"הביאו לי מזל רע": תיירת החזירה פריטים שגנבה מפומפיי לפני 15 שנה. היא לא היחידה

תיירת קנדית גנבה שברי חרס בביקור בעיר האיטלקית ההרוסה, כשהייתה בת 21. 15 שנים אחר כך, כתבה והתנצלה: "אינני רוצה להעביר את המזל הרע לילדיי". באתר פומפיי מבהירים שזו אינה הפעם הראשונה בה תיירים-גנבים מחזירים חפצים מסיבות דומות

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פומפיי על רקע הווזוב
איתן לשם

הנהלת אתר התיירות של פומפיי קיבלה לאחרונה חבילה המכילה שלושה פריטים שנגנבו מהאתר ההיסטורי לפני 15 שנה. את החבילה שלחה אזרחית קנדית בת 36, שכינתה את עצמה "ניקול", אחרי שלטענתה החפצים הגנובים גרמו לה ל"מזל רע".

ניקול צירפה לחבילה מכתב התנצלות, ובו תיארה את הסיבות להחזרת הפריטים שגנבה בטיול באזור בשנת 2005. "אני רק בת 36 וכבר קיבלתי סרטן, פעמיים", כתבה. "בפעם השנייה עברתי כריתת שד כפולה. במרוצת השנים עברו עלי ועל משפחתי גם משברים כלכליים, כך שאני מעוניינת להחזיר אליכם את הפריטים שלא הביאו לי דבר פרט למזל רע", כתבה.

הסיבה לגניבה הייתה "רצון לקחת איתי מזכרת מאתר כל כך היסטורי, אבל כעת אני מבינה שהיה במעשה הזה זלזול עמוק בסבל של כל כך הרבה אנשים שנספו באסון הנורא של פומפיי. הייתי צעירה בת 21 ומאוד מאוד טיפשה. סליחה", כתבה. שלושת הפריטים שהוחזרו הם שברי חרס של כדים. בהנהלת האתר מסרו שהחבילה הכילה שני פריטים נוספים, מזוג קנדי אחר שגם כן החזיר חפצים שגנב מאותן סיבות. "בבקשה מחלו לנו על הטעות הגדולה שעשינו", כתב הזוג הקנדי האלמוני.

היסטוריה של גניבות ו"קללה" על הגונבים. פומפייצילום: AP

זוהי אינה הגניבה הראשונה מהאתר. בשנת 2003 נגנבו פרסקאות רומיים מבית בעיר העתיקה שמעולם לא הוחזרו. באותו המקרה, הגנבים פגעו גם בשרידים חשובים של ציורי קיר אחרים.  אולם, במרוצת השנים קיבלה הנהלת האתר כמאה חבילות ומכתבים דומים, ממבקרים שדרשו להשיב את הפריטים שגנבו בעת ביקורם. רוב הפריטים היו שברי חרס, פריטי מוזאיקה או זכוכית שנקברו תחת האפר שהתפרץ מהווזוב, הר הגעש שהשמיד את העיר.

חורבות פומפיי על רקע הר הגעש וזובצילום: Cesare Abbate/אי־פי

מאה פריטים שהוחזרו בשל "הקללה" אף מוצגים במוזיאון מיוחד באתר. למרות המזל הרע שרבים מן התיירים הבוזזים חשו, יש מי שלא היסס להרוויח מהביקור באתר. ב-2015 הוצעה למכירה ב-ebay לבנה מאחד מקירות הבתים החרבים שנותרו באתר.

"ניקול" פירטה במכתב את הסיבות שגרמו לה לחשוד בשברי החרס כמחוללי מזל רע בחייה. "הפריטים עברו קריסטליזציה במהלך מאות השנים בהן היו קבורים, והפכו לקולטי אנרגיות שליליות", טענה. "אנחנו אנשים טובים ואינני מעוניינת להעביר את המזל הרע הזה הלאה, לילדיי או נכדיי", הוסיפה.

דובר האתר, המקבל בכל שנה מאות אלפי מבקרים שבאים להתהלך בין הריסות העיר שנחרבה בעקבות התפרצות של הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה, טען שלפריטים שנגנבו במהלך השנים אין ערך כספי גבוה. "למרות זאת", הוא הוסיף, "יש בהם ערך אנתרופולוגי רב, מאחר שהם עוררו תחושות אימה עמוקות אצל כל האנשים שנטלו אותם ממקומם הטבעי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ