אגדת קיץ ביער השחור: מסע בדרום מערב גרמניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היער השחור
היער השחור צילום: Roman Boed
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

טיבינגן (Tuebingen) שבגרמניה נראית בקיץ כעיר שיצאה לקייטנה. אלפים מטיילים על גדת הנהר, יושבים על אבני החומה שבנויה על גדת המים, מטלטלים רגליים באוויר ומדברים. שני סטודנטים, לבושים בתלבושת מסורתית, עם מכנסי עור קצרים וכתפיות, לגמו בירה בכוסות גדולות ושוחחו בהתרגשות על מסע הרפתקאות באמזונס. במרחק כמה מטרים מהם זרם הנקאר (Neckar), אחד הנהרות השלווים והיפים בדרום גרמניה.

מסע לאורכו של הנקאר, כמו מסע לאורך נתיבו של כל נהר בעולם, דומה לספר שיש לו עלילה ברורה והדוקה. הנוסע יוצא ממקורותיו של הנהר ומלווה אותו עד לסופו. אין התלבטויות רבות בנוגע לנתיב שמוכתב מראש, אלא בנוגע לדגשים - היכן כדאי לשהות? היכן ללון? ולמה כדאי להקדיש זמן? מכיוון שכל אורכו של נהר הנקאר כ-360 ק"מ, אין מדובר במסע מפרך מדי. זה לא האמזונס. עם זאת, אין שום טעם לנסות לגמוא אותו ביום אחד. זו הדרך הבטוחה ביותר להחמיץ את כל ההנאה.

גשר מעל נהר נקאר צילום: DaLiu / Shutterstock.com

רוטווייל

תחילתו של המסלול שמוצע כאן בעיר רוטווייל (Rottweil), סמוך למקורותיו של הנהר. רוטווייל היא העיר העתיקה ביותר בחבל באדן-וורטמברג בדרום גרמניה. העיר עשויה לזכות בקלות בתואר "העיר הימי-ביניימית הטיפוסית ביותר בגרמניה". יש בה רובע עתיק, עם סמטאות צרות שבתיהן מטופחים ותושבים שאי אפשר להטיל ספק בכך שגרניום אדום הוא הצמח האהוב עליהם ביותר. ספק גדול אם גרניום צמח כאן כבר בימי הביניים אבל היום הוא משתלב מצוין בין בתי האבן. לרוטווייל יש גם מוניטין בזכות קרנבל החורף הייחודי לה שמתקיים בפברואר. התושבים יוצרים בשבילו בכל שנה מסיכות ותלבושות ובמשך ביקור קיצי אפשר לראות אותן במוזיאון העירוני. מוסד מקומי נוסף, מתאים הרבה יותר ליולי-אוגוסט, הוא "אקווהסול" - שילוב של ארבע בריכות שחייה, פארק מים משפחתי עם מגלשות, ספא וסאונה. הכתובת: 11 Bruggerstrasse.

Rottweilצילום: Falk Lademann

מרוטווייל להשינגן: נסיעה בלב היער השחור

כאשר יוצאים מרוטווייל צפונה כדאי לבחור בכביש מס' 14, ולא באוטוסטרדה מס' 81. הם אמנם מקבילים, אלא שמהאוטוסטרדה לא רואים מאומה מן הנהר, בעוד שכביש 14 המקומי והצר יותר מתפתל צמוד לנקאר, חוצה אותו כמה פעמים בגשרים יפים ומאפשר לעצור וליהנות מן הנוף. לאורך כ-50 ק"מ בלב "היער השחור" חולפים על פני שלוש ערים קטנות, שנושאות את שם הנהר כחלק מזהותן. הדרומית ביותר (15 ק"מ מרוטווייל) היא אוברנדורף-אם-נקאר. כמה קילומטרים מצפון לה שוכנות סוצ-אם-נקאר ועוד קצת צפונה הורב-אם-נקאר. האחרונה גאה מאוד ביקיר בניה - מקסימיליאן ברליץ, שנולד בעיירה ב-1852 וייסד כ-30 שנה לאחר מכן, כאשר כבר התגורר לבטח בארצות הברית, את בית הספר הנודע שלו לשפות.

ברליץ עצמו, יתום ומהגר צעיר, לימד באמריקה גרמנית וקצת צרפתית. למרות הייחוס הזה לא קל כיום לספוג אווירה בינלאומית או קוסמופוליטית בהורב-אם-נקאר. העיירה שקטה מאוד והתקשינו לאתר בה אפילו דובר אנגלית אחד שיורה לנו על סניף דואר מקומי. לאחר הביקור בהורב-אם-נקאר כדאי לנטוש לשעתיים את הנהר ולנסוע כ-20 ק"מ מזרחה, תחילה לכיוון הייגרלוך וממנה להשינגן (Hechingen).

בראש הר סמוך לעיר ניצבת אחת הטירות המפורסמות והיפות ביותר באירופה כולה - ברג הוהנצולרן. בית הוהנצולרן, אחד מבתי האצולה החזקים בגרמניה, שלט בפרוסיה עד סוף מלחמת העולם הראשונה. הטירה בראש הר גבוה, נראית כמימוש של סיפורי האגדות - צריחים, מגדלים, חומה ותעלה. בדיוק כמו באותם סיפורים, גם היום ההגעה אל פנים הטירה אינה קלה. המבקרים מתבקשים להשאיר את מכוניותיהם במגרש חניה למרגלות ההר (כרטיס ראשון). משם הם מוסעים (כרטיס שני) באוטובוסים קטנים של האתר לראש הגבעה ושם, לאחר שקנו כרטיס שלישי הם רשאים להיכנס לטירה.

Hohenzollern Castleצילום: Jim Trodel

המאמץ וההוצאה משתלמים בזכות הנוף הנהדר שנגלה למבקרים הניצבים על מרפסת התצפית בחצר המצודה. המבנה הראשון במקום נבנה כבר במאה ה-11 אבל אחריו הגיעו ארמון נוסף במאה ה-15 ואז הארמון הנוכחי במאה ה-19 כמו רבים ממקומות אלה הגנים, הנוף והסביבה מרתקים פי כמה מפנים הבניין. אלה שמתעקשים לבקר בו יזכו לראות את חפצי הבית של נסיך הכתר הפרוסי ווילהלם ורעייתו ססיל שהתגוררו בארמון מ-1945 ואף נקברו בחצרו.

טירת הוהנצולרןצילום: משה גלעד
צילום: משה גלעד

רוטנבורג וטיבינגן

רוטנבורג (Rottenburg), כ-20 ק"מ מצפון להשינגן, משיבה אותנו לגדת הנהר. לעיר שנבנתה כבר בתקופה הרומית, לפני אלפיים שנה, חשיבות דתית גדולה, מכיוון שבאורח מסורתי כאן שוכן אחד הבישופים החשובים בגרמניה. חובבי ימי הביניים ירוו בה נחת. הסמטאות צרות, המגדלים מבוצרים ושער העיר נראה מאיים דיו כדי להניס את הפולשים. למרות זאת, לא כדאי להתעכב זמן רב מדי ברוטנבורג מכיוון שטיבינגן הסמוכה, 10 ק"מ צפונה, מהנה ונעימה הרבה יותר.

רוטנברג צילום: Boris Stroujko / Shutterstock.co

מבחינה היסטורית טיבינגן היא סוג של פלא. העיר לא נפגעה כלל בשתי מלחמות עולם. בסביבתה יש ערים שנהרסו לחלוטין, אבל בטיבינגן לא קרס אפילו מבנה אחד. יש בה חומות עבות מימי הביניים, רובע עתיק ויפה, שסגור לחלוטין לתנועת מכוניות, ובו מאות בתי קפה, כיכרות קטנות וחנויות נאות. העיר שיגשגה כמרכז מסחרי כבר במאה ה-11. התאריך החשוב בתולדותיה חל ב-1477 כאשר נוסדה בה האוניברסיטה המקומית, שמכתיבה גם היום חלק נכבד מאורח החיים העירוני.

Tübingenצילום: Polybert49

היידלברג, בהמשך נתיבו של הנקאר, מפורסמת יותר כעיר אקדמית, אלא שהיידלברג גדולה והשפעת האוניברסיטה על חיי העיר פחותה. בטיבינגן אי אפשר להתעלם לרגע מן הסטודנטים ומכך שהעיר פועלת למענם. בחלק הגבוה ביותר בעיר, עם תצפית נהדרת על הנהר והסביבה, שוכנת הטירה המקומית ובה פועל מוזיאון עירוני. אזור זה, והסמטאות והשבילים שמובילים ממנו אל מרכז העיר ואל כיכר השוק, הם היפים בטיבינגן. במרכז הנהר שחוצה את העיר יש אי גדול שמשמש כפארק ירוק. שני גשרי אבן מוליכים אליו. לצד האי משכירים סירות עץ מקומיות ומולו ובסביבתו פועלים בתי קפה רבים.

אסלינגן ושטוטגרט

נסיעה בכביש 297 לכיוון צפון מזרח מטיבינגן מובילה תחילה לאסלינגן (Esslingen) וממנה לשטוטגרט. נהר הנקאר חוצה את שתי הערים, אלא שחלק גדול מן הקסם הכפרי והירוק בחלק הדרומי נעלם ברגע שנכנסים לתוכן. אסלינגן משמשת כעיר יין חשובה, יש בה יקבים ובתים פרטיים של סוחרי יין רבים. סביבתה של העיר מוקפת כרמים שמסודרים ומטופחים על הגבעות היורדות אל הנהר. אזור הכרמים יפה ומעניין במיוחד בימים אלה, שלפני הבציר. בציר הענבים ותחילת ייצורו של יין חדש מתקיים באזור זה בספטמבר.

שטוטגארט צילום: Oleg Senkov / Shutterstock.com

אוטוסטרדה מספר 10, המקבילה וצמודה לנתיב הנקאר, מובילה מאסלינגן לשטוטגרט, אחת הערים הגדולות והסואנות בגרמניה. בניגוד לטיבינגן, שטוטגרט נהרסה כמעט לחלוטין במלחמת העולם השנייה. בשנים שחלפו מאז נבנתה העיר מחדש ושבה לרכוש את מעמדה כאחד ממרכזי התעשייה הגדולים בגרמניה. אל תחמיצו ביקור בשוק העירוני שלה ובכן בשני מפעלי המכוניות - של מרצדס ופורשה - בולטים בעיר ומספקים לה גם שניים מן המוזיאונים המעניינים ביותר שלה. מוזיאון מרצדס בנץ החדש נחנך בקיץ 2006 וכבר עתה נחשב אחד המוזיאונים הפופולריים ביותר בגרמניה. מוצגות בו 160 מכוניות מן ההיסטוריה של מפעל הרכב. המבנה עצמו, כסוף, בצורת לולאה אינסופית, נחשב כבר מופת אדריכלי. כתובת המוזיאון: Mercedesstr 100.

טירות ושביל אופניים ממוסבאך

בדרך צפונה משטוטגרט לכיוון הילברון (Heilbronn) אפשר לבחור בין אוטוסטרדה 81 המהירה מאוד לבין הכביש הצר יותר 27. אזור זה, אף שיש בו קטעים יפים, הוא התעשייתי יותר לאורך המסלול ואפשר לקצר ולזרז את המעבר בו. מהילברון כדאי להמשיך צפונה בכביש 27 לכיוון מוסבאך (Mosbach) ששוכנת גם היא על גדת הנקאר. לאורך קטע זה בין הילברון למוסבאך כדאי לבקר בשתי טירות מעניינות. הראשונה, מעט מרוחקת מהגדה השמאלית של הנהר, היא טירת גוטנברג.

האטרקציה המרכזית בה היא תצוגה של עופות טרף, כנשרים, עיטים ובזים. מעט מצפון לה, על הגדה הימנית של הנהר שוכנת טירת הורנברג שבה פועל מלון. כביש 37 יוצא ממוסבאך בכיוון צפון מערב. בכפר הסמוך בינאו (Binau) מתחיל סימון של נתיב מיוחד לאופניים. שביל האופניים סלול בצל העצים, קרוב לגדת המים, ומלווה את הנקאר עד היידלברג במרחק 60 ק"מ משם. גם כביש 37 עושה בדיוק את אותה דרך וגם הוא צמוד לפיתולי הנהר.

היידלברג ומנהיים

היידלברג היא העיר האוניברסיטאית העתיקה ביותר בגרמניה. בטירה העתיקה שלה מוצגת חבית היין הגדולה במדינה. הרובע העתיק מציג בניינים היסטוריים ורומנטיים להפליא. יש בה מוזיאונים שמוקדשים לרוקחות, לאמנות האריזה (כן, כן) לצמחי בונסאי, לטקסטיל ולעוד נסים ונפלאות. מלבד המסלול לאורכו של הנקאר חולפים בהיידלברג גם "דרך היין" של אזור זה ו"דרך הטירות" שנמתחת למרחק עצום מכאן ועד פראג.

רומנטית ויפה, היידלברגצילום: משה גלעד

כמה גשרים חוצים את הנקאר בהיידלברג. המפורסם שבה הוא גשר קשתות אבן שחוצה את הנהר ומוליך אל לב העיר העתיקה. העיר גדולה ומודרנית מאוד ולכן, למרות העבר ההיסטורי המרשים, קשה לספוג בה את האווירה הרומנטית של גדת הנהר שבולטת כל כך במקומות אחרים. אולי זו גם הידיעה שאנחנו כבר קרובים מאוד לסיום. נתיבו של הנקאר גווע כאן. בעוד כעשרה ק"מ מערבה, בלב מנהיים התעשייתית, ייבלע הנקאר בנהר הריין העצום והקסם יאבד.

בתי מלון

טיבינגן: מלון "Krone", סמוך לגדת הנהר, לפארק המרכזי ולמרכז העיר הוא מלון די צנוע ונוח. יש בו מסעדה חדשה, עם מרפסת נעימה ואוכל טעים. המחיר: 120 יורו ללילה בקיץ. אתר.

צילום: משה גלעד

היידלברג: מלון "NH" שייך לרשת בשם זה. המלון שוכן במרחק כ-300 מטר מגדת הנהר, בחלק החדש של היידלברג ובמרחק הליכה מן העיר העתיקה. חלק מן המבנה שייך ליקב גדול ואפשר עדיין לטעום יין ולשתות מן התוצרת של בעלי הבית. המחיר מתחיל ב- 125 יורו ללילה בקיץ. הכתובת: Bergheimer Strasse 91. אתר.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ