איתן לשם
איתן לשם

הטאג' מהאל יהיה פתוח בקרוב גם בשעות הלילה, זאת כדי להקל במעט על עומס המבקרים הנכנסים בשערי המבנה מדי יום. כך הודיע שר התרבות והתיירות של הודו פראהלאד סינג פאטל. בניגוד למצב כיום, בו המאוזוליאום הפופולרי פתוח רק חמישה לילות בחודש בהם מורשים להיכנס 400 מבקרים בלבד, החל מהחודש הבא המבנה יפתח את שעריו לכלל ציבור המבקרים גם אחרי השעה שש בערב.

הרשויות ההודיות החליטו על הצעד הזה אחרי שנים של מאבק בזרם המבקרים ההולך וגובר. זרם שאף גבה קורבנות לא מעטים, כולל חמישה מבקרים מתים במהלך 2017 – שניסו להידחק פנימה אחרי שעות הסגירה. נכון להיום מבקרים בכל יום בטאג' מהאל כ-22 אלף בני אדם ובסופי השבוע או בחגים ההודיים המספר כבר מרקיע ל-70 אלף מבקרים יומיים.

בצעד ראשון להתמודדות עם העומס על המבנה החליטו התיירים להגביל את מספר המבקרים ההודיים ל-40 אלף "בלבד" ביום. כשגם צעד זה לא השיג את מטרתו החליטו להעלות את דמי הכניסה לאתר, מ-50 רופי ל-250 עבור מבקרים הודים מקומיים, ומ-12 דולר ל-18 דולר עבור תיירי החוץ. הרשויות קיוו שהצעד יוביל להפחתת מספר התיירים בכ-15%, וההכנסות הנוספות יופנו לשימור ושיפוץ שנתי של המבנה.

הכישלון של הרשויות לשמור על ביטחון המבקרים מחד ועל שלמות המבנה מאידך אף הובילה את בית המשפט העליון בהודו להוציא צו של סגירת המבנה לצמיתות, בכפוף לפעולות הממשלה. כדי להימנע מסגירת המבנה לחלוטין ומאיבוד ההכנסה, החליטו בממשלה על שורת צעדים – ביניהם הפתיחה הלילית – כדי להקל במעט על העומס העצום עליו.

הרשויות אף הבטיחו שהגדלת ההכנסה מביקורים בטאג' מהאל תוביל לפיתוח האזור מסביב, שסובל מהזנחה רבת שנים. הנהרות המזוהמים בסמוך לו הם מקור אכילה מרכזי של עופות רבים, ואלו מגיעים לטאג' מהאל כדי להתרוקן. אלא שצואתם מלאה גם בשפכים רעילים ואלה צובעים את הלבן הבוהק בגוון ירקרק. כעת מקווים המקומיים שההכנסות והמהלכים החדשים יובילו למבצע ניקיון רחב, שישמור על המאוזוליאום המפורסם נקי ומאיר פנים.

"קיבלנו המון בקשות לשמור על המבנה פתוח בשעות הלילה. אנו מחויבים להפוך את זה למציאות," אמר שר התיירות והתרבות ההודי. אך בטרם יתחילו המבקרים להתמרק לקראת שעות הפתיחה החדשות (עד תשע בערב), יש הממהרים לשפוך מים קרים על היוזמה ודורשים פיתוח אזורי בטרם יורחבו שעות הביקור. משרד התיירות כבר החל לפעול עבור אישורים, אך המסורת ההודית מחייבת סבלנות.

לא רק הטאג' מהאל ייהנה משעות פתיחה נרחבות, אלא גם 10 אנדרטאות פופולריות נוספות ברחבי הודו, שיהיו זמינות משעות הזריחה עד תשע בערב. המונומנטים הם: מתחם מקדש רג'ראני (אודישה), מקדש דולאדאו, ח'אג'ורהאו (מאדהיה פרדש), קבר שייח צ'ילי (הריאנה), קבר ספדרג'ונג (דלהי), קבר הומאיון (דלהי), קבוצת המונומנטים בפטאדקאל וגול גומבאז (שניהם בקרנאטקה) ), קבוצת המקדשים מרקנדה, צ'אמורסי (מהרשפטה), מאן מהל, וידהשאלה (אוטר פרדש) ורני קי ווב (גוג'אראט).

ראש הממשלה נרנדרה מודי בירך על ההחלטה להאריך את שעות הביקור בעשרת האתרים הללו, וקשר אותה למסע הפרסום של ממשלת הודו IncredibleIndia#.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ