ביקור בקצה הפלופונס בדרום יוון

ניוטרונים מתחת למים בחוף ווידוקיליה, מפרץ נאבארינו שבו התחולל קרב ימי מפורסם, פרופסור חייכן במסיני העתיקה, ומפלים המשרים תחושת בית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבריכה העליונה בפולילימניו
הבריכה העליונה בפולילימניוצילום: משה גלעד

השיר השלישי באודיסיאה של הומרוס נקרא "הקורות בפילוס". אני אוחז בידי את התרגום בן 90 השנים של שאול טשרניחובסקי וקורא את שורות הפתיחה: "והליוס נעור ויעזוב את גאות הים כליל היופי / ועלה ברקיע הנחושת להאיר לבני האלמוות / גם לבני תמותה הדרים על פני האדמה הפורה, / ואלה באו לפילוס, עיר נלס הבנויה לתפארת".

< בחזרה לפרויקט יוון

הבריכה העליונה בפולילימניוצילום: משה גלעד

כאשר אני מרים את מבטי ומסתכל על הים הבוהק ליד פילוס, בקצה הפלופונס בדרום יוון, אני חושב שהים אכן כליל יופי. אין צמד מלים טוב יותר לתאר אותו. עברו בערך 3,000 שנה מאז אותה זריחה שתיאר הומרוס והשמש, שהליוס עדיין אחראי עליה, עושה עבודה מצוינת. פילוס, לעומת זאת, כבר לא בנויה בדיוק לתפארת. כיום זאת עיירה קטנה, נעימה ומעט מנומנמת, על חוף הים בקצה הפלופונס בדרום יוון. נלס, שהוזכר כאן כמייסד פילוס, היה אביו של המלך המיתולוגי נסטור, אחד מהתשעה שהצטרפו למלחמת היוונים בטרויה כדי להשיב את הלנה, האשה היפה בעולם, לחיק בעלה. באודיסיאה מופיע נסטור בשיר השלישי כמארחו הנדיב של טלמכוס, בנו של אודיסיאוס, שהגיע לילוס בחיפושיו אחר אביו האובד.

נסטור המלך שולט

קצת מפתיע לגלות עד כמה נסטור בן ה-3,000 עדיין נוכח בסביבתה של פילוס העכשווית. לפחות ארבעה אתרים בסביבת פילוס נקשרים בשמו. הבולט שבהם הוא ארמון קדום שנחפר ונחקר במאה השנים האחרונות. שרידיו ניצבים כמה קילומטרים מדרום-מערב לפילוס החדשה. החשיבות הגדולה של הארמון טמונה בכך שהוא הגדול ביותר שהתגלה מן התקופה המיקנית (1,200 לפנה"ס).

כיום מקורה האתר הארכיאולוגי בסככה גדולה וביום חם קשה קצת להתרשם וליהנות מן השרידים. קל להבחין שבמקום ניצב ארמון גדול, אבל רק מעט נותר ממנו והמבקר נדרש להפעיל כוחות דמיון שאבדו בערך בתחילת מאי. כיום האתר פתוח לציבור וניתן להתבונן יותר מקרוב בשאריות - ואולי להחזיר קצת חלק מכישורי הדמיון האלה.

מפרץ ווידוקיליהצילום: משה גלעד

למי שרוצה עוד מהמורשת של נסטור, כדאי להגיע למפרץ ווידוקיליה (Voidokilia) הסמוך לארמון. זה החוף היפה ביותר באזור כולו והוא שוכן 12 קילומטרים מצפון לפילוס. המסורת המקומית טוענת שבמפרץ מוגן זה פעל הנמל הקדום של נסטור ולכאן הגיע טלמכוס בן אודיסאוס עם ספינתו. כיום מכתירים רבים את ווידוקיליה כאחד החופים היפים ביוון ואפילו באירופה.

בניגוד למקומות רבים אחרים, בהם התארים מעוררים ציפיות שהחוף לא עומד בהן, בווידוקיליה קשה להתאכזב. זה מפרץ עגול ומושלם, שליו מאוד, שרק פתח צר מוביל ממנו אל הים הפתוח. החוף הלבן והחולי די רחב, אין בו שום פיתוח אנושי, וביום בו זכיתי לטבול בו הגיעו אליו רק כמה מבקרים, שלא פגמו בשלמות. טיפוס לא ארוך בשביל שמצפון למפרץ מוליך אל תצפית יפה אל הלשון הכחולה ולביקור בעוד אתר ארכיאולוגי קטן - קבר קדום שהשלט שניצב לצדו מעיד שהוא שייך לתראסימדס, בנו של המלך נסטור.

האודיסיאה מבצבצת כאן בין האבנים לים. מצדו הדרומי של המפרץ מוליך שביל תלול לשני אתרים נוספים - מערת נסטור, בה על פי האגדות החזיק המלך את עדר הצאן שלו, ובהמשך השביל למצודה פרנקית מן המאה ה-13 לספירה. תפקידה המקורי היה להגן על הכניסה הצפונית למפרץ נאבארינו הרחב, שווידוקיליה היא חלק קטן ממנו. כאשר עומדים מול המפרץ ומתבוננים למרחבי הים התיכון מסתבר שיש עוד קישור עכשווי למלך נסטור הקדום. פרויקט "נסטור" הוא שמו של מחקר בינלאומי שמנוהל מפילוס ומתמקד באתר העמוק בים התיכון, בדיוק מול חופי העיר. בנקודה זאת, בעומק 5,000 מטר, ממוקם עכשיו ציוד משוכלל למעקב אחר ניוטרונים. אם הבנתי נכון את ההסבר הסבוך הרי שהפעילות מתחת לפני הים מאפשרת לחוקרי הניוטרונים לנטרל את הקרינה הקיימת על פני כדור הארץ. Nestor הוא גם באופן נוח צירוף של ראשי התיבות באנגלית: Neutrino Extended Submarine Telescope with Oceanographic Research.

מצודת פילוס

מפרץ נאבארינו הוא הנמל הטבעי הגדול היחיד במערב הפלופונס. האי הסלעי והארוך סקאפטיריה מגן עליו מפני סופות. הטורקים הבינו את היתרונות האלה ובנו כאן במאה ה-16, למרגלות פילוס המודרנית, את המצודה המרשימה, שנושאת את השם "המצודה החדשה" (Niokastro), כדי להבחין אותה מהמצודה הפרנקית שבקצה הצפוני של המפרץ. המצודה החדשה עדיין נראית במצב מצוין עם חומות עבות, סוללות הגנה וכמה תצפיות נפלאות על הים.

אבל כל אלה לא עזרו לטורקים והם נחלו בדיוק כאן את אחת התבוסות הימיות הגדולות בהיסטוריה של האימפריה העותומנית. ב-20 באוקטובר 1827 נכנסו אוניות קרב של בריטניה, צרפת ורוסיה ללב מפרץ נאבארינו ולכדו בו 90 ספינות טורקיות ומצריות. 60 מן הספינות האלה טבעו באותו יום ואומרים שבימי שפל אפשר עדיין לראות את שרידיהן על קרקעית הים.

ביום ביקורי במצודה אפשר היה לראות רק מפרץ גדול, כחול ופסטורלי. היוונים בפילוס, לוקל-פטריוטים, אוהבים להסביר שהתבוסה בקרב נאבארינו היתה מכריעה במלחמת העצמאות היוונית, שהסתיימה באמנת קונסטנטינופול ב-1832. רחוב מרוצף מוליך במורד הגבעה מן המצודה לכיכר המרכזית של פילוס, ואל כמה בתי קפה נעימים שחוסים בצל עץ תות ענק.

מסיני העתיקה

אם מחפשים סיבה אחת שבגללה כדאי להרחיק עד לקצה הפלופונס - מסיני העתיקה היא הסיבה. במרחק כשעה נסיעה מפילוס ניצבת העיר העתיקה המרשימה ביותר שראיתי. היא גדולה ויפה יותר מאולימפיה (כשעה וחצי נסיעה, 80 קילומטר צפונה מכאן), נעימה יותר לביקור מעתיקות התקופה הקלאסית באתונה, וכיוון שתהליך השימור והשחזור בה עדיין לא הושלם, אפשר ליהנות בה מן הפיתוח, המחקר והחידושים בדיוק בזמן שהם מתחוללים.

עתיקות מסיני בפילוסצילום: משה גלעד

פרופסור פטרוס תמליס, שמתגורר בבית שמשמש גם כמוזיאון קטן, צמוד לאתר העתיק, חוקר את מסיני העתיקה כבר 26 שנים. "זה פרויקט חיי", הוא אומר בחיוך רחב, שחורץ עשרות קמטים זעירים בפניו השזופים. אחר כך הוא מחווה תנועה רחבה במורד הגבעה ואומר בקול נמרץ: "יש לנו המון מה לראות, בואו נזוז".

במשך שלוש שעות דירבן אותנו הפרופסור, כממציא שגאה בהמצאתו ושמח שמישהו מתעניין בה, לצעוד במרץ ברחבי האתר הענק. לדבריו, במאה הרביעית לפני הספירה, תור הזהב של יוון הקלאסית, היתה העיר הזאת גדולה יותר מאתונה. הסיבה העיקרית לפריחתה היתה כלכלית - היא שכנה בין הים להרים, לצד מקורות מים מצוינים ועם הגנה טבעית נוחה.

עד לשקיעה הוליך אותנו תמליס בין המקדשים לתיאטרון, בין האיצטדיון למרחצאות, ובין המאוזוליאום לבתי המגורים. חלק מן הרושם שמותיר האתר טמון בעובדה שתמליס והחוקרים שלצדו נטלו לעצמם חירות לא מעטה בשחזור המבנים, התיאטראות והאיצטדיון. כל אלה נמצאים גם בימים אלה בתהליך של בנייה מחודשת והם כמובן שובים את לב המבקר ההדיוט יותר מאבנים קדומות שפזורות בשדה. חלק מן הרושם מותיר היבט אחר - הגינון הנהדר באתר. מדשאות גדולות עושות את הביקור כולו לנעים יותר. תמליס מסביר שיתרונו הגדול של האתר טמון בכך שמסיני העתיקה מעולם לא נהרסה ולא כוסתה בידי יישובים מתקופות מאוחרות יותר. היא ננטשה לתקופות ארוכות, כנראה בגלל שריפות.

בתום הסיור, כאשר שאלתי מדוע המוניטין של אתרים אחרים כאולימפיה מאפילים על זה של מסיני, חייך הפרופסור הקשיש את אחד מחיוכיו המקסימים ביותר ואמר בסבלנות נצחית: "מסיני היא כמו בתולה ביישנית שאיש עדיין לא זכה לראות את יופיה". מידע רב על האתר אפשר למצוא באתר

מפלי פולילימניו

פירוש המלה "פולילימניו" הוא הרבה אגמים. באתר היפה הזה, כחצי שעה נסיעה צפונה מפילוס, יש שמונה מפלים קטנים, שלרגלי כל אחד מהם נקווית בריכה צלולה. על גדות הנחל פורחים עכשיו שיחי הרדוף הנחלים ובכמה מקומות רואים הבטחה גדולה של תאנים שטרם הבשילו. אלה מעניקים לצועד בשביל תחושת בית. כמו ביקור בדירת השכנים שדומה להפליא לדירה שלנו.

ההליכה לאורך הנחל מן החניון הקטן ועד לבריכה העליונה נמשכת כ-40 דקות בשביל נוח. כדאי להתמיד ולהגיע עד לבריכה העליונה כיוון שהיא הגדולה ביותר, מעליה ניתך מפל המים הגבוה ביותר ובה אפשר וכדאי, בייחוד ביום חם כל כך, לשחות. המים קרים מאוד, אבל שחייה אל מאחורי המפל מאפשרת לשבת רגע, להתבונן מתוך מערה קטנה בשצף המים שניתך ולחשוב על תבונתם של היוונים שמכבדים את המקום, שומרים על ניקיונו, עדיין לא גובים דמי כניסה, לא הציבו שלטים שמזהירים מפני סכנה ולא חושבים שצריך להציק למטייל שרוצה להשיב את נפשו.

מידע שימושי

הגעה: חברת התעופה Aegean מפעילה טיסות מאתונה לקלמטה. הטיסה נמשכת כשעה. מקלמטה לפילוס הנסיעה נמשכת כשעה. http://en.aegeanair.com.

הנסיעה במכונית מאתונה לאזור מסיני, לקוסטה נאבארינו ולפילוס נמשכת כארבע שעות. רובה הגדול של הדרך באוטוסטרדה טובה.

לינה: לנו שלושה לילות באתר הנופש המפואר Costa Navarino. האתר, כקילומטר מצפון למפרץ ווידוקיליה, מכיל שני בתי מלון בדרגת חמישה כוכבים (Westin, Romanos) ובהם כ-800 חדרים וסוויטות, עם עשרות בריכות שחייה, חלקן צמודות לחדרי המלונות, כ-20 מסעדות ובתי קפה, מועדוני גולף, רכיבה על אופניים וצלילה. בקיץ נערכים בו גם "סיורים פילוסופיים", במהלכם מוזמנים האורחים לדון, תוך כדי הליכה בטבע, בסוגיות כמהות היופי, יושר, צדק חברתי וכדומה. לעוד מידע.

בעיר פילוס ובסביבתה יש כמה בתי מלון קטנים, אכסניות ואתרי קמפינג.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ