פנים ושמות: הכירו את "המשוגעים" שהולכים אלפי קילומטרים

לא מעט אנשים בעולם גומאים מאות ואלפי קילומטרים במסלולי הליכה ארוכים ומאוד לא פשוטים. אז מה קורה שם על השביל ומדוע הם מסיימים אותו עם שמות חדשים?

יובל ילין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל ילין ומטייל
יובל ילין

העולם מלא מסלולי הליכה. מאז ומעולם אנשים הלכו (או נדדו) ממקום למקום; מאזור קר לחם ומחם לקר, משטח מרעה לאזורי ציד עמוסים יותר או אם לברוח מסכנה, לחפש להם מחר חדש ולפעמים סתם לגלות מה נמצא מעבר לרכס. למסע רגלי אלפי סיבות.

אצל מרבית העולם היום הטיול ברגל הפך להרפתקה. דווקא כעת, כשאנשים רבים אינם נדרשים כבר ללכת ברגל כל כך הרבה, יותר ויותר משאבים מוקצים לטובת חווית מסע במסלולים ארוכים, משביל ישראל (INT) באורך 1,000 ק"מ, ועד הטה-אורוורה (TA) שחוצה את ניו זילנד באורך 3,000 ק"מ, ובין לבין אינספור שבילים מאירופה ומאסיה מאפריקה ומאמריקה ואפילו אנטרקטיקה.

צילום: יובל ילין

מכל הדרכים הללו, אין ספק שהמכה לשבילים ארוכים היא ארצות הברית. מהשביל הארוך הראשון בוורמונט (LT) שהבנייה שלו הסתיימה ב-1930, לשביל חוצה היבשת ממזרח למערב American Discovery Trail (ADT), אל שלושת השבילים החוצים את ארצות הברית מדרום לצפון על קווי רכסי ההרים השונים: שביל האפלצ'ים (AT) במזרח, שביל פרשת המים (CDT) במרכז ושביל הרכס הפסיפי (PCT) במערב (ושלושתם ביחד נקראים הכתר המשולש - Triple Crown) והרשימה נמשכת.

מעבר לשבילים עצמם, קווים על מפה או הטבע הפראי והמדהים שקיים שם, הדבר הגדול בעולם המטיילים בארה"ב הוא הקהילה. ומהי קהילה? אלו לא רק המטיילים שפוגשים בזמן ההליכה באותם שבילים, אלא "מלאכי השביל" שנותנים מעצמם, המקומיים בעיירות לידן עוברות הדרכים, עמותות לשמירה על הסביבה והפארקים, ארגון לכל שביל ושביל עם עשרות, מאות או אלפי מתנדבים בשנה, ארגונים המאגדים מפגשי מטיילים קבועים כל שנה ועוד ועוד.

החיבור שנוצר בין אנשים שונים, מטיילים ומקומיים, במטרה לקחת רעיון, משהו אישי כל כך ולחבר אותו לקהילה, ליצור שיתופיות בתוך הלבד הוא עצום בעיני. לשמחתי, זה אינו תחום רק לטיול רגלי ארוך באמריקה, אלא אפשר לראות לא מעט מזה גם בהליכה בשביל ישראל.

צילום: יובל ילין

אלמנט בולט בתוך אותה קהילה הוא שמות השביל- trail names, הכוונה לא לשמות של השבילים עצמם אלה לשמות של המטיילים על השביל. במוקדם או במאוחר בזמן הליכה על השבילים הארוכים בארצות הברית אתה תקבל "שם שביל". לרוב תקבל אותו אחרי סיפור מצחיק, מנהג משונה או משהו אחר שמבדיל אותך. על השביל יש הזדמנות ליצור זהות חדשה או להוסיף נדבך לזהות הקיימת שלך. להרגיש חלק מהשבט שאיתך על השביל ולהיות מי שאתה רוצה להיות בתוכו, בלי דעות קדומות.

טיילתי עם Drop-Biscuit ו- Horny-Toad (נשים), עם Sexy-legs ו- Supergirl (גברים), Pants-on fire, ו-Yeti ו- sweet Jesus, ועם זוג מבוגרים שהיו כל כך בלתי נפרדים שקיבלו שם משותף Two-Bad-Dogs.

צילום: יובל ילין

בניו מקסיקו טיילתי עם Five-cup שהיה שותה 5 כוסות קפה ביום ועם Gut-Punch שאחרי יותר מדי בירות בעיר הקיא את נשמתו, עם Sherpa-C שסחב 30 פחיות בירה על השביל ואחרי שבעיירה קטנה בדרום קליפורניה זוג נוצרים שמו את הידיים שלהם מעל חבר שטיילתי איתו והתחילו להתפלל מעליו הוא היה ידוע כ- Chosen-one.

אני התחלתי את המסע שלי בעולם המסלולים הארוכים כשבסוף 2012, בגיל 18, טיילתי כ-700 ק"מ דרומה על ה-PCT, שביל שלרוב מטיילים מדרום לצפון (וכך טיילתי שנה אחרי). אז גם עברו אותי הולכים שטיילו את השביל לכיוון השני. אותם מטיילים התחילו לבקש ממני להעביר הודעה למטייל שמאחוריהם: "אתה יכול להגיד ל-Scrub-Rat שאנחנו מחכים לו בעיר הבאה?", או "בבקשה תגיד ל-Whisperer שכנראה תפגוש עוד יומיים שלושה, שאני מקווה שהנעליים החדשות עובדות כמו שצריך". אחרי אחת מאותן הודעות שאל אותי Gonzo איך קוראים לי וכשאמרתי יובל הוא אמר לי- "No Man you're The Messenger" ומאז נקראתי השליח - 'The Messenger'. לכן כשטיילתי עם Chosen-one היו ששאלו אם אנחנו משלחת דתית.

צילום: יובל ילין

נשארתי Messenger לאורך ה-PCT. לאמור, ברגע שקיבלת שם הוא הדין שלך, אבל הדברים השתנו אצלי בכפר מנגאו בנפאל, בו קיבלתי שם חדש. בדצמבר 2016 טסתי לנפאל להתנדב במנגאו דרך ארגון תבל בצדק. כשהגענו לכפר, המקומיים שלא יכולים לבטא עברית נתנו לכל מתנדב שם נפאלי. אני בחור די ממוצע, 180 ס"מ, 75-80 קילו, אבל בנפאל אני ענק והמקומיים החליטו לקרוא לי "הר" או בנפאלית "Himal". הגעתי למסקנה שהרבה השתנה מאז שהייתי Messenger ושהגיע הזמן לשינוי.

מהר מאוד התחברתי לשם "הימל". האהבה שלי להרים יחד עם הצליל של השם והספר שלא היה רע במיוחד, עושים את העבודה. בנפאל הייתי הימל, וגם כשטיילתי את 5,000 ק"מ של ה CDT בקיץ 2017. בפתחו של מסע לאורך רכס ההימלאיה, נראה לי שאשמור על השם לבינתיים.

עקבו אחרי המסע ברכס ההימלאיה באינסטגרם:

יובל ילין

בעל בלוג הטיולים: כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ