קסמן של העיירות הטוסקניות מימי הביניים

בטוסקנה לא מתלהבים מיוזמות גדולות. כאן מנסים לשמר את מה שנבנה לפני מאות שנים ולהפריע כמה שפחות להתפתחות הטבעית

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טוסקנה
טוסקנהצילום: אי־פי

טוסקנה נהפכה בשנים האחרונות למותג. אין חבל ארץ אחר בעולם שזוכה לשבחים רבים כל כך. כתבות בעיתונים, תיאורים במגזינים, ספרי מסע וספרי בישול - כולם עוסקים בהיבטים השונים של הנוף והתרבות בטוסקנה. כולם גם מנסים להבהיר מהו סוד הקסם של חבל ארץ מטופח, אבל לא יותר מאזורים אחרים, ונוף לא דרמטי במיוחד, בצפון איטליה.

בניגוד למקומות אחרים, שנהפכו למותג בזכות בניית גשר, מגדל, מוזיאון או פארק שעשועים מרשימים, בטוסקנה משתדלים לשמר את מה שנבנה כבר לפני כמה מאות שנים ולהפריע כמה שפחות להתפתחות הטבעית. יוזמות גדולות מדי אינן זוכות כאן לאהדה. אין כמובן טעם לדבר על "נוף טבעי". כל פינה מעובדת, מטופחת ובנויה. אבל יש טעם לדבר על בנייה ועיבוד שנעשים במסגרת הנוף הטבעי של האזור.

אחת המחשבות הראשונות שעולות על הדעת בזמן נסיעה בכבישי טוסקנה היא שנוצר כאן מעין גן ענק, שגנן מיומן מטפח אותו. התחושה הזאת עולה בעיקר משום שרוב הזמן יש למבקר בטוסקנה הרגשה שהמרכיבים השונים באזור, השדות, הכרמים, הכנסיות, בתי החווה, המזרקות העתיקות, הדרכים המתפתלות, כל אלה "הונחו" כאן במסגרת איזו תוכנית-על. הם לא נראים כהתפתחות מקרית, חסרת היגיון, כפי שקורה בהרבה מאוד מקומות אחרים.

הייחוד של טוסקנה טמון בכך שבניגוד למקומות רבים אחרים, מעט מאוד מוכתב כאן על ידי אילוצים של הטבע. אין כאן מפרצים דרמטיים על חוף הים, שמכתיבים בניית כפרים ועיירות על צלע ההר, כפי שרואים לאורך החוף הדרומי של איטליה, בין נאפולי לאמאלפי וסורנטו. בטוסקנה, בעלת הנוף הרך והעגלגל, מדובר בהחלטות אנושיות קטנות, בהתפתחות תרבותית טבעית, רבת שנים, כזאת שכמעט לא הושפעה מרעידות אדמה ומלחמות הרסניות, וגם לא מפיתוח מואץ מתוך מטרה להתעשר. הכל צמח לאט מאוד, התפורר ודהה באופן טבעי, והמבקרים שמציפים את האזור בכל שנה אוהבים את זה.

אפילו בשנים האחרונות, כאשר מדברים על החידוש הגדול ביותר בתיירות לטוסקנה, עוסקים ביוזמה צנועה ובהתפתחות טבעית ומינורית: אגרו-תוריזם, תיירות חקלאית, או במובן הפשוט ביותר - אירוח בבתי חווה ישנים, שבעליהם מוצאים לעצמם עוד מקור פרנסה. בניגוד לאיים יווניים דוגמת רודוס או מיקונוס, שבהם הרצון לפתח תיירות הביא לבנייתם המואצת של בתי מלון ענקיים ומכוערים מבטון, בטוסקנה הפיתוח לא משנה דבר בנוף: כאשר הופכים בית חווה ישן למקום אירוח, הנוסע על הכביש הסמוך לא יחוש בהבדל.

בימי הביניים שימשה כל עיר בטוסקנה בירת האזור הקטן שבו שלטה. לכל עיר כזאת יש ייחוד ועצמאות תרבותית ואדריכלית מסוימת גם היום. הביקור בטוסקנה הוא בעצם מעבר בין המדינות הימי-ביניימיות האלה.

פירנצה

הגשר והכיפה

"פונטה וקיו", הגשר הישן של פירנצה ואחד משני האתרים המפורסמים ביותר של העיר, מעיד היטב על אופיה. בוניו, בני המאה ה-14, ניצלו בתבונה רבה את הצורך של התושבים לחצות את הנהר, והציעו להם סחורה למכירה באוסף של חנויות על הגשר, במעין קניון. הבנקאים של פירנצה הפכו את העיר לאחת העשירות באירופה כבר בימי הביניים. העושר הזה עזר לתמוך ביצירתם של אמנים מהגדולים ביותר בהיסטוריה האנושית: כאן טופחו דאנטה, ג'וטו, בוקאצ'ו, דונאטלו ורבים אחרים.

הבוסים מבית מדיצ'י אהבו לאסוף והשקיעו בכל - מיצירות של מיכלאנג'לו ועד כריות משי. המדיצ'ים אהבו אמנות ולא התלהבו מצפיפות אנושית. מסלול מיוחד על הפונטה וקיו איפשר להם לעבור מארמון פיטי, שבו שוכנים היום שישה מוזיאונים, למשרדים שלהם - האופיצי, שהיום הם מוזיאון המכיל את אחד מאוספי האמנות החשובים בעולם (פתוח מיום שלישי עד שבת, מ-08:00 עד 19:00. כרטיס כניסה משולב לכל המוזיאונים של אופיצי עולה בין 18-38 יורו).

מרחק הליכה קצר צפונה משם נמצאת הקתדרלה העירונית, הרביעית בגודלה בעולם, ועליה הסמל של פירנצה: הכיפה המפוארת שבנה האדריכל ברונלסקי במאה ה-14. לא רחוק מן הפונטה וקיו, החוצה את נהר הארנו, נמצאים גני בובולי, אחד האתרים הירוקים והנעימים ביותר בעיר סואנת ונמרצת כל כך. יותר מכל הערים האחרות בטוסקנה, פירנצה היא עיר שחיה ונושמת גם היום - למרות היותה אתר תיירות מוביל היא לא נהפכה לבועה מנותקת.

הסביבה: אף שסביבתה של פירנצה עירונית למדי, יש כאן אפשרויות לטיול בנוף הטוסקני. הצעה מעניינת היא לצעוד מן העיירה פייזולה, על פסגת גבעה מצפון לעיר, אל פירנצה. הדרך חוצה כרמים וגבעות, קלה ומהנה מאוד.

איפה אוכלים בפרינצה? כאן כל התשובות

סיינה

בועה יפהפייה

ההבדל בין פירנצה לסיינה גדול, ונובע בעיקר מכך שהאחרונה סגורה מבחינות רבות בבועה הפרטית שלה. המשפט האהוב על בני סיינה כאשר שואלים אותם מהי תרומתם של בני העיר לעולם הוא: "העיר סיינה עצמה". זה לא מעט, מכיוון שמדובר בעיר יפהפייה. זה לא הרבה, כאשר משווים את זה למספר האמנים והאסכולות המפוארות שטיפחה פירנצה. ההשוואה הנכונה יותר היא בין סיינה לוונציה - שתי ערים שהביקור בהן נותן תחושה של ניתוק מן העולם ומן האזורים שמקיפים אותן.

מרכז העיר העתיק של סיינה סגור לתנועת מכוניות, מה שהופך את הטיול בו לנעים מאוד, אבל תורם עוד משהו לתחושת הניתוק והבידוד. ההליכה ברחובות סיינה מובילה אל שני אתרים מרכזיים - הכיכר, הקאמפו דמוית הצדף, והקתדרלה המרשימה, במרחק כמה מאות מטרים. בקצה אחד של הכיכר פועלת כבר מאות שנים מזרקה בבריכת שיש לבנה, ובקצה השני ניצב הפאלאציו פובליקו מהמאה ה-13. המגדל הצמוד לכיכר מאפשר תצפית מרתקת על מבנה העיר, הכיכר והסביבה של סיינה. העיר מחולקת לתשעה רבעים, עובדה שקל להבחין בה בעת השיטוט בעיר, ומוצאת ביטוי גם בחלוקת הכיכר לתשעה פלחים, ובמספר המשתתפים בפאליו - מרוץ הסוסים המפורסם שמתקיים ביולי ובאוגוסט בקאמפו, שבו לכל רובע יש נציג.

הסביבה: זו ארץ יין הקיאנטי, וכאן נפרשים כמה מן הנופים היפים ביותר בטוסקנה. בצפון-מערב נמצאת העיירה סן ג'ימיניאנו, עם המגדלים המרשימים שלה. מעט מזרחה יותר שוכנת וולטרה, עיר הררית יפה שמציגה באופן מעניין את מורשת האטרוסקים, תושבי האזור הקדומים.

לוקה

המצאת הגלגל

המאפיין הבולט ביותר של לוקה הוא החומה המקיפה את העיר, ואפשר לטייל לאורכה בטיילת נעימה מאוד שעצים מטילים עליה צל רחב. המבנה המלבני של לוקה לא השתנה מאז שהרומאים תיכננו אותה, לפני כ-2,000 שנה. במשך זמן קצר בתקופת הרנסנס היתה העיר לוקה מעצמה קטנה. היא שלטה בפיזה, וכמעט הצליחה לכבוש את פירנצה הגדולה. כמה מזכרות מפוארות נותרו מאותה תקופת זוהר. הבולטת שבהן היא כנסיית סן מיקלה אין פורו, שמציגה חזית מרשימה, עם עמודי שיש ופיתוחים יפים. טיול בעיר מגלה כמה גנים נסתרים, מגדלים צנועים ובעיקר שלווה שחסרה במקומות רבים בטוסקנה.

הסביבה: פיזה נמצאת 20 קילומטר דרומה מלוקה, ומציגה כמה מהאטרקציות התיירותיות הגדולות של האזור. טיול צפונה מלוקה לאזור ההררי של גארפאננה מוביל לכפרי אבן נידחים למדי, ואפילו ליערות. באני די לוקה הוא אתר ספא סמוך שמציע מרחצאות מרפא, וטוען לבעלות על אחד החידושים הגדולים של המאה ה-19 - הרולטה.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ