מחזמר בברודווי: כל הדרכים להשיג כרטיסים

באינטרנט או בדוכן? שבוע מראש או שעה לפני ההצגה? ללכת על מחיר מלא או לנסות להשיג הנחה? המדריך המלא לקניית כרטיסים לכל ההצגות החשובות בניו יורק, פלוס אלטרנטיבות לאלה שמחפשים להתרחק מאור הזרקורים

גליה ברקול, ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה ברקול, ניו יורק

מה לא נאמר על ברודווי, אחד מסימני הזיהוי המובהקים של התפוח הגדול? טרם פגשתי מבקר שלא ציין דבר ראשון שעל ברודווי הוא לא מוותר ואכן, קשה להכחיש שההפקות הגדולות הן לעתים קרובות חוויה בלתי נשכחת. ניתן, כתמיד, להתווכח על איכות ועל תוכן, על בחירות אמנותיות ועל ביצוע, אבל אין להכחיש שהגרנדיוזיות שבאה לידי ביטוי במידת ההשקעה, במקצועיות של כל הנוגעים בדבר ובשפע המשאבים הנכנסים למשוואה של הפקה טיפוסית, שובה בדרכה שלה ונושאת בגאון את דגל הראוותנות והססגוניות של העיר המיוחדת במינה שהיא ניו יורק.

המוקשים המרכזיים הם שמחירי ממוצעים של כרטיסים להצגות בניו יורק יכולים לנסוק לסכומים תלת ספרתיים שלא בהכרח מצדיקים את הבילוי, ושהשגת כרטיסים לא תמיד אפשרית בטווח הקצר. לשם כך, הנה מספר אופציות שמסייעות ליהנות מעולם הבידור של העיר תוך המנעות, עד כמה שניתן, מנפילה למלכודות תיירים מיותרות.

רחוב שכולו הצגה. ברודווי פינת טיימס סקוור (צילום: Student Rush, קבוצת הפייסבוק)

הדרך המסורתית - ביתני המכירות של ה-TDF

Theatre Development Fund הוא ארגון שלא למטרות רווח התומך באמנויות הבמה, וידוע בעיקר בזכות הפעלתו את ביתני TKTS הידועים - הדרך הנפוצה ביותר להשגת כרטיסים למופעי ברודווי, אוף-ברודווי וארועי מוזיקה ומחול במחירים מוזלים. TDF מציע עשרות מבצעים להפקות השונות בהנחות של 20 עד 50 אחוזים מדי יום בשלושה מיקומים מרכזיים במנהטן ובברוקלין (למחיר תתווסף עלות השרות - 4 דולרים). החיסרון המשמעותי בשיטה הזו הוא שיש להמתין בתור למעלה משעה בממוצע. כמו כן, הסיכוי להשיג כרטיסים למופעים האהודים ביותר בעונה לא גבוה, ואין ערובה להשגת כרטיסים למופעים המועדפים. התור עשוי להתחיל להיווצר כמה שעות לפני שהביתן נפתח למכירה, בייחוד במרכז מנהטן, ועל כן מומלץ לשקול לפנות מראש לברוקלין. עם זאת, ניתן בהחלט להשיג מקומות טובים גם אם מגיעים לתחנה לקראת שעות הסגירה, כאשר התורים קצרים יותר באופן משמעותי.

לאחרונה יזם TDF אפליקציה מיוחדת להשלמת ושיפור שירות הביתנים -  TKTS® App. זוהי דרך אמינה ונוחה במיוחד לקבלת עדכונים מהירים ומדוייקים על ההצגות הזמינות במיקומי TKTS השונים בזמן אמיתי. ניתן להוריד את האפליקציה בחינם לאייפון, אנדרויד, ו-ווינדוז 7. האפליקציה אפילו מאפשרת לערוך חיפוש מקיף לקבלת מידע מלא על תוכן ההופעות והתנהלות ההפקות.

» כרטיסים לברודווי - טיימס סקוור - כתובת: Front Street, New York, NY» כרטיסים לברודווי – ברוקלין - כתובת: 1 MetroTech Center, Brooklyn, NY» כרטיסים לברודווי – סיפורט - כתובת:  South Street Seaport, corner of Front and John Streets

אתר רשמי: www.tdf.org

אני בתור. ביתן TKTS בברודווי (צילום: AP)

הדרך הרפורמית - סגירת העסקה באינטרנט

בשנים האחרונות נוצרו אתרים חדשים רבים המספקים הנחות ומידע בנוגע להצגות ברודווי בניו יורק ומופעים שונים בעיר. לכל אתר השיטה והקהל שלו, ושפע האפשרויות מבטיח לכל המעוניין למצוא כרטיסים טובים במחירים מוזלים. להלן כמה מן האתרים המובילים היום:

Student Rush - האתר מציע כרטיסים בחינם(!) להופעות ברודווי ואוף-ברודווי. כל שיש לעשות הוא להירשם למועדון הדואר האלקטרוני שבאתר הנקרא Will Call Club. במידה ונרכשים כרטיסים דרך האתר, תהיה עלות של כ-$5 עבור השירות, בהתאם להופעה שהוזמנה. התשלום מתבצע דרך Paypal ולאחר השלמתו, יישלחו הוראות הגעה למקום וזמן איסוף הכרטיסים מנציג האתר. ניתן לרכוש עד ארבעה כרטיסים ברכישה אחת ולמרבה ההפתעה, הכרטיסים שתקבלו יהיו לעתים קרובות במיקום מצויין ולהפקות נהדרות, כך שמומלץ בהחלט לנסות. אף על פי שהאתר מיועד, כביכול, לסטודנטים, הוא למעשה מעודד ומאפשר הרשמה חופשית לכל החפץ בכך. במסגרת האתר, מוצעים גם מבצעים מיוחדים ואטרקטיביים עוד יותר לסטודנטים בלבד (בהצגת תעודת סטודנט, כמובן).

כתובת: StudentRush.org

לכולם מגיע כרטיס. student rush (צילום: קבוצת הפייסבוק)

קבוצת התיאטרון The Roundabout לקחה יוזמה מבורכת ומציעה מענה לקהל חובבי ההופעות בגילאי 18-35 שאינם יכולים להרשות לעצמם את מחירי הכרטיסים המופקעים. התכנית מאפשרת רכישת כרטיסים ב-$20 בתיאטראות של קבוצת התיאטרון. כל שיש לעשות הוא להרשם לאתר ולהתקשר לקופת התיאטרון, שם תוכלו להזמין עד שני כרטיסים לאדם. החיסרון הוא שאין מקום רב לספונטניות, היות ואלו הפקות אהודות במיוחד, ולכן ויש להזמין כרטיסים בערך כחודש מראש על מנת להבטיח מקומות.

כתובת: www.roundabouttheatre.org/Shows-Events/HipTix.aspx

מה זה היפסטיקס בכלל?

NYTheatre - אתר נהדר נוסף בו ניתן להשיג כרטיסי הנחה משמעותיים לסטודנטים ולגמלאים. מומלץ, עם זאת, ליצור קשר מראש עם התיאטרון אליו מעוניינים ללכת, על מנת לברר מה מדיניותם בנוגע לכרטיסי מבצעים והנחות.

כתובת: www.nytheatre.com/discounts.aspx

 Bloomspot - אתר מעניין הפועל על פי רעיון דומה, אך מיועד לכרטיסים קבוצתיים. ההרשמה מתקיימת באתר והיא בחינם. לאחר ההרשמה, הצעות לכרטיסים במחירי הנחה משמעותית ייזרמו לתיבת הדואר שלכם מעצמן. במקרה זה, ההצעות אינן ממוקדות בהכרח בברודווי, אלא כוללות גם הופעות ג'אז וארועי בידור דומים. הרשו לעצמכם להיות מופתעים.

כתובת: www.bloomspot.com/new-york

Audience Rewards - הרעיון כאן הוא איסוף נקודות זכות. כחברים באתר, תהיה לכם הזדמנות לאסוף נקודות במספר דרכים, בכללן משחקי טריוויה להפגנת בקיאות בהצגות, רכישת פריטים מאתרים חברים או רכישת כרטיסים להצגות עצמן ושימוש במספר החבר בעת רכישתן.

כתובת: www.audiencerewards.com/redeemcenter/index.cfm

וגם להצטלם עם הכוכבים. הקאסט של Wicked (צילום: האתר הרשמי)

הצעות ברשת לבעלי מטרות פחות ממוקדות

Theatermania & Playbill - אתרים מהימנים וותיקים להנחות ועדכונים תדירים. בשני המקומות יש לבצע הרשמה, והיא בחינם. לכל הופעה הנסיבות המסויימות שלה אך ככלל, ניתן לרכוש כרטיסים כשבוע עד כשלושה חודשים מראש, על מנת לקבל הנחה משמעותית. מטבע הדברים, ההופעות המרכזיות לעונה אינן כלולות בדרך כלל ברשימות המבצעים, אך הפקות מכובדות וידועות, כדוגמת "פנטום האופרה", "ביבר הזכוכית" ו"המפיקים", ניתנות להשגה במחירים מאד חלקיים.

כתובות:

www.theatermania.com

playbill.com

ticketmaster - לא מיועד למתקשים בקבלת החלטות. האתר מונה ארועים מכל הסוגים, החל מספורט דרך ליידי גאגא ועד המחזמר הקלאסי קאטס. האתר מהימן ונוח לניווט, אם כי מעט עמוס, אך מומלץ להכנס בידיעה מה מחפשים, אלא אם לרשותכם כמה שעות פנויות.

כתובת: www.ticketmaster.com

NYtix - מקור טוב לקודי הנחה להפקות השונות.

כתובת: www.nytix.com/Links/Broadway/listofcurrentshows.html

כרטיסים לפאנטום האופרה של מאסטר טיקט (צילום: exalthim, פליקר)

הדרך האקספרימנטלית - מחוץ לקופסא

לחכות לרגע האחרון: כרטיסי 'Rush' לערב המופע

במידה ונחה עליכם הספונטניות והספורטיביות - כפי הראוי והרצוי למבקר בעיר - ותרצו לגשת לתיאטרון עצמו בערב ההופעה בידיים ריקות, המשימה אינה בלתי אפשרית. ישנן הפקות גדולות לא מעטות, כדוגמת מלך האריות, המציעות כרטיסים לעמידה בלבד (Standing Room Only - SRO) ב-$25 או פחות. את הכרטיסים ניתן לרכוש רק לאחר שמכירת מקומות הישיבה הסתיימה. על מנת לברר אם ההפקה בה אתם מעוניינים מספקת כרטיסי צפייה בעמידה, כדאי להסתכל בדף ה"כרטיסים" של ההצגה המדוברת באתר telecharge.com.

אחוות חובבי ברודווי - מודעות דרושים

אכן כן, זה קורה. בייחוד באתר אחד ומיוחד, ממלכת המחפשים והמוצאים הבלתי מעורערת - craigslist.org. בקטגוריית הפריטים למכירה ישנה תת קטגוריה המיועדת לרכישת ומכירת כרטיסים - newyork.craigslist.org/tia. אם רציתם לחוות את ברודווי, ולא בהכרח הפקה מסויימת, יש אפשרות למצוא ברשימת המודעות היומית הצעה שתפתיע אתכם לטובה, ובאותה ההזדמנות, גם תפצה מעט את המסכן שרכש כרטיסים להצגה נהדרת ובסופו של דבר איננו יכול ללכת.

להסתכל על הבילוי מכיוון אחר - מופע ותרומה

אופציה נוספת היא להתקשר לעמותת השחקנים של אמריקה, לקו Fundtix במספר 800-FUNDTIX שלוחה 182, או Broadway Cares/Equity Fights AIDS  במספר 212-840-0770, שלוחה 229, לרכוש כרטיסים במחיר כפול מהנמכר בקופה ולתמוך בקהילת ברודווי על ידי מתן סיוע לנזקק. אפשרות אחרת היא רכישת כרטיסים באתר Givenik.com ומתן תרומה במקביל. זוהי בוודאי לא הדרך הזולה ליהנות ממופעי ברודווי, אבל הידיעה שהכסף במקרה הזה הולך ברובו לאלה הזקוקים לו והמהווים חלק מקהילת התיאטרון אינה מבוטלת.

הכירו את סיגורני וויבר - שגרירת גיבניק:

לחוזרים בשאלה - למה זה בכלל כדאי?

כדאי לשקול להמיר לעתים את הגרנדיוזיות של ברודווי באפשרויות פחות מדוברות. היות ואין מאחורי ההפקות הצנועות יותר מימונים כבדים של הפקה ושיווק כפי שיש בקדמת הבמה הניו יורקית, יש סיכוי לא קטן שדווקא שם, בהפקה עצמאית יותר שאינה מחוייבת למלא אולם, תמצאו אמירה אישית יותר, חוויה אותנטית יותר וחיבור מרגש יותר. למרבה המזל, בניו יורק השפע מאפשר להתנסות בזה וגם בזה ולא צריך לבחור כלל. 

יש ברודווי אחר

ברודווי מהווה ללא ספק את אחד הסמלים המובהקים של ניו יורק. כך גם בניין האמפייר סטייט, ויחד עם זה, אנחנו לא רואים ניו יורקים נוהרים לשם בזמנם הפנוי. ההבדלים המהותיים בין ברודווי, אוף ברודווי ואוף אוף ברודווי באים לידי ביטוי בעיקר בגודל האולם, היקף ההפקה ןפחות במיקום התיאטראות. מופעי אוף ברודווי אינם נוטים לעלות על $60, בעוד מופעי אוף אוף ברודווי לא יעלו על $25. יש שפע אמיתי של עבודה נהדרת שניתן לראות בהפקות הצנועות יותר, שעל אף משאביהן המוגבלים, מטבע הדברים, הן נוטות להתעלות על האמצעים ואף לנחול הצלחה שלעתים "תקפיץ" אותן להיכל ברודווי, כפי שהתרחש לא מכבר בהפקת Doubt. מומלץ לחפש מידע על הצגות שכאלה בעיתונים מקומיים, ביניהם ה-New York Magazine -ו-Village Voice שמהווים מקורות טובים במיוחד.

אוף אוף אוף ברודווי. שייקספיר בפארק (צילום: האתר הרשמי)

מעבר לברודווי

אם הגעתם לניו יורק בחודשי הקיץ ותחילת הסתיו, תוכלו ליהנות ממגוון פסטיבלים. פסטיבל הפרינג' הבינלאומי של ניו יורק (fringenyc.org), המציג מחזות, מחזות זמר, מופעי ריקוד והופעות מולטימדיה, מתקיים באוגוסט במשך למעלה משבועיים מדי שנה, בעלויות משמחות ביותר שממוצען $15. דוגמא טובה נוספת היא פסטיבל ניו יורק למחזות הזמר (nymf.org), הנפתח בספטמבר מדי שנה ומריץ למעלה מ-30 הצגות לתקופה קצרה. עם מעט מחקר ניתן אף למצוא אפשרויות עוד יותר צבעוניות וסודות שמורים באמת כמו "שייקספיר בפארק(ינג) לוט" - שייקספיר במגרש החנייה (shakespeareintheparkinglot.com), שרץ בחודשי הקיץ במקביל ל"שייקספיר בפארק" הנודע, ומפיק מחזות שייקספיריים במגרש חנייה בדרום מנהטן, ביצירתיות ללא גבול וללא דמי כניסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ