סיור בסיציליה: מה מצא בה ארכימדס

מפעלים הנדסיים מהמאה ה-5 לפנה"ס בסירקוזה, עירו של המתמטיקאי הנודע ומלכודת תיירים ברחוב היפהפה בטאורמינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיציליה

המתמטיקאי ארכימדס נולד בסירקוזה. לאור העובדה הזאת, בכל פעם שטבלתי באמבטיה בעיר הנמל הקטנה שבדרום מזרח סיציליה, תהיתי בדאגה קלה אם אני עומד בפני גילוי גדול, שיחייב אותי לרוץ עירום ברחובות השלווים ולזעוק "אאורקה". למרבה השמחה הדברים לא הגיעו לידי כך, אבל לאחר שלושה ימים, בדיוק כאשר יצאתי מן האמבטיה, הבנתי שסירקוזה עצמה עשויה להיחשב כתגלית, גם אם לא כזאת שמחייבת מעשים דרמטיים.

מול הרובע העתיק של סירקוזה, שנקרא אורטיג'ה, בונים עכשיו מעגן-סירות ומזח חדשים שיישאו את שמו של הגאון היווני. הפרויקט מתנהל בעצלתיים ועדיין לא ברור אם יימצא הכסף להשלמת הבנייה המסיבית. עד שזה יקרה, הרובע העתיק אורטיג'ה, אי קטן שתעלת מים מפרידה בינו ובין שאר חלקי העיר, מצדיק לחלוטין את שמו שנלקח מן המלה היוונית Ortux שפירושה "השליו".

סירקוזה היא נקודת פתיחה טובה להיכרות עם החוף המזרחי של סיציליה - האי הגדול ביותר בים התיכון. היא משמרת היטב את ההמשכיות, הלא מובנת מאליה, בין התקופה העתיקה, היוונית, לעידנים מודרניים יותר. עתיקות בנות יותר מאלפיים שנה פזורות ברחבי רובע אורטיג'ה, אבל את הדוגמא המעניינת ביותר מצאתי דווקא בקתדרלה של העיר, בפיאצה דואומו, שניצבת על יסודותיו של מקדש יווני עתיק. העמודים המסיביים של המקדש משמשים כיום כעמודיה המרכזיים של הקתדרלה והם עדיין מעוררים השתאות ותהייה על גודלו של המפעל ההנדסי שהתנהל כאן במאה החמישית לפני הספירה.

התיאטרון הרומי בטאורמינה. 5,00 מושבים במצב טוב

ביקור ברחבי אורטיג'ה אינו כרוך בנסיעה. גודל האי כולו כקילומטר רבוע בלבד וחלק מן התענוג טמון בשוטטות בין הסמטאות הצרות שחוצות אותו. אפשר להתחיל מכיכר ארכימדס, בנה היקר של העיר. אם צועדים מן הכיכר לאורך רחוב מטאוטי (Matteotti Corso) נהנים מחלונות הראווה ומחנויות האופנה והנעליים הטובות בעיר ולאחר זמן קצר מגיעים לשרידי מקדש אפולו היווני. אם צועדים מכיכר ארכימדס לאורך רחוב קאבור (Via Cavour) מגיעים אל פיאצה דואומו, הכיכר היפה ביותר בסירקוזה.

לכיכר הזאת יש איכות שמיוחדת לכיכרות איטלקיות. זה לא רק יפי הבניינים (סביב הפיאצה יש כמה ארמונות נפלאים), זאת הצורה האליפטית המיוחדת של הכיכר, ההרמוניה שבין גודלה לבין הבתים שמקיפים אותה, בתי הקפה שפועלים סביבה והמוני המטיילים שפוסעים לאורכה בשעת ערב. המשכו של טיול הערב מוביל הישר אל קצהו המחודד של האי - מצודת מאניאצ'ה (Castello Maniace). הזוגות שפוסעים לאורך הטיילת מלקקים גלידה וכמו בכל מקום בסיציליה, גם כאן טוענים שזאת הגלידה הכי טובה בעולם.

קטניה

בכיכר המרכזית של קטניה, העיר השנייה בגודלה בסיציליה (אחרי פלרמו), טוענים בתוקף שהגלידה הומצאה בעירם. ההסבר לכך פשוט, ומבוסס כנראה על עדויות היסטוריות רופפות שבעלי דוכני הגלידה, ויש רבים כאלה בקטניה, מצטטים בהתלהבות של מאמינים אדוקים. זה קרה לפני אלפיים וחמש מאות שנה, כאשר כמה בחורים ספורטיביים הביאו לעיר שלג ממרומי הר אתנה הסמוך. אבות אבותיהם של מוכרי הגלידה ערבבו את השלג עם אגוזים, גרגרי יער ודבש כדי ליצור את הגלידה המקורית. בדוכן אחר נשבע לי המוכר שהגלידה הומצאה בשנת 1714 בידי סב סבו. הוא אפילו לא חייך כאשר סיפר את הפרק הזה בהיסטוריה המשפחתית.

תמורת שני יורו אפשר לקבל בקטניה גביע גלידה והסבר מפורט על ההבדלים בין הג'לאטו הסיציליאני לגלידות במקומות אחרים. לפי ההסבר הזה הגלידה הסיציליאנית מכילה מעט חלב (רק שישה אחוז לעומת 20 אחוז בגלידות אחרות) ובוחשים אותה במהירות איטית. אני מודה שהגלידה הרכה שאכלתי בצהרי יום לוהט במרכז קטניה הייתה טעימה, אבל לא חשתי בהבדלים העצומים בינה לבין הגלידות האחרות שליקקתי בעברי.

קטניה דחוסה בין הים לבין האתנה ¬ הר הגעש הפעיל הגדול ביותר באירופה. כבר מן הרגע הראשון קל להבין שפניה של העיר אל ההר ושהיא מתעלמת כמעט לחלוטין מן הים. קטניה משמשת בסיס יציאה חיוני לכל מי שרוצה לבקר בהר אתנה. הוא נראה מכאן קרוב ועשן לבן מיתמר ללא הרף מעל פסגתו. המארחים הסיציליאנים הסבירו שעכשיו תקופה שקטה. אין בהר התפרצויות געשיות דרמטיות (קצת מאכזב) ואין תחזית לאירועים כאלה בעתיד הקרוב. לדבריהם אפר געשי צונח על העיר ללא הפוגה, אבל אי אפשר לחוש בו. הטמפרטורות ביום ביקורי בקטניה נלקחו אמנם הישר מלועו של הר הגעש, אבל האוויר דווקא נראה נקי ובר-נשימה.

בשנים האחרונות נעשה ניסיון ממשי להציג גם את קטניה עצמה כיעד מעניין לתיירים ולא רק כתחנת מעבר. בשנת 1693 החרידה רעידת אדמה עזה את כל סיציליה והרסה את רוב בתי קטניה. לאחר הרעידה נבנתה העיר בסגנון בארוקי מובהק וכיום אפשר למצוא בה כמה דוגמאות נאות לתקופה האדריכלית הזאת. פיאצה דואומו, בקצה רחוב אתנאה, היא הכיכר המרכזית בעיר. במרכזה ניצב פסל של פיל עשוי בזלת מן המאה ה 18 ומעליו אובליסק מצרי. מול הפיל ניצבת הקתדרלה המקומית. במרחק הליכה לא גדול ניצבים עדיין התיאטרון הרומי הגדול (ויה ויטוריו עמנואל) ולצדו האודיאון הקטן יותר.

החוף הנשקף מהרחוב בטאורמינהצילום: משה גלעד

בוויה רוטונדה כדאי לבקר בכנסיית סנטה מריה דלה רוטונדה שנבנתה על מרחצאות רומיים. נוסף לאלה כדאי לפקוד את פלאצו ביסקארי, מצודת אורסינו והמבנה הגדול של הפקולטה לספרות באוניברסיטת קטאניה, שפועלת בארמון עתיק של אחד מעשירי סיציליה מן המאה ה 19. אי אפשר שלא להיזכר כאן בספרו המופתי של תומאסו די למפדוזה "הברדלס", שעובד גם לסרט (1963, בבימויו של לוקינו ויסקונטי, מוסיקה של נינו רוטה ובכיכובם של ברט לנקסטר, קלאודיה קרדינלה ואלן דלון). אין עוד ספר שמתאר כה טוב את שקיעתה של האצולה הסיציליאנית במחצית השנייה של המאה ה 19

טאורמינה

טאורמינה היא אתר התיירות המפורסם ביותר במזרח סיציליה. זאת עיירה לא גדולה, שהביקור בה מסתכם בהליכה לאורך רחוב אחד שאורכו פחות מקילומטר. זה יעד תיירותי יקר שעלול להפוך די בקלות למלכודת תיירים, אבל יחד עם זאת, חייבים להודות, שהנוף הנשקף מן המרפסות של טאורמינה מתחרה בקלות על התארים הנחשקים "היפה בסיציליה, באיטליה, באירופה או איפה שתרצו". מאות אנשים פסעו ברחוב המרכזי של טאורמינה בשעת צהריים לוהטת, עוצרים לצד שלוש המזרקות הקטנות שפזורות לאורך הרחוב ומחכים לתורם לתחוב את הראש תחת זרם המים הקרים.

הנכס העיקרי של טאורמינה טמון בעובדה שהכפר בנוי על הר שצופה אל הים. המפרצים הכחולים, הבתים הלבנים על המדרונות, חופי הים העגולים, כל אלה נראים נהדר כאשר מתבוננים בהם ממרומי הכיכר המרכזית בעיירה. לאלה יש להוסיף את המראה של הר הגעש אתנה, שחוסם את הנוף בכיוון הנגדי, ואת התיאטרון הרומי הגדול עם חמשת אלפים המושבים, שנשמר במצב טוב. כאשר יושבים ומתנשמים בכבדות בשורה העליונה של התיאטרון (אחרי טיפוס במדרגות תלולות) אפשר ליהנות ממראה הבמה ומעבר לה החוף והמפרצים.

סאבוקה

הכפר הקטן סאבוקה (Savoka), כחצי שעה נסיעה מטאורמינה, זכה לפני 40 שנה לפרסום עולמי כאשר הבמאי פרנסיס פורד קופולה בחר לצלם בו כמה סצינות מן הסרט הראשון בסדרת "הסנדק". אל פצ'ינו, שגילם את מייקל קורליאונה, נשלח מניו יורק לגלות בכפר קורליאונה. אלא שהכפר שנושא שם זה שוכן בלב האי, לא רואים ממנו את הים והבתים כנראה די מודרניים. קופולה העדיף את סאבוקה, לא רחוק מקטניה, בהרים עם נוף יפה לים ובתים עתיקים.

בבר המקומי "ויטלי" ביקש מייקל את ידה של בת הכפר אפולוניה מאביה. בכנסיית הכפר במעלה הגבעה צולם טקס הנישואין של בן הסנדק. ב"ויטלי" הזמן קפא כביכול מלכת. שני רובים עתיקים מונחים על שולחן בכניסה ותמונות של פצ'ינו ומרלון ברנדו מעטרות את הקירות. זה די משעשע לראות את תושבי הכפר מתרפקים על מיתוס הסנדק משנת 1971, אבל הנוף שרואים מן הכיכר ומן הכנסייה מצדיק את ההגעה.

הר אתנה

על פי המיתוס היווני ההר אתנה היה מקום מגוריו של וולקן, אל האש, ושל הקיקלופ הנורא בעל העין האחת. במהלך הביקור הנוכחי נראה ההר קצת פחות מאיים. גובהו מרשים ¬ 3,350 מטר ¬ והתואר "הר הגעש הפעיל הגדול באירופה" חולק לו כבוד. ההר אמנם מעשן ללא הפסקה אבל יום סיור בסביבתו כולל בעיקר ביקור בשמורת טבע מעניינת, בחלק מ 400 המכתשים שנפערו באזור, ומסלולי הליכה בין ערוצים שכוסו בעבר בלבה שזרמה מן ההר. המגיעים, כמונו, מן הצלע המזרחית של ההר יכולים ליהנות בעיקר מן הנוף הירוק שמתחלף במהירות. אזור זה זוכה לכמויות גדולות של גשם ולכן הוא פורה מאוד.

בכפרים הנמוכים יש בוסתנים רבים. ככל שעולים גבוה יותר על המדרונות הנוף משתנה, הצמחייה נהפכת דלילה יותר וברגע מסוים משתלט האפר הגעשי על הנוף. הכפר מילו (Milo) מספק תצפית יפה על ההר וממנו אפשר להמשיך לחורשות ערמונים, לבקתת ההרים צ'יטלי (Refugio Citelli) בה אפשר ללון וממנה יוצאים כמה שבילי הליכה לעבר ההר. הרוצים להתקרב עוד יותר לפסגת ההר מוטב שיגיעו מדרום, שם נמצאת בקתת ההרים סאפיינצה (Rifugio Sapienza) ממנה יוצאים סיורים מודרכים (כ 50 יורו לאדם), שכוללים עלייה ברכבל ונסיעה ברכב שטח עד סמוך ללועו המעשן של ההר. בכל מקרה ¬ בשל הגודל והמורכבות של שמורת האתנה כדאי לערוך את הביקור באזור ההר בסיור מאורגן ומודרך.


מידע שימושי

האביב והסתיו הן העונות המתאימות לביקור בסיציליה. בשיא הקיץ מזג האוויר לוהט כמו בישראל. בחורף עלול לרדת גשם, אבל עשוי גם להיות נעים. כיום פועלת טיסה אחת בשבוע מתל אביב לקטניה. מתחילת ספטמבר תפעיל חברת "אשת טורס" טיסה נוספת, שתאפשר ביקורים קצרים יותר וחבילות נופש בסיציליה מימי ראשון עד רביעי או מרביעי עד ראשון. הנוסעים במסגרת זאת ילונו בסירקוזה. אפשרויות נוספות במהלך הסתיו ותחילת החורף ¬ חבילות טוס וסע עם רכב שכור או רכישת טיסה בלבד. מחיר חבילה כ 400 יורו לאדם במלון ארבעה כוכבים.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ