24 שעות בקולקטה: חוויה לא קונבנציונלית בכלל

מומבאי היא לאנשי עסקים, דלהי לשלטון, בנגלור להיי טק, ואילו קולקטה היא עיר של חגיגות בלתי פוסקות, מסעדות טובות ותיאטרון. ביקור חפוז בעיר שבוראת את עצמה כל יום מחדש

אביב נעמן, TheMarkerW
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הודו
צילום: Gavin Quirke / Getty Images / Lo

מבין ערי הענק של הודו, קולקטה (*כלכתה כפי שקראו לה הבריטים), בירת מדינת מערב בנגל שבצפון-מזרח הודו, על למעלה מ-15 מיליון תושביה, היא המעוז האינטלקטואלי החשוב ביותר בתת היבשת. מומבאי היא לאנשי עסקים, דלהי לשלטון ופוליטיקה, בנגלור להיי טק, ואילו קולקטה זוהתה מאז ומתמיד עם אליטה אינטלקטואלית שמאלנית, זו שהעלתה לשלטון בבנגל ממשלה קומוניסטית-מרקסיסטית כדי לוודא חלוקה מחודשת של האדמות. שלטון השמאל, גם במועצת העיר, אחראי במידה מסוימת לחזיתות המתפוררות של הבתים הישנים. מרבית הדיירים משלמים שכר דירה זעום ומוקפא או שאינם משלמים כלל, משום שהחוק בקולקטה מעדיף תמיד את הפרולטריון. בעלי הבתים, שממילא אינם יכולים לפנות את הדיירים הסרבנים, ממאנים בתורם להשקיע בבניינים החבוטים.קולקטה בוראת את עצמה כל יום מחדש, בין מאות אלפי טונות של אשפה המפונות מהעיר מדי בוקר, בין אלפי הסמרטוטרים העוסקים במיון הזבל, בין מיליוני דרי הרחוב הרוחצים תחת ברז האש בתקווה שהיום יצליחו למצוא עבודה, ולו למספר שעות. החיוניות של העיר נמצאת מעבר לחלומותיו הפרועים ביותר של כל מתכנן אורבני. קולקטה היא, מעל הכל, עיר של חיים.

החוק בקולקטה לטובת הפרולטריון, שאולי מחר יצליח למצוא עבודה

יום

לחצות את גשר הָאוּרָה ברגל

קולקטה היא עיר של ניגודים חריפים שהישרדותה, מהקמתה בשלהי המאה ה-17 , מהווה נס אורבני. די לעמוד לנוכח גשר האורה, מעל נהר הוגלי החום, ולצפות ברבבות כלי הרכב, המשאיות העמוסות, הריקשות הקורסות תחת מטענן האנושי, הסבלים קשי היום וזרם האנשים האינסופי החולפים על גשר התלוי.גשר האורה נבנה בידי הבריטים כאחד מגשרי ה"קָנְטִילֶבֶר" - גשר הנתמך רק בצד אחד - הארוכים בעולם. הגשר המחבר בין קולקטה לעיר הצמודה לה, האורה. היה כבר מי שאמר שחצייה רגלית של הגשר אינה מצריכה רגליים. די לעמוד על אחת המדרכות ולתת לנחיל ההמונים לשאת אותך לצד השני. לא לבעלי לב חלש או פחד ממקומות הומים.

נהר הוגלי. מים חומים קדושים

סיור ברובע הקדרים - קוּמאר טוּלִי

בצפון העיר, בחלקה ההודי הישן, שוכן רובע הקדרים, ה"קוּמארס". בקומאר טולי, כפי שנקראת השכונה, חיה זה עשרות דורות קהילת העוסקים בחומר. כאן יוצרים, בובות חימר צבועות ומקושטות של האלות דוּרְגה או קאלי. הפסלים יושלכו אל ההוגלי, נהר הנשפך לגָנְגָס הקדוש, בסופן של תהלוכות ענק.בקולקטה חוגגים מדי שנה יותר מ־ 480 פסטיבלים וחגים. בחלק גדול מהפסטיבלים מקושטות שכונות המגורים בעיר באלפי דמויות של אלים עשויים חימר, צבועים, מולבשים בקפידה ומעוטרים בקישוטים נוצצים. את הבוץ המיוחד מביאים ממקום סודי במורד הנהר. בין הסמטאות ניתן לראות איך לשים אותו, דורכים עליו ומכינים ממנו אלפי דמויות זהות, מרובות ידיים ועל-אנושיות נוצרות כאן כדי לספק את תאוות החגיגות הבלתי פוסקת של תושבי קולקטה. בפרוס ספטמבר תתפרש העבודה על 24 שעות ביממה לקראת הדורגה-פּוּג'ה, הפסטיבל החשוב ביותר בבנגל.

פסטיבל הדורגה-פוג'ה. תאוות חגיגות בלתי פוסקת המיסיון של האם תרזה - קאלי

גְהאת בסמוך לקאלי גהאת, המקדש החשוב בעיר לגדות נהר הוגלי, שוכן המיסיון של האם תרזה, זוכת פרס נובל לשלום, Home for .Sick and Dying Destitute לכאן מגיעים אלה שלא נותר עוד מה לעשות למענם. ב-1950 אספה הנזירה הצעירה ממקדוניה מאות גוססים, מצורעים וחולים סופניים מביבי העיר כדי לאפשר להם למות עם מעט כבוד.ביקור במיסיון אפשרי בשעות הביקור (בוקר ואחר הצהריים). הצילום אסור. מי שזמנו ברשותו מוזמן גם להתנדב במיסיון, חוויה בלתי רגילה בפני עצמה.

לילה

קוֹלֶג' סטריט ובית הקפה השווה בעיר

רבות נכתב על עיר ההשכלה, אבל אין כמו ביקור ערב מוקדם בקולג' סטריט, מעוז הוצאות הספרים ומוֹגוּלֵי התקשורת של קולקטה ושוק הספרים הגדול בעולם, כדי להבין את הטענה. אין כמו הודו לקניית ספרות אנגלית בזול. ההוצאות המקומיות מדפיסות את מיטב הכותרים העולמיים ומאות דוכני ספרים צמודים זה לזה מוכרים ספרים משומשים, אפילו בעברית. לפני שקונים רצוי לוודא שלא חסרים מאה מעמודי הספר.עייפתם מאבק הספרים הישנים? נסו להירגע עם צלחת בּירְיאני, תבשיל אורז עשיר בתבלינים בנגליים, וכוס קפה, מהטובים שתשתו, באינדיין קופי האוס, המשתייך לרשת בתי קפה הפועלת כקואופרטיב שבעליו הם מגדלי הקפה. בית הקפה שוכן בחלל ענק ששימש בעבר קולנוע, והיה חביב על טאגור והמעגל החברתי שלו. המלצר הזקן מרחף בין השולחנות סביבם יושבים סטודנטים הכותבים עבודות (נייר ועט, לא לפטופ). זוגות צעירים אוחזים ידיים מתחת לשולחן, מהפכנים מגודלי שיער וזקן קוראים את אנגלס, ואמניות בנגליות בסארי מהודר המלהטטות שירה וחרוזים עם חברותיהן. זה המקום למי  שמחפש ויכוחים אידיאולוגיים על קפה שחור, יין וסיגריות חורכות.

דרום העיר, רַבִּינְדְרָה סָאדַן ומסעדת הו! כלכתה

בדרום העיר הבניינים הוויקטוריאניים המוזנחים מפנים מקום למפלצות פלדה וזכוכית מרובות קומות, מרכזי קניות ענקיים וקומפלקסים של קולנוע. מרכז רבינדרה סאדן מהווה מרכז ליוצרי התיאטרון האיכותי. מדי ערב מועלות כאן מיטב ההצגות, אמנם בשפה הבנגלית, אבל כדי לבוא להתרשם מהאריסטוקרטיה והבוהמה המקומית. מסעדות לא חסרות בדרום העיר. משפים צרפתים ואיטלקים, שפותו לפתוח בקולקטה מסעדות איכות תחת חוזים שמנים, ועד למסעדות הבנגליות הטובות בעולם. הבנגלים משלבים מאכלי ים בבישול ארוך עם רטבים עשירים בתיבול כבד.מעל הכל קולקטה היא עיר של חייםאחת המסעדות הטובות בעיר היא הו! כלכתה. במסעדה המעוצבת מוגשת ארוחה מרובת מנות הכוללת שרימפס ענקיים, תבשילי עוף ומנות ירקות חריפות. חובה לטעום קינוח מתוק - רסגאללה בנגלית או מיטה-דָהי, יוגורט בופלו מומתק. * בשנת 2001 שונה שמה של העיר מכלכותה (Calcutta) לקולקטה, בהתאם לשמה הבנגלי המקורי שניתן לה כמחווה לאלה "קאלי" הנחשבת לפטרונית העיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ