תחבורה ציבורית בלונדון: המדריך המלא

באוטובוס או במונית, כרטיס חד פעמי או כרטיסיה משפחתית, מה זה אויסטר קארד ומה תעשו אם שכחתם את הסלולרי ברכבת התחתית? כל הדרכים לנוע בלונדון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האנדרגראונד של לונדון
האנדרגראונד של לונדון. אי אפשר בלעדיוצילום: אייל טואג
הארץ

אם אין לכם סיבה אמיתית - מומלץ שלא תנועו בלונדון במכונית. הדרכים המרכזיות פקוקות ברוב שעות היום, מציאת חנייה היא משימה קשה ויקרה, ואל תשכחו שנוהגים בצד שמאל של הכביש. רשת התחבורה הציבורית בלונדון זוכה לביקורות רבות, אבל היא פועלת כמעט סביב השעון ומגיעה לכל מקום בעיר.

רכבת תחתית

הרכבת התחתית המפורסמת של לונדון(הטיוב) פועלת בכל ימות השבוע ומפעילה 12 קווים. שעות הפעילות היא לרוב בין 05:00 בבוקר עד חצות (חוץ מקווים מיוצאי דופן), כשביום ראשון התדירות נמוכה יותר. במידה ואתם נוחתים מאוחר או מתכננים מסיבה פרועה במיקום מרוחק מהמלון - אפשר לבדוק את שעות פעילות הקו באתר התחבורה של לונדון.

שימו לב שבימי קיץ חמים (יש גם כאלה), אין מיזוג אוויר והטמפרטורות עשויות להגיע עד 10 מעלות מעל אלה שבחוץ. העיכובים לא מעטים, בעיקר אלו שבמרכז העיר, וגם תנאי התחזוקה טעונים שיפור. המדרגות הנעות לא תמיד פועלות, ולעתים צריך לטפס מדרגות רבות ברגל. החיסרון האחרון הוא שהנסיעה היא מתחת לאדמה. זכרו שיעדים רבים קרובים זה לזה, ושווה ללכת ברגל ולהרוויח נוף. אל תאמדו מרחקים לפי מפת התחתית משום שהיא מטעה. תחנות קרובות מאוד מסומנות במרחק זהה לתחנות רחוקות מאוד זו מזו.

מפת התחבורה הציבורית של לונדוןמחולקת למספר אזורים, כשאזורים 1 ו-2 הם מרכז העיר, ואזורים 6-9 נמצאים בשוליים. בשביל לחסוך בכסף מומלץ לשקול לרכוש שני סוגי כרטיסים:

הראשון הוא Oyster Card, כרטיס מגנטי חכם שנטען כפי יכולתכם ורצונכם ומתאים לכלל התחבורה הציבורית בעיר. מדובר באמצעי הנוח והזול בלונדון, הבחירה הטבעית של מרבית המקומיים. את הכרטיס ניתן לרכוש באויסטר און ליין או באתר תיירות של לונדון - visitbritaindirect.com, לפני ההגעה לבריטניה, או בעיר עצמה – בתחנות רכבת תחתית, תחנות DLR ומרכזי מידע. מומלץ לטעון את הכרטיס במכונות ובכך להימנע מתורים במשרדי הכרטיסים. הרווח משמעותי לאחר מספר ימים: נסיעה בודדת באזור 1 בלונדון עולה 4.90 פאונד, בעוד כניסה בכרטיס האויסטר עולה רק 2.40 פאונד. ילדים, סטודנטים, נכים ומבוגרים זכאים להנחות נוספות ברכישת כרטיס. הכרטיס גם מקנה הנחות די רציניות בחלק מהאטרקציות של העיר, כדאי להתעדכן באתר.

הכרטיס השני הוא ה-Travelcard. כרטיס חופשי יומי/תלת יומי/שבועי/חודשי, המקיף את כל אמצעי התחבורה הציבורית בעיר: רכבות תחתיות, DLR , אוטובוסים, חשמליות, רכבות מקומיות ואפילו הסירות שבנהר התמזה. את הכרטיסים ניתן לרכוש באינטרנט, בתחנות התחתית, במרכזי מידע ובתחנות הרכבת המקומית. כמו כן, ניתן לטעון את כרטיס האויסטר בטרוול קראד.

אם הגעתם לעיר בפעם הראשונה ואתם מתכננים ללון ולראות רק את האתרים הגדולים באזורים 1 ו-2 אפשר לרכוש Weekly Travel. המחיר למבוגר הוא 31.40 פאונד ולילד 15.70 פאונד. גם אותם ניתן לרכוש מראש או בתחנות הרכבת השונות בעיר. שימו לב רק שאם ברשותכם כרטיס נסיעה לאזורים 1-2 ואתם רוצים לנסוע לאזור מרוחק יותר, עליכם לרכוש תוספת לכרטיס, אחרת תיאלצו לשלם קנס. למשפחות כדאי לבדוק מחירים של Family Cards, המשתנים בהתאם למספר המבוגרים, מספר הילדים והאזורים שאליהם אתם רוצים לנסוע. עוד מידע אפשר למצוא באתר התחבורה הציבורית של לונדון.

צילום: JUSTIN TALLIS/אי־אף־פי

אופניים

כמו התל אופן בתל אביב, כך תמצאו בלונדון 11 אלף אופניים שמחכות לנוסעים בלא פחות מאשר 70 תחנות הפזורות ברחבי לונדון. 30 הדקות הראשונות הן חינמיות במקרה שהתחרטתם, אך מעבר לכך מדובר גם ככה באופציה יעילה וזולה מאוד. ניתן לשכור אופניים באמצעות כרטיס בתחנת העגינה, או באמצעות האפליקציה הרשמית של Santander, בה בפשטות ובמהירות מקבלים קוד שחרור לאופניים ואפשר לצאת לדרך. המחיר מתחיל ב-2 פאונד ל-24 שעות ומטפס עם הזמן והמרחק.

אוטובוסים

אוטובוס הקומותיים האדום הוא מסמליה המפורסמים של לונדון, ונסיעה בקומה העליונה יכולה להיות חוויה נחמדה כשמזג האוויר מאפשר זאת. חובה לקנות כרטיסים מראש - במכונות שמוצבות בתחנות. כרטיס לכל הגילאים עולה לנסיעה בודדת 2.40 פאונד, הנחות ניתנות עם כרטיס אויסטר בהתאם לגיל. ילדים מתחת לגיל 11 נוסעים בחינם. כל האוטובוסים בלונדון מותאמים לנכים בכיסא גלגלים, באמצעות רמפה מיוחדת המופעלת על ידי הנהג.

קווי לילה: בשונה מהתחבורה הציבורית הישראלית בשעות הלילה, התחבורה בלונדון מכסה בדיוק את טווח השעות בו הטיוב איננו עובד - מחצות עד 05:00 בבוקר. בנוסף, הרבה קווים פשוט ממשיכים במסלול הרגיל 24 שעות ביממה. תיירים שאינם מכירים את קווי האוטובוסים בעיר, מוזמנים להגיע לכיכר טרפלגר, שם נמצא לוח עם כל קווי האטובוס בעירוניים ומסלולם. עוד מידע אפשר למצוא באתר התיירות של לונדון.

מוניות

גם למוניות השחורות יש מקום של כבוד בלונדון. אם אתם רוצים לעשות סיבוב באחד מסמליה של העיר כדאי שתצטיידו במספיק זמן ומזומנים. הנסיעה במוניות נחשבת יקרה יחסית (אלא אם אתם חולקים אותה עם נוסעים נוספים) וגם ממושכת כי העיר כמעט תמיד פקוקה. כל המוניות השחורות הן מותאמות להסעת נכים, וכמעט לכולן יש מגוון עזרים למוגבלים בתנועה.

מכוניות שיתופיות

אופציה קצת פחות תיירותית, אבל לא פחות יעילה מהאופציות שנסקרו כאן קודם היא פרויקט זיפקאר. רוב הזמן אפשר להסתדר ברשת התחבורה הציבורית של לונדון. אבל זוהי עיר גדולה מאוד, ולפעמים צריך מכונית. מאנפילד שבצפון לקרוידון שבדרום, מהאוורינג במזרח ועד להונסלו במערב אפשר להשיג מכונית לשעה או יותר, בדמי שכירות מוזלים יחסית. כדי למצוא רכב בקרבת מקום פשוט יש להשתמש באפליקציה. המחירים הם עם דמי מנוי ולפי זמן או מרחק.

רכבת

אחד מכלי התחבורה המומלצים ליציאה מהעיר. תחנות הרכבת המרכזיות הן: Paddington, Victoria, Moorgate, Leverpool Street, King's Cross, Eustorn ו-Waterloo לכולן אפשר להגיע באמצעות רכבת תחתית. עוד מידע אפשר למצוא באתר התחבורה הציבורית של לונדון.

אם שכחתם משהו במונית, באוטובוס, ברכבת או בתחתית - אתם לא לבד. 148 אלף חפצים מגיעים מדי שנה למחסני לשכת התחבורה של לונדון וזה המקום למצוא את האבדה שלך: Transport Of London

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ