כתם ורוד בתוך כל הירוק: הגנים היפים של יפן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Rikugien Garden
Rikugien Gardenצילום: Takashi Images / Shutterstock.co
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

בשעה חמש אחר הצהריים עזבו רוב המבקרים את גן ריואנג'י (Ryoanji) בצפון-מערב קיוטו. רק שלושה אנשים נותרו על מדרגות העץ שצופות על מלבן החצץ הנקי. האור היה רך ושקט השתרר במקדש ובגן. רגע של חסד שלמענו כדאי לנסוע עד לאי רחוק בצדו השני של העולם.

בספרייה של שגרירות יפן בתל אביב מוקדשים כמה מדפים ארוכים לספרים על גנים יפניים. הספרים יפים, מעוררים סקרנות, אבל רק באותו רגע בקיוטו אפשר היה להבין את ההערצה שמעוררים הגנים האלה ביפן ובמקומות רבים ברחבי העולם. יש משהו ממכר בגנים היפניים, והפיתוי העצום הוא להיכנס אל הבועה שהם מציעים ולא לצאת. להתעלם מכל הדברים האחרים, מיפן המודרנית, הסואנת, הנוצצת, ולבהות עוד קצת בבריכה ירקרקה שגשר קטן נמתח לצדה, עץ עתיק רוכן מעל המים ופנס אבן ניצב במרכזה.

Ryoanji gardenצילום: ESB Professional / Shutterstock.

ריואנג'י, קיוטו

שום דבר במראה השכונה בקצה קיוטו אינו מעיד על מה שמכיל המקדש. תחילה צועדים בשביל מרוצף ליד בריכה ובה מאות חבצלות מים ורודות. אחר כך מגיעים למבנה עץ גדול, חולצים את הנעליים ופוסעים אל תוך חצר פנימית, חצרו של אחד מגני הזן המפורסמים בעולם - רחבת חצץ מלבנית שאורכה 25 מטר ורוחבה כ-10. במרכזה 15 סלעים מכוסי אזוב ירקרק שמבצבצים מעל החצץ הלבן. הכל מסודר ונקי להפליא. החצץ מגורף בקפידה. הגן הוקם בידי הצייר-הגנן סואמי בסוף המאה ה-15. מעט השתנה כאן מאז ועד היום. מעבר לפינה יש חצר פנימית נוספת, עמוסה בצמחייה ירוקה, במטפסים ובאזוב רווי מים. ניגוד מושלם לגן האבנים המינימליסטי.

Ryoanji Templeצילום: \ EvergreenPlanet / Shutterstock

שני עובדים בסרבלים כחולים תיקנו את הטיח בצדו החיצוני של קיר הגן. הם עבדו בזהירות עצומה על קטע קיר קטן שאורכו כחצי מטר, מקפידים שהתיקון ייראה בדיוק כמו חלקיו האחרים, הקדומים של הקיר. זה לא פשוט מכיוון שהקיר מכוסה בשכבת חומר אדמדם שחומם בשמן. כדי ליצור שכבה דומה חיממו העובדים את השמן על גזייה קטנה ואז בחשו לתוכו את החומר האדום. התהליך הארוך דרש סבלנות, עבודה אטית וזהירות. כל זה בקטע קיר חיצוני ולא בולט לעין.

Ryoanji gardenצילום: Tupungato / Shutterstock.com

כתובת: 3 Ryoanji Goryonoshitacho, Ukyo Ward, Kyoto; שעות פתיחה: 8:30-16:30; מחיר כניסה: 500 ין (כ-16.5 שקל)

Ryoanji gardenצילום: Tupungato / Shutterstock.com

גן מקדש גינקאקוג'י, קיוטו

ב-1482 בנה האציל אשיקאג'ה יושימאסה את הבית והגן כמקום מגוריו לעת הפרישה. גם כיום, יותר מ-500 שנים לאחר מכן, מעורר הביקור בגינקאקוג'י (Ginkakugi) רצון עז לפרישה מיידית ונטולת פשרות. שביל ארוך מוליך את המבקרים מגן חצץ, שמעוצב כגלי ים, במרכזו ניצב תל קטן שמייצג את הר פוג'י ונראה כדלי הפוך, אל בריכה ובה דגי זהב גדולים. בהמשך מטפס השביל אל גבעה מיוערת שמעניקה מבט מקיף על הגן ועל המקדש הקטן ובית התה היפה שניצבים בו. הגננים אספו עלים זעירים שנשרו על האדמה. גנן אחר עמד על סולם וקטף מעץ אורן קשיש את התפרחות שחרגו מן הנוף הגזום בדייקנות של העץ.

כאשר מתבוננים מחלון בית התה בפינת הגן אל הבריכה מתקבלת תמונה מושלמת, ממוסגרת בדייקנות, הרמונית להפליא, שיש בה ייצוג לכל המרכיבים, הבריכה, הגשר, פנס האבן, העצים.

כתובת:  2 Ginkakujicho, Sakyo Ward, Kyoto; שעות פתיחה: 8:30-17:00; מחיר כניסה: 500 ין (כ-16.5 שקל)

Ginkakujicho

גן האקוסה סונסו, קיוטו

לא רחוק ממקדש גינקאקוג'י אפשר למצוא דוגמה מצוינת לפער העצום שבין המראה החיצוני הלא מבטיח לבין הגן הפנימי מעורר ההשתאות. בין מסעדה פשוטה לחנות מכולת נמתח קטע חומה אפרורית. שלט קטן מעיד שזהו גן האקוסה סונסו (Hakusa Sonso), שנושא את שמו של צייר שהתגורר כאן במאה ה-17. התחביב הגדול שלו - איסוף מנורות אבן עתיקות, בעיקר מסין - מקנה לגן הזה ייחוד ויופי.

ישנם כאן המרכיבים המוכרים: בריכה, גשר אבן קטן, בית תה ובו מחצלות וחלון שצופה על הגן. כל אלה מסודרים על פני שטח קטן וסבוך שבו נוצרו תאי נוף שונים ונפרדים. על מרפסת גדולה ניצבת שורה של כיסאות קש המאפשרים להתבונן בגן בנוחות. בפינה אחרת צומח סבך במבוק שחוסם את הנוף, לא רחוק משם יש מדרון קטן ועליו עשרות פסלי אנשים חושבים. בפינת הגן אפשר לבקר בגלריה ובה ציוריו של בעל הבית.

כתובת: 37-4 Jodoji Ishibashicho, Sakyo Ward, Kyoto; שעות פתיחה: 10:00-17:00; מחיר כניסה: 1,300 ין (כ-43 שקל)

Sakyo Ward
Sakyo Ward
Sakyo Wardצילום: Jyunpei Arazo / Shutterstock.com

גן שוסאי אן, קיוטו

גן שוסאי אן (Shosei-en) נמצא במרחק הליכה קצר מצפון לתחנת הרכבת של קיוטו. הוא שייך כיום למקדש היגאשי הונגאנג' הגדול, השוכן כמה מאות מטרים ממערב לו. על פי האגדה, הנסיך שבנה אותו במאה התשיעית הביא מי ים מחוף מרוחק כדי להקנות לבריכה במרכז הגן את אופיה הייחודי.

בלב הבריכה שני איים. אחד מהם מחובר לגדה בגשר קשתי קטן ובגשר עץ גדול יותר ומקורה. סביב הבריכה כמה מבנים, כולם שוחזרו בתחילת המאה ה-20 לאחר שב-1864 פרצה בגן שריפה שכילתה את בתי העץ המקוריים. בכל עונה יש כאן פריחה שונה וצבעים אחרים שולטים בגן.

Shosei-en gardenצילום: CHEN MIN CHUN / Shutterstock.com
Shosei Gardenצילום: \ Attila JANDI / Shutterstock.com
Shosei-enצילום: hinphoto.jp / Shutterstock

כתובת: Higashitamamizucho Shimojuzuyamachidori Ainomachi Higashi Iru, Shimogyo-ku, Kyoto; שעות פתיחה: 9:00-16:30; מחיר כניסה: 500 ין (כ-16.5 שקל)

גן ריקוגיין, טוקיו

גן גדול בלב טוקיו, לא רחוק מתחנת הרכבת התחתית קומאגומה. השם ריקוגיין (Rikugien) מתייחס לחלוקה סינית של שירה לשש קטגוריות. זה אחד מיסודות ה"וואקה", השירה היפנית, ששירי ההייקו הקצרים הם הדוגמה המוכרת ביותר שלה. גן זה נקרא "גן השירה היפנית". למרות היותו גדול ורחב ידיים, הצבע הירוק שולט בו לחלוטין. בכל היקף הבריכה יש כתם צבע ורוד בולט אחד בלבד. כתם זה, שיח שפרח בכל עוזו ביום ביקורנו, מקנה לכל הגן יופי מיוחד. אין מקום לטעות - כך תוכנן הגן.

בבית התה הקטן בפינה מרוחקת ישב זוג על מחצלות שכוסו בבד אדום. הם שתו תה ירוק בספלי חרס קטנים והתבוננו בשתיקה בגשם שירד על הבריכה. שני רמקולים ניגנו בבית התה מוסיקה חרישית. צעירה בקימונו אספה את הכלים. במרחק 100 מטר, מעבר לקו העצים שתוחם את הגן ומבודד אותו מן הסביבה, התנהלה טוקיו, אחת הערים הסואנות בעולם. שום דבר בריקוגיין לא העיד על כך שהמאה ה-18 כבר הסתיימה.

כתובת: 6 Chome-16-3 Honkomagome, Bunkyo City, Tokyo; שעות פתיחה: 9:00-17:0; מחיר כניסה: 300 ין (כ-10 שקל)

rikugien garden
Rikugien gardenצילום: beersonic / Shutterstock

גן קנרוקואן, קאנאזאווה

קנרוקואן (Kenrokuen) נמנה בכל המדריכים כאחד מ"שלושת הגנים היפים ביותר ביפן". בעיני רבים הוא אף היפה ביותר. לאור ההמלצה הזאת, שעתיים וחצי של נסיעה ברכבת מצפון לקיוטו נראו כמחיר נמוך שיש לשלם תמורת החוויה. גשם שוטף ירד כאשר נכנסנו אל הגן, אבל חצי שעה אחר כך, כאשר השמש זרחה והמוני המבקרים הצטופפו כדי להצטלם ליד מנורת האבן הייחודית, היה אפשר להבין ממה נובעת ההתלהבות.

Kenrokuen gardenצילום: Lee Yiu Tung / Shutterstock.com

קנרוקואן הוא גן גדול ומורכב. יש בו נופים שונים, גבעות, גשרים, בריכות וכמה עצים עתיקים ש"קביים" יפים מעץ תומכים בענפיהם המטים לנפול. שיטה זו של טיפול בעץ בולטת בגנים רבים, אבל מפותחת במיוחד בקנרוקואן. סביב אחד מעצי האורן ספרנו 18 מוטות תומכים. אחד הגננים קשר קב חדש תחת ענף כבד וליפף בד כותנה רך שימנע חיכוך בין הקב לענף. הריכוז על פניו הבהיר שמדובר בעניין חשוב.

Kenrokuen gardenצילום: \ fafo / Shutterstock.com

כתובת: 1 Kenrokumachi, Kanazawa, Ishikawa; שעות פתיחה: 8:00-17:00; מחיר כניסה: 310 ין (כ-10 שקל)

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ