סעודיה מנערת את האבק מעל העיר הנסתרת החצובה בסלע

במשך שנים חששה הממלכה לאפשר גישה לאתרי תרבויות פרה-איסלאמיות, אך לאחרונה היא מאפשרת הצצה לעיר נבטית עתיקה מהמאה ה-2

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אל-חג'אר, סעודיה. בכיסוי בד שחור לראשה ולגופה, אנג'לה מיסקלי, תיירת אירית, מביטה בתדהמה בכותלי "ארץ הסלע" - עיר נבטית עתיקה שנחצבה באבן חול נובית. "מרהיב, נפלא, עוצר נשימה," היא אומרת. "אבל איפה כל התיירים? אילו היה לנו אתר כזה באירלנד, היו מבקרים בו מיליוני תיירים".

העיר הערבית עתיקת היומין, הידועה גם בשם מדאין סאלח, הוקמה במאה השנייה לפני הספירה ושימשה כבירתה הדרומית של הממלכה הנבטית. כיום שוכן האתר הציורי בלב ממלכה אולטרה-שמרנית - במדבריות הצפוניות של סעודיה.

הממלכה ידועה בגישה חשדנית כלפי ארכיאולוגים ומדענים, מחשש שהעמקת החקר תסב יתר תשומת לב לתרבויות הפרה-אסלאמיות ששגשגו בעבר באזור. כמו כן, נוקטת המדינה גישה דומה ביחס לתיירים זרים, ומערימה קשיים על ביקורם באתר.

מדאין סאלח
מדאין סאלח
מדאין סאלח

ואולם, בשנים האחרונות מתגלים ניצנים של סובלנות כלפי סקרנים מקומיים הפוקדים את המקום, והרשויות אף החלו לאחרונה להתיר בהדרגה את הגישה לאתרים פרה-איסלאמיים. לדברי הנהלת מדאין סאלח, בשנה שעברה ביקרו באתר 40 אלף איש, רובם סעודים ואזרחים זרים החיים במדינה. תיירים מערביים עדיין נראים באזור רק לעיתים רחוקות.

מדאין סלאח נחשבת לעיר הנבטית הגדולה ביותר מדרום לעיר הנבטית פטרה שבירדן - המכונה "הסלע האדום". היא גם האתר הארכיאולוגי הראשון בסעודיה שהוגדר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי.

הנבטים היו שבטים ערביים נודדים שמקורם בחצי האי ערב שמלכו בדרכי הבשמים בעת העתיקה. הם הופיעו כבר בשלהי התקופה הפרסית ותחילת התקופה ההלניסטית - במאה ה-4 לפנה"ס - ועסקו בהעברת סחורות דרך המדבר. בעיקר סחרו במור ולבונה שהובאו מאזור תימן וסומליה ובסוגי בשמים ותבלינים שמקורם בהודו. ממלכתם השתרעה על פני אזור הלבנט, כולל ירדן, סוריה ולבנון, ובתקופות אחדות אף הגיעה עד חצי האי סיני.

כוחם היה בכך שידעו כיצד לשרוד ולאתר מים במדבר. במדאין סלאח נמצאה אמת מים מרשימה, המצביעה על יכולות ארכיטקטוניות מתקדמות, כמו אגירת מי נגר ובניית מערכות מים מורכבות. קרנה של התרבות הנבטית ירדה עם השתלטות צבאות האימפריה הרומית בסביבות שנת 106 לספירה.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ