טיול אל האיים היווניים הפחות מתוירים

מאה מינים של ציפורים בטילוס, חלום ארכיאולוגי באיקאריה, אמנים מתבודדים בגאבדוס ונקמת יוליוס קיסר בפרמקוניסי

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף סיישל באיקריה
משה גלעד
משה גלעד

כשאומרים "אי יווני" צפות מול העיניים תמונות שלוות של ים כחול, כפרי דייגים, בתים לבנים שבוגנוויליה אדומה מטפסת עליהם, מרפסות צנועות מחופות קש שמגישים עליהן קפה ואוזו צונן. המציאות, בייחוד באוגוסט, עלולה להיות פחות נעימה ולהכיל אתרי נופש עמוסים, רעש נורא של מוסיקה שהולמת ברקות, מלונות ענקיים, חנויות-מזכרות וברים עם נופשים ורדרדים שעורם שלוק ומראם מעורר רחמים.

בחזרה לפרויקט יוון

גם במקומות שהיו פעם יפים, כמו רודוס ונקסוס, דרוש עכשיו מאמץ גדול כדי להשתחרר מלפיתת תעשיית התיירות, זאת שמספקת דילים זולים אבל סותרת את אידיאת האי היווני. באיים קטנים כסנטוריני או מיקונוס אי אפשר כמעט להסתתר. באיים גדולים ככרתים, זה אפשרי אבל דורש מאמץ ונסיעה כדי להתרחק מההמולה.

אלא שלצד האיים המוכרים והתיירותיים יש עוד עשרות איים אחרים, שאינם על מפת אתרי התיירות הפופולריים ביותר. הם אינם מוכרים כמו סנטוריני, נקסוס או פארוס, וההגעה אליהם קצת יותר מורכבת, אבל חלום האי היווני קל בהם להגשמה.

הריסות העיירה הנטושה מיקרו צ'וריו, טילוסצילום: newsfocus1 / iStockphoto via Getty Images IL

טילוס: זה לא הנמר הבנגלי

חלק מהקסם של טילוס (Tilos), מצפון מערב לרודוס, טמון בכך שהמון סיפורים ואגדות חסרי כל בסיס במציאות מופרחים אודותיו. אחד המפורסמים שבהם מספר שבתחילת המאה ה-20 עלתה ספינת משא שהובילה קרקס נודד על שרטון, ליד החוף המערבי של האי. כתוצאה מכך, טוענת האגדה, השתחררו שני נמרים בנגלים גדולים מכלוביהם, עלו על החוף והקימו לעצמם קהילת נופש קטנה שהתקיימה מבשר עזי הרים הרועות בסביבה. צאצאי נמרי הקרקס, כך טוענים יושבי הטברנות המשועממים בעיירה ליבאדיה, עדיין משוטטים בהרים.

עזים אמנם יש במערב טילוס אבל סיפור הנמרים מצוץ כנראה לחלוטין מן האצבע. לסיפור אחר, על כך שפעם התגוררו באי הזה כמה פילים יש כנראה בסיס קצת יותר מוצק, אבל גם אותם קשה לראות כיום. שלדי פילים בני ששת אלפים שנה נמצאו באחת המערות באי ונחשבים אמנם לממצא חשוב, אבל סיפור על פילים הנופשים על אי יווני נשמע קצת כמו בדיחה חבוטה.

חובבי בעלי חיים יאלצו להסתפק בעובדה אמיתית אחת - טילוס מצטיין במספר מיני הציפורים שאפשר לראות בו (יותר ממאה) ונחשב לכן יעד טוב לצפרים בעלי משקפות וסבלנות. מעבר לכל זה, טילוס הוא מציאה אמיתית למי שמחפש אי מרוחק, מחוץ לנתיב התיירות ההמונית, שמציע כמה חופים יפים ומבודדים, כמה כפרים קטנים שיתרונם טמון בעובדה שהם מאוד לא ציוריים, ופנסיונים משפחתיים בתנאים בסיסיים, זולים יחסית. שטחו של האי 63 קילומטרים רבועים. הוא שוכן כשבעים קילומטרים מרודוס והאי התיירותי הקרוב ביותר הוא חאלקי (Halki) במרחק 18 קילומטרים.

כמו לאיים רבים סביב רודוס, גם לטילוס יש היסטוריה עשירה, ובזכות אבירי סנט ג'ון שהתגוררו בו זמן-מה בימי הביניים יש עדיין באי שרידים של שלוש מצודות. ליבאדיה ומגאלו הוריו נחשבים לכפרים המרכזיים באי. החוף הטוב ביותר בטילוס הוא בלי ספק אריסטוס, עם חול לבן, מים נקיים וצלולים וכמה טברנות שבהן מגישים את הדגים שעלו ברשת באותו בוקר.

הגעה: פעמיים בשבוע (רביעי ושישי אחר הצהריים) יש מעבורת שמגיעה מפיראוס ועוצרת בכמה איים לפני טילוס. בכל יום יש לפחות מעבורת אחת מרודוס.

אתר רישמי של האי

גאבדוס: 40 תושבים ואוהל

התואר "האי הדרומי ביותר באירופה" מושך לכאן כמה תיירים, אבל זה עדיין אי מבודד וכמעט לא מוכר לחלוטין. רק 40 תושבים מתגוררים בקביעות בגאבדוס, אם כי בשנים האחרונות נמשכים אל האי אמנים ומתבודדים שמוצאים בו טעם של אי יווני מפעם. אחרים נמשכים לכינויים הרומנטיים (שהודבקו כבר לאיים כה רבים) "האי של אודיסאוס וקליפסו", או "אי בנות הים".

קאפ טריפיטי בגאבדוס, הנקודה הדרומית ביותר באירופהצילום: traumschoen / Getty Images/iStockphoto

בגאבדוס, למשל, מותר עדיין ללון סתם כך באוהל על החוף, מה שנאסר כבר ברוב האיים האחרים. באין על האי מלון, הלינה כולה היא בפנסיונים משפחתיים קטנים ובחדרים להשכרה. החופים היפים ביותר הם איוס יואניס ופוטאמוס. שניהם צצים מדי פעם ברשימות מגזינים על האיים היפים באירופה.

שטח האי 37 קמ"ר והוא מרוחק כ-40 קילומטרים מדרום לכרתים. ההגעה לגאבדוס מעט מורכבת: יש מעבורות לא סדירות משני נמלים במערב כרתים - מפליאוחורה ומחורה ספאקיון. כאשר הים סוער זה שיט די מטלטל. המעבורות מגיעות לנמל הקטן קאראבה בגאבדוס.

אתר רישמי של האי

איקאריה: כאן צנח איקארוס

האי של איקארוס בלב הים האגאי נמצא ממערב לסאמוס וממזרח למיקונוס אבל הוא הרבה פחות מוכר מן השכנים. על פי המיתוס הידוע, איקארוס, בנו של הממציא דדאלוס, טס לצד אביו חמוש בכנפיים עשויות משעווה, אך לא השכיל להתרחק מן השמש ולכן צנח לים, סמוך לאי. פטריוטים מקומיים טוענים שאיקארוס צנח כאן לים בגלל שנדהם מיופיו של המקום.

חובבי הארכיאולוגיה ימצאו באיקאריה יעד חלומי. המוקד המרכזי הוא האתר בנאס (Nas) בצפון מערב איקאריה. המקדש היווני העצום שעמד כאן נהרס ב-1857 אבל האתר הארכיאולוגי במקום, שבדרך כלל ריק כמעט לחלוטין, מאפשר ליהנות מן העתיקות בלי ההמולה הרגילה של קבוצות ומדריכים חמושים במגאפון. סביב האי יש כמה חופים יפים במיוחד, עם חול זהוב ומפרצים שקטים, אבל עיקר הפרסום של אתרי איקאריה נובע ממעיינות מים חמים. כעשרה מהם פזורים בהרים שבלב האי ונושאים שמות מפתים של אלים כאפולו וארטמיס. הטבילה במעיינות האלה נושאת לדברי המקומיים סגולות בריאות מופלאות.

חוף סיישל באיקריהצילום: kostasgr / Shutterstock.com

ההגעה לאיקאריה פשוטה - חלק מן המעבורות ששטות מפיראוס למיקונוס ולסאמוס עוצרות באי.

אתר רישמי

סימי: נמל בצורת תיאטרון

האי ספינלונגה במפרץ אלונדה. לטייל בתוך רב מכרצילום: Kiev.Victor / Shutterstock.com

רבים טוענים שהנמל הצבעוני של סימי, אי קטן סמוך לרודוס, הוא היפה ביותר בים התיכון. יש לו צורה עגולה, שמשווים לעתים קרובות לתיאטרון יווני. הבתים בני שלוש הקומות ניצבים על שפת המים, וכאשר השמש מאירה עליהם בשעות אחר הצהריים המאוחרות בוהקים הצבעים העזים שלהם והתמונה מעוררת שמחת חיים גדולה. סימי הוא קרוב לוודאי מהפחות נידחים ברשימה הזאת, אלא שרוב המבקרים מגיעים אליו במסגרת סיור-יום בן כמה שעות מרודוס. כאשר המעבורות הגדולות נעלמות משתררים באי שלווה גדולה ושקט מבורך.

סימי הוא חלק מקבוצת הדודקאנס ומרוחק כ-40 קילומטר מצפון מערב לרודוס. שטחו 67 קמ"ר, מתגוררים בו 2,500 תושבים והוא קרוב קרבה מפתיעה לחופי טורקיה. רק כשמונה קילומטרים מפרידים בין הקצה המזרחי של סימי לבין החוף הטורקי, בין בודרום לאנטליה. סביב האי אפשר למצוא כמה חופים מבודדים ויפים במיוחד. ביניהם כדאי למנות את נאנו, איוס ניקולאוס ואיוס גיאורגיוס. המלון הגדול ביותר בסימי נקרא פדי ביץ' והוא מכיל 54 חדרים. רוב המלונות אחרים קטנים הרבה יותר ומכילים שבעה או שמונה חדרים בניהול משפחתי.

אתר רישמי של האי

פרמקוניסי: הכי אי בודד

פרמקוניסי (Farmakonisi) הוא קרוב לוודאי הגרסה הכי קרובה לאי בודד בין האיים היווניים. האי נמצא קרוב מאוד לחוף הטורקי, מצפון מערב לבודרום. על פי המפקד האחרון מתגוררים בו 10 תושבים, אבל הוא נמנה בדרך כלל עם רשימות האיים הלא מיושבים. שטחו זעיר - רק 3.8 קמ"ר וההגעה אליו נעשית דרך האי לרוס הסמוך, כ-20 קילומטרים מדרום מערב, או מן האיים ארקי או גאידארוס.

הסיפור היפה על פרמקוניסי חוזר לימים בהם יוליוס קיסר הצעיר נחטף בידי פיראטים והוחזק כשבוי באי המבודד במשך שנה תמימה. קל להבין שזה עיצבן אותו מאוד, ובייחוד העלתה את חמתו דרישת הכופר הנמוכה מדי שהחוטפים דרשו כדי לשחרר אותו. מאוחר יותר טען שמשפחתו שילמה כפול מן הסכום שדרשו הפיראטים. כמה שנים לאחר מכן, בהזדמנות הראשונה שנקרתה לידיו, הוציא קיסר להורג את כל אוכלוסיית האי. אף אחד לא אוהב זיכרונות רעים, גם אם הם באים מאי יווני קטן ורחוק.

סוף סוף סופיה

האי הקטן ספינלונגה (Spinalonga), בחוף הצפון-מזרחי של האי כרתים, הוא אי לא מיושב אבל מפורסם ומרתק. ב-2005 יצא לאור בבריטניה הספר "האי של סופיה" (שנקרא באנגלית The Island) מאת ויקטוריה היסלופ. הספר עוסק במסע גילוי של צעירה אנגליה שאמה סופיה התגוררה בכפר פלאקה מול ספינלונגה וגלתה אל האי כאשר חלתה.

"האי של סופיה" נהפך במהירות לרב מכר ענק (יצא בעברית בהוצאת "ידיעות אחרונות") ופירסם את ספינלונגה בעולם. יש לאי הזה היסטוריה ארוכה. הוונציאנים קנו אותו במאה ה-13 מן האימפריה הביזנטית ובנו עליו מבצר. לאחר מכן שלטו בו העותומנים. בתחילת המאה ה-20 שימש ספינלונגה כמושבת מצורעים יוונית שאליה הובאו חולים במחלה חשוכת המרפא, וספרה של היסלופ מתמקד בתקופה זאת. המושבה נסגרה ב-1957 ולאחר מכן ננטש האי לחלוטין. כיום, בזכות הפרסום, מגיעים אליו תיירים רבים לסיור בן כמה שעות. השיט מפלאקה עולה שמונה יורו לאדם (הלוך וחזור) והכניסה לאי עולה שני יורו לאדם.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ