלל, בין חלקה חקלאית אחת לחלקה אחרת פורחים הלוונדרים, כמו גם חרציות ומצאנו גם טימין וערער פראיים למדי. יותר מאוחר למדנו שכל העושר הבוטני היחסי של העמק הפך אותו לקרקע נוחה להקמת בתי מלאכה העוסקים בייצור שמן טבעי מאותם צמחים.

Roussas
Roussas

אם בכל זאת צריך כתובת מדויקת, אזי כדאי להכניס לווייז שני מקומות מומלצים ביותר לשוטטות נעימה בין השדות ולא להפסיק לצלם: הכפר ואלארי Valaurie, העתיק שנוסד בתקופת ימי הביניים ומשם נמשכים המראות הסגולים עד הכפר השכן Roussas. על אף שמדובר בשני כפרים קטנים יחסית, תנו לעצמכם זמן להסתובב פה בנחת. בכל אחד מהם תמצאו מעין טירה מרכזית ורחובות יפים שמובילים אליה. כקילומטר מוואלארי משוחזרת טחנת קמח עתיקה שהפכה למלון עם מסעדה נעימה ואף היא מוקפת בשדות מרהיבים. ב-Roussas מצאנו שהכפר מתמחה בייצור דבש ובפיקודון, גבינת עיזים מיוחדת עזת טעם. אגב, הנסיעה בין שני הכפרים נמשכת בסך הכל ארבע דקות ברכב (אם נוסעים לאט מאוד) או כחצי שעה של הליכה קלילה ונעימה. בקרבת הכפר לא מעט יקבים, בהם Grangeneuve המרוחק כחמש דקות נסיעה, ממנו אפשר להביט בשדות הלבנדר כשלוגמים מאחד היינות שלהם או עורכים מסלול הליכה רגלי בשדות.

roussas

אם כבר יין, מסורת ייצורו בעמק הדרום החלה לפני כ-2,000 שנה, עם בואם של הרומאים. זאת הסיבה שלאורכו ולרוחבו מוצאים לא פחות מ-20 יקבים שמייצרים יינות שלרוב לא טעמנו בישראל ומציעים מסלולי טעימה ואוכל ואפילו טיולים שיוצאים מהיקב וחוזרים אליו.

הלך הרוח הכפרי הזה שאולי בא גם מלגימת יתר של יין, רצון להניע מעט את הגוף ולטייל. כך מצאנו שיותר מ-1,600 של קילומטרים מוקצים פה לשבילי הליכה רגלית שעוברים בין נחלים, נהרות והכפרים העתיקים, נדמה שחלקם נשכחים וריקים מאדם. יפים שאפשר להשתגע ולברר את יתרת העו"ש הפרטי מתוך כוונה לחזור לכאן כתושב. בכלל, כמטייל החולף באזור נדמה שלכל פינה פה יש סיפור היסטורי ומעבר לשדות הלוונדר, היינות המעולים והגבינות המיוחדות של העמק - יש גם כמה וכמה דברים לראות.

crest

כשעה נסיעה עוצרת נשימה צפונה מוואלארי, מגיעים אל קרסט. הדרך מזמינה לעצור יותר מפעם אחת ואם אין לחץ של זמן - אין כל סיבה לא להיעתר לכך. קרסט יכולה להיות נקודת מוצא לטיולי כוכב רבים באזור לאתרים שמרוחקים ממנה כחצי שעה עד 40 דקות נסיעה ושם שהינו.

קרסט היא עיירה קטנה שידועה יותר בזכות אחד המונומנטים החשובים בצרפת - מגדל קרסט, שנבנה במאה ה-12 על שלוחה סלעית גבוהה והוא נחשב לאחד העתיקים במדינה. במקור, היה המגדל היפה חלק ממערך ביצורים גדול שכיום הוא השריד המרכזי ממנו. מערך הביצורים, שימש כמקום מקלט בזמנים של התקפות על האזור והמגדל היה לסמל לכוחה של ההנהגה. זוהי הסיבה לכך שבמשך כל תקופת ימי הביניים עמד בלב הקרבות בין הצדדים שנאבקו על השליטה בו. למעשה, ממדיו המרשימים (גובהו מגיע כמעט ל-52 מטרים) הופכים אותו לעמדת השמירה הגבוהה ביותר בצרפת. מעבר לעמדת תצפית ושמירה, היה המגדל גם ביתם של אדוני האזור. מביקור ב-15 חדריו אפשר ללמוד רבות על החיים באותה התקופה.

ב-1419 הפך המגדל לרכושם של מלכי צרפת, שהעניקו אותו לכמה משפחות ובהן משפחת גרימלדי, נסיכי מונאקו. לואי ה-13, שלא העריך את חשיבותו המגדל, הורה להרוס את המערך ב-1633. המגדל היה המבנה היחיד שחמק מההריסה. בהמשך הוא שימש כבית כלא עד המאה ה-19 ואחרי המהפכה הצרפתית הוא הולאם ונקבע שהמגדל הוא מונומנט היסטורי. מאה שנים אחר כך, ב-1998 עיריית קרסט החזירה לידיה את הבעלות על המגדל. המגדל פתוח בכל עונות השנה ויש בו סיורים מודרכים. אסור לפספס בשום צורה את התצפית הנפלאה מראש המגדל, אז מגלים במערב את רכס ההרים Massif Central, ובמזרח האלפים, כשבין לבין זהו עמק הדרום.

דוכן גבינות, CRESTצילום: Pierre Jean Durieu / Shutterstoc

כחצי שעה נסיעה מקרסט נמצאת אחת משמורות הטבע היפות באזור הספק כפר-ספק עיירה - סאו (Saoû). סיבוב בכפר הוא נעים ושקט לא פחות, ממנו אפשר לצאת בקלות לטיול ביערות ולטבול בבריכות הקטנות לאורכו. סביבתו של סאו מוקפת ביערות ונחלים ובלב השמורה מיתמר Synclinal Perché, הסינקלין הוא מעין מאסיב סלע בולט, שנוצר כתוצאה מתהליכי הבליה הטבעיים בשל נוכחותו של סלע עמיד במיוחד. מרחוק הוא נראה כמו שלד ספינה עצום וריק, שמבודד כמעט לחלוטין מהנוף בסביבה הקרובה. הבידוד הכמעט מוחלט של האתר הופך אותו למעין טריטוריה קטנה עם אופי ואקלים משלה וכפועל יוצא גם צמחייה ובעלי חיים אנדמיים. זאת הסיבה שהסינקלין הוא מקור משיכה לבוטנאים וחוקרי חרקים, שבאים לבחון מקרוב את החי והצומח שהתפתחו בו, ולצדם - לא מעט מטיילים מטיבי לכת שרוצים לטבוע או סתם ללכת לאיבוד לכמה שעות בירוק הזה. בין אם מעניין אתכם שהסינקלין של סאו נוצר בסוף עידן הקרטיקון, זהו אחד המבנים הגיאולוגיים הגבוהים בעולם מסוג זה ואחד היפים שבהם.

כמו במקרה של סאו והכפרים בהם בילינו קודם לכן, עמק הדרום משובץ כפרים קטנים נוספים הפזורים במרחב. במרחק של 50 דקות נסיעה יפה מסאו, אפשר למצוא את הכפר הנינוח משהו רושפורשה (Rochefourchat), שמתנמנם לו במין עמק קטן משל עצמו. קורותיו מספרים למעשה את סיפורם של כפרים עתיקים רבים בכל רחבי אירופה, מספרד ופורטוגל דרך צרפת וגרמניה ועד איטליה, שהולכים ומתרוקנים מתושבים. רושפורשה נחשב כיום ליישוב הקטן ביותר בצרפת, כשהוא מונה רק תושב אחד. הכפר שיושב על גבעה יפה וירוקה היה בעברו אחד המעוזים החשובים באזור, כשהוא מרוחק מהעיר ולנס כ-75 קילומטרים והיה מקום מושבם של האצולה הצרפתית ואפילו של קיסרי גרמניה, עד שנחרב בקרבות אזוריים במסגרת ההגנה על קרסט. החל מהמאה ה-19 ניטש הכפר ושינוי תוואי הדרכים אליו רק העצים זאת עד שנותרו בו רק שישה בתים.

צאו מהרכב והתחילו לטייל. עונת הלוונדר באזור ארוכה יותר מבאזורים אחרים בצרפתצילום: Lionel PASCALE
Mirmandeצילום: \ Francky38 / Shutterstock.com

נקודה נוספת שמספרת סיפור דומה, רק עם סוף שונה מרוחקת כחצי שעה מקרסט היא מירמנד (Mirmande), המקום שנושא את התווית "הכפר היפה ביותר בצרפת". מירמנד הוא אחד מארבעה כפרים בעמק הדרום שחברים באיגוד "הכפרים היפים ביותר בצרפת", עניין שהציל אותם בסופו של דבר והפך אותם לנקודה שמושכת אליה תיירים רבים. הכפר העתיק נוסד במאה ה-12 ובשיאו אף הפך לעיר בעלת חומות וכ-3,000 תושבים. החל מהמאה ה-19 חל פיחות במעמד הכפר וחשיבותו במרחב האזורי החלה לרדת. בתחילת המאה ה-20 החל הכפר להינטש וכיום חיים בו כ-500 תושבים בלבד, רובם אמנים.

Mirmandeצילום: midgardson / Shutterstock

הכפר מירמנד נפגע בזמן מלחמת העולם השנייה ורובו נהרס, אך הודות לפעלתנותו של הצייר הקוביסטי אנדרה לוט עבר תהליך שיקום ארוך. לוט משך למירמנד אמנים רבים ממשיכי דרכו שהתיישבו וחיים בו עד היום. זאת עוד סיבה שמושכת אליה תיירים שוחרי אמנות שמגיעים לאירועים שמתרחשים עד היום במיני פסטיבלים ותערוכות שונות. בין אם באים לתערוכה או לפסטיבל, במירמנד אפשר לשוטט לאורך הרחובות המרוצפים ולהתפעל מתהליך השימור הקפדני ומהבתים עם חזיתות האבן, שבילי הכניסה והחלונות האלגנטיים שלהם. במרכז הכפר ניצבת עד היום הכנסייה הימיביניימית Sainte Foy, שאף היא עברה תהליך שיפוץ ושימור ארוך לאחר פגיעתה.

Chute de la Druise -The Druise waterfallצילום: Tourisme Coeur de Drôme

40 דקות נסיעה צפונה מקרסט מגיעים אל אחד המפלים היפים באזור
Chute de la Druise  -The Druise waterfall שמימיו זורמים לקניון ממצוק בגובה 72 מטרים. תושבי האזור מתגאים בזה ומספרים כי הוא גבוה יותר ממפלי הניאגרה. הזמן הכי טוב לבקר בו הוא דווקא באביב, עם הפשרת השלגים באזור - אז הוא שופע מים. התכוננו למסלול הליכה קצר של 20 דקות בלבד עד שמגיעים אליו והוא קל, נוח ובקיץ מציע צל מושלם ומים קרירים לטבול בהם.

אוכל ויין

ובכן, אם חשבתם שהנוף הוא השחקן הראשי בעמק הדרום, טעיתם. האוכל והיין הם שחקנים חשובים לא פחות. עם חומרי גלם מיוחדים ולא מעט גבינות ויין, מבחינתנו לא צריך הרבה מעבר לזה. יינות האזור מיוצרים מענבים שגדלים החל מהגבעות שטופות הרוחות שבדרום העמק, דרך המישורים הגדולים של העמק או על מדרונות ההרים.  הטרואר הייחודי והידע של המגדלים והייננים יוצרים יינות מצוינים והמחירים כאן שפויים וראויים לשתיהי הגונה. לא משנה באיזה יקב תבחרו לערוך מסלולי טעימות, נסו את Brézème יין נדיר, שמיוצר בשיטות סודיות. על פי רוב זהו יין אדום, אבל יש גם כמויות קטנות של יין לבן ויינות רוזה – והענבים שלו גדלים על טרסות במדרון ליד ליברו, שם הם מקבלים חשיפה מרבית לשמש. היין, שנמכר תחת התווית " Côtes du Rhône", נמכר על ידי היקבים במרתפים הפרטיים שלהם.

אם נמשיך בקו הגבוה, כדאי לדעת שמדריך מישלן נוכח אף הוא בעמק והעניק ציונים גבוהים למסעדות באזור. אחת מהן היא קלבר (Kleber) בקרסט, שמתגאה בכוכב אחד. אם תרחיקו עד ואלנס תוכלו להתוודע לבישול של האשה היחידה בצרפת שזכתה בשלושה כוכבי מישלן: אן-סופי פיק. זה יקר, אבל שווה כל יורו.

אמנם כותב שורות אלה מחבב מסעדות ודוגל באכילה בחוץ, אבל כאן גילינו שדווקא ביקורים במכולות קטנות ובמרכולים גדולים יותר, כמו גם עצירות לרכישות כאלה ואחרות מיצרנים בכפרים עצמם - הניבו ארוחות ערב בלתי נשכחות, בזכות אותם תוצרים מקומיים - גבינות, נקניקים, פירות וירקות וכמובן יין. היו הרפתקנים ונסו דווקא שמות שאתם לא מכירים. גם המחירים נוחים מאוד במרבית המקרים, כך שאפשר לטעום כמה וכמה. וכמובן, לא לשכוח לטעום מהפיקודון. אנחנו הרווחנו, כנראה שגם אתם.

טיפ לרצים ולרוכבים

בעמק יש שפע אפשרויות לרכוב באופניים, בין אם בכביש או בשטח. שביל אופניים חדש, Vélodrôme, מגיע מליברו (Livron) לסיילן (Saillans). אורכו כ-40 ק"מ ואין בו עליות קשות. כך יכולות משפחות לגלות באופניים את הנופים הנפלאים של האזור. קו רכבת שמחבר בין הכפרים מאפשר לרכוב באופניים מאחד לאחר ולחזור ברכבת.

באזור הכפר סיילן יש שבילים רבים לאופני הרים ולריצת שטח לא קלה בכלל. עם זאת, השבילים מתוחזקים היטב ואפשר למצוא אותם בכמה דרגות קושי ובמרחקים משתנים, לרצים ורוכבים מתחילים או למתקדמים.

איך מגיעים?

שדה התעופה הקרוב ביותר לעמק הדרום נמצא בליון וכעת מתקיימות אליו טיסות ישירות (המחירים בעונת הקיץ מתחילים בכ-240 דולר בחרת לואו קוסט ואילו בטיסות סדירות סביב 450 דולר). מרחק הנסיעה מליון לקרסט הוא כשעה וחצי, אולם ניתן ללון בכפרים ובעיירות הקרובים יותר ומרוחקים ממנה כשעה נסיעה ברכב. בליון כדאי לשכור גם רכב. אפשרות נוספת היא לנחות במרסיי המרוחק כשעתיים וחצי-שלוש שעות נסיעה מהעמק.

רותם מימון

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ