כמו אינדיאנה ג'ונס: סוף סוף סיור וירטואלי ששווה במיוחד להתמסר אליו

קברו של רעמסס השישי נפתח בפני מסך המחשב שלכם, והדרך אליו היא פשוט מרתקת. כתובות על הקירות ועל התקרה, עדויות לתיירות רומית ואפילו מסדרון אל הקבר הכי מפורסם בעולם. מצרים מנסה לשמר את מעמדה כפנינה תיירותית

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המוזיאון בגיזה
איתן לשם

עם פרוץ המגפה ברחבי העולם, אי שם בחודש מרץ, התוודענו לסוג הסיור "הווירטואלי". אלו היו ימים בהם מוזיאונים ברחבי העולם לא ידעו אם ומתי ייפתחו שוב, ונרתמו כדי להקל במעט את הסגר אליו הוטלו מיליוני בני אדם. אך במהרה, ולמרות הכוונות הטובות, הסיורים הווירטואליים הפכו לרעש רקע חסר עניין אמיתי. כעת, עם עליית הגל השני חוזרים הסיורים הווירטואליים לחיינו, אך בתוכם מתחבא אחד שווה במיוחד.

רשות התיירות של מצרים השיקה מספר סיורים וירטואליים, כולל במוזיאון הקופטי ובמוזיאון הזואולוגי הגדול של המדינה, אבל המרתק ביותר ביניהם הוא סיור בקברו של רעמסס השישי, הלוא הוא פרעה החמישי בשושלת ה-12 של מצרים. קברו נמצא בעמק המלכים, השוכן ליד הנילוס במחוז לוקסור שבמרכז המדינה. הסיור סוחף ומעניין בשל העובדה שבמהלך כל הדרך אל קברו של רעמסס השישי, ניתן להתרשם מהכתובות החרוטות על קירות ותקרות המבנה.

הרשויות הוסיפו דברי הסבר לסיור, ובהם נכתב כי בין הציורים ניתן לזהות מעין תפילת אשכבה לדרכו האחרונה ואף כתובות מזמנים מאוחרים יותר, שכנראה קשורים לעובדה שבימי הרומאים היה האתר כמעט תיירותי. המבנה נבנה על ידי רעמסס השלישי, אך לא ברור אם הוא באמת קבור שם. בסופו של דבר השלים את בניית מערת הקבורה הזו רעמסס השישי, במהלך המאה ה-12 לפנה"ס.

מעבר לעובדה שהסיור בין כתובות החרטומים שעל הקירות נעשית באיכות HD, ומהווה בהחלט הפוגה ארכיאולוגית בת מספר דקות משגרת הקורונה, מדובר על מערת קבורה שהייתה אחראית באופן עקיף על גילוי הקבר החשוב ביותר שנמצא במצרים – קברו של תות ענח אמון. קבר KV62 (הקברים ממוספרים לפי סדר מציאתם, זה של רעמסס השישי נקרא 9KV), נמצא במהלך חפירות בקבר של רעמסס השישי, שאחד ממסדרונותיו מוביל אל הקבר המפורסם.

מרבית הממצאים – למעלה מ-5,000 – מוצגים במוזיאון הגדול והחדש של מצרים. הוא היה אמור להיפתח השנה, אחרי דחייה של שנתיים והשקעה בת למעלה מחצי מיליארד דולר. בצוותא עם פתיחת תעלת סואץ השנייה, הקמת הטיילת הסלולה בין הפירמידות של גיזה לקהיר, וחניכת המוזיאון העצום – מצרים הייתה אמורה לסמן את 2020 כשנת החזרה לשגרה, לפחות מבחינת התיירות שעדיין לא חזרה לימים שלפני מהפכות כיכר תחריר.

במוזיאון הגדול של מצרים, שכונה בידי שר התיירות שלה כ"מתנה הגדולה של מצרים לעולם", מוצגים אלפי פריטים וביניהם הסרקופג המוזהב של המלך תות ענח אמון. ב-2019 נכנסו למצרים כ-11 מיליון תיירים, זאת לעומת למעלה מ-15 מיליון בשנת 2010. שחרור סיורים וירטואליים, בוודאי כאלה המגיעים מאזורים פחות מתויירים של המדינה, בוודאי מסייעים למצרים למצב את עצמה כאחת המדינות המסקרנות שאליהן שווה לחזור לטיול בתום ימי המגפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ