"לבירינת מאזונה": המבוך הגדול בעולם נפתח ליד פארמה באיטליה

מאות שנים אחרי שבני האצולה הלכו לאיבוד במבוכים, כעת הם חוזרים לאיטליה. אספן האמנות האיטלקי פרנקו מריה ריצ'י יצר את המבוך הגדול בעולם בהשראת הסופר בורחס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
״לבירינט מאזונה״
צילום: s74 / Shutterstock.com
דורון צויבל

הלבירינת הראשון בהיסטוריה מוזכר כבר במיתולוגיה היוונית. את בנייתו יזם המלך מינוס מכרתים והוא תוכנן על ידי דאדלוס. המבוך נבנה כדי לכלוא את המינוטאור, יצור בן כלאיים שחלקו אדם וחלקו שור. מינוס האכיל את המפלצת בקורבנות אדם. צעירים וצעירות הוקרבו ונשלחו לשוטט בתוך המבוך עד שנתקלו במינוטאור שטרף אותם. לסיוט בא סוף כשתזאוס הרג את המינוטאור והצליח להיחלץ מהמבוך בעזרת חוט זהב שנתנה לו אריאדנה בתו של המלך, ושבעזרתו סימן את הדרך החוצה. 

מאז משכו המבוכים המסתוריים את בני האדם, בעיקר מקרב אצילי אירופה. החל מן המאה ה-16 נבנו מבוכים בגני הארמונות של בני האצולה באירופה ובאיטליה. אחד המפורסמים שבהם הוא הלבירינת של סטרה - Il Labirinto di strà בריביירה של ברנטה ליד פאדובה, המכונה גם "מבוך האהבה". הוא שימש כמשחק משעשע לדוכסים ורוזנות שניסו למצוא בו את דרכם או לעיתים קרובות יותר ללכת לאיבוד בזוגות כדי ליהנות מפרטיות בחסות המבוך. 

הדגם של ״לבירינט מאזונה״ צילום: Luca Lorenzelli / Shutterstock.c

מאות שנים אחר כך, המבוכים נעלמו מן העולם, למעט כמה גנים פה ושם שעדיין פזורים להם ברחבי אירופה. כעת, Labirinto della Masone מתחם "לבירינת מסונה" שנפתח לאחרונה ליד העיר פארמה ומוכרז כרגע כמבוך הגדול בעולם, מאיים להחזיר אותם לאופנה. המבוך משתרע על שטח של 32 דונם. שביליו עשויים מ-200 אלף צמחי במבוק מזנים שונים ובגבהים משתנים. הגבוה שבהם מגיע עד לגובה של חמישה מטרים.   

בניית המבוך היא יוזמה של המו"ל ואספן האמנות האיטלקי, פראנקו מריה ריצ'י - בהשראת ידידו, הסופר חורחה לואיס בורחס. "מאז ומתמיד מבוכים ריתקו אותי", אומר ריצ'י. "מבוכים וגם גנים, אני רואה בהם את היצירות העתיקות ביותר של האנושות. גן העדן, היה מקום יפה כל כך שאדם וחווה שזה עתה נבראו לא חדלו להתבונן בו באהבה ובהתפעלות. הגן מגלם תמימות ושמחה. המבוך לעומת זאת מהווה הפגנה של כוח ומקור לפורענות. הוא משקף את המבוכה שמעוררת בנו המציאות". 

Labirinto della Masone
Labirinto della Masone

הרעיון, שלא לומר החלום, לבנות מבוך נולד במוחו של ריצ'י לפני 20 שנה. היה זה כשהתארח בבית הכפר שלו חבר, שהיה שותף גם לעשייה הספרותית. לא היה זה אחר מאשר הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס.

כידוע, מבוכים, העסיקו מאוד את בורחס. בתקופה ההיא כבר סבל מעיוורון והיה מהלך סביב ריצ'י בצעדים הססנים. "זה גרם לי לחשוב על חוסר הוודאות שבה אנחנו נעים בשבילי החיים המסועפים והמסתוריים לעיתים", אומר ריצ'י. השיחות איתו על הדרכים המשונות המוליכות את האדם בנבכי חייו זרעו את הרעיון ליצירת המבוך.

במשך שנים תכנן ריצ'י להקים את המבוך על אדמות משפחתו ליד פארמה. "רציתי להשאיר עליהן את חותמי", הוא אומר. אך הרעיון שהתחיל כמשהו אישי הפך עם השנים לרצון להותיר מורשת גם לקהילה שסביבו, "מחווה לתושבי האזור שבו גדלתי".

כמה דקות אחרי הכניסה אל תוך המבוך נראה שקל יהיה למצוא את היציאה. אך משהו מתעתע קורה. קירות הבמבוק נראים לפתע זהים לחלוטין זה לזה. ישנן מעט מאוד נקודות ציון, רק רוחב המעברים עוזר לפענח את המסלול הנכון. הצילו, הלכתי לאיבוד במבוך במבוק.

Labirinto della Masone

כדי להבין את גודלו, במרכז המבוך ישנו קומפלקס שלם של בניינים, ביניהם מוזיאון ובו אוסף האומנות של ריצ'י שכולל 500 ציורים ופסלים וחפצי אמנות מהמאות ה-16 עד ה-20. בין המוצגים גם עבודות רבות של ג'יאמבטיסטה בודוני, צייר ואמן דפוס מהמאה ה-18 מפארמה. בין הבניינים הציבוריים גם ספרייה שכוללת 15,000 ספרים על אמנות הדפוס ועיצוב גראפי. כל אלה מקיפים פיאצה ששטחה אלפיים מטרים רבועים שמיועדת לקונצרטים ואירועי תרבות. ריצ'׳י בנה גם קפלה המיועדת לארח טקסי נישואין, אך בקשר לזה יש לו בעיות עם הכנסיה הקתולית. ומסביב, כאמור, מבוך במבוק אחד גדול.

״המבוך נולד על מנת לשמש בית כלא למפלצת וגורל נורא לצעירים שנשלחו אל תוכו", מסכם ריצ'י. "המבוך שאני שאפתי ליצור הוא גרסה מרוככת מאוד של המבוך המקורי - מקום שאנשים יכולים לשוטט בו, ללכת לאיבוד מפעם לפעם. אך ללא סכנה".

Labirinto della Masone
Labirinto della Masone

Labirinto della Masone, Str. Masone, 121, 43012 Fontanellato. פתוח כל ימות השבוע, למעט יום שלישי ובחגים נוצריים. מחיר כניסה: 10 אירו לילדים מעל גיל 6, 18 אירו למבקרים מעל גיל 12. שעות הפעילות הן 10:30-19:00 פרטים נוספים באתר

Labirinto della Masone

_____

Labirinto della Masone

דורון צויבל הוא ישראלי שגר באיטליה וכותב משם באתר הטיולים - "באיטליה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ