מרודוס לקרפטוס: שיט בגולט בין האיים הדודקאנסים של יוון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סימי
האי סימיצילום: Getty Images IL
יניב דוידסון
יניב דוידסון

שקיעות, זריחות, רחש גלים בלתי פוסק, כחול מאופק עד אופק ומים צלולים צלולים. כל אלה נמצאים בשפע בטיול הזה, כך שאין זה פלא כיצד הפך שיט בים האגאי ובין איי הדדקונז (האיים הדודקאנסים) לאחת החופשות החלומיות שאפשר לבקש ולעומת מקומות אחרים בעולם, לא צריך להיות ממשפחת אונאסיס כדי לצאת אליה, רוצים לומר – חופשה מושלמת בהישג יד.

בחזרה לפרויקט יוון

בואו ניישר קו - חופשת שיט בים האגאי אינה מיועדת רק לרומנטיקנים או מן העבר השני – לסקיפרים חובבי ים מושבעים. נהפכו, זאת ההזדמנות להתאהב בים. חופשה שכזאת מאפשרת שילוב של פעילות גופנית בים וביבשה עם תכנים מתחומי ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והביולוגיה ועד ניווט באמצעות השמש והכוכבים. שלא לדבר על אפשרות להגשים את החלום לשבת מול הים ולדוג דגים. אבל בשורה התחתונה, גולת הכותרת של חופשה מסוג זה היא כמובן הירגעות והתנתקות מחיי היום יום.

לא רחוק מכאן, במרחק של שעה טיסה בלבד, קיימת האפשרות לחופשת שיט קסומה שכזו. ברודוס, יוון. האי ששמו יצא כאתר נופש זול אליו מתנקזות משפחות ישראליות על טפיהן, כן, רודוס הוא נקודת המוצא לטיול הזה. הכי רחוק שאפשר מהמולת המלונות והטברנות.

חופי רודוס צילום: Getty Images IL

הטיול מתחיל בעיר העתיקה של רודוס. אין מה לעשות, על אף כל מה שאומרים עליה, רודוס העיר היא יפהפייה. יש לה היסטוריה מעניינת ואתרים רבים. בעבור התיירים הממוצעים מדובר בעיר נמל תוססת, מלאה בבתי קפה, מסעדות, טברנות, מועדונים וחנויות.

» טיול בצפון הפלופונס ביוון
» יוון לכל אחד: המדריך הזריז לבטן-גב
» מיקונוס: מתכון לחופשה מושלמת
» לגלות מחדש את יוון: ביקור בחצי האי פיליון
» סנטוריני: המדריך השלם לאי היפה ביוון
» בלגן ברודוס: מה עושים בביקור באי?

השיט מתבצע כאמור בספינת גולט שהיא חלק משמעותי בטיול. הגולט היא ספינת עץ  מסורתית שנבנית בדרום מערב טורקיה. זוהי ספינה דו תרנית רחבה, שיש לה גם מנוע וגם מפרש והיא מתאימה במיוחד לשיט באזור, דהיינו באיים הפזורים בין רודוס לטורקיה והבולטים והמוכרים שבהם הם קוס, קרפתוס ופטמוס. לספינה תאים זוגיים ועליה עמל צוות גדול הכולל בין 3-4 אנשים שלא רק אמונים על השטת הסירה, אלא גם מכינים שלוש ארוחות ביום ודואגים בעצם לכל מה שצריך.

חופי רודוס צילום: Getty Images IL

עם שחר, בזמן שמרבית המטיילים עדיין מנומנמים, מי בתאים ומי על הסיפון, הגולט (היאכטה) יוצאת מנמל רודוס אל הים האגאי ומתחילה במסע השיט בין האיים הדודקאנסים.

האי חלקי צילום: Getty Images IL
האי חלקי צילום: Getty Images IL

ההפלגה מתחילה בשיוט לאורך החוף הצפוני של רודוס ומשם לעבר האי הקטנטן אלימיה (ALIMIA). אלימיה זהו אי שאין בו יישוב קבע, אלא בעיקר עיזים שנהנות משלל הצומח הים תיכוני למחייתן. במעגן הטבעי של האי מורידים סירה לחוף וממנו הולכים עד לצד השני של האי שם תחכה הגולט.

טילוס צילום: Getty Images IL

מהאי הקטנטן הזה ממשיכים לאי חלקי (CHALKI), שגם אותו אפשר לסכם כאי קטן, רק שכאן כבר מדובר במקום גדול יותר עם נמל וכפר טיפוסי לאיים היווניים.גם באי הזה אפשר לטייל ברגל ולטפס אל שרידי המבצר הצלבני, הממוקם בראש האי וממנו תצפית נהדרת על הים האגאי.

קרדיט: Panormitis Monastery, Symi
האי סימי צילום: Getty Images IL

משם, ממשיכה הגולט במסעה השקט והנינוח אל אי נוסף שאליו ניתן להגיע בקלות, טילוס (TILOS) ואין דרך אחרת מאשר לכנותו כפנינה סביבתית בים האגאי. זהו האי היחיד באזור בו נובעים מי מעיינות זכים במשך כל השנה. מעבר לכך, באי מתקיימים פרויקטים סביבתיים רבים כגון השבת מיני בעלי חיים שנעלמו מהאזור דוגמת כלב הים הנזירי ועוד. זהו אי יפהפה שמומלץ לקחת בו פסק זמן קצר והוא מתאים במיוחד לטיולים רגליים.

מטילוס התחנה הטבעית הבאה היא האי סימי (SIMI). האי שעלה לגדולה בזכות היותו אחד ממוקדי שליית הספוגים, היה בהתאם גם מוקד מספנות גדול באזור. אולם עם השנים ועם הידלדלות הספוגים בים, ירדה גם קרנו אולם תיירים רבים החלו לגלות אותו, כשמיצו את שלל המסיבות ברודוס ורצו קצת שקט וטברנות אותנטיות. באחד המפרצים הטבעיים של האי יש מנזר גדול ומיוחד, PANORAMITIS, שפטרונו שומר על יורדי הים באזור כבר מימי קדם. מנקודה זו אפשר לצאת לטיול רגלי מקסים עד לעיר ציורית (מצטערים על הקלישאה) סימי, בעלת הסמטאות הצרות, השרידים הארכיאולוגים ופינות החמד הרבות ששוקמו בטוב טעם, אחרי הנזק הגדול שגרמה רעידת אדמה חזקה לאזור.

האי קרפתוס צילום: Getty Images IL

כמו שאפשר להבין, האיים הדודקאנסים מלאים באיים קטנים ומפרצונים קסומים בהם ניתן לעגון ולהעביר את הלילה, מי בספינה ומי בחוף סביב מדורה. דוגמה נפוצה אחת לכך היא מפרץ הקיפודים שבסימי.

רודוס צילום: Getty Images IL

אי נוסף באיים הדודקאנסים שעלה בשנים האחרונות על מפת התיירות ואפשר לעבור דרכו במהלך השיט, הוא כאמור קרפטוס, השני בגודלו בשרשרת האיים ואליו החלו גם טיסות ישירות, אך אין כמו להגיע אליו דרך הים. כיוון שמדובר באי גדול יחסית והרעיון של השיט הוא דווקא להגיע למקומות הקטנים והמיוחדים, לקרפטוס שווה להקדיש זמן, גם אם לא בחופשה הנ"ל. טחנות הרוח היפות, הצוקים וחופים הנפלאים שמומלצים לא רק לחובבי בטן-גב, אלא גם הצלילות. אל תחמיצו כאן ביקור בכפר אולימפוס ובכפר קאלי לימני.

סיום הטיול הוא בעיר רודוס כך שיש עוד הזדמנות ליהנות מהעיר הזו לפני שטסים חזרה לארץ. סדר יום בחופשה כזו מתחיל בדרך כלל עם זריחה בים, כוס קפה טורקי (סליחה, יווני – כי רק על דברים כאלה עלולות לפרוץ מלחמות) מהביל, ועוגיות, ירידה לחוף בדינגי, הליכת בוקר באיים קטנים שיש בהם רק טבע ואתרים היסטוריים, חזרה בדינגי לגולט לארוחת בוקר, הרמת עוגן והפלגה ליעד הבא. בערב, אחרי ארוחה משביעה, מתעדכנים לגבי יום המחרת, מצב הרוח והגלים, והמעוניינים מקבלים הסברים נוספים על ניווט, על תופעות בשמיים.

לשיט בגולט יש כל הנתונים על מנת להתחיל חופשה ולהסתיים אותה ברגל ימין. לא צריך לחפש מקום חנייה, מלון, ולא צריך לדאוג איפה לאכול.

מה עושים וכמה עולה?

טיולי יום בגולט היוצאים מרודוס או מקוס לאיים הקטנים סביבם, אפשר לסגור דרך סוכנויות הנסיעות הרבות הפזורות ברחבי כל אי, אולם בעבור טיולים ארוכים יותר יש להתארגן מראש, כלומר לסגור כבר מהארץ.

ביוון פועלות כמה וכמה חברות ישראליות המארגנות מבעוד מועד חופשות שיט בגולט על פי רצונכם, גם ממקומות אחרים כמו אתונה, מיקונוס והאיים הקיקלדיים או הספורדיים. המחירים ישתנו בהתאם למספר הלילות שתבחרו וכמובן על פי דגם הסירה. במרבית החברות ההשכרה היא לשבוע והמחירים מתחילים ב-500 יורו ליום, בעבור גולט סטנדרטית בת שלושה תאי שינה כולל שלושה אנשי צוות (הסירה מתאימה לשישה אנשים). כמובן שבדרך יש עוד כמה וכמה סוגי גולט, בדרגות פינוק כאלה ואחרות וכמובן שתוכלו לשכור גם גולט יוקרתית מפנקת שכבר תיגבה מכם כמה אלפי יורו ליום (בינינו, ממש לא צריך). 

__________

יניב דוידסון הוא מדריך טיולים ומומחה למרכז יווןפרטים נוספיםכאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ