איתמר הנדלמן סמית, עכבר העיר

מחזירים את המנדט - פרויקט מיוחד:

» כל הדברים שחובה לייבא מהממלכה המאוחדת» נדב איל ואנגליה: מעריך, לא מאוהב» המדריך לפסטיבל הקולנוע הבריטי בסינמטק» שגריר בריטניה בארץ אוהב את חיי הלילה

מה הישראלי הממוצע צריך לייבא מבריטניה? הישראלי הממוצע צריך לייבא מבריטניה את הבריטי הממוצע. הישראלי הממוצע צורך יותר טראש מהבריטי הממוצע; הישראלי הממוצע (80 אחוז מהעם, ליתר דיוק) - כך התברר לנו בסקר שנערך באחרונה - מאמין באלוהים, שעה שהבריטי הממוצע לרוב יגדיר עצמו כאתיאיסט, מה שעושה את הממלכה המאוחדת למדינה הרבה יותר חילונית מישראל. הישראלי הממוצע מצביע למפלגות ימין קיצוני כמו ישראל ביתנו או הליכוד (השקר הישראלי הגדול על כך שהליכוד היא מפלגת ימין מתונה הוא, כאמור, השקר הישראלי הגדול), בעוד שמפלגת הימין הקיצוני של בריטניה (BNP, מפלגת החזית הלאומית הבריטית) לא עוברת את אחוז החסימה.

הישראלי הממוצע צורך יותר טלוויזיית ריאליטי מהבריטי הממוצע ופחות מוזיקה טובה. הישראלי הממוצע מאמין באמת ובתמים שהיהודים הם העם הנבחר (ומכאן נגזרת תפיסת העולם הקסנופובית והגזענית של מדינת ישראל), שעה שהבריטי הממוצע הוא אדם ליברלי ופלורליסטי בהרבה (מה שעושה את בריטניה למדינה הרבה יותר פלורליסטית, רב תרבותית ורבגונית מישראל). הישראלי הממוצע תומך בהמשך הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים, שעה שהבריטי הממוצע מתנגד לכך נחרצות (או לנוכחותם של כוחות בריטיים באפגניסטן). באופן כללי, הישראלי הממוצע הוא יצור מפגר בהרבה מהבריטי הממוצע. הממלכה המאוחדת רחוקה מלהיות כליל השלמות ויש לה את הבעיות שלה ובכל זאת, מדינת ישראל רק יכולה ללמוד ממנה על רווחה, ערכים דמוקרטיים, פלורליזם, חופש דת וחופש העיתונות. מדינת ישראל יכולה רק להתגעגע למנדט הבריטי.

אנשים שגדלו בשנות ה־80 (או סתם היפסטרים עם חיבה לווינטאג' אייטיז) אולי זוכרים את סדרת הטלוויזיה "זה רק וויליאם", שהופקה באנגליה ב־1976, וכאמור שודרה בישראל מתישהו במהלך שנות ה־80. הסדרה, המבוססת על ספריה של סופרת הילדים הבריטית ריצ'מל קרומפטון, עוקבת אחר מעשי הקונדס של הילד וויליאם. מה שלכד את עיני לראשונה ב"זה רק וויליאם" היו מדי בית הספר שלו: ז'קט חליפה אפור ומכנסיים קצרים תואמים עם עניבה מפוספסת באדום וכחול וכובע מצחייה עגול, עשוי צמר. כש"זה רק וויליאם" שודרה בישראל אבי התגורר בדרום אפריקה. כשאבי התקשר לשאול אותי מה אני רוצה שיביא לי משם לכשיחזור לישראל ביקשתי מדי בית ספר כמו של וויליאם. וקיבלתי. במשך שנה (לפחות) הלכתי לבית הספר היסודי הרי אילת עם חליפה של מדי בית ספר בריטי.

הכל בשביל הטוויד."זה רק וויליאם":

בוורלי הילס 90210
בריטניה תמיד היתה הרבה יותר קרובה אצלי מאמריקה. באמריקה אהבתי את כל מה שהוא אנטי ה"כל־אמריקאיות", כל מה ששורר את חצרותיה האחוריות של אמריקה, ואילו בבריטניה אהבתי הכל, נקודה. אהבתי את רעיון האצולה הבריטית כפי שאהבתי את מתנגדיה ממעמד הפועלים. אהבתי את המלכה אליזבת ואהבתי את הסקס פיסטולז, ששרו "אנרכיה בממלכה המאוחדת", או את מוריסי שר "פאניקה ברחובות לונדון". אהבתי את בריטניה.

מה פאניקה, אתם בלונדון. הסמית'ס:

רצה הגורל ופגשתי את ג'וליה קרולין אן סמית, דיפלומטית בריטית ששימשה נספחת התרבות הבריטית בישראל, ונישאנו אחרי שנה וחצי של חיים משותפים. לפני כשלוש שנים עברנו לגור יחד בממלכה המאוחדת, מחלקים את זמננו בין בלפסט ללונדון, עד שעברנו לגור בפריז לפני כחצי שנה. השנתיים שחייתי בבריטניה הבהירו לי מה חסר בישראל יותר מכל: דמוקרטיה מתוקנת. וכל התירוצים הישנים של ביטחון, פיגועים וכו' אינם רלוונטיים. מצער מאוד לחשב זאת, אבל גם לונדון ידעה שלל פיגועים ומניין החיילים הבריטים שנפלו במלחמות עירק ואפגניסטן כמעט כפול ממספר חללי צה"ל בעשור החולף בישראל. אז שאף אחד לא יספר לכם סיפורים. אלו הברירות שנותרו לעם הישראלי: האם להיות עם ככל העמים המתוקנים (ובראשם הבריטים, הנחשבים לאחד העמים הטולרנטיים בעולם) או להיות העם הנבחר?

נכון | לא נכון

נכון: המטבח הבריטי. התפיסה הרווחת בישראל על כך שהמטבח הבריטי סר טעם היא דעה קדומה ומטופשת (כמו רוב הדעות הקדומות). בעשור וחצי החולפים עבר המטבח הבריטי המסורתי מהפכה וקיבל שלל פרשנויות עכשוויות מעניינות. ובינינו, פיש אנד צ'יפס הרבה יותר טעים מפלאפל.

לא נכון: קייט מידלטון. איך מי שעתידה להיות מלכת אנגליה יכולה לעשות שיזוף מזויף?

צאי לשמש האמיתית. קייט מידלטון (צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב)

» טקסי התה הטובים בלונדון» לונדון שלא הכרתם: לגלות את מרכז העיר» הסיורים המודרכים הכי המעניינים בלונדון

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"