מים כחולים והרים שנשפכים לים: להתאהב באי קפלוניה

האי קפלוניה מתגלה אט אט לתיירים הישראלים בזכות חופים עוצרי נשימה, כפרי דייגים, אתרי טבע ונוף מרשימים ובזכות צבי ים וחיות אחרות

אסוס
אסוס צילום: Getty Images IL
יניב דוידסון
יניב דוידסון

לא מעט משרדי תיירות עלו על השיטה שפועלת בדרך קסם. רוצים לקדם תיירות אל מקום מסוים? גורמים לו להיכנס בדרך נס אל מסך הקולנוע. לעתים קרובות זה גם עובד עם ספרים. הצופה או הקורא רוצה להמשיך את החוויה ולממש אותה במציאות. במקרה הספציפי של יוון לא מעט סרטים וספרים נקשרו עם מקומות שונים בה. אחד המפורסמים שבהם הוא זורבה היווני כמובן, שרוב עלילתו מתרחשת בכרתים. גם הספר "האי של סופיה" שמתרחש בספינלונגה שם אותו על מפת התיירות. הסרט מאמא מיה העלה את חוף דמוחרי בפיליון לתודעה וסיפור נוסף, מפורסם גם כן בעיקר בזכות הסרט אבל מבוסס על ספר, הוא "המנדולינה של קפטן קורלי" בכיכובם של ניקולס קייג' ופנלופה קרוז, שעלילתו מתרחשת באי קפלוניה שבמערב יוון.

קפלוניה צילום: Berit Watkin

< בחזרה לפרויקט יוון

הספר מתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה בה האיטלקים בעלי בריתם של הגרמנים שלטו באי. הספר המצוין (הרבה יותר מהסרט הבינוני) עוסק בעיקר ביחסים המורכבים בין האיטלקים לבעלי בריתם הגרמנים וליוונים הכבושים, מאפשר בין השאר הצצה אל החיים המסורתיים והמנהגים  באיים היוונים, מנהגים שעדיין קיימים בצורה זו או אחרת כאן, במיוחד בעונות שמחוץ לתקופת התיירות ההמונית.

אז בואו נעשה סדר, באי שהרבה ישראלים מגלים לאחרונה (אודות לטיסות ישירות שהחלו לשם), מה צולם ואיפה. הסרט צולם במספר אתרים באי והעיקרי שבהם היה הכפר הציורי סאמי (Sami) שחלקו שוחזר במדויק, רק על מנת להראות כיצד המקום נראה בזמן מלחמת העולם הראשונה ולפני רעידת האדמה הקשה של 1953 שהרסה את רוב הבניינים באי. סצנות נוספות צולמו בכפרים ארגוסטולי (Argostoli) ובפיסקרדו (Fiscardo), החופים העיקריים שבולטים בסרט הם אנטיסמוס (Antisamos) וחוף מירטוס (Myrtos) ששמם יצא בעולם.

קפלוניה צילום: Michael Button
קפלוניה צילום: Getty Images IL

מלבד המקומות שהתפרסמו בזכות הסרט, בקפלוניה יש עוד הרבה יותר מזה. חופים  ונופים, טבע עוצר נשימה שכולל בעיקר עמקים פוריים ויערות אורנים שיורדים מפסגות ההרים עד הים שלמטה.

חופים מומלצים  בקפלוניה

חוף מירטוס צילום: Getty Images IL

לא קשה ליפול על חוף יפהפה בקפלוניה, אולם חופיה היפים בחלקם קטנים וצמודים לכפרים שעל החוף ואחרים רחבים ופראיים עם גישה יחסית מורכבת.

חוף מירטוס המפורסם, בצד המערבי של האי, נמצא כ- 30 ק"מ מארגוסטולי, הוא בעצם רצועת חוף ארוכה ורחבה המוקפת צוקים תלולים.

מערת מליסני צילום: Getty Images IL
חוף אסוס צילום: Getty Images IL

חופים אינטימיים יותר נמצאים בכפרים הציוריים אסוס ופיסקרדו. החופים נמצאים בתוך מפרצים קטנים ומוגנים שמשמשים כנמלי דיג. לא נעים להשתמש כה תכוף בקלישאה הנ"ל, אבל באמת שמדובר בסביבה ציורית.

חוף נוסף ליד סאמי שבמזרח האי, הוא חוף אנטיסאמוס, שנמצא בתוך מפרץ גדול יחסית, ממש ממול האי איתקה.

טיולים בקפלוניה

קפלוניה הוא אי גדול יחסית והררי מאוד. על כן המרחק בין המקומות השונים הוא רב, ובהתאם גם הנסיעות בו הן יחסית ארוכות. אל תוותרו על נסיעה באחד הכבישים היפים ביותר ביוון (כמו גם המסוכנים), הוא הכביש במערב האי שמחבר את ארגוסטולי עם פיסקרדה. כביש נופי מרהיב שמומלץ ביותר לאלו שאוהבים לנסוע בכבישים צרים וארוכים לצד מראות מרשימים.

מערת מליסני צילום: Getty Images IL

באי קפלוניה אגם תת קרקעי מרהיב שנמצא במליסני (Melissani) ונקרא גם מערת הנימפות. קרני השמש שנכנסות אליו דרך פתח בתקרת המערה יוצרות מחזה יפהפה ובלתי נשכח. האגם למעשה שוכן בתוך המערה בצורת B ואפילו אי קטן במרכזו, ועצים וצוקים גבוהים מקיפים אותו.

מערת הנטיפים במליסני צילום: Getty Images IL

מערת נטיפים יפה בשם דרוגארטי התגלתה בקפלוניה, כ-5 קילומטרים מדרום לכפר סאמי, במקרה לפני כ-300 שנה, אחרי שרעידת אדמה שפקדה את האי חשפה את פתחה, אולם רק ב-1963 נפתחה לקהל הרחב. המומחים טוענים כי גיל המערה הוא כ-150 מיליון שנה. עומקה הוא 60 מטרים מתחת לפני האדמה והטמפרטורה בה קבועה - 18 מעלות במשך כל השנה. בגלל רעידות האדמה התכופות באי היא נהרסה בחלקה, על כן רק חלק אחד בה פתוח לטיולים, אבל עדיין נחשבת לאחת ממערות הנטיפים המרשימות וכיצירת מופת של הטבע. פרטים נוספים –כאן.

אסוסצילום: Getty Images IL

כאמור, קפלוניה הוא אי הררי, וההר הגבוה ביותר בו הוא Ainos המתנשא לגובה של יותר מ- 1,600 מטרים. ההר המרוחק כ-30 קילומטרים מארגוסטולי עשוי להיות נקודת פתיחה טובה ללא מעט טיולים כאן באזור, בדרגות קושי שונות – מקל מאוד ועד מסלולים למיטיבי לכת וטיפוס. לא משנה באיזה מסלול בחרתם, אסור לפספס את התצפיות ממנו, שכן ביום יפה אפשר לצפות ממנו אל הפולפונס, לפקדה וזקינתוס. על אף שהוא מושלג בחלקו בחורף, אין בו אתרי סקי, אלא שפע של מערות שאפשר לטייל בהן. ההר נחשב ללבו הביולוגי של האי בשל מגוון הצומח והחי בו (אם יתמזל מזלכם אומרים כי ישנם סוסי פרא על ההר) ועל כן האזור כולו מוגדר כגן לאומי החשוב ביותר באי.

בקפלוניה כמו באיים האיוניים הסמוכים יש מגוון גדול של צמחייה, שכולל זנים נדירים של עצים, בעלי חיים רבים וכן מספר גדול של פרחים שגדלים באזור הזה. הרחבה נוספת על חווית הטבע של האיים האיוניים מתוארת בצורה יפה וספרותית בספר של גראלד דארל  "משפחתי וחיות אחרות", שהיה בסיס גם למספר סרטים שעלילתם התרחשה באי קורפו שנמצא בקבוצת האיים האיוניים יחד עם קפלוניה.

העיר העתיקה באסוס צילום: Getty Images IL

אך לא רק על ההר אפשר לטעום מהעושר הביולוגי של קפלוניה, אלא גם בים. שם ניתן לצפות בכלבי ים נדירים, אבל גולת הכותרת הם צבי הים, מהאטרקציות העיקריות של האי. הצבים מגיעים לקפלוניה על מנת להטיל את ביציהם, וחלקם (באופן נדיר יחסית) נותר לחיות באי במשך כל השנה, כך שגם בקיץ ואפילו בחורף ניתן למצוא כאן צבי ים. פעילות חביבה על תיירים היא צפייה בצבים המגיעים בשעות הבוקר לנמל ארגוסטולי בשעה שהדייגים מנקים את רשתות הדיג שלהם. בקפלוניה פועלת עמותה המפעילה  מתנדבים שמטרתם להגן על אוכלוסיית  צבי הים. ניתן לקבל פרטים על העמותה באתר שלהם.

תושבי  קפלוניה

אסוס צילום: Mike_fleming

רעידת אדמה קשה ביותר פקדה את האי בשנת 1953 והחריבה אותו כמעט לחלוטין. זוהי הסיבה שבניגוד לאיים רבים אחרים ביוון, כאן כמעט ולא תמצאו מבנים עתיקים ששרדו את השנים. בעקבות רעידת האדמה כ- 100,000 מתושבי האי עזבו אותו, בעיקר הגרו לארצות הברית וקנדה ורבים מהם חוזרים בתור תיירים לאי יחד עם בני משפחתם, שחלקם הם דור שני ושלישי בגלות. זאת הסיבה שבאי מסתובבים כל כך הרבה דוברי אנגלית, בעיקר אמריקאים וקנדים, שבאופן טבעי באים לראות ולהרגיש את השורשים היוונים שלהם. 

כפר הדייגים Fiscardo הקטן והאינטימי היה היחיד לשרוד את רעידת האדמה האיומה, ומסיבה זו זהו גם הכפר היחידי בו תוכלו לצפות במבנים עתיקי יומין. 

ישנו סיפור פחות מוכר שקשור לישראל ולרעידת האדמה בקפלוניה. פרט מעניין לגלות הוא שבדיוק באותו הזמן שהתרחשה רעידת האדמה חיל הים הישראלי התאמן בסביבה, ונחלץ  להגיש עזרה לפצועים, וגם פינה מספר גדול של תושבים מהאי. כאות הוקרה לישראל החליטו התושבים המקומיים  לקרוא לאחד הרחובות בארגוסטולי רחוב ישראל.

איפה מבקרים? המקומות המומלצים לבקר בהם בקפלוניה:

חוף מירטוס

חוף אנטיסמוס

כפרי הדייגים פיסקרדו, אסוס וסאמי

מערת הנטיפים

האגם התת קרקעי

מלבד בילוי בשפת הים וביקור בכפרים, קפלוניה מתאימה גם  לטיולים יותר פעילים. ישנם מספר מקומות של ספורט ימי כולל בתי ספר לצלילה, וביבשה ישנן דרכים עתיקות שהוסבו למסלולי הליכה בין המנזרים, טירות מימי הביניים, כפרים הרריים, וכמובן מסלולים אל וליד החופים של האי היפה הזה.

השנה ישנן טיסות ישירות מישראל לקפלוניה. לבוחרים להגיע לאי בטיסה ישירה לחופשה של שבוע מומלץ להישאר רוב התקופה באי. הוא גדול מספיק ואין בעיה להעביר בו שבוע גדוש בטיולים וביקורים במקומות השונים וכמובן על שפת הים באחד מהחופים הרבים והיפים של האי.

במידה וטסים לאתונה או סלוניקי אפשר לשלב טיול בקפלוניה עם ביקור באיים השכנים לפקדה ואיתקי (האי של הומורוס מהאליאדה והאודיסאה) ומשם להמשיך לחבל ההררי והפחות מוכר ומתויר צומרקה שנמצא ממש ממול קפלוניה ובמידה ומתאפשר להגיע גם לאזור זגוריה המיוחד שנמצא לא רחוק מכאן.

איך מגיעים לקפלוניה?

אם לא בטיסה ישירה, הדרך המקובלת ביותר להגיע לקפלוניה היא בהפלגות מנמל קיליני שנמצא בפלופונס או מפטרס. בנוסף ישנן הפלגות מלפקדה לפיסקרדו שבקפלוניה ומהאי השכן איתקי לכפר סאמי. לעיתים ישנן הפלגות מזקינתוס לקפלוניה, אבל לא תמיד הן מופיעות בלו"ז של המעבורות ויש צורך לבדוק לפני.

__________

יניב דוידסון הוא מדריך טיולים ומומחה למרכז יוון. פרטים נוספים: כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ