מסע וירטואלי באיטליה של דנטה

באיטליה מציינים היום (25 במרץ) לראשונה את יומו של דנטה, הסופר והפילוסוף מאחורי "הקומדיה האלוהית". אמנם הפעם החגיגות הן וירטואליות בלבד, אבל נדמה שדווקא השנה הן רלוונטיות מתמיד

פסל של דנטה בכיכר בזיליקת סנטה קרוצ'ה שבפירנצה
פסל של דנטה בכיכר בזיליקת סנטה קרוצ'ה שבפירנצהצילום: Photo Beto / Getty Images / iSto
דורון צויבל
דורון צויבל

לא כך ציפו באיטליה לציין את היום המיוחד הזה. במלאת 700 שנה למותו של הסופר, המשורר והפילוסוף דנטה אלגיירי, מי שעליו ועל יצירתו המונומנטלית - "הקומדיה האלוהית" נכתב ונלמד רבות, החליטו באיטליה להקדיש יום מיוחד לזכרו. דנטה, שנחשב לאבי השפה האיטלקית ואחד מהמשפיעים הגדולים על התרבות באיטליה, זכה ליום מיוחד (באיטלקית: Dantedì - דנטהדי) שיצוין החל מהשנה בכל 25 לחודש מרץ.

"דנטהדי השנה מתקיים בתקופה קשה במיוחד", אמר השר למורשת תרבות ותיירות דאריו פרנצ'סקיני. "היוזמות הרבות שתוכננו לקראת היום החשוב עוברות לרשת. זו הסיבה שאני פונה לאמנים: ב-25 במרץ קראו את דנטה ופרסמו תכנים עליו ברשת. דנטה הוא השפה האיטלקית, דנטה הוא עצם הרעיון של איטליה. ודווקא ברגע זה חשוב עוד יותר לזכור אותו כדי להישאר מאוחדים".

"דנטה והפואמה שלו", דומניקו די מיקלינו (1465), מתוך פרסקו שבכנסיית כנסיית סנטה מריה דל פיורה , פירנצהצילום: lexan / Getty Images / iStockpho

פרנצ'סקיני ביקש את תושבי איטליה לקרוא היום בשעה 12 בצהריים את פרקי הקומדיה האלוהית. במקביל, משרד החינוך האיטלקי הזמין מורים ותלמידים לעשות זאת בשיעורים מקוונים. החגיגות אפוא, גם אם מרחוק, יימשכו לאורך כל היום ברשתות החברתיות באמצעות הקראות ברצף, הופעות המוקדשות לדנטה, וברוח התקופה גם עם האשטג הכרחי: #Dantedì ו- #IoleggoDante.

זו הזדמנות נפלאה לחזור אל דנטה מזווית לא שגרתית. מחבל טוסקנה, המחוז בו נולד דרך המחוזות ונטו, אמיליה-רומאניה ולה מרקה. מהמקומות שבהם התגורר וביקר במהלך חייו, אל מקומות אשר השפיעו על יצירתו.

פירנצה, עיר הולדתו

דנטה נולד בעיר פירנצה וביתו בעיר הפך למוזיאון. הבית מחולק לקומות, ובסיור במוזיאון ניתן ללמוד על תקופת ימי הביניים באיטליה בכלל ועל פירנצה בפרט. בסיור וירטואלי במקום ניתן להיחשף אל האספקט הפוליטי, הכלכלי והחברתי של התקופה ומהחפצים שנשתמרו בביתו, ניתן לשער גם דבר או שניים על האיש.

כתובת אבן עתיקה על הבית בו נולד דנטה, בפירנצהצילום: Anerix / Getty Images / iStockph

https://www.museocasadidante.it/

במרחק כמה צעדים מביתו של דנטה נמצאת כנסיית סנטה מרגריטה דיי צ'רקי, הכנסייה בה התפללה משפחתו של דנטה. לפי האגדה המקומית כאן נקברה באטריצ'ה, אהבתו הראשונה של דנטה שלא התממשה מעולם. באטריצ'ה הטהורה ליוותה את דנטה בדמיונו במהלך כל חייו והייתה לו למוזה. לאהבה זו הייתה השפעה ניכרת על כתיבתו ובמיוחד על שיריו. כך תיאר את באטריצ'ה ההיסטוריון פרנצ'סקו דה סנקטיס בקטע מתוך ספרו "ההיסטוריה של הספרות האיטלקית" (בתרגום חופשי):

המפגש בין דנטה לבאטריצ'ה על גשר טריניטה בפירנצהצילום: Henry Holiday / Walker Art Galle

"האהבה לילדה היפהפייה העטופה בתחרה מוכתמת דם, אותה הוא מכנה באטריצ'ה, יש לה את כל המאפיינים של אהבת נעורים ראשונה, בטהרתה ובבתוליותה, היא יותר בדמיון מאשר בלב. באטריצ'ה דומה יותר לחלום, לרוח, לאידיאל שמיימי מאשר למציאות אמיתית. מבט, ברכה, זה כל הסיפור של אהבה זו. באטריצ'ה נהפכה מלאך, לפני שהייתה אישה, והאהבה לא הספיקה להפוך לתשוקה, כפי שנאמר היום, היא נותרה חלום".

ואם כבר באגדות עסקינן, בצידה הימני של הכנסייה ישנו שלט ובו כתוב Sasso di Dante” - האבן של דנטה. שם כביכול עצר דנטה להתבודד ולחשוב בשלווה.

אם מסיירים בפירנצה אפשר למצוא לא מעט מקומות ובהם ציוני דרך שם עבר או עצר דנטה. אלו מקומות שעל פי עדויות גרמו לו להשראה כשכתב את היצירה המיתית שלו "הקומדיה האלוהית". ביצירה זו הוא מתאר את מסע נשמת המשורר אל יוצרה דרך האינפרנו (גיהינום), הפורגטוריו (כור המצרף) ופאראדיסו (גן העדן). דנטה עושה זאת תוך תיאור של האנשים שחיו בתקופתו ושהיה פוגש ברחובות העיר, כמו למשל באטריצ'ה, שמלווה אותו בגן העדן או דמויות ספרותיות כמו ורגיליוס המשורר הרומאי שמלווה אותו בגיהינום ובכור המצרף.

פסלו של דנטה בכיכר בזיליקת סנטה קרוצ'ה שבפירנצהצילום: ivstiv / Getty Images / iStockph

בשנת 1302 בזמן שדנטה שהה אצל האפיפיור ברומא, פלש שליט גוביו ומנהיג הגואלפים השחורים, קנטה גבריאלי, לעיר פירנצה וגזר גלות לכל אלו שהתנגדו לאפיפיור והשתייכו לגואלפים הלבנים. ביניהם היה גם דנטה שלא יכול היה לחזור לעיר הולדתו. אגב, רק בשנת 2008 עיריית פירנצה ביטלה את אותה גזרה שעדיין עמדה בעינה והתנצלה על כל הצער שנגרם למשפחות שהוגלו באותה תקופה, עם זאת לא כולם קיבלו את ההתנצלות בשלום..

בכנסיית סנטה קרוצ'ה שבמרכז פירנצה עומד שומם ציון חלקת קבורתו של דנטה, כמו מחכה לשאריותיו שיוחזרו לקבורה בעיר הולדתו. בפירנצה נקברו גם ענקי רוח נוספים כמו מיכאלאנג'לו, גלילאו וגיברטי. בשנת 1865 הוקם פסל לכבודו בכניסה לכנסייה.

גלותו של דנטה

המשורר בוקאצ'יו, מחבר "דקמרון", קובע נחרצות שדנטה שהה שנים ספורות בבולוניה, פריז ואוקספורד עבור סיום לימודיו, אך אין לכך סימוכין או תיעוד נוסף. קביעתו של בוקאצ'יו יצרה כאב ראש לא קטן עבור הביוגרפים של דנטה.

מה שכן ידוע בוודאות זה שלאורך כל גלותו רצה דנטה לחזור לעיר הולדתו. בשנים הראשונות לגלות נשאר דנטה בחבל טוסקנה ועבר מבית לבית באזורים הכפריים. ישנן עדויות לכך שגר תקופה בישוב קזנטינו – Casentino אותו גם תיאר ב"קומדיה האלוהית". האזור היה מרכזי באותה התקופה, ומבצריו הרבים יעידו על כך. קרבתו לפירנצה אפשרה לדנטה לעשות נסיונות חזרה לעיר למרות האיסור. יש האומרים שאולי קיווה שיבוטל.

קזנטינו היא גם העיירה הראשונה בה עובר נהר הארנו אחרי פירנצה. בסמוך לנהר הוצב שלט עם ציטוט בו מזכיר דנטה מספר פעמים את הנהר בחלק "פורגטוריו".

פסלו של דנטה בעיירה פופיצילום: Francesco Tomasinelli / Photonon

בעיירה הסמוכה פופי Poppi הציבו בסמוך למבצר העתיק פסל גדול בדמות ראשו של דנטה, על מנת לזכור ולהזכיר ששהה בעיירה. כאן הוא כתב את הקנטו השלושים ושלושה בגיהינום מ"הקומדיה האלוהית".

דנטה לא נשאר זמן רב בטוסקנה. הוא עשה את דרכו אל חבל לה מרקה, שנמצא מזרחית לטוסקנה, שם כתב חלקים נרחבים של ה"קומדיה האלוהית". הוא שהה בלה מרקה במבצר "סאן לאו" הידוע במיקומו האסטרטגי והגבוה החולש על הישובים תחתיו.

בהמשך עבר דנטה בין שלושה מקומות שונים:San Leo, Fiorenzuola di Focara, Gradara. דנטה מתאר את המבצר בפרק השביעי בספרו של הפורגטויו כמקום שנגיש רק דרך האוויר. ללא ספק הוא הושפע מיופיו של המקום, צבעו הכחול של הים והשקיעות הנוגות. יש שמועות שהוא אפילו התארח אצל אופה העיירה, אך אין עדויות ממשיות לכך.

המקום שמשוייך יותר מכל לביקורו של דנטה באזור הוא Gradara ובאופן ספציפי המבצר הממוקם בקצה ההר. אותו מבצר שימש כמקום התרחשותו של אירוע, שיש האומרים כי הוא אגדה ויש הטוענים עד היום כי התרחש באמת - טרגדיית האוהבים של פאולו ופרנצ'סקה, עליהם כתב דנטה בפרק הגיהינום. השניים מתוארים בתור מי שלא יכלו לשלוט בתאוות הבשרים.

פאולו ופרנצ'סקה בציור של גוסטב דורהצילום: Gustave Dore

פאולו ופרנצ'סקה מוצאם בשתי משפחות בעלות השפעה - משפחת מאלאטסטה ומשפחת פולנטה, בהתאמה. לפי הסיפור, פרנצ'סקה דה פולנטה שהייתה יפת תואר שודכה ונישאה לג'יאנג'יוטו מאלאטסטה, שהיה מבוגר ממנה וגם מכוער, גס ופיסח. אחיו, פאולו, היה ההיפך הגמור - עדין, מנומס ויפה תואר. בהמשך פרנצ'סה ופאולו מתאהבים ומנהלים רומן מחוץ לנישואיה עם אחיו, מה שמוביל את ג'אנג'יוטו הנבגד לרצוח את שניהם.  

"התופת" (קנטו חמישי, "אוהבים אבודים", וירג'ליוס מציג לפני דנטה את חוטאי הבשרים פאולו ופרנצ'סקה)

תרגום: אריה סתיו

הָאָרֶץ בּה יָצָאתִי מֵרֶחֶם, זוֹ שׁוֹכֶנֶת

לְחוֹף הַּיָם אֵלָיו שׁוֹטֵף נְהַר הַפּוֹ,

מְקוֹם מְנוּחָתוֹ עִם יובַּלָיו גַם יַחַד.

כְּשׁלְהֶבֶת אַהֲבָה בְּלֵב אָצִיל נִצֶתֶת,

אָהַב אוֹתִי בִּזְכות גּופִי יְפֵה הַּתֹאַר,

לִמְגִנַּת לִבִּי נִטַל עַּתָה מִּמֶנִּי.

הָאַהֲבָה שֶׁלֹא פּוֹטֶרֶת אֲּהובִים

כָּפְתָה עָלַי חֶמְּדָה לַאֲּהובִי עַד כְּלוֹתָ.

וְלֹא הִנִּיחָה לִי, הֲלֹא רוֹאוֹת עֵינֶיך

הִיא זוֹ שּׁלְבַסּוֹף הֵבִיאָה לְמוֹתֵּנו,

עוֹד קַיִן בִּמְדוֹרוֹ מַמְתִין לִמְרַּצחֵנו."

בְּאֵלּוּ הַמּלּים דִבְּּרו שְׁנֵיהֶם אֵלֵינו.

מבצר "גווארדה". האגדה מספר כי בו התרחשה טרגדיית האוהבים של פאולו ופרנצ'סקה, עליהם כתב דנטה בפרק הגיהינוםצילום: NickolayV / Getty Images / iStoc

החדר של פרנצ'סקה במבצר הוא תחנת ביקור מומלצת. כאן ניתן לדמיין את אהבת הבשרים והתשוקה, ויחד איתה את הקנאה והשנאה של ג'אנג'יוטו הרוצח. למבקרים במקום שרוצים להיכנס לעובי הקורה, ניתן לקחת סיור מודרך במבצרים ובמקומות בהם עבר דנטה, גם באנגלית.

http://www.artuvisite.com/visite-guidate-a-gradara/

הגלות בוורונה

משנת 1312 לערך, דנטה התארח בעיר ורונה אצל שליט העיר ותומך הגואלפים הלבנים, קאנגראנדה דלה סקאלה - Cangrande della Scala. כנראה שעבור דנטה זה לא היה ביקורו הראשון בעיר, אבל הפעם הוא נשאר בה שמונה שנים. הוא התגורר צמוד לכיכר קטנה במרכז העיר שהיום נקראת על שמו ובמרכזה עומד פסל בדמותו.

פסל של דנטה בכיכר סניורי, ורונהצילום: NickNick_ko / Getty Images / iSt

מהמעט שתועד משהותו בוורונה, ניתן להבין שלדנטה היו קשיים להשתלב בה. מתואר ערב קר ומושלג בשנת 1320 שבו הקריא דנטה בפני מלומדי העיר בכנסיית סנט אלנה את יצירתו "סוגיית המים והארץ" - מסה המתייחסת לשאלה הפילוסופית של בריאת העולם. כנראה שכוונתו הייתה לקבל משרה כמורה בבית הספר שעמד להפוך לאוניברסיטה, אך לבסוף העדיפו על פניו מורה אחר בשם ארטמיסיו. אולי זה מה שדחף את דנטה לעזוב כשנה לאחר מכן את העיר. בחזית הכנסייה יש איזכור לאותו ערב מושלג בכנסייה.

ביקור בספרייה הקפיטולרית שבעיר (הספרייה העתיקה בעולם) הוא כדאי, בעקבות מכתב בכתב ידו של דנטה, שהתגלה מאוחר יותר. בספריה שמורים גם כתביו הנוספים.

פסל של דנטה בכיכר סניורי שבורונהצילום: nata_rass / Getty Images / iStoc

הגלות ברוונה

את שנות חייו האחרונות העביר דנטה בעיר רוונה שבמחוז אמיליה רומאניה, בה הוא סיים את כתיבת "הקומדיה האלוהית". התחושה היא שכמעט אפשר לגעת ברגעיו האחרונים בעיר. הוא התארח בקזה סקארביגולי, בית מגורים ישן מימי הביניים ועל קיר הבית ישנה אבן עם הכיתוב "דנטה התארח כאן". כמה קילומטרים דרומה נמצא יער אורנים בו נהג ללכת וככל הנראה השפיע עליו. הוא אפילו מוזכר בנסיעתו המיסטית שבספרו. כיום היער הוא כשליש מגודלו המקורי, אך עדיין שומר על קסמו הפרוע מימי המאה ה-14.

"פורגטוריו" (קנטו עשרים ושמונה, "גן העדן הארצי", דנטה פונה ליער האלוהי דרך המישור המבושם והעטור פרחים)

תרגום: ראובן כהן

כָּךְ כְּמוֹ שֶׁמֵּעָנָף אֱלֵי עָנָף לוֹ נֶאֱסָף

עַל פְּנֵי חֻרְשַׁת הָאֹרֶן עַל חוֹף קְיָסִי,

כְּשֶׁאֵאוֹלוֹס אֶת הַסִּרוֹקוֹ מְשַׁלַּח.

כְּבָר נְשָׂאוּנִי צְעָדַי הָאִטִּיִּים

כְּדֵי כָּךְ אֶל תּוֹךְ הַיַּעַר הָעַתִּיק,

עַד לֹא יָכֹלְתִּי שׁוּב לִרְאוֹת הֵיכָן נִכְנַסְתִּי בּוֹ;

וְהִנֵּה אֶת הִתְקַדְּמוּתִי קָטַע נָהָר,

שֶׁבְּגַלָּיו הַזְּעִירִים, לְעֵבֶר שְׂמֹאל

כּוֹפֵף הָעֵשֶׂב שֶׁצָּמַח עֲלֵי חוֹפוֹ.ְ

קברו של דנטה ברוונהצילום: de-nue-pic / Getty Images / iSto

העיר רוונה עשתה מאמצים רבים לשמר את נוכחותו של המשורר וגם הקימה מוזיאון עבורו, בתוך מנזר פרנצ'סקני. שם נשמרות עדויות בכתב, ציורים, פסלים, וספרייה שבה נשמרים כמה מכתבי היד של דנטה.

דנטה קבור ברוונה, ואין ספק שהוא אהוב בה מאוד. אבל מי יודע, אולי בסופו של דבר היא תיעתר לבקשתה של עיר הולדתו פירנצה המעוניינת להעתיק את קברו אליה, למרות ששלחה אותו לגלות. לאחר שנים רבות, ולאחרונה גם ההתנצלות וביטול גזר הדין, פירנצה רוצה את המשורר שלה בחזרה.

____

דורון צויבל הוא ישראלי שמתגורר באיטליה וכותב משם באתר הטיולים - "באיטליה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ