ונציה יוצאת מהסגר, מתרגלת לרחובות הריקים ומשדרת אופטימיות זהירה

ב-25 בפברואר עצרה ונציה מלכת ונאלצה להיגמל מהעומס, כמו גם מהכנסות התיירים. כעת, עם היציאה מההסגר, רבים בעיר מקווים כי העתיד טומן בחובו "תיירות איטית" במקום "תיירות המונית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ונציה, השבוע
ונציה, ריקה מתיירים ובכל זאת חושבים על היום שאחרי מחרצילום: AFP
איתן לשם

לפני כ-700 שנה, באמצע המאה ה-14, השתוללה בעולם המגפה השחורה. גם אז מקורה היה באסיה, ובשל העובדה שהועברה דרך פרעושים, נוכחות העכברים בספינות הפכו אותן לצלחות פטרי שהדביקו את היבשת כולה. כמעט. ונציה הייתה אז כוח עולמי דומיננטי בכל הנוגע לסחר, וכדי להתגונן מפני המגפה השחורה שכבר הכתה בעוז, החליטו קברניטי העיר להטיל הסגר בן 40 יום על כל ספינה שנכנסת לאחד מהנמלים שבשליטתה (הנמל הראשון לאכוף את הסגר היה דוברובניק, שהיה אז בשליטת הוונציאנים). לחובת ההסגר קראו אז quaranta giorni, שהפך במרוצת השנים ל- quarantine המוכר. כעת, אחרי שהעולם כולו נכנס לסגר, בוונציה מקווים לצאת ממנו מנצחים בדיוק כפי שסיימו את ההסגר הראשון.

עיר התעלות המרהיבה שבצפון מזרח איטליה, הפכה לסמל המושג "תיירות היתר" – שאיים להכחיד את עצמו מרוב שימוש. למעלה מ-30 מיליון תיירים, רובם מחוץ לאיטליה, הגיעו לעיר בכל שנה כשהם מייצרים למעלה מ-2.5 מיליארד יורו הכנסות למדינה. התושבים מחו, נטשו את העיר (פחות מ-52 אלף תושבים חיים בה כיום לעומת כ-180 אלף לאחר מלחמת העולם השנייה) ותכניות רבות נרקמו כדי להילחם בתיירות "הנצלנית". והנה הגיעה המגפה ועצרה את התיירות הנכנסת לוונציה לחלוטין.

ונציה, השבועצילום: Antonio Calanni/אי־פי
ונציה, השבועצילום: Antonio Calanni/אי־פי

אחרי מספר רב של יוזמות – הטלת מס תיירות, סגירת רחובות לתושבים בלבד, הגבלת מספר התיירים הנכנסים ועוד – הגיע בוקר ה-25 בפברואר ועצר לחלוטין את התנועה לעיר (כולל ביטול קרנבל המסיכות, לראשונה בהיסטוריה). ונציה, כך הרגישו, חזרה לתושביה. השבוע הוסר הסגר בעיר, ותיירים איטלקיים יכולים לבוא וליהנות מהתעלות הנקיות, הרחובות הריקים ובעלי החנויות חסרי המעש. למרות הנזק האדיר לכלכלה, שיש מי שמעריך כי יימשך עד 2021, אז היקף התיירות יתחיל לחזור למספריו טרום המשבר, רבים בעיר רואים במצב הזה הזדמנות. השאלה העומדת בפני קברניטי העיר כעת היא כיצד ממשיכים מכאן. 

"מה שאנחנו מכוונים אליו הוא תיירות איטית, ולא תיירות המונית יותר", הצהיר ראש העירייה, לואיג'י ברוניירו, שנאם השבוע מול כיכר סן מרקו הריקה מאדם. "אנו בטוחים שנוכל להקים מחדש את ונציה תוך התמקדות בסיוע לעיר לעמוד נאמנה לעצמה". בורניירו יישר קו בהצהרתו עם יוזמות של קבוצות מקומיות רבות, הפועלות להחזיר תושבים לעיר ולהסיט את כובד המשקל התיירותי מספינות הענק לתיירות בת קיימא. כזו שנשארת ללון בעיר מספר ימים, לא מנצלת לחלוטין את משאבי העיר ומעניקה לוונציאנים אפשרות לשקם מעט מהמסורת שלהם.

ונציה, השבועצילום: Antonio Calanni/אי־פי
ונציה, השבועצילום: Antonio Calanni/אי־פי

שינוי המסלול התיירותי בעיר צפוי להוביל לגל נוסף של התמוטטות כלכלית, לכך מודע ראש העיר שהבהיר כי למרות שספינות התיירות הענקיות מעניקות עבודה לאלפים בעיר, השינוי המיוחל הוא הכרחי. "הנגיף הראה לנו כיצד התיירות טבחה את האוכלוסייה", סיפר ל-CNN מתיאו סאקי – מנהל סוכנות תיירות בעיר. "כשהתיירים נעלמו מפה, יכולת לראות כמה מעט אנחנו, הוונציאנים". גם סאקי וגם ראש העיר מאוחדים באופטימיות שלהם, לפיה מדובר בהזדמנות להציל את וונציה.

כבר כעת יצאו לדרך לא פחות מ-40 פרויקטים לשימור העיר, שאמורים לתקן את נזקי התיירות לסביבת התעלות והלגונה. במקביל, מגובשת תכנית תיירות עתידית שבבסיסה משיכת מבקרים קבועים לעיר תוך צמצום ספינות התיירות הענקיות הבאות בשעריה עם תיירי היום.

ונציה, ריקה מתיירים ובכל זאת חושבים על היום שאחרי מחרצילום: AFP

השנה הקרובה תאפשר לתושבים להתנתק מההתמכרות שלהם להכנסות התיירות ולבנות – שוב – ונציה מפוארת שעומדת על שתי רגליה. במובנים רבים, הצלחת העיר בשימור המסורת שלה היא הצלחתנו שלנו. זאת מאחר שאין אדם שרוצה לראות את המושג המאוס "תיירות יתר" חוזר לשלוט במדורי הטיולים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ