שבע תחנות ממרכז אתונה: טיול קצת אחר בפיראוס

טיול בפיראוס הלא מוכרת, ברחובות בהם לא ייהלכו אותם אלפי נוסעים שנשארים באזור הנמל, על רציפיו האין סופיים וממלאים את בתי הקפה והמסעדות שלאורך המזח הארוך

נמל פיראוס
הקולות והמראות של פיראוסצילום: Simon Dawson / Bloomberg
אמנון גופר
אמנון גופר

בשעת בוקר מוקדמת עליתי על הרכבת לפיראוס. שבע תחנות ממרכז אתונה וליתר דיוק מתחנת מונסטראקי. 27 דקות נסיעה והגעתי.

< בחזרה לפרויקט יוון

מאז ומתמיד רציתי לטייל בפיראוס. המרחק הקצר מאתונה, המיתוס, הסיפורים והשירים אודות עיר הנמל הגדולה והמרכזית של יוון משכו אותי כמו הסירנות את אנשי הים. בכלל, המעשיות אודות פיראוס תמיד היו רוויות סיפורי מלחים שיכורים, בתי מרזח אפלוליים וכמובן מועדונים קטנים עם מוזיקה של פליטים.

נמל פיראוס צילום: Richard Cummins / Lonely Planet

הפעם, כך החלטתי, הטיול שלי בפיראוס יהיה סביב המוטו - לאן שישאוני רגלי וחושי ואין לו דבר וחצי דבר עם כל המיתוסים והאגדות, אבל יש לו הרבה על מה אפשר לראות ולעשות.

אפרוריות תחנת הרכבת בפיראוס לא הפילה את רוחי. מבנה המתכת והזכוכית המקושת, השעון הישן הקבוע בחזית וארובתה של אנייה שנראתה מעבר לחלון הגדול קיבלו את פני בדיוק כפי שקיבלו את פני הנוסעים התשושים עוד בתקופת האימפריה העות'מאנית.

יש משהו נוסטלגי בביקור בפיראוס. העיר שהיא חלק מהמטרופולין של אתונה חיה בתנועה מתמדת בין ים ליבשה, בין ספינות נוסעים אדירות ממדים המורידות אל המזח אלפי תיירים וסחורות, לבין הנוסטלגיה הסכרינית החובקת את חצי האי הקרוי פיראוס.

נמל פיראוס צילום: Aerial-motion / Shutterstock.com

יצאתי לחפש את פיראוס הלא מוכרת, לטייל ברחובות בהם לא ייהלכו אותם אלפי נוסעים שנשארים באזור הנמל, על רציפיו האין סופיים וממלאים את בתי הקפה והמסעדות שלאורך המזח הארוך. ומצאתי. בואו אחרי.

שוק הדגים הישן

שעות הבוקר בפיראוס, רחוב Akti Posidonos עמוס בתנועה, בעיקר של הולכי רגל שנחפזים לדרכם ומכוניות צופרות ללא הרף. שמתי פעמי לשוק הדגים הישן של העיר ברחוב Dimosthneos gounari (שלושה רחובות מתחנת הרכבת), ממש משמאל לרחוב הראשי. הסחורה בשעות הבוקר טרייה ונשות פיראוס המבוגרות מקדימות קום כדי לקנות "טרי טרי…". צעקות הרוכלים והדייגים יישמעו למרחוק, את הדגים מוכרים בקונוס נייר גדול, שמזכיר קצת את הימים בהם עטפו גם אצלנו דגים בנייר עיתון.

בסוף היום עוד נשוב אל שוק הדגים הישן ולשתי טברנות מומלצות עם מורשת הסטורית רבת שנים.

כנסיית השילוש הקדוש

המשכתי בדרכי אל כנסיית השילוש הקדוש הממוקמת במרכז פיראוס (פעם השקיפה על הים והיום מסתירים את הנוף בתים). מאז ומתמיד היתה הכנסייה המקום הראשון אליו הלכו יורדי ים עם נחיתתם על החוף לאחר חודשים של שיט בים סוער, להתפלל לאלוהינו שבשמים, שישמור עבורם את הים שקט בבוא מועד.

כנסיית השילוש הקדוש צילום: Nikolaos Tamvakis / Shutterstock

הכנסייה נבנתה במאה ה-19 ונהרסה כמעט לחלוטין בהפצצת בעלות הברית בשלהי מלחמת העולם השנייה. גם אם אתם לא חובבי כנסיות, לא כדאי לוותר על ביקור בה, שכן הכנסייה מרשימה במסת האיקונות המקיפה את המתפללים לאורך קירותיה בסגנון מיוחד.

שיטוט נעים ברחובות קטנים ומשופצים

פיראוס צילום: NAPA / Shutterstock.com

פניתי לרחוב Leof. Vasileos Georgiou שכמה חנויות מותגים מוכרות התמקמו בו והוא נקודת מוצא אל כמה וכמה רחובות קטנים ומטופחים, שחוצים או יוצאים ממנו, חלקם במבנה של מדרחוב, עם בתי קפה וגינות רחוב חמודות ויפות, שעברו מתיחת פנים אסתטית ומזמינים לשוטט בהם. אל תפספסו למשל את רחוב Kolokotroni שמאחורי בניין התיאטרון העירוני, אך ברחובות רבים אחרים מדובר בשיטוט יפה ונעים. נחזור לרחוב הראשי ונסתכל על חזיתו הנאה של התיאטרון העירוני, הפונה אל רחוב Leof. Politechniou. רחוב פוליטכניו הוא הרחוב הראשי החוצה את חצי האי פיראוס על קו פרשת המים כשמפרץ Pasalimani מצדו האחד ומפרץ הנמל הישן מצדו האחר.

אל המרינה דרך רחוב Politechnio עם כמה הפתעות בדרך

רחוב פוליטכניו לוקח אל מחוץ למסלול הטיול הקלאסי בפיראוס. לאורכו מספר גינות נוי יפות והמון בתי מאפה וקפיטריות יווניות, ואפילו בית אחוזה רומי שחפירתו הארכיאולוגית נראית מימין. בסוף הרחוב מגיעים אל מזלג דרכים בו פונים שמאלה לרחוב Leof. Afentouli (עם השלט המפנה לכיוון אתונה).

בפינת הרחוב הראשון מימין (Afentouli 12) נמצאת אחת המאפיות הוותיקות ביותר בפיראוס TRiantapilloy. על הקיר מתנוסס כיתוב הגאה בכך שהמקום נוסד ב-1910. ארבעה דורות של אפייה וטעמים של פעם יחד עם החיוך של הבעלים לא יותירו אתכם אדישים, כל מאפה שתקנו – מנצח.

נמל פיראוס צילום: Aerial-motion / Shutterstock.com

אחרי הצטיידות קלה בפחמימות, ממשיכים עד סוף הרחוב. בצומת מגיעים אל בית החולים של פיראוס. פונים שמאלה על רחוב Zanni עד שמגיעים לטיילת על מפרץ קטן שנקראת Marina Zea. המרינה שמשמשת כמעגן ליאכטות מוקפת בטיילת נוחה המושכת אליה מטיילים וחובבי ג'וגינג מקומיים. בקיץ צפוף פה יותר, בסתיו נעים וריק יחסית. פנייה ימינה תוביל לכיכר גדולה שהיא למעשה המוזיאון הימי של פיראוס. אם פונים שמאלה מוצאים מספר טברנות מקומיות ואותנטיות שטרם נגעה בהם יד תייר.

הפתעה בסופרמרקט

פיראוס צילום: Kypros / Moment RF / Getty Image

פונים שמאלה (חשוב להמשיך וללכת על המדרכה) וממשיכים לצעוד עוד כ-400 מטר סביב המרינה עד שמגיעים לסופרמרקט אדיר ממדים ששייך לרשת Carrefour,
שבעברו היה האנגר לתיקון ספינות ושינה את ייעודו. זה הזמן לעשות סיבוב מעורר תיאבון בין המחלקות השונות ולעלות במדרגות הנעות עד לקומה העליונה. כבר בדרך שומעים רעש וקולות של המוני אדם באולם גדול. זוהי מסעדת ההגשה העצמית העממית והגדולה ביותר בפיראוס. הקהל כולו הוא פנסיונרים המבלים את זמנם בארוחה קלה ושיח רעים. אם מסתכלים על השולחנות, מגלים שכמעט לכולם יש טלפונים ניידים מהדור הישן ללא מסך מגע ועם לחצנים מכניים.

ההפתעה הגדולה היא הנוף הנשקף אל המרינה מקיר הזכוכית של האגף הרחוק באולם. אתם מוזמנים להזמין משהו מפס המזון ולהתיישב לנוח אל מול המרינה ועם כל הפנסיונרים של פיראוס.

האנדרטה לזכר רצח היוונים בפונטוס

פיראוס צילום: Mark Daffey / Lonely Planet Imag

בקצה הטיילת והמרינה על כיכר אלכסנדרה נמצאת אנדרטה מיוחדת המספרת את הרצח שביצעו העותמאנים באוכלוסיה היוונית לצד רצח הארמנים, שחיו בהרי הפונטוס ולחופי הים השחור. זוהי אנדרטה חדשה שהונחה בשנת 2017.

גבעה לבעלי כושר עם נוף מטורף בקצה

אם חשקה הנפש לזכות ולראות את נופי המפרץ הסארוני, את כל העיר אתונה וכמובן את גליפדה, כדאי לעלות בשבילים והרחובות הצרים המובילים אל מה שקרוי Waterfall Fountain, מאגר המים החפור הגדול של פיראוס ולידו נמצאת אחת המסעדות עם השם המוזר בעולם - "מרכז הבאולינג" Bowling Center, שאין בה שום באולינג, אבל יש בה מעבר לנוף המטורף ועוצר הנשימה, אוסף אקלקטי של כל מה שאגר בעל הבית במהלך חלומותיו או מסעותיו בעולם. את האוכל של המקום עוד לא גיליתי, אבל זהו בהחלט מקום נפלא לקפה טוב וקר עם נוף נדיר אל הים התיכון.

שוק של יום חמישי

מהמסעדה בראש ההר מתחילים לרדת בשביל מדרגות שמזכיר קצת את חיפה ונכנסים לרחוב Karaoli ke Dimitriou, שיורד בקצהו עד לנקודת ההתחלה של הטיול. לאורך הדרך חולפים על פני בנייני הקמפוס של אוניברסיטת פיראוס ועל פני חנות קטנה ועתיקה של ייננים שמומלץ לשתות שם כוס אחת מיין הבית Spitia.

אל השוק ברחוב Voulgari

אחד השווקים הצבעוניים והעממיים שהכרתי באזור אתונה, תופס את מקומו לאורך רחוב שלם ומתקיים כל יום חמישי בשבועצילום: אמנון גופר
שוק הפשפשים בפיראוס צילום: George Tsafos / Lonely Planet Im

אחד השווקים הצבעוניים והעממיים שהכרתי באזור אתונה, תופס את מקומו לאורך רחוב שלם ומתקיים כל יום חמישי בשבוע. לא תראו בו קצה קצהו של תייר. רק נשים מבוגרות ואי אלו קשישים שבאים ליום שוק עם סלים ועגלות יד ובני משפחה שיעזרו לסחוב. בשוק תמצאו בעיקר פירות וירקות עונתיים וטריים ובקצהו התחתון מעט דברי סדקית ובגדים. אם אתם באתונה וחושבים לבקר בפיראוס, כוונו את הביקור ליום חמישי והרווחתם.

בדרך חזרה לרכבת – קצת נקניקים, תבלינים ושתי טברנות לסיום

מכיוון שניסיתי את מזלי באחת מהמסעדות שליד הנמל והסעודה היתה כישלון קולינרי מוחלט, אמליץ לכם כתחליף על שתי טברנות בעלות מוניטין עוד מימי פיראוס העליזים שעל קירותיהן תלויות תמונות בשחור לבן משנות ה-50 של המאה שעברה ובהן כל הידוענים שנתנו כאן עינם בכוס או בנשות הנמל. בשתיהן יש הרכבים מוזיקליים קטנים בסופי שבוע.

To Steki Tou Artemis – טברנה מקומית מוערכת ואהובה, שנוסדה ב-1926 ופתוחה כל יום משעות הצהרים ועד שעות הלילה המאוחרות. בימי שישי, שבת וראשון הטברנה נפתחת אחר הצהריים ואז מופיע בה הרכב מוזיקלי קטן. Dimosthenous 6

פיראוס צילום: אמנון גופר

To Palio roloi המסעדה שנמצאת ליד השעון הישן, היא טברנה מהסוג המסורתי והכבד המוכר בערי נמל ים תיכוניים ויש מי שאוהב את זה וישנם כאלה שממש לא. הטברנה פתוחה בין 12:00 – 21:00 – Dimosthenous 5

את חנות הנקניקים של Miran אסור לפספסצילום: אמנון גופר

Miran – את חנות הנקניקים של Miran אסור לפספס. היא דומה שתי טיפות מים לאחותה שבשוק באתונה. משפחה ארמנית שהיגרה ליוון בחילופי האוכלוסיות מתמחה בנקניק הסוג'וק. למעשה, זוהי מעדנייה שתמצאו בה לא מעט דליקטסים, אבל הנקניקים הם העניין.

Mandragoras – ממלכת התבלינים של פיראוס – כל מה שביקשתם וקשור בתבלינים. מתבלינים לארוחה, דרך מיני צמחים לרפואה, משחות, ריבות ושאר מיני מרקחות. Dim. Gounari 16

__

אמנון גופר הוא מורה דרך ומחבר ספרי טיולים, מדריך טיולים באתונה, בעל הבלוג: www.greektrip.co.il

תגובות