האם אפשר היה למנוע את ההצפה בוונציה?

כבר יותר ממאה שנים שמנסים באיטליה להתמודד עם ההצפות החוזרות ונשנות של ונציה, אך פרויקט שהיה אמור להציל את העיר ואוצרותיה מהנזקים העצומים מתעכב כבר שנים בגלל מעשי שחיתות והונאה

ונציה מוצפת
ונציה מוצפת צילום: MANUEL SILVESTRI/רויטרס
דורון צויבל
דורון צויבל

ביקור בוונציה תמיד גורם לי להתרוממות רוח, ויהא התירוץ לבקר בה אשר יהא. לפעמים זה בשביל לשמוע אופרה בבית האופרה "לה פניצ'ה" או לבקר בביאנלה לאמנות, לעתים זה סתם לשתות קפה בעמידה בכיכר היפה בעולם בעיני, פיאצה "סאן מרקו". בימים האחרונים ונציה טובעת. בעצם ונציה תמיד טובעת. היא עיר שנבנתה על המים, היא רגילה לטבוע, רק שבימים האחרונים זה נראה רציני, כמו שמזמן לא ראינו. גובה המים מגיע כמעט לשני מטרים, ליתר דיוק 187 ס"מ. כמעט נשבר השיא שנמדד ב-1966, אז נמדדו 194 ס"מ, אך הפעם מזג האוויר אינו מרפה.

המים חדרו כמעט לכל מקום. לבאזיליקה של כיכר סאן מרקו, לפלאצו דוקאלה, לחנויות, לבתים, לספריות, לאוניברסיטה שהושבתה. הפיאצה שאהובה עלי נראית פתאום כמו בריכה ענקית. אפילו פסלם של אגוסטו מורר והאדריכל קרלו סקרפה "הפרטיזנית", שמוצב בכניסה לביאנלה לאמנות ניזוק מהגלים. כמה סירות עלו על הרציפים וניזוקו אף הן והמלח שנשאר אחרי שהמים נסוגים עושה נזקים בלתי הפיכים.

ונציה מוצפת צילום: Luca Bruno/אי־פי

התושבים הוונציאנים שרגילים בכל שנה לתופעת ה"אקווה אלטה" (הגאות), נראים מיואשים. לא שאכפת להם שבאים פחות תיירים בגלל ההצפות, הרי מי רוצה עכשיו לבוא לעיר? סוף סוף לא נכנסות אוניות הענק של שיט התענוגות שפורקות אלפי תיירים במכנסיים קצרים שמשאירים זבל בעיר. הייאוש של הוונציאנים גם לא מגיע מניוסנם הכושל לרוקן את ביתם ממים, בעזרת משאבות חשמליות. הייאוש הוא מהכישלון במניעת ההצפות, מאוזלת היד של העירייה ושל הממשלה, מאלו שהבטיחו ולא קיימו. ונציה היא לא עוד עיר, "ונציה היא אחת ויחידה וצריך להגן עליה", הם אומרים.

תופעת ההצפות "אקווה אלטה" (מים גבוהים, בתרגום מאיטלקית) נגרמת מכמה סיבות: גאות שמושפעת מהירח, גשמים חזקים ורוחות שירוקו חמות שיוצרות גלים גבוהים לכיוון הלגונה, שקיעתה של העיר בד בבד עם עליית מפלס מי הים ולחץ אטמוספרי נמוך. כל אלה ביחד מייצרים את כניסתם של המים ללגונה של ונציה ומציפים את העיר.

בשנת 1902 צנח הפעמון מהמגדל בפיאצה סאן מרקו. ראש העיר דאז פיליפו גרימאני הכריז מיד: "נתקן אותו ונחזיר אותו למקומו בדיוק כמו שהיה", וכך היה שוב עשר שנים לאחר מכן.

ונציה מוצפת צילום: Luca Bruno/אי־פי

לפני 16 שנים החלו העבודות על פרויקט "משה". זהו פרויקט שנועד להגן על העיר ונציה והלגונה שלה מתופעת ה"אקווה אלטה". הבחירה בשם משה אינה מקרית. בתחילת הפרויקט היה זה ראשי התיבות באיטלקית למילים: מודל ניסיוני אלקטרו מכני. בהמשך הפך לשם קבוע, על שמו של משה רבנו ועצירת מי ים סוף. תיכנונו החל בתחילת שנות ה- 80, אך עבודותיו החלו רק בשנת 2003. מדובר בארבעה סכרים קבועים וחשמליים שאמורים לעצור את מי הים מלחדור לעיר ונציה ולהציף אותה.

מה השתבש?

העבודות החלו כמתוכנן בשנת 2003 ועד היום השלימו את מרבית הפרויקט. בארבעה ביוני 2014 עצרו המשטרה ומס הכנסה את הפרויקט, כש-35 בכירים ופוליטיקאים מדרגים גבוהים נאסרו והוגשו מאה כתבי אישום על מעילה בעשרות מיליוני אירו, זיוף חשבוניות ועוד. הממשלה התערבה באופן חריג והבטיחה את סיום העבודות של הפרויקט. אך בפועל הפרויקט התעכב והעבודות נעצרו לפחות למשך שנה.

במהלך השנים עלות הפרויקט שמומן מכספי ציבור תפחה פי שלושה מהתקציב המקורי והיום היא עומדת על חמישה וחצי מיליארד אירו והיד עוד נטויה. נכון להיום תאריך היעד לסיום הפרויקט הוא סוף שנת 2021.

אם כל זה לא הספיק, בינתיים התגלו גם ליקויים משמעותיים בעבודות שכבר נעשו ונדרשים כספים נוספים לתיקונם. הבנקים מצידם עצרו את המימון, האנשים שנאסרו כבר שוחררו, אך הפרויקט עדיין לא הושלם. אם פרויקט "משה" היה מסתיים בזמן ובלי ליקויים, כנראה ולא היינו רואים את ההצפות הגדולות והנזקים שרואים היום בוונציה.

ונציה מוצפתצילום: Luca Bruno/אי־פי

המראות בערוצי החדשות של ספרים רטובים נמשים מן המים פוגעות במורל הלאומי שגם ככה אינו גבוה בשנים האחרונות. "זה מה שהיה חסר לנו", אומרים האיטלקים שרואים את המראות ושומעים את החדשות. ונציה אמנם נמצאת בראש החדשות כאחת הערים המתוירות בעולם ויחד עם הסקנדל של פרויקט "משה" - הכל נשמע בוער מתמיד. עם זאת כדאי לדעת שעוד כמה ערים לאורך החוף הוצפו בצורה נדירה. קיוג'ה (אחותה הקטנה מהדרום), גראדו שקרובה לעיר טריאסטה בצפון ועוד כמה ערים שהבעיה הגדולה שלהן היא שהן פשוט לא ונציה. אולי איטליה היתה צריכה את ההצפות האלה בשביל להתעורר?

____

דורון צויבל הוא ישראלי שגר באיטליה וכותב משם את אתר הטיולים - "באיטליה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות