בקפה של ג'ויס: ביקור בטריאסטה שבאיטליה

בארמון מיראמר נקשרו רציחות פוליטיות, ובבתי הקפה שלה ישבו כמה מהסופרים הגדולים, אבל טריאסטה שימשה גם תחנה לעליות הציוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טריאסטה יושבת בפינה. רק 150 קילומטרים מפרידים בינה לבין ונציה, בערך שעה וחצי נסיעה ברכבת שעוצרת בהרבה תחנות, אבל ההרגשה היא של נחיתה בארץ אחרת. ביקור בעיר על חוף הים האדריאטי, בקצה הצפון מזרחי של איטליה, מוביל למסקנה שטריאסטה דומה לווינה יותר מאשר לוונציה. זה כמובן לא מקרה. ההיסטוריה של המאה ה-19 וה-20 משפיעה עליה גם היום. העבר היהודי של טריאסטה, שזכתה לאחר מלחמת העולם השנייה לכינוי "שער לציון", מגביר את הסקרנות עוד לפני הביקור בעיר, והחשיבות הספרותית שלה, בזכות כמה סופרים ומשוררים גדולים שהתגוררו בה, מוסיפה קצפת לטורט הווינאי הזה.

התוצאות של שתי מלחמות העולם קשרו את טריאסטה לאיטליה, למרות שהתבוננות במפה מעלה שהיא קרובה הרבה יותר לעריה של סלובניה ולרצועת החוף שלה. המרחק ללובליאנה בירת סלובניה הוא פחות מ-100 קילומטרים. האיחוד האיטלקי חל לפני 150 שנה והכיכר המרכזית בעיר קרויה על שמו, אבל טריאסטה השתייכה לאיטליה רק מ-1919. עד סוף מלחמת העולם הראשונה היא שימשה כנמל המרכזי של האימפריה האוסטרו-הונגרית. בסוף מלחמת העולם השנייה נהפכה טריאסטה לנמל חופשי, עם בולים וכסף משלה, עד שהוחזרה ב-1954 לשלטונה של איטליה.

בניין עיריית טריאסטה בכיכר אוניטה ד'איטליה

באופן קצת מפתיע, אלה לא סתם זיכרונות מעבר רחוק. הפרטים ההיסטוריים זוכים לביטוי מוחשי במהלך הביקור בעיר. זה מתברר כבר בשעת בוקר די מוקדמת בקפה "אורבניס", ליד הכיכר המרכזית - אוניטה ד'איטליה. "אורבניס" הוא אחד מסדרה די ארוכה של בתי קפה שכל מבקר בעיר "חייב" לפקוד, כיוון שהם חלק מן המורשת. "אורבניס", למשל, נוסד כבר ב-1832 ובשעות הבוקר הוא פנוי יחסית ועדיין אפשר, תוך כדי לגימת אספרסו, לראות בו כמה ציורי קיר מעניינים ובעיקר את רצפת המוזאיקה שעליה מצוינת השנה שבה פתח המוסד את שעריו.

בזכות קרבתו לכיכר המרכזית ולנמל משמש הקפה יותר ממאה שנה כמקום מפגש לפוליטיקאים ואנשי עסקים. כאשר שבנו למקום בערב, אי אפשר כבר היה להידחק אל הבר כדי להזמין משקה (3 Piazza della Borsa).

הכיכר והארמונות

הכיכר הענקית היא ליבה של טריאסטה. בדרך אופיינית לעיר הנמל, הכיכר לא ממוקמת במרכז העיר אלא על חוף הים. זאת אחת הכיכרות הגדולות באירופה, מוקפת משלושה עברים בבניינים מפוארים, מעין ארמונות, שאחד מהם משמש כבניין העיריה והשני כמרכז העולמי של חברת הביטוח "ג'נרלי". ההיסטוריה של הכיכר לא מלבבת במיוחד כי האירוע החשוב ביותר שהתרחש בה הוא נאומו של הדוצ'ה מוסוליני, כאשר הכריז כאן ב-1938 על חוקי הגזע החדשים. פאולה אלצטה, המדריכה שלנו בטריאסטה, מסבירה שבעיר חיו אז 6,000 יהודים ושרובם הצביעו כנראה בעבור מוסוליני. כיום חיים בה 450 יהודים בלבד ורבים בה במיוחד מהגרים ועובדים שהגיעו ממדינות יוגוסלביה לשעבר.

הביקור בכיכר מעניין במשך היום, אבל כדאי במיוחד לשוב אליה בערב. תאורה כחולה הוטמנה ברצפת הכיכר והיא מפיצה זוהר תכלכל שמשתלב עם הים שנמצא רק מעבר לטיילת, במרחק כמה מטרים. אוניות נוסעים ענקיות שעוגנות מול הכיכר נראות לרגע כבניין עצום נוסף שפונה אל הכיכר. הבניינים המפוארים מוארים גם הם והכל נראה קצת כאגדה זוהרת. הבילוי החביב ביותר על תושבי טריאסטה הוא טיול לאורך הטיילת הארוכה שנמתחת על קו המים.

ארמון מיראמר. השמועות אמרו שהוא לא מביא מזל טוב

הכירו את מדור טיולים החדש של הארץ עם כל המידע למטיילים ולנוסעים

"הפסאג'יאטה" הנינוחה הזאת מתקיימת בכל מזג אוויר, גם תחת גשם שוטף בקור מקפיא. המחשבה על בתי הקפה שממתינים על הטיילת משמשת כנחמה. כמה מבתי הקפה נמצאים במרחק קצר מן הטיילת, אם כי אף אחד מהם אינו פונה אליה. כולם מוסתרים מעט, באחת הסמטאות.

מצודת מיראמר

האתר המפורסם ביותר בטריאסטה נמצא על חוף הים, שבעה קילומטרים מצפון למרכז העיר. מיראמר היא ארמון קטן ולבן, שנבנה באמצע המאה ה-19 על לשון יבשה במיקום פנטסטי. יש לה צריחים לבנים, מרפסות גדולות ונוף משגע. אם נדרשה עוד הוכחה לקשר הווינאי של העיר היא נמצאת כאן. הארכידוכס מקסימיליאן, אחיו של הקיסר האוסטרי פרנץ יוזף, בנה את המקום כדי להתנחם על כך שנשלח לכאן לפקד על הצי. ב-1864, שנתיים לאחר שהשלים את הבנייה, הוא נשלח למקסיקו לשמש בה כקיסר ונהרג שם בירייה.

מבט ממצודת מיראמרצילום: משה גלעד

אחר כך התפשטו שמועות על כך שהארמון במיראמר לא מביא מזל טוב. הן צברו תאוצה כאשר התברר שהארכידוכס פרדיננד בילה כאן את הלילה לפני נסיעתו לסראייבו בה נרצח, מה שהצית את מלחמת העולם הראשונה. אם כל זה לא הספיק, אחד הדיירים הבאים במיראמר, הדוכס אמדיאו האוסטרי, נרצח לא רחוק מכאן ב-1938. אחר כך כבר לא היו הרבה קופצים על הארמון הקטן והיפה על החוף.

הביקור במקום ביום בהיר נעים מאוד. החדרים מחופי הקטיפה לא מעניינים במיוחד, אבל הגן והפארק שצמוד אל הארמון מרחיבים את הנפש. הנסיעה במונית ממרכז טריאסטה נמשכת כעשר דקות ועולה 10 יורו. הנסיעה באוטובוס נמשכת כחצי שעה ועולה 2 יורו (www.castello-miramare.it).

העיר העתיקה

כמה רחובות צרים מטפסים למרומי הגבעה שעליה ניצבת המצודה המקומית - קסטלו די סן ג'וסטו (יוסטוס הקדוש). כאשר מסדירים את הנשימה בתום הטיפוס אפשר להתפעל מן הנוף הנפלא. המצודה הגדולה הזאת נבנתה במשך 200 שנה מאמצע המאה ה-15 עד אמצע המאה ה-17. בחלק הפנימי שלה פועל כיום מוזיאון היסטורי שעל הביקור בו אפשר לוותר בקלות (אלא אם אתם חובבי כלי נשק עתיקים ומגיני שריון מצוחצחים). מרפסת התצפית, ממרומי החומה העתיקה, היא נכס שכדאי לפקוד אותו. סיבה טובה נוספת מספקת הקתדרלה של טריאסטה, סמוך לראש הגבעה.

דיוקן האמן

קשה להצביע על סיבה אחת, אבל טריאסטה שימשה במהלך המאה ה-20 כאחד המרכזים האינטלקטואלים החשובים באירופה. הדמות הבולטת ביותר הוא ג'ימס ג'ויס, שהגיע לכאן ב-1904 כדי לשמש במשרה זמנית כמורה לאנגלית ונשאר בעיר יותר מעשר שנים. ג'ויס כתב בטריאסטה את "דיוקן האמן כאיש צעיר", את "דבלינאים" וחלק מ"יוליסס". במהלך שהותו בטריאסטה התיידד ג'ויס עם יליד העיר איטאלו סבבו (Svevo). בעידודו של ג'ויס השלים סבבו את יצירתו החשובה ביותר, "תודעתו של זנו", שנחשבת כיום לאחד הספרים האיטלקיים הטובים במאה ה-20. מוזיאון שפועל בעיר מציין את ידידותם של השניים (www.150svevo.it).

פסל של ג'יימס ג'ויסצילום: משה גלעד

ריינר מריה רילקה התגורר קרוב מאוד לטריאסטה. זיגמונד פרויד התארח תקופה ארוכה בעיר וממנה פעלו ראשוני תלמידיו באיטליה. אומברטו סאבא, מי שנחשב לצד סבבו לאחד מיקירי בניה של העיר ולאחד המשוררים האיטלקים החשובים, נולד וחי בטריאסטה ואפשר לבקר בחנות הספרים הנעימה שהיתה בבעלותו ונושאת כיום את שמו (רחוב סנט ניקולו 30). פסלי סאבא, סבבו וג'ויס ניצבים ברחובותיה המרכזיים של העיר. בבתי הקפה החשובים מצביעים על השולחן לצדו הסבו גדולי הספרות.

תחנה לעליות הציוניות

השנה מציינים מאה שנים להקמתו של בית הכנסת הגדול בטריאסטה. זה אחד מבתי הכנסת הגדולים באירופה והוא נשמר במצב מצוין. המבנה הוקם בין השנים 1908 ל-1912. הוא אמנם גדול ומרשים אבל ניכר בו היטב שמקימיו, האדריכלים הנוצרים רוג'רו וארדווינו ברלאם, ביקרו יותר בכנסיות מאשר בבתי כנסת. הבניין הוא שילוב של מרכיבים "כמו מזרחיים" עם מבנה ועיטורים שמזכירים כנסייה. סיורים מודרכים נערכים בו בימי חמישי וראשון בשעות לפני הצהריים (19 Via S. Francesco).

לא רחוק מן המצודה פועל מוזיאון של הקהילה היהודית בעיר. מנהל אותו הרב אריאל חדד, שמשמש גם כרבה של לובליאנה. בתצוגה יפה ובהירה, עם תיעוד מסודר, מוצגת במקום ההיסטוריה של הקהילה, הרכב המשפחות הבולטות וקורותיהן (5/7 Via del Monte).

בין שתי מלחמות העולם עברה בנמל טריאסטה רוב תנועת העלייה הציונית מאירופה. עובדה זאת העניקה לעיר את הכינוי "שער ציון". ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בעיר יותר מ-6,000 יהודים, אבל רבים מהם נשלחו מכאן למחנות ובתום המלחמה נותרו בה פחות מ-1,500. במרחק נסיעה קצר באוטובוס ממרכז העיר, ליד איצטדיון הכדורגל, ניצב מחנה הריכוז וההשמדה ריזיירה די סן סאבא, היחיד שפעל באיטליה בימי מלחמת העולם השנייה. כ-5,000 איש נרצחו בו, מחציתם יהודים. האתר שומר היטב ומשמש יום כאתר הנצחה וכמוזיאון (הכניסה חינם). 5 via Giovanni Palatucci.

מחנה הריכוז ריזיירה די סן סאבאצילום: משה גלעד

בתי הקפה

יש אמנם עשרות אבל כדאי לציין כמה בולטים במיוחד. "סן מרקו" הוא היפה והמרשים ביניהם. מוסיפה לכך העובדה שזה היה הקפה החביב ביותר על סבבו וג'ויס במהלך ידידותם. הוא מזכיר מאוד בתי קפה בווינה, עם בר ארוך, תאורה רכה והרבה שולחנות עגולים וקטנים, לצדם מסתודדים בני כל הגילים. המלצריות הוותיקות נראות כמי שעובדות כאן מאז ימי ג'ויס, או אולי רק מעט לאחר מכן (18 via Battisti).

קפה סן מרקוצילום: משה גלעד

קפה מפורסם נוסף, מתחרה רציני של סן מרקו, הוא ה"תומסיאו". המיקום שלו מצוין - ליד כיכר אוניטה ד'איטליה וליד הטיילת. הוא עומד אמנם בפגעי הזמן, אבל נראה קצת פחות מעניין מן המתחרה הוותיק (5 Riva III Novembre). *

לינה

ההמלצה החמה ביותר שייכת לפנסיון לא גדול אבל נעים להפליא בשם Residenza le 6A. המיקום בלב העיר מצוין, הכנסת האורחים לבבית וכוללת הדרכה על אתרים בעיר והמלצות על מסעדות. במקום יש שישה חדרי אירוח חדשים, מעוצבים היטב ונוחים מאוד. המחיר כ-85 יורו ללילה לחדר זוגי. בקיץ זה כולל גם קטנוע לשימוש חופשי. הכתובת: 7 Via S. Caterina אתר: www.residenzale6a.it.

אוכל

מסעדת Alla Valle היא מסעדה מקומית טובה. כמנות ראשונות מגישים בה אנטיפסטי, דגים, פירות ים ואורז שחור שנחשב כאן מעדן מסורתי. כמנה עיקרית אוכלים פסטה עם דגים או מין נזיד חריף לחורף שמכיל דיונון. הכתובת: Via della Madonna del Mare 18/B.

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ