מגדל פיזה: 294 מדרגות והרבה מעבר להן

תושבי פיזה לא כל כך מרוצים. רוב התיירים שבאים לעיר מצלמים את המגדל המפורסם, מתפעלים מהנוף, קונים ספל קפה עקום וממשיכים לעיר הבאה בטוסקנה

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגדל פיזה
ממדיו של המגדל, שגובהו כ-55 מטרים, מאכזבים מעטצילום: Getty Images IL

השם פיזה מעלה על הדעת אתר אחד בלבד - המגדל הנטוי. אי אפשר לחשוב על העיר הטוסקנית בלי לדמיין את המבנה המוזר הזה, כישלון הבנייה המפורסם ביותר בעולם, שהוא כבר כמעט בן 1,000 שנים. המגדל הנטוי נהפך לאחד הסמלים המובהקים של איטליה. הוא מצולם יותר מכל אתר אחר במדינה, ועשר השנים שבהן היה סגור למבקרים, בין 1992 ל-2002, נדמו לסוחרי העיר כנצח. גם במשך העשור הזה, שבו נסגר המגדל, שופץ, יוצב ויושר בטכנולוגיות חדשניות, מיליוני מבקרים שמרו לו אמונים ובאו לצפות בו. מאז שנפתח המגדל מחדש, מי שרוצה לעלות על ראשו חייב להזמין כרטיסים מראש. הגבלה של 30 מטפסים בכל פעם וקבוצה בכל שעה הופכת את המסע הרגלי במעלה 294 מדרגות האבן למצרך מבוקש.

עולים על המגדל בעקבות שומר במדים כחולים ומהודרים, שמקפיד שהקהל יצעד בקצב הרצוי ולא יתעכב בדרך. המראה מראש המגדל מרהיב, אבל בגלל הנטייה, התחושה מוזרה מאוד ומזכירה סיפון של אונייה. בתום חצי שעה מתחילת הטיפוס מאיצים השומרים בקבוצה להזדרז ולרדת למטה. השומרת שבעקבותיה צעדנו נאנחה, והסבירה שזו כבר הפעם הרביעית באותו בוקר שהיא עולה למרומי המגדל.

אווירה סטודנטיאלית

ככל שהדבר יישמע מוזר, מבחינות רבות פיזה דווקא סובלת מהפלא של המגדל הנטוי. רוב המגיעים לעיר שוהים בה כמה שעות בלבד, מבקרים בקאמפו די מיראקולי ("שדה החלומות") שבו ניצב המגדל ומצלמים אותו. לפעמים, אם הזמינו מקום מראש, הם מצליחים לטפס על ראשו, מתפעלים משטיח הדשא הירוק המקיף אותו, ממבנה הקתדרלה ומבית הטבילה הסמוכים שנראים כעוגות קרם לבנות, קונים ספל קפה עקום או בקבוק קיאנטי שנוטה על צדו באחד ממאות דוכני המזכרות המקיפים את הכיכר, וממשיכים לעיר הבאה בטוסקנה. רוב המבקרים בפיזה יעדיפו ללון בפירנצה, סיינה, לוקה או באחד המקומות הקטנים יותר כמו סן ג'ימיניאנו.

ולפיזה דווקא יש לא מעט להציע מלבד הקאמפו די מיראקולי. העיר הקטנה הזאת (100 אלף תושבים), שחלקים גדולים ממנה נהרסו כליל בהפצצות במלחמת העולם השנייה, היתה פעם מעצמה ימית שהתחרתה בוונציה ובגנואה הגדולות והחזקות. נהר הארנו שימש לה נמל נוח ופתח יציאה חשוב לים, עד שנסתם בסחף במאה ה-16. כאשר הנמל פסק מלשמש את הסוחרים דעך הכוח המסחרי, אבל פיזה היא עדיין עיר אוניברסיטאית יפה, נוחה מאוד לסיור, עם כמה מבנים מרתקים מתקופת הרנסנס, כיכרות רחבות, נהר ירוק שחוצה אותה במרכזה ואפשרויות לבילוי נעים. הסטודנטים, חלק נכבד מהאוכלוסייה, משפיעים מאוד על האווירה בעיר. דווקא משום כך כדאי להגיע לפיזה במשך שנת הלימודים ולא בחופשת הקיץ.

מבחינות רבות, לאחר ביקור בן כמה ימים בפיזה נוצרת תחושה שמדובר בשני מקומות שונים - העיר ושדה החלומות - ואין כמעט קשר ביניהם. קאמפו די מיראקולי היא כיכר עירונית מוזרה מאוד. בניגוד לכיכרות עירוניות מפורסמות אחרות, כמו הפיאצה סן מרקו בוונציה, או כיכר הצדף המפורסמת בסיאנה, הקאמפו לא נמצא במרכז הגיאוגרפי של העיר. המפות של פיזה מציגות אותו תמיד בקצה העליון של השטח המשורטט. הדשא הירוק והמבנים המבהיקים והלבנים של המגדל והקתדרלה משרים על המקום אווירה שונה מאוד מאשר בשאר חלקי פיזה, הנוצצים פחות והצבעוניים יותר.

אי אפשר שלא להתפעל מהיופי המתוק של הקאמפו די מיראקולי ושל המגדל הנטוי במרכזו, אבל פיזה האמיתית נמצאת במרחק כ-300 מטר דרומה משם, בפיאצה דל קוואליארי (הולכים בוויה סנטה מריה עד פיאצה קוואלוטי ופונים שמאלה). הכיכר מרוצפת האבן הזאת, בלב הסמטאות של מרכז העיר העתיקה של פיזה, היא פנינה יפהפייה. הכיכר, שנושאת את שם מסדר אבירי סנט סטפן שהקים קוזימו מדיצ'י, מוקפת בניינים מעוטרים בני 600 ,500 ו-700 שנים. באחד הארמונות המקיפים את הכיכר נכלא והורעב למוות נסיך בן המאה ה-13, אירוע שזכה לחיי נצח כאשר נכלל ביצירתו של דנטה "התופת".

הספינה יצאה מהבוץ

האזור שמדרום לכיכר זו, עד לגדת נהר הארנו, הוא החלק העתיק ביותר של פיזה. בסמטאות האלה, שרובן סגורות לתנועת כלי רכב, יש חנויות וגלריות מעניינות, בתי קפה נעימים ומסעדות טובות. המרכז העתיק מסתיים על גדת הארנו ומכאן כדאי להמשיך, לחצות את הנהר ולטייל לאורכו על הגדה השנייה. הטיילת על הגדה הדרומית של הארנו נושאת את שמו של גליליאו גליליי, בנה המפורסם ביותר של פיזה. גם נמל התעופה הבינלאומי של העיר נקרא על שמו. בסוף המאה ה-16 שימש גליליאו כראש הקתדרה למתמטיקה באוניברסיטה שלה, ועשה את אחד הניסויים המפורסמים ביותר שלו מראש המגדל הנטוי. על פי ספרי ההיסטוריה של המדע, הוא זרק חפצים מראש המגדל, כדי להוכיח שמהירות הנפילה שלהם אינה עומדת ביחס ישר למשקלם.

לאחר שחוצים את הגשר על הארנו ופונים מערבה, מגיעים לכנסייה קטנה מהמאה ה-14, ה"קייזה די סנטה מריה דל ספינה", שבנויה סמוך מאוד לגדת המים. כאן, טוענים בחום תושבי פיזה, נשמר בארון זכוכית מוגנת ומשוריינת קוץ מעטרת ראשו של ישו הנוצרי. הספקנים יכולים להסתפק במראה הכנסייה הקטנה מבחוץ ולאחר מכן לצעוד לאורך הגדה מזרחה, עד שמגיעים, כאשר נהר הארנו מתעקל דרומה, למצודה העתיקה של העיר ואל גן גדול, שעצים רחבי נוף מטילים בו צל. מרחק של כקילומטר וחצי מפריד בין הקאמפו די מיראקולי לבין הגן הירוק הזה. בין שני הקצוות האלה נפרשים רבעיה העתיקים של פיזה. אפשר לראות כאן קטע מן החומה העתיקה של העיר, את הנהר שאפיקו מתרחב מעט ואכסדרת עמודים ארוכה מאוד, ששופצה לאחרונה ומאפשרת לצעוד בחלקה הגבוה של המצודה ולהשקיף אל הגן העירוני הזה ואל בתיה הישנים והצהובים של פיזה.

אם מגיעים לפיזה בסוף השבוע השני של כל חודש, כדאי לבקר בשוק הענק שמשתלט על שתי גדות הנהר. במשך יומיים אינטנסיוויים, שבהם מגיעים קונים מכל טוסקנה, מוכרים כאן ריהוט, עתיקות, חפצי אמנות ומציאות. בכל שאר הימים אפשר להסתפק בשוק המקורה המקומי בפיאצה וטוואליה.

אחד ממוקדי המשיכה המפתיעים והחדשים ביותר של פיזה התגלה במקרה לפני יותר מעשר שנים. בחפירות שנעשו באזור הנמל הישן כדי לבנות תחנת רכבת חדשה, לא רחוק מהמגדל, התגלתה ספינה רומית מעץ בת 2,000 שנה. הספינה, שהיתה קבורה לחלוטין בבוץ, השתמרה במצב מצוין. חפירות נמרצות שהחלו באתר (תחנת רכבת כבר לא תיבנה שם לעולם) גילו 16 ספינות נוספות שנבנו בין המאה הראשונה לפני הספירה למאה השישית לספירה.

העבודות הארכיאולוגיות באתר נמשכות, אבל מי שרוצה יכול לצפות בעבודות ובחלק מהממצאים בכל שבת. חלק מהממצאים מוצגים גם ב"ארסנלי מדיצ'י". הארכיאולוגים בטוחים שבעוד כמה שנים ינהרו התיירים לפיזה כדי לראות את הספינות האלה, ורק אחר כך, אולי, יילכו להתפעל מהמגדל הנטוי.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ