טיול בוקר נינוח בוונציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 ברובע  דורסודורו
רובע דורסודורו Dorsoduroצילום: RossHelen / Shutterstock.com
לורנצו טל
לורנצו טל

מצב הדרכים בוונציה עשוי להיראות מסובך ופתלתל, למי שמביט לראשונה במפת העיר. האמת היא שגם במבט שני ושלישי, העיר היא בדיוק כזאת: מרושתת תעלות ורחובות צרים. מבוך מבהיל שננסה להקל עליו.

אם הגעתם ברכב (או באוטובוס), הטיול שלכם בוונציה מתחיל במקום בשם "פיאצלה רומא", מעין חניית מכוניות ותחנת אוטובוסים גדולה. לטובת המגיעים ברכבת, חוצים את הגשר החדש הנמתח מימין לתחנה אל פיאצלה רומא – Piazzale Roma.

צילום: giocalde / Shutterstock.com

מפיאצלה רומא חוצים את גשר האבן הלבן והקטן Papadopoli, שחבוי מאחורי קבוצת דוכני מזכרות (שם גם נמצאים השירותים הציבוריים ותחנת המוניות). לאחר חציית הגשר, עוברים דרך הגנים הקטנים של פאפאדופולי ומגיעים לגשר טולנטיני – Tolentini. חציית הגשר תביא אתכם לנקודת הפתיחה של הסיבוב בוונציה וליתר דיוק - אל מרכז הרחבה של כנסיית סאן ניקולה דה טולאנטינו San Nicola da Tolentino, שבקיצור תיקרא - טולנטיני.

גשר Papadopoliצילום: AlexAnton / Shutterstock.com

הכנסייה נבנתה בין המאות ה-17 וה-18 ואוהבי האמנות ימצאו בתוכה חלק מעבודותיו של ג'קופו פלמה איל ג'יובנה (הצעיר) Jacopo Palma il Giovane. בכנסייה קבורים כמה מדוכסי ונציה (הדוג'ים), מה שמדגיש את חשיבות המקום בתקופת הרפובליקה הוונציאנית. עוד עניין יוצא דופן בכנסייה הוא האורגן הבארוקי, שנוצר בשנת 1754 על ידי פייטרו נאקיני Pietro Nachini ונשמר כמעט בשלמותו.

אל הכנסייה מחובר מנזר שמשמש כיום את הפקולטה לארכיטקטורה של אוניברסיטת ונציה. כדי להגיע אל המבנה, עוקפים את הכנסייה משמאל (כשעומדים עם הפנים לחזית). כשעוברים בשערי הפקולטה, אפשר להבחין בחזית הבניין, בשרידיו של פגז תותח שנותר כאן מהפצצות האוסטרים ב-1849 והוא עדיין מחובר אל הקיר.

San Nicola da Tolentino Venice
כנסיית סאן ניקולה דה טולאנטינו והגשר המוביל אליהצילום: דורון צויבל
כנסיית ״סאן ניקולה דה טולאנטינו״ צילום: Roka / Shutterstock

אחרי הביקור בכנסייה, הגיעה העת להשקיט מעט את תחושת הרעב. התחנה הקולינרית הראשונה תהא, אם כן, דווקא בבר ונציאני טיפוסי (Bacari) אותו תמצאו ביציאה לרחבת הכנסייה מצד שמאל. בימים החמים (וגם קרירים וגשומים), הבר "Bacareto da lele" הוא נקודה נעימה לצרוך צ'יקטי ואת מנת הצל שלכם. רגע. מה? צ'יקטי וצל? בנקודה זו אולי כדאי שאעצור רגע ואסביר במה מדובר, כי תרגום מילולי ישיר מאיטלקית הוא בלתי אפשרי.

ובכן, צ'יקטו הוא נשנוש. חטיף. דבר מאכל קטן שמוגש כדי לבלום רעב גדול, אך בוונציה לא אוכלים צ'יקטו בלי לשתות צל. קרי, כוס של יין. בדרך כלל יין לבן, פרוסקו או טוקאי,(המקומיים) או יין מענבי פינו גריג'ו. תקרובת המאכלים הקטנים (היא הצ'יקטי ברבים) משתנה לפי עונת השנה ויכולה להיות למשל גבינות שמלוות בפירות יבשים, נתחי דגים או נקניקים שמוגשים קרים או חמים על פרוסות לחם לבן.

Bacareto da lele venice

אם כבר דיברנו על צל, השפה האיטלקית מלאה בדוגמאות כאלה של אמרות ציוריות. האיטלקים נוהגים לקרוא למילים שלהם בשמות חיבה. ומאין הגיע אותו הצל אל היין? ככל הנראה, המקור טמון באמרה ונציאנית ישנה. בעבר היו רגילים הסוחרים הווניציאנים להעמיד את דוכני מכירת המשקאות שלהם בצלו של פעמון כנסיית סאן מרקו, בכדי לשמור על צינת היין. מכאן ועד היום בעיר נהוג לומר, "נלך לצל" כשמתכוונים בעצם לעשות הפסקה קצרה לטובה לגימת משקה ודבר מה קטן לאכול לצדו. ובכן, כוס היין היא הצל.

Bacareto da lele

בזמן שאתם לוגמים מן "הצל" שלכם אפשר להסתפק במני נקניקים כמו חזיר מעושן או דגים קרים, או לשדרג את התקרובת ולטעום דג בקלה מוקרם, סרדינים משומרים בחומץ (לפי טכניקת שימור עתיקה שהנהיגו המלחים בים), צדפות, גבינת גורגונזולה עם אגוזים, וכן הלאה. כמובן שבכל בר או דוכן שיציע צ'יקטי, תכולת התקרובת תהא שונה זו מזו. כל מקום והצ'יקטי שלו. במקרה הנוכחי, הדוכן בטולנטיני הוא קטן ומקסים ואף פעם לא מאכזב.

אחרי השבת הנפש, הגיע הזמן להליכה קצרה על המדרכה הוונציאנית של טולנטיני (אגב, המונח הוונציאני למדרכה הוא – Fondamenta).

לפני הגשר פונים שמאלה וממשיכים ללכת לאורך המדרכה של מינוטו Minotto. האטו ושימו לב למפעל הזכוכית מעברה השני של התעלה. זהו המפעל היחיד שממוקם בתוך ונציה עצמה ושמו: vetreria al Gaffaro. כל יתר מפעלי הזכוכית נמצאים באי מוראנו. במפעל זה בניגוד לשאר מפעלי הזכוכית, לא מייצרים חפצי חן כי אם מראות וחלונות.

ממשיכים ללכת ישירות אל רחוב Salizada San Pantalon, כאן אין ברירה אלה לעשות טעות מכוונת: כאשר מגיעים לגשר Vinate אל תחצו אותו, אלא חזרו אחורה כעשרים מטר ופנו שמאלה אל רחוב צר שיוביל אתכם לכיכר קטנה בשם campiello Mosche. מעברה השני נראים שני גשרים, אותם חוצים וממשיכים ללכת עד שנכנסים לקמפו סנטה מרגריטה Santa Margherita.

הככרות בוונציה נקראות קאמפי (Campi) מפני שבעבר היו אותן רחבות מכוסות באדמה ונשתלו בהן גידולים. קאמפו סנטה מרגריטה מלא חיים. בערבים מתקבצים שם סטודנטים מהאוניברסיטה, אך הברים נסגרים מוקדם יחסית (לכל המאוחר עד אחת וחצי בלילה). למה? לא מעט בגלל עומס התיירים בשילוב עם צפיפות המגורים בוונציה. תושבי העיר (ובמקרה זה - השכונה) המתגוררים בסמוך לברים התלוננו בעבר על רעשים ומאז הפך העניין לנורמה.

בסנטה מרגריטה תתקשו בוודאי לבחור בין המקומות השונים לשתייה או לאכילה. במקרה כזה אומר, תנו לאינסטיקנט שלכם לעבוד. תנו לו להנחות אתכם.  אם בכל זאת תגררו ממני המלצה, אציע להתמקד בצדו הימני של הקאמפו ואוסיף שבכל הכיכר יש יותר מעשרים ברים ומסעדות שפתוחים לאורך כל היום.

המסלול ממשיך. נצמדים לצדו השמאלי של הרחוב עד שמגיעים לרחבה בשם Rio terrà canal, וממול נראה גשר אבן, אשר תחתיו מתנדנדת בשלווה סירת ירקן עמוסה. ברוכים הבאים אל רובע דורסודורו Dorsoduro. הרובע נחשב לאזור הגבוה יותר בעיר (ביחס לאזור הלגונה) ולא מעט ממוזיאוניה המפורסמים של ונציה נמצאים בו, אולם הוא פחות צפוף ותיירותי.

ברובע דורסודורו Dorsoduroצילום: irakite / Shutterstock.com

גשר האבן שממול דומה לגשרים רבים ברחבי ונציה, אך בעברו היה בעל תפקיד נוסף מעבר לחציית התעלה. עד לא מזמן, לא היה לגשר מעקה ובכל אחת מארבע פינותיו הזדקר עמוד, ששיווה לו מראה של זירת אגרוף. למעשה, זה בדיוק היה תפקידו. הגשר הנוכחי הוא עוד דוגמה לחזון הפרגמטי של השלטון ברפובליקת ונציה.

גשר ההיאבקות. מכאן היו נופלים המפסידים אל התעלה לקול מצהלות הקהלצילום: דורון צויבל

כשהתעוררו מחלוקות בין תושבי הרובעים השונים היו העניינים יוצאים מכלל שליטה בקלות יחסית. די היה במשפט מתגרה אחד או מילה שלא הובנה כהלכה על מנת לפתוח בקרב. מאחר והעונש על ביצוע רצח היה הוצאה להורג, השליטים מצאו את התרופה הנכונה לכל חולי - שני מתמודדים לכל רובע הוצבו בעמדות, הרגליים מונחות בסימון טביעות הרגלים החקוקות באבן ומתחיל קרב האגרופים במלוא עוצמתו. בקרבות אלו צפו מאות אנשים. העדר המעקה על סיפו של הגשר גרם לכך שהמפסידים היו צונחים אל התעלה העמוקה ונאלצים לשחות את דרכם החוצה לקול מצהלות הקהל. הקרב נמשך עד שהצחוק והשעשוע גברו על רגשות הזעם וכך ניתן היה להכריז על תום המחלוקת. כאמור, שיטה זו הונהגה על מנת לנטרל רגשות איבה וכעס במינימום אלימות ובעיר קטנה כמו ונציה כולם הרגישו חובה לשתף פעולה עם השלטון. 

Venezia - Walk in Dorsoduro

כעת ממשיכים וחוצים את גשר ההאבקות, פונים שמאלה אל ככר סנטו ברנאבה Campo Santo Barnaba. בכיכר תמצאו את הגלידרייה הטובה גרום Grom. אמנם המחירים אינם זולים אך מדובר בגלידות מהמצוינות בעיר (שברחביה אפשר למצוא כמה סניפים) שמיוצרות מחומרים עונתיים אורגניים הנה הפרטים:

GELATERIA GROM

Campo San Barnaba, 30123 Venezia Tel. +39 041.2413531

הנה כמה המלצות למקומות בקרבת מקום:

המקומות המומלצים הם בקרבת מקום. חשוב להדגיש, ההמלצות לא יחליפו את האינסטיקטים שלכם. כמעט בכל פינה ישנו מקום בו אפשר לשבת לאכול. הרשו לעצמכם לעצור במקום אליו אתם נמשכים.

מסעדה קטנה ועתיקה שמומחיותה דגים טריים לפי היצע הדיג היומי:

ANTICA TRATTORIA LA FURATOLA

Dorsoduro 2869/a - 30123 Venezia VE

Tel:+39 041 5208594

אם אתם מעדיפים פיצה אין פשוט מכך:

PIZZERIA AL CASIN DEI NOBILI

2765, Dorsoduro - 30123 Venezia VE

Tel:+39 041 2411841

המסלול תוכנן לשעת בוקר מאוחרת. כלומר כדאי להתחילו בשעה 10 בהליכה איטית ורגועה עם עצירות למנוחה. המסלול כולו לא יערוך יותר משעה וחצי, אך אם רוצים להרגיש את ונציה קחו את הזמן.

לורנצו טל הוא איטלקי ונציאני, נזיר במסדר הפרנצ'סקני, שכותב באתר הטיולים "באיטליה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ