הגלריות של לונדון סגורות, אבל שכונת שורדיץ' היא תערוכה אחת גדולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שורדיץ', אומנות רחוב
שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ
קובי וייץ
לונדון
קובי וייץ
לונדון

לונדון דצמבר 2020

בתקופה המקבילה אשתקד, לונדון כבר הייתה לבושה אור וצבע והמוני תיירים גדשו את הרחובות, השווקים, הפאבים והמסעדות. העיר מלאה בשמחה והתרגשות חג אמיתית. הסימנים היחידים שהיו אז לעתיד לבוא, נראו בצורה בולטת למדי במתחם הקטן של הצ'יינה טאון המפורסם. כבר בדצמבר 2019, נמנעו התיירים מלהיכנס אל הסמטאות הצרות של המתחם. זה בזמן שסוהו הצבעונית, Seven Dials האלגנטית וקובנט גרדן היוקרתית, שנמצאות בסמוך, היו עדיין שוקקות בתיירים.

בימים כתיקונם, היינו יוצאים מדי יום לסיורים ברחבי העיר. עם פרוץ המשבר והחרפתו בחודש פברואר האחרון, הלכה ופחתה תדירות הסיורים והיקף העבודה צנח בחדות. בתחילת הקורונה, חשבנו וקיווינו כי מדובר בעניין של כמה חודשים בלבד, כיום אנחנו מבינים שהמשבר עדיין עוד רחוק מסיומו. ערב כניסתו של הסגר השלישי, יצאתי לשוטט בעיר במזג אוויר חורפי, אך שמשי במיוחד.

שיטוט אקראי בלונדון של חורף 2020 עשוי להיות מבלבל. העיר מנסה בכל כוחה להרים את מצב הרוח ולהפיח תקווה בקרב התושבים ובעלי העסקים. תפאורה מרהיבה של אורות חג המולד וחלונות הראווה המעוצבים, הוקמו גם השנה, אולם העיר ריקה מתיירים ובתי עסק רבים נעלמו מהנוף המקומי, כשהם מותירים סימן שאלה גדול על עתידה של לונדון, שידעה זהר ופריחה עצומה בשנים האחרונות. אנגליה שיצאה מסגר שני שנכפה עליה החלה בהכנות קדחתניות לחגיגות סוף השנה, אך אז הגיע הסגר השלישי. אמנם הסגר השני היה קל יותר מהראשון שהיה ארוך ומייגע ולעסקי האופנה, המסעדנות והאירוח שעבורם הייתה אמורה להיות זו תקופת שיא של מכירות ואירועים, הוא היה גם גורלי. עוד לא התאוששנו מסגר שני, הגיע השלישי.

בטרם עלה הערב, מיהרתי להספיק ולשטוף מחדש את עיניי במתרחש בשוליים האפרוריים של העיר ובחרתי באחת השכונות האהובות עלי. עד לפני כמה שנים שורדיץ' היתה אזור ידוע לשמצה, שנעשה למתחם בילויים נחשב בזמנים נורמליים יותר. בשל כך, השכונה היא גם ממלכת אמנויות הרחוב וזירת יצירה ייחודית. ממקום מפחיד, שורדיץ' נהפכה ליעד פופולרי בקרב תיירים בכלל ועל הישראלים במיוחד. המשיכה העזה לאזור באה בעקבות שילוב מרתק בין נוף אורבני מוזנח ועתיק לבין התעוררות עירונית מחודשת, בין ישן וצנוע לחדיש ונוצץ ובין בתים משמימים לצבעוניות מרתקת. במשך יותר משנה היתה שורדיץ' בשבילי מסלול יומיומי קבוע, אך רווי שינויים.

שורדיץ', בימים שלפני הקורונהצילום: Paolo Paradiso / Shutterstock.c
שורדיץ', אומנות רחוב צילום: Elena Dijour / shutterstock

הסצנה שפורחת בשכונה נתנה הזדמנות לתעד ולהציץ פנימה אל הדינמיות של אמנות הרחוב, על חוקי המשחק שלה, הצבעים המשתנים ומאבקי הטריטוריה הסמויים והגלויים של האומנים בינם לבין עצמם ומול בעלי הנכסים. הקירות הם הקנבס, ולוח היצירה הזה מדגים את המתח בין השאריות הנדל"ניות הישנות והמתפוררות של השכונה לבין תהליכי הג'נטריפיקציה, שכרסמו בכסף רב ובתיאבון מוגבר את המבנים הישנים והנשכחים של האזור.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

שורדיץ' שוכנת בסמיכות ל"סיטי" של לונדון, או במלים אחרות: המרכז הפיננסי והכלכלי החזק בעולם, שני רק לניו יורק. הסיטי הוא מעין מדינה קטנה בלב ליבה של לונדון, שנהנית מעודף כסף ונכסים וממחסור גדול בקרקע. שטחו המצומצם של הסיטי מורכב בסך הכל ממייל אחד רבוע ומתגוררים בו לא יותר מעשרת אלפים תושבים, אך עובדים בו שלוש מאות אלף איש בקירוב. הלחץ הנדל"ני שרבץ על האזור הקטן והמוגבל, כמו גם הפוטנציאל העצום לרווחים, הובילו לבסוף לפריצה לשולי הסיטי ולבסוף להתרחבות בלתי נמנעת על חשבונה של שכונת המהגרים הישנה – שורדיץ'.

כיום שורדיץ' מוכרת בזכות אמנות רחוב משגשגת, אוכלוסייה צעירה, חנויות טרנדיות ודינמיות ומתחמי הבילוי שלה, אך ההתחלה היתה שונה לגמרי. שורדיץ' היתה המקום לקלוט בו את גלי ההגירה ההמוניים. כל גל שהתבסס במקום דאג גם להמשיך הלאה מהשכונה, אל חיים טובים יותר במקומות מבוססים יותר. המקום ידע קהילות מהגרים גדולות מצרפת, יהודים ממזרח אירופה ובשנים האחרונות התבססה בו קהילת מהגרים מבנגלדש.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

לפני 20-30 שנה, שורדיץ' היתה מקום מאוד לא נעים להיות בו ובוודאי לא לבקר בו. במשך שנים היא היתה מוזנחת, אפילו קצת מסוכנת כיאה לשכונת שוליים, ולתיירים לא הייתה סיבה אמיתית להגיע לכאן. כיום השתנה בה התמהיל בקיצוניות גדולה והתפאורה הדהויה הפכה למגדלים גבוהים ונוצצים, בנייני משרדים ומגורים, מתחמי מסחר שוקקים ובימים נורמליים, תנועת תיירים ערה. האם תופעה זו מבורכת או לא? תלוי את מי שואלים. שורדיץ' איננה השכונה הראשונה בה מתרחשת התופעה, לא בעולם ובעיקר לא בצד הזה של לונדון, עיר שלא מפסיקה לשקם עצמה מאז נהרסה בזמן מלחמת העולם השנייה ומאז היא בונה באינטנסיביות, כבר למעלה משמונים שנה.

שורדיץ' צילום: קובי וייץ
שורדיץ' צילום: קובי וייץ

למה דווקא בשורדיץ'?

אמנות רחוב זקוקה למרחב שבו היא תוכל להתקיים, לעיתים קרובות ללא אישורים ותיאומים. למרות הספונטניות לכאורה, הגרילה והחיכוך המתמיד עם החוק, אסור להסיק שאמנות הרחוב נעדרת כל תכנון. אמנם מרבית האמנים פועלים בהסתר ובמהירות, אך הדבר מצריך תכנון קפדני שכולל את בחירת האתר, החומרים שישמשו ליצירה והתזמון הנכון.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

אמנות רחוב זקוקה כנראה גם לתנאים של הזנחה ואכיפה רופפת בכדי להתקיים ולהתפתח. היא לא היתה יכולה להתפתח למשל ברובע "ווסט אנד" העשיר והשבע, בו קיימים אתרי התיירות והבידור הבולטים והצפופים בעיר, כמו גם בנייני הממשל וסמלים נוספים בממלכה. האכיפה והסדר בווסט אנד לא היו מאפשרים לסצנת אמנות הרחוב להתקיים. שורדיץ', שבשטחה קיימים מבני תעשייה רבים, לא הצליחה לקיים וליהנות מאורבניות עשירה במשך דורות והמקום נטה לשקוע מבחינה אנושית וניהולית. כך נוצר בעצם המצע המתאים לעבודת אמני הרחוב. תנופת הבנייה שהחלה לשנות את פני נוף השכונה, הפכה כמעט את כל קירות המבנים לגלריה עירונית, לקנבס זמני עם תאריך הריסה משוער. הקירות הזמניים הפכו לציורי ענק, וההיקף העצום של עבודות הבנייה הפך לסצינת ציורים וכתובות עצומה בשטחה ובהיקפה. כיום התפשטה התופעה לשכונת הוקסטון הסמוכה ועד להאקני שבצפון מזרח העיר.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

אם הזכרנו ציורים וכתובות, אמנות הרחוב בשורדיץ' כוללת מגוון רחב של ז'אנרים, מגרפיטי (דרך נפוצה להעברת מסרים), דרך ציורי רחוב, הדבקות, מיצבים, תגים שהם חתימה אמנתית ומחתרתית, שלטים ותמרורים ועוד.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

חלק גדול ממה שפוגשים ברחוב הוא אמנות רחוב אותנטית ובלתי חוקית שנעשתה באישון ליל. היוצרים הם אנשים שלעיתים מסתירים את זהותם, כיוון שעל פי חוק מדובר בוונדליזם, לכן הכל סודי ומתבצע בחופזה ובמרמה. לעיתים נושא היצירה הוא פוליטי או כזה שמעורר מחלוקת בשיח הציבורי. דונלד טראמפ, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון והמלכה מככבים באופן קבוע בעבודות. כותרות העיתונים הפכו לסלוגנים ולמסרים מאחדים. איכות סביבה, מחאה נגד גזענות ואלימות כלפי שחורים, "הברקזיט" ושאר ענייני המקום, היום והשעה, מופיעים אף הם בעבודות רבות.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

סוג נוסף של אמנות רחוב שהפך נפוץ, אך גם שנוי במחלוקת, הוא עבודות מוזמנות בעלות אופי מסחרי. יותר ויותר גופים פרטיים מעוניינים להשתתף בחגיגה הצבעונית שפשטה על העיר, כמו גם בעלי הנכסים שמזמינים אמנים לבצע עבודות מגויסות ופרסומיות על קירות המבנים שלהם, או על קירות שנשכרו לטובת המטרה.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

האומנים

אמני הרחוב הם כבר לא אנשים אנונימיים. רובם ככולם משתמשים בכינויים יצירתיים ולכולם חותמת ברורה שמעטרת את עבודותיהם. ישנם כאלו שמעדיפים להסתיר את זהותם האמיתית, אך הם מקיימים חיים שלמים במקביל כאייקוני אמנות ברשת. אמנים רבים מתחזקים עמודים ופרופילים פעילים ברשתות החברתיות ומחזיקים בעוקבים רבים. חלקם מציגים יצירות בתערוכות נחשבות ואחר כך הן נמכרות בממון רב, במכרזים או דרך סוחרי אמנות מנוסים.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

אחד מכללי המשחק בסצנת אמנות הרחוב הוא שכל אמן מבין ויודע שמשך החיים של יצירתו, נע בין מספר שעות למספר ימים. עם הרבה מזל אולי תשרוד העבודה נצח שנמשך רק כמה חודשים. אמנים לא יהססו להופיע באמצע הלילה ולבצע יצירה חדשה על גבי עבודה קודמת, אפילו אם יוצרה הוא אמן בעל שם. חלק מהאמנים חוזרים באופן קבוע לתחזק ולתקן את עבודותיהם ומפה לשם נוצר מאבק מרתק ומתמשך בין האמנים על טריטוריה ועל יוקרה. יש מי שעובדים לבד, לעומת אלה שעובדים בקבוצות או בצוותים. במקרים לא נדירים אפשר לראות כבר שיתופי פעולה בין האמנים.

שורדיץ', אומנות רחוב צילום: קובי וייץ

שיטוט אקראי ברחובות שורדיץ', מזמן מפגש עם כמה מהשמות הבולטים בסצנת אמנות הרחוב העולמית ועם כמה עבודות מרשימות. אז היכן נמצא ריכוז העבודות הגדול בשורדיץ'?

Brick Lane ומתחם Truman הם אזור קטן בשורדיץ' בו נמצא מרבץ מרשים של עבודות רחוב. חלק גדול מהיצירות מתחלף תדיר, אך חלק מהן מצליח להזדקן ולשרוד את האינטנסיביות של השכונה. גשר הרכבת הנמתח והעובר מעל בריק ליין, הוא רצועה פעילה בה אמנים רבים עובדים בגלוי בכל שעות היום. לעתים יוצא להגיע לאזור ולראות את האמנים בשלבי עבודה שונים, משלב התכנון או הכנת המשטח, ציור הסקיצות ועד הצביעה.

שכונת הוקסטון הסמוכה אף היא עשירה בעבודות שנמתחות אפילו מזרחית לה, עד אזור האקני הרחב. רוב תנועת התיירים אינה יוצאת את גבולותיה של שורדיץ' ולכן מומלץ למי שחפצים להעמיק ולגלות את היקף התופעה, לצאת מהשכונה. להוקסטון ניתן להגיע בהליכה קצרה ולהאקני יש כבר צורך ברכבת התחתית.

הכוכבים של השכונה

הנה כמה מהדמויות הבולטות בסצנת אמנות הרחוב של לונדון, להוציא בנקסי, שכן הוא כבר מזמן נכנס להיכל התהילה של עולם האמנות והדיון אודותיו מצריך רשימה נפרדת.

Stik -"סטיק"

סטיק הוא אמן גרפיטי בריטי שחי ועובד בלונדון, שלא רק ידוע בסיפור חיים יוצא דופן, אלא גם מוכר בזכות סגנון עבודה ייחודי. סטיק פועל לפי תבנית חוזרת בכל ציוריו שמאופיינים בדמויות "מקל" מאוירות ומינימליות בנות שישה קווים בסך הכל, ושתי נקודות המציינות את העיניים. הדמויות תמיד נושאות מבט מפוחד מעט, נבוך או אשם. סטיק שחי לא מעט שנים כחסר בית וכדייר במקלט בלונדון, מצהיר כי החיבור לקהילה בעבודתו הוא חיוני עבורו. הוא ממשיך לחיות ולפעול בשכונה ולאחרונה דווח בהרחבה בתקשורת הבריטית, כי הוא תרם ומימן הדפסה של כרזה שלו למקומון שכונת האקני. אך הדבר שהפך את העניין לידיעה חדשותית היה גניבת חלק ניכר מהכרזות רגע לפני פרסומן. גורמים במערך ההפצה קיוו לסחור בכרזות הגנובות, שכן סטיק איננו נוהג למכור עבודות ומחירן בשוק האמנות היה צפוי להיות גבוה. שיתוף פעולה של התושבים עם המשטרה המקומית הצליח לאסוף חזרה אלפי עותקים של הכרזה.

Stikצילום: קובי וייץ

Noir 

אמן צרפתי מוכר וידוע, שנטען לגביו שהיה הראשון לצייר על חומת ברלין. עבודותיו מאופיינות תמיד בצבעים חמים ובפרופילים של דמויות מלאות חן והומור, כמו נלקחו מסרטים מצוירים. בניגוד לאחרים, יצירותיו של נואר מעטרות קירות רבים בשאר לונדון וברחבי העולם. נואר טוען שאמנות רחוב היא הכרח במרקם החיים העירוני, במיוחד במזרח לונדון שבו החורף הוא קר מאוד והימים קצרים, דבר המשפיע על מצב הרוח שנוטה להיות מלנכולי. הוא טוען שהחורף הוא העונה שבה התושבים זקוקים לאמנות הרחוב כמו אוויר לנשימה. הוא דוחק בתושבים לסרב לחיות ברחובות אפרוריים וחשוכים ובאמצעות הציורים שלו הוא מקווה להאיר שמש קטנה בליבם של התושבים ואולי אפילו לעורר חיוך קטן.

NOIR צילום: קובי וייץ

Zabou – "זאבו" 

"זאבו" היא גם אמנית צרפתייה שחיה ועובדת בלונדון. במסגרת פעילותה היא משוטטת בעולם ומציירת פורטרטים בממדי ענק. הפורטרטים מופיעים במנעד רחב של גווני שחור לבן והרקע הוא תמיד צבעוני וחם. עולמה האמנותי נע סביב העיסוק באנושיות האדם, באיקונות תרבותיות, מוזיקה וקולנוע, אהבה וטבע. היא ביצעה סדרת עבודות בה הציגה דמויות עוטות מסיכות אב"כ, סדרת עבודות של סלבריטאים ואף יצרה מספר עבודות בישראל, כשהמעניינת שבהן היא ציור של עץ זית המשתלב על רקע חומת הגבול עם לבנון. את העץ היא ציירה משני עברי הגבול כאות הזדהות מלאה עם כאבי הסכסוך על כל צדדיו.

''ZABOU''צילום: קובי וייץ

Jimmy C

אומן בעל סגנון ייחודי ומזוהה עם זרם המכונה "פוינטליזם", סגנון אותו פיתח עם השנים באמצעות שימוש במכלי תרסיסי צבע בלבד.

Jimmy Cצילום: קובי וייץ

Daddystreetfox

סטריט פוקס הוא אמן בריטי שבחר לקיים מחווה אמנותית, על בסיס כמעט יומיומי, לשועל ידידותי המבקר באופן קבוע בגינתו. סטריט פוקס מרכיב קולאז'ים מרהיבים של פני שועל, ומשתמש בחומרים פנטסטיים ומגוונים שיוצרים שילוב מהודר וקסום על גבול הפנטזיה. את יצירותיו הוא משבץ בפרספקטיבה שועלית ובאופן רנדומלי במיקומים נסתרים ברחבי שורדיץ', כך שלעיתים נראים השועלים מציצים מאחורי עמוד או פח סתם באמצע הרחוב.

Daddystreetfoxצילום: קובי וייץ

Ben Eine

בן איין, אמן אנגלי יליד לונדון, שעסק בתחילת דרכו בכתיבה, אך מאז נחשב לאחד מאמני הרחוב המצליחים בעולם. עבודתו מתבססת על המצאת וריאציות יצירתיות במיוחד של האלף בית הלועזי. הוא מייצר שילובים חדשים של אותיות ועיצובים חדשניים וייחודיים בכל פעם. מבחינתו, העיר היא תשבץ ענק או לפחות לוח משחק. חלק מפרסומו בא ב-2010 בזכות ראש ממשלת בריטניה דאז, דיוויד קמרון, שהעניק לנשיא ברק אובמה מתנה פרי יצירתו. באחד הפרויקטים הידועים שלו הוא צייר רצף אותיות בעיצובים שונים על הדלתות הנגללות של בתי עסק רבים ברחבי העיר. עבודתו נחשפה מדי ערב מחדש כשבתי העסק סגרו את דלתותיהם ובכך יצר מעין גלריה לילית.

BEN EINEצילום: קובי וייץ

במהלך הסיבוב שלי בשכונה אני פוגש כמה אמני רחוב ובעלי מסעדות וחנויות שכמהים לשובם של המבקרים ולחזרה לחיים הנורמליים. כולם מציינים שלמרות האמנות העזה שממשיכה להתקיים בחוצות העיר גם ובעיקר השנה, רק סיומו של המשבר יוכל להשיב לשכונה את הצבע ללחיים. 

____

קובי וייץ, גר במחוז המלכותי של ווינדזור, הממלכה המאוחדת. מחנך, מטייל, חובב מוזיקה ורדיו, מדריך סיורים בשכונותיה של לונדון ומחוצה לה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ