לא מאמינים לאזהרות האקלים? סרטוני המבול מניו יורק ישנו את דעתכם

גלי חום לוהטים, סופות גשמים אימתניות - ארצות הברית חווה את שינויי האקלים על בשרה, והמומחים מזהירים מפני התעצמות והחרפה

איתן לשם - צרובה
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן לשם - צרובה
איתן לשם

מזה ארבעה ימים כמעט 200 מיליון אמריקאים נמסים תחת גל חום קיצוני, כשבמקומות רבים סופרים טמפרטורות שמתקרבות ל-50 מעלות ולחות גבוהה במיוחד. האמריקאים היצירתיים אף הגדילו לעשות ופרט לרחיצה מקררת במקומות ציבוריים אף בחנו את מידת החום, על ידי אפיית לחמניות במכונית חונה ולוהטת. תחנת משטרה אחת הפצירה ב"לקוחותיה", הפושעים של עיירה קטנה במסצ'וסטס, לחדול מביצוע פשעים עד יעבור החום.

למזלנו השינויים הללו מתרחשים כעת במקומות בהם יש סמארטפון לכל אזרח, ובפנינו האפשרות לחזות בעוצמתם כמעט בזמן אמת. הרשת הוצפה בסרטונים מעל ומתחת לפני האדמה בניו יורק, והמראות בעיקר מפחידים מפני העתיד האקלימי שצפוי לכולנו.

בין הסרטונים שצצו ברשת ישנם מגוון של דימויים מהרכבת התחתית של העיר שנראית מוצפת במוקדים שונים, וכן רחובות שלמים שהפכו ל"תאומי ונציה" והוצפו לחלוטין. לידיעת המטיילים, בין המקומות ניתן לציין את רחוב קרול בברוקלין, שכונת ויליאמסבורג ואזורים רבים בלונג ביץ'. הרשויות פרסמו מפת הצפה, לפיה השיטפונות צפויים להמשיך להכות בקווינס וברוקלין. המטיילים והדיירים מדווחים על הפסקות חשמל ושיבושים ברכבות באזור.

למרות השעשועים, הקשר להתחממות הגלובלית מדאיג. הניו יורק טיימס פרסם דו"ח של קרן המחקר הממשלתית האמריקאית לשינויי האקלים, שמצא כי תדירות גלי החום ברחבי המדינה עלתה משמעותית מאז שנות השישים של המאה ה-20. על פי הדו"ח, כמות גלי החום (מוגדר כיומיים רצופים בהם הטמפרטורה הנמוכה ביותר גבוהה מטמפרטורת השיא ביולי-אוגוסט) גדלה פי שלושה בלמעלה מחמישים ערים אמריקאיות שונות. 

ניו יורק נמסה בגל החום, רגע לפני שבא המבולצילום: AFP

הקשר לשינויי האקלים וההתחממות הגלובלית הוא ברור, למרות שרבים עדיין מכחישים את הקשר הזה וטוענים מדובר ב"תהליך אקלימי טבעי". ואם גלי החום שהכו ברוב ארצות הברית לא מספיקים, כעת הגיעו גם סופות הגשמים האימתניות לניו יורק הלוהטת. הסופות מהירות ומציפות את הרחובות בתוך דקות, חלקן עצרו את הרכבת התחתית והפילו את רשת החשמל באזורים שונים בעיר. שיטפונות בזק כאלה התרחשו בשבועיים האחרונים גם בוושינגטון הבירה, ובקנה מידה שלא נראה בעשורים האחרונים.

לכך נוסף מחקר גדול שפורסם, בין היתר, בנשיונל ג'יאוגרפיק, ונערך על ידי ETH ציריך (מכון מחקר טכנולוגי מוביל), לפי מזג האוויר ב-17 ערים אמריקאיות צפוי להשתנות בצורה קיצונית עד 2050. המודלים שהחוקרים הציגו הבהירו שכל התחזיות על השינויים האקלימיים הגלובליים, מקדימים את זמנם והחורף אמנם מגיע ויחד עמו הקיץ – אך בעוצמה גבוהה פי כמה משהכרנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ