בין הבית של ג'פטו לגשר השטן: מסע בבורגי של איטליה הוא מתכון לחופשה מושלמת

כפרים קטנים, מוקפים בחומות, במקומות ציוריים ובעלי אוכל טוב - נשמע מושלם? טיול לא שגרתי בין הבורגי מוקפי החומה של איטליה, ירחיק אתכם מההמון ויספק לכם חופשה איטלקית מושלמת

בורגו צ'ביטה די באנורג'יו
בורגו צ'ביטה די באנורג'יו. על פי הרישומים חיים בו רק 11 תושביםצילום: Petru Stan / Shutterstock.com
דורון צויבל
איטליה
דורון צויבל
איטליה

מי שנסע פעם ברכב באיטליה וירד מהדרך הראשית, לעיתים אפילו על הגבול בין מחוז למשנהו, ודאי זוכר את התמונה הבאה: מראשן של גבעות תלולות מבצבצות נקודות התיישבות קטנות. כפרים ופאתי שכונות, לעתים תלים עם חומות ומבצרים, לפעמים מבנה בודד אחד. מבט במפה או באפליקציית הניווט מגלה שם לא מזוהה. כן, ישנן עוד נקודות באיטליה שעדיין אינן מוכרות למטיילים. הכפרים והשכונות היפות באיטליה כמו מצפים להתגלות. יש להם הרבה מה להציע, בין חומות המבצרים מימי הביניים, בין השבילים שלצידם שופעת פריחה. לכל מקום כזה יש סיפור משלו, מאכל אופייני לו, וסימן היכר שהופכים אותו ליחיד במינו.

המקומות הללו, החומות והמבצרים הקטנים נקראים בורגי ברבים (בורגו ביחיד), כשפירוש המילה על פי אנציקלופדיית Treccani הוא כפר מבוצר. הרעיון שלנו היה פשוט: לתכנן מסלול טיול לאורך המגף שעניינו הוא חיפוש אחר מקומות שכאלה. הנה המסלול שלנו:

לצורך המסע הצטיידנו במכונית שכורה, כשהרעיון היה לצאת ממילאנו ולנוע בין הנקודות הקטנות האלה במפה. ממחוז אמיליה-רומניה אל מחוז לאציו, ובדרך לעבור בטוסקנה ואומבריה. מכונית שכורה היא האמצעי הנוח ביותר, אך בהעדרה אפשר לעשות את המסלול גם בעזרת התחבורה הציבורית.

בּוֹבּיוֹ. העיירה הקטנה מוקפת חומה מימי הביניים והליכה בסמטאותיה המרוצפות חלוקי נחל ואבנים מסותתות בגסות משולה לחזרה אחורה בזמן צילום: Giorgio Morara / Shutterstock.co

חלפנו על פני העיר פּיאצֶ'נזָה (אם יש לכם זמן, כדאי לעצור כאן לשעתיים-שלוש) וכשעה נסיעה ממנה נמצאת העיירה בּוֹבּיוֹ. סמוך אליה נמצא המנזר של סאן קוֹלוֹמבאנוֹ. בסקריפטוריום שלו (חדר המיועד במנזרים להעתקת כתבי יד) שמורים כתבי יד מאוירים מימי הביניים. סאן קולמבאנו היה נזיר אירי (היום הוא נחשב לפטרון העיירה) שייסד במנזר ספרייה עשירה בכרכים. עד כדי כך מגוונת היא, שהספרייה הזו נחשבת לאחת המשמעותיות ביותר לאמונה הנוצרית ברחבי העולם. ב-2018 נפתח באולם הסעודות הישן של המנזר מוזיאון המספר את ההיסטוריה של העיר, החל מן התקופה הרומאית ועד ימינו.

מנזר סאן קולמבאנוצילום: FilippoPH / Shutterstock.com

העיירה בוביו מוקפת חומה מימי הביניים והליכה בסמטאותיה המרוצפות חלוקי נחל ואבנים מסותתות בגסות, משולה לחזרה אחורה בזמן. מטיילים בני מזל יזכו פה בחורף מליטוף מזדמן של קרני שמש חמימות, אך בקיץ שורה על בוביו הקרירות המרעננת של וַאל טרֶבּיאָה, העמק בו מצויים העיירה והמנזר. זכרו זאת לטיול הבא שלכם באזור, הקיץ הוא מזג אוויר מושלם לטבילה בנהר.

העיירה בּוֹבּיוֹ בלילה צילום: Filippo Corti / Shutterstock.com

ליד הנהר נמצא הסוד השמור של בוביו. "הגשר הגיבן" המכונה גם "גשר השטן". הגשר נבנה בתקופה הרומית, והוא מורכב מאחת עשרה קשתות מעוותות שנתנו לו את שמו. אגדה אחת מספרת שהשטן בנה אותו כדי להפחיד את הנזירים, כך שלא יעזו לחצות את הנהר. אומרים גם שלאונרדו דה וינצ'י רצה לצייר אותו מאחורי גבה של המונה ליזה.

הגשר הגיבן המכונה גם גשר השטןצילום: Roberto Lo Savio / Shutterstock

כשחוצים את הגשר מגיעים למרכז העיירה, לצ'נטרו. במרכז בנויים מספר ארמונות של משפחות אצולה, שאפשר לזהות אותם על פי הפרסקאות המצוירים על קירותיהם ועיצובם המיוחד. שמן של שתיים ממשפחות האצולה הוא "קָסטֶלי" ו"קָאלבי".

כדאי לבקר (ומתאים גם לטיול עם ילדים) במבצר מָלַאספִּנָה, שנבנה בשנת 300 לספירה ושימש כמעוזם של הגואלפים במהלך המלחמות העקבות מדם עם הגיבלנים מפיאצ'נזה. מצריח המגדל המפואר שבמבצר אפשר להביט על העיר ועל הרי האפנינים, החולשים על העמק שאליו זורם הנהר. המינגווי כתב שזהו אחד מן המקומות היפים בעולם ואנחנו לא הולכים להתווכח איתו.

מבצר מאלָספִּנהצילום: FilippoPH / Shutterstock.com

איטלקים מגדירים את כדאיות הביקור בכל מחוז של ארצם גם על ידי השאלה "עד כמה טעים האוכל של המטבח המקומי?". את האוכל של מחוז אמיליה הם מכנים אלוהי, ובצדק. המאכלים האופייניים לאזור הם, פסטה טרייה (כלומר כזאת שעשויה מביצים וקמח בניגוד לפסטה היבשה שעשויה מקמח ומים ומשויכת יותר לדרום איטליה), נקניקים וגבינות המוגשים פרוסים על מגשי עץ, ומתכונים על בסיס פטריות. לעיירה יש פסטה מיוחדת הנעשית בעזרת מסרגה דקה ומוגשת עם רטבים על בסיס בשר, חלזונות מאודים (בעונת הסתיו חובה לנסות) ופשטידת אורז עם ירקות ביצים וגבינה.

איך מגיעים?

מהעיר פיאצ'נזה -Piacenza במכונית, רכבת או אוטובוס. מי שמגיע בטיסה לשדה התעופה של בולוניה, יכול משם לנסוע במכונית או באמצעות תחבורה ציבורית.

מתי? בכל עונות השנה. בחורף כששלג מכסה את גגות הבתים, בקיץ כדי ליהנות משחייה בנהר, בסתיו כדי להתענג על צבעי השלכת.

מה לעשות? בקיץ, בסוף יולי ותחילת אוגוסט מתקיים פסטיבל סרטים, ובחורף קרנבל העוסק באלגוריות הקשורות לכפר.

מבוביו כדאי להמשיך אל כיוון העיר פיזה ומשם, אם אתם אוהבים לגלות מקומות קטנים ואוהבים את המטבח האיטלקי, אסור לכם לדלג על וולטרה.

וולטרה

וולטרה - Voltera, מגלמת את האמרה - יש הרבה בורגי יפים באיטליה, אך זה ככל הנראה היפה שבהם. אזור וולטרה מתאים מאוד לטיולי משפחות ושומר עדיין על צביוני האטרוסקי, הרומאי, והימי ביניימי. הבורגו של וולטרה הוקם בעידן הברזל, כתוצאה של איחוד כפרים קטנים שהיו פזורים על צלע הגבעה. הבורגו נמצא בנקודה מצוינת מבחינת הנוף הנשקף ממנו בין העמקים צ'צ'ינה -Cecina ו- ודל ארא - dell’Era.

מי שמגיע במכונית יוכל להחנות אותה באחד מן החניונים המקיפים את חומת העיירה מצידה החיצוני. נכנסים אל הבורגו מאחד השערים העתיקים, וכאשר בתי האבן מקיפים אין ברירה אלא להיסחף מיד אחר האווירה המיוחדת של המקום.

וולטרה - Voltera, אחד מהבורגי היפים באיטליה כולהצילום: Pyty / Shutterstock.com

בפיאצה דה פריאורי, Piazza dei Priori, ניצב לו בית העירייה שפועל כבר שנים ארוכות במבנה עתיק שבנייתו החלה בשנת 1208. מעבר לתפקודו כבית העירייה, המקום מציע שירותיו למטיילים עם תחנת המידע לתיירים וכדאי כאן להצטייד גם במפה. אל תפספסו הזדמנות לטפס לראש מגדל הפעמון של בית העירייה. בתמורה תקבלו נוף מרהיב של העיר ומבט מלמעלה על הפיאצה.

piazza dei priori

באתרי הארכיאולוגיה בוולטרה נמצאו ממצאים המעידים על בנייה אורבנית ענפה שראשיתה בתקופה האטרוסקית. כדאי לרכוש "וולטרה כארד" שמאפשר גישה יומית מוזלת לכל אתרי הארכיאולוגיה בעיירה. בין היתר תוכלו לבקר במוזיאון המציג ממצאים מן התקופה האטרוסקית, בשרידי האקרופוליס בן התקופה, כמו גם בתיאטרון ובמרחצאות הרומיים.

איך מגיעים?

למגיעים בטיסה לשדות התעופה הקרובים פיזה או פירנצה, וולטרה מרוחקת כשעה בנסיעה ברכב או כשעתיים באוטובוס. אפשר לנחות גם בשדות תעופה רחוקים יותר, כמו בולוניה או מילאנו ומשם כשעתיים נסיעה ברכב.

וולטרה נמצאת בנקודה מצוינת מבחינת הנוף הנשקף ממנו בין העמקים צ'צ'ינה -Cecina ו- ודל ארא - dell’Eraצילום: Banet / Shutterstock.com

אפשר ומומלץ לבקר בוולטרה במהלך כל השנה. אולם בעבור חובבי האוכל דווקא עונת הסתיו היא הטובה ביותר לביקור, כדי לטעום מן המטבח המקומי כשהוא בשיאו. בשר ציד של עופות וחיות השדה, שלל פטריות וביניהן גם פטריות הכמהין ועוד כהנה וכהנה. באוסטֵריה  la Pace התפריט מציע מנות מחומרי גלם עונתיים ובנוסף אפשר גם לנסות במסעדה מנות מסורתיות של טוסקנה, כמו פָּנצָנֶלה, ריבּוֹליטה, מרק חומוס וסרדינים טריים ממולאים.

בית הפרחים מאומבריה

אי אפשר לטייל בעקבות בורגי באיטליה ולא לכלול את אומבריה, משום ש-24 מהבורגי היפים באיטליה נמצאים במחוז, כשאחד מהיפים והעתיקים ביותר באיטליה כולה הוא ספלו Spello. זהו בורגו ששורשיו נעוצים עוד בתקופת הרומאים וצביונו הוא מתקופת ימי הביניים. במלים אחרות, ספלו מוקפת במעין חומה מעגלית מימי הביניים, שבנויה בכלל על יסודות רומיים, ובולטים בה שלושה שערים עתיקים ויפים.

ספלו הוא Spello בורגו ששורשיו עוד בתקופת הרומאים צביונו הוא מתקופת ימי הבינייםצילום: DiegoMariottini / Shutterstock.

ספלו נמצאת כ-25 דקות נסיעה מפרוג'יה וכשעתיים נסיעה במכונית מוולטרה, והדרך כולה רצופה נקודות וכפרים קטנים ומעניינים. בהגיעכם לספלו - התכוננו לפריחה בכל מקום, זהו ייחודו של הבורגו.

אם הגעתם ברכב חנו לאורך חומות העיר, טפסו לעיר במדרגות או השתמשו במעלית. בהליכה לכיוון מרכז הבורגו תמצאו גינת משחקים גדולה לקטנטנים.

ספלוצילום: Petru Stan / Shutterstock.com

היכן לבקר?

במוזיאון הפרחים (Museo delle Infiorate) ניתן לראות איך מפיקים ציורים מפרחים וכל הקשור בהם, שעות הפתיחה: משעה 10 בבוקר עד 13:00 ומ- 15:30 ועד 18:30.

במוזיאון האמנות (pinacoteca civica) נמצאות עבודות אמנות מהמאה ה-13 ועד ה-18, כדאי לשים לב לציורים של אנדראה מאסיזי ופינטוריקיו (Pinturicchio) עלות כניסה: 4 אירו.

קפלה באליוני (Cappella Baglioni) נמצאת בכנסיית סנטה מריה מאג'יורה ובה פרסקאות של אותו פינטוריקיו וגם דיוקן עצמי שלו תלוי בה. פינטוריקיו חי בתקופת הרנסאנס למד ועבד עם גדולי דורו, רפאל הצעיר ופרוג'ינו.

Cappella Baglioni

שער ונרה (porta di Venere) עם שני מגדליו הבנויים מאבן כורכר אדמדמה.

במהלך הסיור בבורגו ספלו, תמצאו לאורך הרחובות חנויות המוכרות מוצרים מקומיים טיפוסיים - מוצרים בעבודת יד מעץ, שמן זית בייצור מקומי, פטריות כמהין (בעונה) ועוד.

ספלו. שער ונרה (porta di Venere)צילום: Ragemax / Shutterstock.com

מה לאכול?

בשביל ליהנות כמו שצריך מספלו, חייבים לטעום את המנות המקומיות. תוכלו לעשות כך במסעדה Locanda del Postiglione בסמוך לכיכר המרכזית. המנות שכדאי לנסות הן סטראנגוצי (ספגטי שטוח) ברוטב פטריות כמהין, ניוקטי  סאגראנטינו (ניוקי קטנים עם יין מהאזור) - הרוטב מורכב מבצל, נקניק חזיר וכמובן היין המקומי שעל שמו המנה. למעוניינים להיכנס לעובי הקורה של היין המקומי מומלץ לעשות זאת בשעת האפריטיבו, מהשעה 5 אחר הצהריים ב: L’Enoteca Properzio, בר יין חביב ונעים שנמצא ב: via Cavour 2.

קחו לכם כמה דקות ובקרו במרפסת הגדולה של ספלו ממנה אפשר לראות את העיירות אסיזי ומונטהפאלקו (Montefalco). מרפסת זו הייתה בעברה הרחוק הפורום הרומאי של העיר. הנוף הנשקף ממנה עוצר נשימה. 

מתי לבוא?

ספלו נמצאת בשיאה מתקופת האביב ועד הקיץ, אז מקשטים את רחובותיה שטיחי פרחים שמגיעים לשיאם בחודש יוני בפסטיבל גדול. התושבים, בהשתתפות הילדים, עובדים לילות שלמים ליצור אותם בכדי לזכות בתחרות השטיח היפה ביותר.

ספלו. סימטה מלאה עציצי פרחים פורחים בשלל צבעיםצילום: tanialerro.art / Shutterstock.co
סמטאות ספלו צילום: Petru Stan / Shutterstock.com

תחנה סופית: לאציו

בסיום מסלול הבורגי שלנו החלטנו להדרים למחוז לאציו. שם ביקרנו בבורגו בו על פי הרישומים חיים רק 11 תושבים. הוא נמצא 100 ק"מ מספלו, בין אורבייטו לוויטרבו, ובזכות יופי המקום - במאי קולנוע רבים השתמשו בבורגו כתפאורה לסרטיהם. הוא נמצא על גבעת טוף שחשופה לרוחות וגשמים, אולי בשל כך הוא נקרא "העיר שמתה" או באיטלקית - צ'ביטה די באנורג'יו - Civita di Bagnoregio

בורגו צ'ביטה די באנורג'יו

גם בורגו זה מתאים לטיול משפחות. אפשר להגיע ברכבת עד לערים ויטרבו או אורבייטו ומשם באוטובוס או ברכב. לא משנה איך בחרתם להגיע, ביניכם לבין הבורגו יפריד גשר באורך של 300 מטרים. גשר זה מפריד או מגשר (תלוי בהשפת עולמכם) בין העבר להווה. ברוכים הבאים לעולם חדש ללא רעש של מכוניות ואופנועים, ללא כאוס אלא רק פינות חמד מהחלומות.

בניסיון לשלוט בזרימת התיירים והעלאת המודעות לתיירות יתר, נגבה בכניסה סכום סימלי של 3 אירו במהלך השבוע, 5 אירו בימי ראשון. כרטיסים ניתן לקנות מראש באתר המקום.

צ'ביטה די באנורג'יוצילום: Lucamato / Shutterstock.com

היכן לבקר ומה לראות?

משער סנטה מריה ניתן לראות את תופעת הטבע המכונה "בִּתְרוֹנוֹת". אלו חריצים במדרונות תלולים שנוצרו במהלך השנים ממשבי רוח עזים וגשמים. סיבוב בין הסמטאות של העיירה יוציא מכם קריאות התפעלות, כי לא ניתן להישאר אדישים אל יופי הרחובות.

מוזיאון הגיאולוגיה של צ'ביטה די באנורג'יו מתאים לכל המשפחה. במקום יגלו לכם את סודות העמק הפרוס מתחת לבורגו ויסבירו מה נעשה לאורך השנים בשביל למנוע את קריסתו. ניתן להשתתף בסיור בשפה האנגלית למשפחות או קבוצות בעלות של 6 אירו, כמו כן ניתן להזמין גם סיורים רגליים, פעילויות לילדים ועוד.

לא רק הקטנטנים ייהנו בוודאי מביקור בביתו של ג'פטו בו צולמו סצנות מהסרט פינוקיו משנת 2008. אגב, להורים לתינוקות מומלץ להשתמש במנשא ולא בעגלה ברחובות הבורגו.

בורגו צ'ביטה די באנורג'יוצילום: JethroT / Shutterstock.com

מתי כדאי לבקר?

מומלץ דווקא לבקר בסתיו הערפילי, כשנדמה שבתיו של הבורגו מבצבצים מתוך העננים. בכל שנה בחודש ספטמבר מתקיים "פאליו", מרוץ חמורים בכיכר המרכזית (ביום ראשון השני של חודש ספטמבר). לחובבי אומנות, בכנסיית הדאומו מוצגות פרסקאות מתלמידיו של פרוג'ינו. הבורגו פתוח למבקרים לאורך כל השנה.

מה לאכול?

אנחנו במחוז לאציו במקום בו אוכלים פסטה קרבונרה - carbonara, קרוסטיני אלה פונטיצ'יאנה - crostini alla Ponticiana (ברוסקטה מקומית עם מוצרלה חזיר שום ופיטריות) ולקינוח, מאריטוצי – maritozzi לחם מתוק ממולא בקצפת. את המנות האלו מומלץ לאכול בבורגו עצמו, באחת מהמסעדות שמשתמשות בחומרים מקומיים מיצור מקומי, הנה שתי המלצות:

Il forno di Agnese ו-Alma Civita.

אפשר גם ללון במקום באחד מה – B&B המקומיים, מה שיקנה לכם יותר זמן להישאב לאווירה.

הבורגו של צ'ביטה די באנורג'יו היה סיומת נעימה ויפה למסלול לא שגרתי, שמיועד לאלו שרוצים טיול בקצב שונה. אמנם ציינו כאן רק כמה בורגי, אולם חלפנו ועצרנו בעוד עיירות וכפרים במה שבסופו של דבר היה חיבור נהדר בין נופים יפים, יישובים עתיקים, אוכל מקומי טוב, היסטוריה ומסורת. ואם כוונת המסע במקור היתה "לשכוח את היומיום", הרי שבטיול הזה היא היתה מעל ומעבר למצופה.

____

דורון צויבל הוא ישראלי שגר באיטליה וכותב משם את אתר הטיולים - "באיטליה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ