מסע בין אגמים: לטייל בנפלאות הטבע של צפון איטליה

מסלול לשבוע של מים, הרים וכפרים עתיקים בצפון איטליה. האגמים גארדה, איזאו וקומו ועוד מקומות שלא תפסיקו לצלם

Lago di Garda
Lago di Gardaצילום: Josef Grunig
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

חמישה אגמים גדולים פרושים כאצבעות כף יד בצפון איטליה. המרחקים ביניהם אינם גדולים במיוחד, רק כ-250 ק"מ מפרידים בין העיר ורונה, הקרובה לקצה המזרחי של לאגו די גארדה, לבין לוקארנו השווייצרית, בקצה המערבי של לאגו מאג'ורה, אבל המרחק עלול להטעות. איש מן המטיילים אינו רוצה לשעוט על האוטוסטרדה A4, שממנה לא רואים אפילו פיסת מים כחולה אחת, ולהגיע בתוך כמה שעות מקצה אחד של ארץ האגמים לקצה האחר. הכבישים המעניינים באזור הם צרים, אטיים, רצופים במנהרות, חלקם הרריים ודי מסוכנים.

משום כך אין גם טעם לתכנן כאן טיול "כוכב", שקובע את מקום מושבו של המטייל במרכז אזור האגמים וממנו מגיח בכל יום לאגם אחר. זו גישה אופטימית, שכרוכה בנהיגה מייגעת וארוכה בכבישים צפופים ולא נעימים. הרעיון הטוב ביותר למבקרים באזור האגמים הוא לתכנן מסלול נסיעה שנמשך כשבוע. במשך השבוע הזה, כדי להקל ולשפר את הביקור וההנאה, כדאי ללון שני לילות באזור לאגו די גארדה, שני לילות באזור לאגו די קומו ושני לילות באזור לאגו מאג'ורה. נסיעה כזאת ממזרח למערב מאפשרת לערוך היכרות עם חלק גדול מהאתרים היפים של האזור.

Lake Maggioreצילום: eli77 / Getty Images IL
Lago Maggioreצילום: Peter Sieling

בקיץ, כאשר הצפיפות באזור גדולה, כדאי להזמין את מקומות הלינה מראש. אם נוסעים ממזרח למערב כדאי לטוס לוורונה. אם טסים למילאנו מוטב להמשיך בכביש A8 מערבה ללאגו מאג'ורה ומשם להתחיל בטיול מערבה. המסלול המוצע כאן עוקב אחר האפשרות הראשונה.

כמו רוב האגמים באזור, לאגו די גארדה צר, מוארך ובחלקו הצפוני דומה לפיורד שהרים סוגרים עליו משני צדדיו. זהו האגם הפופולרי ביותר מבין האגמים בצפון איטליה. העיירה סירימיונה (Sirimione), בקצה לשון יבשה ארוכה בגדה הדרומית, היא האתר המפורסם ביותר על גדת האגם. דווקא זו הסיבה להתרחק ממנה, או לקצר את הביקור למינימום ההכרחי. סירימיונה היא כיום מסוג המקומות שעברו את קו פרשת המים מאתר תיירות נעים למלכודת תיירים צפופה ויקרה להחריד. כביש צר שאורכו כ-120 ק"מ מקיף את האגם צמוד לגדה וכדאי לנסוע בו. בחלק המערבי של האגם, שם ההרים קרובים מאוד לגדה, חולף הכביש בעשרות מנהרות. שני הפארקים הגדולים והמפורסמים - גארדה-לנד (פארק שעשועים) וקאנבה-וורלד (פארק מים) - שוכנים על הגדה המזרחית, לא רחוק מן העיירה גארדה.

Lago di Gardaצילום: Josef Grunig

המקום שמגשים את החלום הרומנטי של אחוזה עתיקה על גדת האגם הוא סנט ויג'יליו (St. Vigilio) - כף יבשה קטן במרכז הגדה המזרחית. זו דוגמה מצוינת לאופי שנשא האזור בתקופה קודמת, לפני שפיתוח יתר ותיירות דורסנית השפיעו עליו לרעה. בסנט ויג'יליו ניצבים כמה בתים בני כ-500 שנים, אחד מהם, פונטה סן ויג'ילו, משמש כמלון. יש בו ארבעה חדרים זוגיים ושלוש סוויטות שקל מאוד להתאהב בהם וקשה לשלם בעבורם (מידע מלא באתר www.punta-sanvigilio.it).

על המזח, סביב מרינה קטנה, יש בית קפה ומסעדה מקורים בסוכת גפן. יושבי הקפה נהנים ממראה ההרים, האגם והסירות. במרחק כמה עשרות מטרים יש חוף רחצה מבודד ושרידי שלווה גם בשיא עונת הקיץ. שוחרי פעילות יכולים לעלות, ברגל או ברכבל, לראש מונטה באלדו, בחלקו הצפון-מזרחי של האגם. משם, בגובה 2,076 מטר, נשקף נוף נהדר של הסביבה.

הנסיעה מהעיירה ריבה דל גארדה בקצה הצפוני של האגם לוורונה, העיר הגדולה באזור, נמשכת כשעה וחצי. אם ממהרים מוטב לעלות על האוטוסטרדה A22 שמוליכה מוורונה לבולצאנו. הנסיעה בכביש הצמוד לאגם אטית.

אגם איזאו, כ-50 ק"מ ממערב לאגם גארדה, שוכן בין הערים ברשיה וברגמו. זה האגם הקטן בחמישייה, הפחות מוכר ומבחינות רבות גם הפחות מעניין. חלקו הצפוני תעשייתי והאתרים הנעימים מרוכזים בדרום, סביב העיירה איזאו. הסיבה העיקרית להגיע לכאן היא האפשרות להפליג מאיזאו אל האי מונטה איזולה.

LAGO D'ISEOצילום: katatonia82 / Shutterstock.com

אופניים הם עדיין כלי התחבורה הפופולרי ביותר באי, ולמרבה ההפתעה יש בו תחושה של כפר דייגים נינוח. חובבי סרדינים בגריל ישמחו לגלות שבמונטה איזולה המאכל נחשב למעדן קולינרי שמסעדות מציגות בגאווה בחלון הראווה שלהן.

LAGO D'ISEOצילום: \ m.bonotto / Shutterstock.com

אגם קומו, כ-50 ק"מ מצפון למילאנו, נחשב לאחד האתרים היפים בצפון איטליה. ג'ורג' קלוני העניק לאגם ברק הוליוודי כאשר רכש תמורת 10 מיליון דולר וילה מפוארת בכפר לאליו (Laglio) על גדת האגם ואפילו צילם בה סצינות לסרט "אושן 12". קומו עצמה, עיר עם 100 אלף תושבים, אינה מושכת במיוחד. כדאי לחלוף על פניה ולהיצמד אל גדת האגם בכביש הצר והמתפתל באורך 30 ק"מ שמוביל לכפר בלאג'ו (Bellagio), ששוכן בקצה לשון יבשה שבה נפגשים שלושת חלקיו של אגם קומו.

Lago di Comoצילום: Pedro
Lago di Comoצילום: Pedro
Lago di Comoצילום: leoks / shutterstock

בלאג'ו הוא כפר לא גדול, עתיק ויפה, שמצליח בזכות כביש הגישה האטי לשמר את האווירה של כפר איטלקי קטן. בתי המלון צבועים בצבעים פסטליים, סמטאות מרוצפות יורדות אל האגם, ועל קו החוף פזורים בתי קפה עם מרפסות שמרחיבות את הנפש. 

Bellagioצילום: Alexandre Rotenberg / shuttersto

שני גנים כדאי לפקוד בבלאג'ו: הגן המפואר של וילה סרבלוני והגן של וילה מלצי ד'אריל שפרחיו הייחודיים זוכים לשבחים. חלקו המזרחי של האגם, שמוביל לעיירה לקו (Lecco), פחות מעניין אך כדאי לנסוע לאורך הגדה המערבית אל העיירות דונגו וגראוודונה.

Lake Como in the Province of Leccoצילום: Nattee Chalermtiragool / Shutter
Bellagioצילום: Oleksandr Berezko / shutterstock

הגבול הלא מורגש בין איטליה לשווייץ חוצה את אגם לוגאנו במרכזו. החלקים באגם שסמוכים לגבול יפים במיוחד. המפליגים מלוגאנו דרומה יכולים לבקר בעיירה מלידה (Melide) ואז לחצות את הגשר מעל שלוחת האגם ולבקר בעיירה העתיקה ביסונה (Bissone). משפחות עם ילדים יאהבו את פארק "סוויס מיניאטור", שמציג את האתרים המרכזיים בשווייץ בקנה מידה קטן.

הפלגה אחרת מלוגאנו על האגם מובילה מזרחה אל הכפר גאנדריה (Gandria). ההפלגה נמשכת 40 דקות ועוצרת כמה פעמים בבתים מבודדים. בגאנדריה, כפר עתיק, קרוב מאוד לגבול האיטלקי, שאליו מגיעים רק בעזרת סירה או בהליכה בשביל לאורך גדת האגם, אפשר לבלות אפילו יום שלם, נינוח ונעים מאוד. הליכה כשעה וחצי בשביל יפה על גדת האגם מובילה מגאנדריה ללוגאנו. הנסיעה מלוגאנו דרומה, למילאנו, נמשכת כשעה וחצי.

Stresaצילום: \ elitravo / Shutterstock.com

הנוף סביב אגם זה, המערבי והגדול ביותר מבין האגמים, קצת פחות מרשים. הסיבה העיקרית היא שהחופים שטוחים יותר וחסרה התפאורה הדרמטית של רכסי הרים בגובה 2,000 מטרים שרואים באגמים האחרים.

העיירה סטרזה (Stresa), כ-80 ק"מ מצפון למילאנו, היא אחת האטרקציות המרכזיות בלאגו מאג'ורה. המינגוויי, שבילה כאן לאחר מלחמת העולם הראשונה, העניק לה מוניטין בספרו "הקץ לנשק". אפשרות נעימה היא להפליג מסטרזה אל ארבעת האיים בורומה (Isole Borromee). הביקור באיים האלה, שזוכים לשירות מעבורות מכל קצות האגם, הוא החוויה המעניינת ביותר לאורך לאגו מאג'ורה. אתרים מעניינים נוספים לאורך חופו המערבי של האגם הם ארונה (Arona) שמפורסמת בעיקר בזכות המצודה שלה, ורבאניה (Verbania) שאליה כדאי להגיע כדי לבקר בגן של וילה טאראנטו, וקאנוביו (Cannobio) ליד הגבול השווייצי שחוצה גם אגם זה, המשמשת מרכז לגולשי רוח.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ