איי יוון ייפתחו לתיירים כבר ביולי? התשובה נמצאת בקריסה הכלכלית שמתקרבת

ענף התיירות מהווה חמישית מהכלכלה היוונית כולה, לכן אין זה פלא שהיוונים ממרים לחזור לשגרה ומתאמצים לשמור על אופטימיות. אבל מדובר בהימור על גבם של התיירים, שבמקרה הטוב ייאלצו לנפוש באוקטובר במקום באוגוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קפאלוניה

פתאום קם שר תיירות ומודיע כי מדינתו תפתח את שעריה כבר ביולי הקרוב, כאילו לא הייתה קורונה מעולם. הארי תיאוהאריס, שר התיירות היווני, עלה לשידור בבי.בי.סי ביום רביעי האחרון והכריז על התכניות לפתיחת התיירות במדינת האיים. הוא הוסיף כי "פתיחת ענף התיירות תלווה בהתאמות הנדרשות תחת כללי הריחוק החברתי החדשים", והבהיר כי יינקטו צעדי זהירות במלונות, בחופים ובאתרי התיירות. גם בעידן בו המציאות היא בלתי מציאותית, תסריט כזה – של פתיחה תיירותית בינלאומית מוחלטת – נשמע מופרך. אז האם הישראלים יוכלו בקרוב לבקר באי היווני האהוב עליהם?

יוון אמנם הצליחה לצלוח לעת עתה את המגפה, עם 138 מתים וכ-2,600 חולים בלבד עבור מדינה עם למעלה מעשרה מיליון תושבים. אלא שהבעיה של יוון רחוקה מלהיות בריאותית, והיא מסתתרת במיטות השיזוף הריקות ברחבי האיים הרבים שלה. ענף התיירות היווני מהווה חמישית מכלכלת המדינה ומאכלס רבע מסך כל המשרות במדינה. ההתרסקות המוחלטת של הענף הולידה מחקר שטען כי לא פחות מ-65% ממלונות המדינה צפויים להיסגר בעקבות המשבר. מדובר במכת מוות עבור הכלכלה היוונית.

לא צריך לרפרש את הזיכרון כדי להיזכר במשבר הכלכלי שהיכה ביוון, שהכניס אותה למיתון בן עשור ולרף שיא של 1.2 מיליון מובטלים במדינה. התגשמות הנבואות השחורות, והמשך הקיפאון בענף עלולים לגרור את המדינה לעבר תהום כלכלית שאין היא יכולה לצאת ממנו. ההסתמכות הכבדה (מדי?) של יוון על התיירות המשגשגת שלה הפכה אותה למדינה שנמצאת שנייה ב"חשיפה לסיכון" בעקבות פגעי המגפה, כך לפי דו"ח של האיחוד האירופי (לצד קפריסין). הפחד מהחודשים החמים של התיירות, שהשנה צפויים להיות קפואים במיוחד, הוליד צוות מיוחד המורכב משרי הממשלה היוונית שהחליטו למצוא אופק לענף.

צוות השרים, שאת החלטותיו שמעו אזרחי אירופה בתקשורת, תולה את יהבו בדחייה. אם לא יבואו תיירים ביולי-אוגוסט, יש לקוות שהם יעשו זאת בספטמבר-אוקטובר ולכן כדאי למכור להם כבר עכשיו דילים עתידיים. אך מאחר שהיוונים לא יכולים לוותר לגמרי על חודשי הקיץ – שמהווים 80% מהכנסות ענף התיירות השנתיות – הם הציבו את יולי כתאריך יעד לפתיחת החופים, החופשות וזרימת המזומנים. מדוע התראיין שר התיירות היווני דווקא באנגליה? פשוט מאוד. הבריטים והגרמנים (ולא, לא הישראלים) מהווים את מרבית התיירים שבאים בשערי המדינה, אך בעוד 40% מהגרמנים שמרו על תכניותיהם לקיץ – הבריטים מבטלים בהמוניהם.

בשנה האחרונה הייתה עליה של 13 אחוז והמספר כיום נושק ל-700 אלף תיירים ישראלים ביוון. זו בלי ספק התקופה היפה ביותר בהיסטוריה ביחסי ישראל-יוון. סנטוריניצילום: Littleaom / Shutterstock.com

למעשה, המצב באחד האיים הכי עמוסים בענות רגילות – רודוס – הוא כל כך חמור, שבעלי מלונות רבים שוקלים להותיר את העסקים שלהם סגורים לאורך העונה. כך פירסם האתר הגרמני Deutsche Welle. אלו הגורמים שהובילו את הממשלה היוונית להזדרז ולהכריז על "חזרה לשגרה", אבל לא בטוח ששגרה כזו בכלל יכולה להתקיים. ביקורות רבות נשמעו בבעולם בעקבות הכוונות היווניות, רובן מתייחסות לעובדה שיוון אינה פועלת בחלל סגור. לכן כל מי שייכנס בשעריה, ייאלץ לשהות בבידוד במדינות לכשיחזור הביתה, כך שלא ברור איך השיטה היוונית הזו תעבוד.

את קברניטיה הכלכליים של יוון הכשלים הללו לא מטרידים. מטריד אותם הרבה יותר המשבר הכלכלי המתקרב. לכן אין להם בעיה להכריז על יולי כתאריך יעד לפתיחת העונה, בוודאי בהתחשב במצבם של יעדי תיירות אחרים כמו איטליה וצרפת, שבוודאי יראו צניחה משמעותית בכניסת התיירים לתחומן השנה. אבל הרוכשים-חולמים על חופים מושלמים בשמש צלולה כנראה ייאלצו לראות את חופשתם נדחית לחודשים מאוחרים יותר. בימים אלה, גם חופשה מתחת לעץ עדיפה מלא לצאת בכלל, כנראה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ