לא רק אולימפיאדה: אירועי הקיץ בלונדון

חוץ מהמשחקים שנפתחים היום בעיר, יש לא מעט אירועים ופעילויות אחרות מחוץ לאיצטדיון האולימפי. מביקור בלעדי במטבחים המלכותיים של ארמוני קיו ועד אולימפיאדה לחיות בלבד: קיץ 2012 בבירת הממלכה הבריטית

אבירם ברט, לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבירם ברט, לונדון

30 מיליון, זהו על פי ההערכות מספר התיירים אשר מגיעים ללונדון מדי שנה. אך 2012 אינה שנה שגרתית בבירת הממלכה. המשחקים האולימפיים הבאים עלינו לטובה צפויים למשוך עוד תיירים רבים, כשמארגני המשחקים חוזים כי רק במהלכם יגיעו ללונדון כמחצית ממספר התיירים השנתי. התוצאה המיידית של נתון זה, מלבד הצפיפות שתורגש בוודאות בקרונות ורציפי הרכבת התחתית, היא התרחשותם של אין ספור אירועים שמטרתם למשוך את מאסת התיירים האדירה בזמן שאלו אינם עסוקים בעידוד האתלטים החביבים עליהם. הנה כמה מהאטרקציות שקורות בלונדון בשבועות הקרובים ולא כדאי לפספס:

הנוף הכי אולימפי: ArcelorMittal Orbit

במרכזו של הפארק האולימפי במזרח העיר, הוקם המבנה בעל השם הבלתי אפשרי, המכונה בקצרה – האורביט. האורביט הינו מגדל תצפית, המתנשא לגובה של כ-115 מטרים, וממוקם בין האצטדיון האולימפי ומרכז ספורט המים. טיפוס במדרגות הלולייניות אל חלקו העליון של המגדל חושף בפני מבקריו את הנוף המרהיב של הפארק האולימפי על רקע לונדון כולה. האורביט, אשר תוכנן על ידי אניש קאפור וססיל בלמונד, הוקם כדי לשמש כסמל המשחקים ומכאן ייצובו הייחודי, המהווה לטענת מעצביו "שילוב בין פיסול והנדסה".

»ArcelorMittal Orbit - כתובת: Olympic Park, London E15 2DU, האתר הרשמי: www.arcelormittalorbit.com

איך אוכלים מלכים: המטבחים המלכותיים בארמון קיו נכון שהמטבח הבריטי, איך לומר בעדינות, לא נחשב למשובח, אבל ניתן לקוות שלפחות משפחת המלוכה הבריטית אוכלת כמו שצריך. ארמון קיו, שבמרכזם של גני קיו המפורסמים שבהייד פארק, פותח הקיץ את מטבחי הארמון למבקרים. הוא מספק הזדמנות לחוות מקרוב את מיטב הקולינריה מראשית המאה ה-19, עת שהתה בארמון המלכה שארלוט - האחרונה לשהות בארמון עד מותה ב-1818. הסיור נותן זווית מעניינת להתבוננות על אורח חייהם של בני משפחת המלוכה, אך לא פחות מכך, גם על אורח חייהם של העובדים הרבים אשר משרתים את אותה משפחה נאמנה. »Kew Palace - כתובת: Royal Botanic Gardens, Kew, Richmond TW9 3AB, טלפון: 44.844.482.7777+, אתר מטבחי הארמון: www.tinyurl.com/cerpj7p, מחיר לכרטיס: 6 יורו

מטבחי הגיהנום. המטבחים המלכותיים בארמוני קיו (איור: האתר הרשמי)לחיים: בירת קמדן 1908 לונדון מתכבדת להיות העיר הראשונה אשר זוכה לארח אולימפיאדה שלישית מאז החלו המשחקים האולימפיים בעת החדשה בשנת 1886. מבשלת הבירה של קמדן טאון החליטה להנציח את המאורע על ידי יצירתה המחודשת של בירת פייל אייל בריטית משנת 1908, השנה בה נערכו המשחקים בלונדון לראשונה. ההשקה הרשמית של הבירה החדשה-ישנה תתרחש ב-27 ביולי, ביום פתיחת האולימפיאדה.

»Camden Town Brewery - כתובת: 55Wilkin Street Mews, Camden Town, Greater London NW5 3NN, טלפון: 44.207.485.1671+, אתר בירה 1908: www.tinyurl.com/brbrmxv יש קמדן, יש משחקים. בירת קמדן (צילום: האתר הרשמי)

תנו לחיות להתחרות: שביל החיות האתלטיות בגן החיות של לונדון בהשראת המשחקים החליטה הנהלת גן החיות של לונדון על הקמת מתקנים חדשים בכלובי החיות השונים, תוך התאמת כל מתקן לכישורים האתלטיים של החיות אשר עתידות לעשות בו שימוש. כך למשל הופיעה מקפצה מיוחדת, בסגנון תחרויות הקפיצה למים, באזור המחייה של הפינגוונים. חלק ממיני הקופים יוכלו ליהנות ממתקנים אשר מבוססים על תחרות התעמלות המכשירים האולימפית, בעוד שהינשופים מתחרים בספרינטים למאה מטרים. האטרקציות החדשות, בנוסף להסברים על החיות וכישוריהן, רוכזו למסלול אחד המכונה 'שביל החיות האתלטיות' הכולל גם הפעלות לילדים.

»London Zoo - כתובת: Regent's Park, NW1 4RY London, טלפון: 44.207.449.6200+, אתר שביל החיות האתלטיות: www.tinyurl.com/7mxehfm, מחיר לכרטיס: 23 יורומוכנים, היכון, קפוץ. גן החיות בלונדון (צילום: האתר הרשמי)שבוע מסיבות רחוב באקסהיבישן רואד  יומיים לאחר טקס הפתיחה המפואר שיערך באצטדיון האולימפי, יפתח לו שבוע מסיבות הרחוב, אשר יתקיימו באזור אקסהיבישן רואד שבדרום רובע קנזיגטון. התוכנית עשירה ומגוונת למדי, וכוללת לצד הופעות חיות של כמה מהשמות המוזיקליים החמים בלונדון גם מופעי מחול וקרקס. בין ההופעות השונות יוכלו החוגגים להתנסות בשורה של מייצגים אמנותיים אינטראקטיביים, להנות משורה של תערוכות רחוב, או לשחק באוסף משחקי לוח וינטאג'. כמובן שהבירה תישפך כמים, וכל שנותר הוא להתפלל שלא ירד עליכם גשם בקיץ הלונדוני.  » Exhibition Road Show - מתי: 28 ביולי עד ה-5 באוגוסט, כתובת: Exhibition Road, SW7 London,  האתר הרשמי: www.exhibitionroadshow.co.uk/homeפלורנטין במבטא בריטי. Exhibition Road (צילום: האתר הרשמי)

מייק איט וורק: עיצוב בריטי במוזיאון ויקטוריה ואלברט

מוזיאון V&A שבקנזיגטון מציין את האולימפיאדה בתערוכה מיוחדת הסוקרת את מיטב ההתפתחויות בעיצוב הבריטי, אשר התרחשו מאז אולימפיאדת לונדון 1948 ועד זו הנוכחית. משחקי 1948 סיימו הפסקה בת 12 שנים בקיום המשחקים, עקב ביטולן של אולימפיאדות 1940 ו-1944 בשל מלחמת העולם השנייה. אווירת המלחמה ריחפה גם מעל אולימפיאדת 1948, אשר נערכה בלונדון שתרם התאוששה לחלוטין מהפצצות הגרמנים. התערוכה מציגה את השינויים אשר חלו בגישה הבריטית לאסתטיקה במהלך הזמן שעבר מהשנים שלאחר המלחמה ועד לימינו אנו.

» V&A Museum - מתי: עד ה-12 באוגוסט, כתובת: Cromwell Road, South Kensington, London, GB, טלפון: 44.207.942.2000+, אתר התערוכה: www.tinyurl.com/bumuqjn

עצור בטרם תעבור הלאה. עיצוב בריטי במוזיאון אלברט וויקטוריה (צילום: האתר הרשמי)

מרתון בטהובן: פסטיבל הפרומס של ה-BBC

פסטיבל הפרומס, הנערך מדי קיץ כבר 118 שנים, נחשב לאחד מפסטיבלי המוזיקה הקלאסית החשובים בעולם, ומושך אליו מדי שנים את מיטב התזמורות, המנצחים והסולנים. גדולתו של הפסטיבל תמונה באווירה הקלילה, וביכולתו למשוך גם קהלים אשר אינם באים במגע עם מוזיקה קלאסית באופן קבוע. הפסטיבל מציין את השנה האולימפית בחגיגיות, כשגולת הכותרת היא ביצוע כל סדרת הסימפוניות של בטהובן. אירוע השיא יתקיים בערב פתיחת המשחקים, ה-27 ביולי, כשתזמורת 'דיוואן מזרח-מערב', בניצוחו של מייסדה, האגנטינאי-ישראלי דניאל בארנבוים, תבצע את הסימפוניה התשיעית והאחרונה של המלחין, מהמוטיבים המוזיקליים המפורסמים בהיסטוריה. » BBC Proms Festival - מתי: עד ה-8 בספטמבר, האתר הרשמי: www.tinyurl.com/cv4zlxb, מחירי כרטיסים: 6-90 יורו, בהתאם לאולםמאזינים מהשטח. פסטיבל פרומס של ה-BBC (צילום: האתר הרשמי)פין-אפ אולימפי: תערוכת הפוסטר האולימפי במוזיאון טייט בריטן 

במסגרת ההכנות למשחקים ביקשה הועדה המארגנת, בשיתוף עם עיריית לונדון, מ-12 אמנים בריטים מובילים ליצור את הגרסה שלהם לפוסטר הרשמי של המשחקים האולימפיים. בין השמות שנבחרו נמצאים בין היתר חברי קבוצת YBA הלונדונית טרייסי אמין, קריס אופילי וגארי יום, כמו גם חלוצת האומנות האופטית ברידג'יט ריילי. התוצאות מוצגות כולן בתערוכה חגיגית וחינמית אשר נערכת במוזיאון טייט בריטן הקרוב לאזור ווסטמינסטר. כצפוי משמו, המוזיאון מתמחה באמנות בריטית, כשבמקביל לתערוכה הנ"ל מתקיימת גם תערוכה העוסקת בפאבלו פיקאסו והשפעותיו על היצירה האמנותית בממלכה.

» Tate Britain Museum - מתי: עד ה-23 בספטמבר, כתובת: Bankside, London SE1, טלפון: 44.207.887.8888+, אתר התערוכה: www.tinyurl.com/85sp9sq

מציירים אולימפיאדה. תערוכת הפוסטרים בטייט (צילום: האתר הרשמי)

וגם:

» ראיה לאובססיה לשוקולד האנגלי ניתן למצוא באזור מייפר המהודר ובאזור נייטסברידג' המפואר, שם נמצאים מוכרי שוקולד הן בסגנון מסורתי והן בסגנון מודרני, שייסדו במקום את הבוטיקים האקסקלוסיביים שלהם לשוקולד. חברת  אלדין טרוול מציעה סיור מיוחד בעקבות השוקולד, שכולל בין היתר: ביקור בחנות הקפה אלג'ריאן, הידועה בפולי הקפה המצופים שוקולד מאז 1887; קוקס קוקיז אנד קייקס - מגוון של קאפקייקס מוארות באורות ניאון צבעוניים, וביניהן עוגת ולרונה עם שבבי שוקולד; חנות הממתקים העתיקה של גברת קיבל, בה ניתן למצוא תערוכה של צנצנות ממולאות עד גדותיהן במרקחות ממתקים מימים עברו; פרסטט - חנות שוקולד בעלת רישיון עסק מלכותי וליין מרשים של שוקולד; צ'רבונל אנד ווקר - חנות המייצגת את התגלמות השוקולד המפואר ומתמחה בטראפלס. מחיר: 130 ש"ח לאדם.

» אם כבר לונדון, איך אפשר בלי מיוזיקלס? שניים ממחזות הזמר הפופולרים ביותר שרצים כרגע בלונדון מבוססים למעשה על סרטים: "שיר אשיר בגשם" מביא את הזוהר של הסרט MGM לתיאטרון הארמון, ומתעד את תקופת המעבר בין הראינוע לסרטים המדברים (מחיר: 400 ש"ח); "שרק" מעבד את הסרט הפופולרי לבמת לונדון עם קטעי מוזיקה וריקוד מקוריים שיענגו את הצופים בכל הגילאים (מחיר: 432 ש"ח). 

» ערב פולקלור בסגנון ימי הביניים בארמונו של המלך הנרי השמיני, כולל ארוחת ערב מסורתית בת 4 מנות  עם יין ובירה ללא הגבלה (מחיר: 332 ש"ח לאדם).

» מאחורי הקלעים של "הארי פוטר" - סיור רגלי באולפני האחים וורנר לתוך עולם של עשיית הסרטים (מחיר: 366 ש"ח).

אתר רשמי: www.aladdintravel.co.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ