באושר ובעושר: במיקונוס לא שמעו על המשבר הכלכלי

בזמן שאזרחי יוון נאבקים באבטלה ובחובות, החיים באי היווני נראים טוב מתמיד. עם כוסית אוזו, בריזה אלוהית ונוף עוצר נשימה, זה המקום לשכוח בו מהצרות

שחר פרנהיימר, Markerweek
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיקונוס
שחר פרנהיימר, Markerweek

בתחילת הסתיו, כ-800 ק"מ מהבור בקריה בתל אביב, האיום האירני לא קיים. במרחק טיסה ישירה בת שעה ורבע, אם אתה חש בספינים - הם כנראה תולדה של שתיית אוזו וראקי. ממש לא רחוק מכאן יש גן עדן, על אמת.

בחזרה לפרויקט יוון

מיקונוס, מקבוצת האיים הקיקלאדיים, נחשב לאחד האיים התיירותיים והיקרים ביוון (בעונת השיא) ורחוק מלהיות אי יווני מסורתי ואותנטי. אך בסוף ספטמבר "אי הזימה", ה"מכה" של מסיבות החוף ומעוז הגייז והנודיסטים, מוריד ווליום, מתקלף מההמון, משאיר מסביב רק את הטוב ונהפך ליעד נופש שאין שני לו, על מלונות הבוטיק, העיר מיקונוס וסמטאותיה הצרות והלבנות והחופים המרהיבים.

מיקונוס מקבל משנה אטרקטיביות בהתחשב בשטחו הקטן (כ-105 קמ"ר ופחות מ-10,000 תושבים), המאפשר ליהנות ממגוון חופים מדהים ולהתנייד ממקום למקום ברגל, בטרקטורון, באופנוע או בטקסי-בואט (ממש כמו בתאילנד, השוואה לא כל כך מופרכת בהתחשב בשקלול כל הנתונים), שייקח אתכם דרך מי הטורקיז הצלולים לחוף המועדף עליכם.

"עשיתם בשכל שהגעתם בספטמבר", הודה הברמן במלון טאגו המקסים, השוכן על צלע ההר מעל הים הכחול. "עכשיו וביוני, לפני עונת השיא, הכי טוב להגיע למיקונוס. לפני שבועיים היית רואה בחוף רק גופות של אנשים אחד על השני. אני בן 50, גר פה כל החיים ועדיין לא התרגלתי לזה. לכן אני אומר שאם אתה רוצה להתחתן, קח את הבחורה שלך לסנטוריני. אם אתה רוצה להתגרש - בוא למיקונוס".

בין שבילי חול וסמטאות צרות, אנשים מתנהלים בעצלתיים. לרגליהם כפכפים ועורם שזוף. אווירה מתוקה של חופש מרחפת באוויר. בבית מימין אשה מבוגרת מתיזה בצינור מים על קירות בוהקים המסוידים לבן. "ככה זה ביוון. שהשכנים לא יתחילו לרכל ולדבר על השכנה ליד, שלא שוטפת את הקירות, שלא מנקה את הבית", הסביר לי פוטיס ממלון ארגו את נוהל הבוקר, וחשף דמיון נוסף בינינו לבין שכנינו מעבר לים.

כשחווים את הקסם של מיקונוס, במיוחד בתקופה זו, קשה להתנתק מהפער העצום בין המציאות באיים לבין המציאות של האזרח היווני בפנים המדינה. מכיוון שמיקונוס נחשב לאחד האיים המתוירים והיקרים ביוון, הוא מספק למקומיים פרנסה יפה ומושך אליו צעירים משאר חלקי המדינה ומאירופה המחפשים עבודה מכניסה. בדומה לשאר איי יוון, גם תושבי מיקונוס עובדים במשך חצי שנה. בעוד שבאיי יוון מתפרנסים התושבים גם מחקלאות, האדמה של מיקונוס לא מאפשרת לגדל דבר פרט לקישואים, חצילים, קצת פול ודור חדש של קלאברים, ולכן התושבים מתפרנסים מתיירות בלבד. אפילו מרבית הדגים ופירות הים הנזללים באי מגיעים מפארוס השכנה. 300 דייגים בלבד יש במיקונוס, מתוך כלל האוכלוסיה המקומית. בחורף תושבי האי עוברים לעבוד במקום אחר, או מטיילים בעולם.

ביוון מוכת הבעיות, האבטלה והפערים, לתיירות השפעה כמעט חסרת תקדים ברמה עולמית על גורל המדינה. ב-2010 תרמה התיירות כ-16% מהכנסות המדינה (230 מיליארד יורו בשנה) וסיפקה מקור תעסוקה לכחמישית מכ-4 מיליון העובדים ביוון - הרבה מעל הממוצע האירופי - וזה במדינה שבה שיעור האבטלה נע סביב 24%. "התיירות יכולה להיות הכוכבת של הפיתוח שלנו, מודל עבור התפתחות כלכלית. המוניטין של המדינה שלנו חזקים כשהעושר של אתרי המורשת שלנו מוצג לצד המיתולוגיה היוונית, ההיסטוריה, המסורת והתוצר היווני", אמר בזמנו ראש הממשלה לשעבר, גיורגי פפנדריאו, שבחזונו רואה את מקומה הטבעי של יוון בין עשרת היעדים המתוירים בעולם.

אשה מובילה ירקות על חמור במיקונוסצילום: MATT GROSS / NYT

גם ראש העירייה של מיקונוס, אתנסיוס קוסטנאס-מגאס, צופה עתיד בהיר יותר לכלכלה ולתיירות ביוון, כפי שאמר לטלגרף הבריטי לפני שנה: "אולי אין לנו, ליוונים, הרבה כסף, אבל יש לנו גאווה. המסורת העתיקה שלנו היא הזהות שלנו, ובעזרתה נצלח את המשבר".

פפנדריאו יזם צעדים שונים לייצוב התיירות, בהם הורדת מחירי כרטיסי המעבורות והמסים הנגבים ממטוסים העוברים בשדות התעופה היווניים, וביטל את אשרות הוויזה הנדרשות מתיירים שאינם ממדינות האיחוד האירופי. ואכן חלק ממאמציו להביס את השחיתות, הביורוקרטיה הסבוכה וחוסר התחרות, שכירסמו בענף התיירות כפי שכירסמו ביסודותיה של המדינה כולה, נשאו פרי.

לפי ה"גרדיאן" וחברת התיירות תומאס קוק, הבריטים החליפו בשנה האחרונה יעדים כמו מצרים ותוניסיה באיי יוון, ומספר הנכנסים מהם למדינה קפץ ב-20%. הסרת מגבלות הוויזה למדינות שמחוץ לאיחוד האירופי הביאה הקיץ תיירים רבים מאסיה, שעד השנה נחשבו לעוף מוזר באיים היווניים שטופי השמש. וכך, בספטמבר האחרון אפשר היה להבחין בבעלי ממון מהודו שבחרו במיקונוס כיעד מועדף ואטרקטיבי לעריכת חתונות מפוארות.

ואולם גם יורדי הים הוותיקים ביותר באיי יוון התמלאו בספקנות זהירה לגבי מה שיביא עמו הקיץ האחרון. שיעור העוברים בשדה התעופה של אתונה צנח ב-8% בשני הרבעונים הראשונים של 2012, מ-10.1 מיליון באוגוסט 2011 ל-8.9 מיליון, כך לפי אתר שדה התעופה. תמונות הפגנות הזעם וכותרות החדשות מיוון הגבירו את החשש בקרב תיירים, והתחזית הממשלתית היתה קודרת בהתאם וצפתה ירידה של 15% בהכנסות מתיירות. למזלם של היוונים, נכון לעכשיו, החששות התבררו כמוקדמים מדי. לפי משרד התיירות היווני, הצניחה בהכנסות מתיירות בקיץ הסתכמה ב-5% בלבד, ל-10 מיליארד יורו בהשוואה ל-10.5 מיליארד יורו בשנה שעברה. ואולם קשה לומר כיום אם יציבות התיירות התאפשרה הודות לפעילות הממשלה.

ראש ארגון התיירות היווני (SETE), אנדראס אנדראידיס, אמר בחודש שעבר לכתבים - בהתבטאות שיש לקחת בעירבון מוגבל, כמו כל התבטאות של נציג ממשל יווני - כי עונת התיירות הנוכחית ניצלה בנס "הודות לאקלים פוליטי רגוע יותר מאז עלייתו של סמאראס לשלטון, וביטחון גובר מצד המלווים". נראה שביוון של ימינו, די ביום בלי אש ברחובות כדי להכריז על אקלים פוליטי נוח.

קלמרוס אצל קיקיס

מתוך סירת העץ הקטנה, שמוליכה אותנו לחוף סופר פרדייס ובהמשך לטברנה של ניקולאס בחוף אגיה אנה (דגים ואיקרה מופלאים, צלעות כבש עסיסיות והשקיעה הכי יפה באי), נשקפו צוקים מרהיבים מעל הים שעליהם שלדי בתים שקפאו במהלך בנייתם. כמו ישראלי טוב הרצתי בראש את הקלישאה "מעניין כמה עולה-הייתי בכיף מתמקם פה על הצוק-מה בן אדם צריך יותר?".

לפי פוטיס, בנייתם נקטעה כתוצאה משחיתות שלטונית, ביורוקרטיה סבוכה, עבירות בנייה או התרוקנות הקופה. "הנדל"ן במיקונוס יקר", אמר לנו. "מחיר בית פרטי בשטח 100 מ"ר מתחיל ב-800 אלף יורו. מלבד זאת, אתה יכול להתחיל לבנות ולאחר שנה יבוא מישהו מעיריית מיקונוס וישרטט על מפה קווים כחולים וקווים אדומים: בתוך הקווים הכחולים מותר לבנות והיכן שעובר קו אדום - אסור. אם לא היה לך מזל נדפקת, ותהיה בטוח שאין עם מי לדבר".

אז זנחנו את חלום הבית במיקונוס ואת המצב הכלכלי, והתרחקנו מאזור פלאטיס גיאלוס (Platys Gialos) שבו ישנו (מומלץ מאוד - חמש דקות ממרכז העיר, אך עדיין שקט וקרוב לכל החופים המרכזיים), 20 דקות צפונה לאיוס סוסטיס (Agios Sostis). באזור זה של האי אין זכר לתיירות מאסיבית, הנוף פראי ופתוח והחופים בתוליים ומרהיבים. הדרך מתפתלת וצרה, עוברת בין בתי כפר מסוידים ושווה את הנסיעה הקצרה.

איוס סוסטיס מתגלה כחוף באורך 20 מטר, שנחפר לאורך השנים על ידי הגלים בין צוקים גבוהים, ומשאיר אותך פעור פה מול מים צלולים שחשבנו שאפשר למצוא רק בתאילנד, או בצד הקאריבי של העולם. החיסרון היחיד - וכאן מדובר בעניין של טעם - היו מוכנים להיתקל בתיירים עירומים, ללא הגבלת צבע, מין וגיל.

הנסיעה לאיוס סוסטיס שווה ולו רק בכדי לבקר בטברנה של קיקיס, ששוכנת בבניין אבן פשוט בעל חצר מוצלת בגפנים, ממש בסמוך לשביל היורד אל החוף. למרות מיקומו המבודד, לרוב יש להיעזר בסבלנות בשביל לתפוס שולחן, והתור מתחיל מחוץ למבנה, על כיסאות הקש. היתרון - הנוף הנשקף מהפנט ומשכיח את ההמתנה.

התפריט פשוט אך משובח. בחלל הקטן והנעים בפנים תבחרו מבין הסלטים הקרים שמכינה גברת קיקיס: סלט ארטישוק טרי עם פרמז'ן; סלט עדשים, פטה וכוסברה; סלט סלק; סלט יווני; ציזיקי; איקרה ועוד. המנות העיקריות יוצאות מהגריל של קיקיס: שרימפסים ענקיים ומתוקים, קלמארי שלם, דג טרי או מנת הדגל - צלע חזיר ענקית.

עם כוסית אוזו ביד, בריזה אלוהית ומראה הים הכחול וההרים הגבוהים מסביב, ביבי, ליברמן, אירן ומחירי הצימרים בישראל נראו לנו כמו חלום בלהות או בדיחה לא מוצלחת. עם כל האמפתיה, גם הצרות של היוונים נראו רחוקות באותה מידה. כי במרחק נגיעה, מחלחלת בך ההבנה הפשוטה שהחופשה האולטימטיבית תחכה לך תמיד באיים של יוון, ואתה הידיעה המנחמת שגם לנו יש לאן לברוח בשביל קצת שלווה.

איפה ישנים?

» Agro Hotel - מלון קטן עם כ-30 חדרים, הממוקם באזור פלאטיס גיאלוס, 5 דקות נסיעה באוטובוס דרומית לעיר מיקונוס. היתרונות: קרוב לעיר, קרוב לחופים היפים של האי, בריכה נהדרת, ארוחת בוקר מצוינת ושירות אדיב. בסביבות 240 יורו לילה לחדר זוגי. האתר הרשמי: argo-mykonos.gr

» Hotel Tagoo - מלון קטן ומושלם הממוקם על צלע הר, חמש דקות הליכה צפונית לעיר מיקונוס. היתרונות: מהבריכה ומהחדרים נשקף המראה המרהיב של הים הכחול הנפרש עד האופק, יחס חם וידידותי (הבעלים אנה תספר לכם כל מה שרציתם לדעת על מיקונוס). המחיר: 200-250 יורו ללילה בספטמבר. האתר הרשמי: hoteltagoo.gr

איפה אוכלים?

» Avil Tou Thodori - מטבח יווני מודרני. המסעדה, שנוסדה בשנות ה-50 בפלאטיס גיאלוס, נחשבת לאחת המסעדות האיכותיות במיקונוס. מאכלים מסורתיים עם טוויסט עדכני. האתר הרשמי: avlitouthodori.gr

» Nikolas Taverna - הטברנה של ניקולס בחוף אגיה אנה נוסדה ב-1967 על ידי סבא של ניקולס, שהיום מתרוצץ כמלצר בין השולחנות. אוכל יווני מסורתי וטוב, על החול, במפרץ מקסים מול השקיעה. 

» Kikis Tavern - הטברנה של קיקיס באיוס סוסטיס (20 דקות צפונית לעיר). נוף מרהיב של המפרץ, מאזטים, דגים ובשר על הגריל, ואוזו. חוויה יוונית במיטבה.

» To Maereio - מסעדה במרכז העיר מיקונוס בבעלות תאומים יוונים, המציעה בישול יווני מבית אמא: קציצות בשר, פלאפל זוקיני, נקניקים וגבינות מקומיות ועוד. למי שרוצה לאכול על הבר בגובה העיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ