התיירים עלולים לדרדר את יוון שוב אל תהומות הסגר

מאה מקרים של קורונה מתיירים בעשרת הימים האחרונים, בצוותא עם עלייה כללית במספר החולים, הובילו אתה ממשלה היוונית להרהר על הידוק המגבלות. אלא שוויתור על עונת הקיץ עשוי לטמון בחובו השפעות מרחיקות לכת על הכלכלה היוונית כולה

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חופי יוון הריקים. האי קורפו
חופי יוון הריקים. האי קורפוצילום: AFP

יוון פתחה את גבולותיה בפני תיירים כבר ב-15 ביוני, זאת אחרי קמפיין די ארוך בו הבהירה המדינה כי היא כמעט נקייה מקורונה וקראה לתיירי כל העולם לשוב ולבקר ביבשת או באיים הקסומים שלה. כעת, כמעט חודש אחרי פתיחת הגבולות, ויממה לפני פתיחת השמיים גם בפני תיירים בריטיים (ב-15 ביולי), מגיעות ממנה בשורות רעות. כרגע נמצאים ביוון 2,205 חולים – מספר שיא של חולים לכל אורך תקופת המגפה. רק ביום שישי האחרון נמצאו 60 חולים חדשים, ולא פחות ממאה חולים שנמצאו חיוביים בבדיקת קורונה, כולם אגב תיירים.

העלייה המדאיגה בקצב הנדבקים, ובעיקר כמות הנדבקים הזרים, הובילו את הרשויות לחשיבה מחודשת אודות פתיחת התיירות ואולי אפילו סגר אפשרי. בשלב ראשון המספרים הביאו את היוונים לאכוף את חוקי הקורונה הנוכחיים ביתר שאת. כך ייערכו בדיקות בריאותיות קפדניות יותר בשדות התעופה, כולל תשאול מקיף. ייאכפו ההנחיות אודות ריחוק חברתי בברים ומסעדות, ואף בחופים.

בטרם יוחלט על מגבלות חדשות, הממשלה השיקה קמפיין פרסומי שמטרתו לעודד את התיירים "ליהנות מהשהייה ולהישאר בטוחים". בינתיים החליטה הממשלה היוונית גם להקל במעט חלק מההגבלות הנוכחיות, ולהתיר למשל אי חבישת מסיכה בתוך קניונים. למרות זאת ניתן לראות את סימני הסגירה כבר כעת, למשל במגבלות שהוטלו על נוסעים המבקשים להיכנס ליוון דרך בולגריה. בעקבות העלייה במקרים במדינה, יידרש כל נוסע מבולגריה להציג בדיקת קורונה שערך ב-72 השעות שטרם בקשת הכניסה שלו.

ענף התיירות היווני מהווה חמישית מכלכלת המדינה ומאכלס רבע מסך כל המשרות במדינה. ההתרסקות המוחלטת של הענף הולידה מחקר שטען כי לא פחות מ-65% ממלונות המדינה צפויים להיסגר בעקבות המשבר. מאחר שמדובר היה במכת מוות אפשרית עבור הכלכלה היוונית, שעדיין זוכרת היטב את המשבר הכלכלי של תחילת האלף, הובילה לפתיחה מלאה של המדינה. ההסתמכות הכבדה (מדי?) של יוון על התיירות המשגשגת שלה הפכה אותה למדינה שנמצאת שנייה ב"חשיפה לסיכון" בעקבות פגעי המגפה, כך לפי דו"ח של האיחוד האירופי (לצד קפריסין).

כבר עתה עומד המשק היווני בפני מיתון, אחרי שאיבד 9% מהתוצרת שלו בשל השבתת ענף התיירות. השבוע יקיים ראש הממשלה, קיריאקוס מיצוטקיס, התייעצויות עם גורמי הרפואה במדינה – כולל אפשרות לחשיבה מחודשת על סגירת שדות התעופה האזוריים במדינה. יוון תיכנס לסגר מלא או חלקי, רק אם תיאלץ לעשות זאת. אז המהלך הזה יוכל להוביל לקריסה מוחלטת של המדינה, אך בינתיים בועת התיירות שלה נשארת בחיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ