חיים הנדוורקר

קייט שין אשת פיננסים מקוריאה יצרה בניו יורק גלריית קסם. אמנים מרחבי העולם, גם מישראל, מנסים לפרוץ דרכה לשוק האמנות של העיר הגדולה. בינתיים, זאת אחת מפינות החמד היפות של מנהטן.

למעשה, מדובר בבית אחוזה שנמצא באפר איסט סייד של מנהטן ששייך לקייט שין, מי שהייתה בעבר אשת פיננסים בתחום הנדל"ן. לבית האחוזה חמש קומות שמעוצבות בסגנון מינימליסטי ומתפרשות על פני שטח של כ-4000 מ"ר. בקומה הראשונה, באולם מרוחק, נמצא מפל המים שנופל מגובה של שבעה מטרים ויוצר רחש קסום כאילו היינו בטבע.

אחוזת מפל המים לא כל כך מוכרת בניו יורק. ואם רוצים להוסיף למסתורין, הרי שהגלריה סגורה לציבור. בעצם, רק ביום שבת פתוחה הגלריה לקהל הרחב. באמצע השבוע אפשר לבקר אבל רק על פי תיאום לסיור פרטי מראש. המאמץ שווה את זה.

האטרקציה בבית האחוזה-גלריה כאן היא ללא ספק מפל המים הנמצא בקומה הראשונהצילום: Andrew Kim

שין הפכה את בית האחוזה שלה למקום תצוגה לאמנים זרים, בדרך כלל כאלה שאינם מוכרים לקהל האמריקאי, אם כי הם מפורסמים בארצם. מרבית האמנים אסיאתיים אבל יש כאן גם אמנים אירופאים ואמריקאים שבאו לניו יורק ממרחקים, וכן - גם ישראלים. בין האמנים שהציגו כאן יש גם אמניות ישראליות, בהן אורנה בן-עמי, אורלי אביב ולילי אלמוג.

שין נולדה בדרום קוריאה. אביה היה בעלים של חברות בתחום התקשורת. אחרי שנפטר לקחה אמה, שעסקה ביזמות, את ניהול החברות לידה. כילדה למדה קייט לשיר אופרה. זה לא נמשך הרבה זמן. בגיל 16 היא נשלחה על ידי הוריה ביחד עם אחותה לארצות הברית כדי ללמוד.

"הייתי רחוקה מהבית וזה לא תמיד היה קל", היא מספרת. "סבלתי ממשבר זהות קבוע. לא כל כך ידעתי אם אני קוריאנית או אמריקאית. מה שכן, כאחת שלא שייכת לשום מקום הבנתי שעלי להתאמץ יותר כדי להצליח".

אט אט נדלקה שין על עולם האמנות. "הגעתי להכרה שאני רוצה את הבית הזה לעצמי כדי להציג בו אמנות וכדי להפוך אותו לבית לאמנים. התחלתי להבין שיש המון אמנים המגיעים לניו יורק"צילום: Andrew Kim

שין למדה עסקים ונדל"ן בבתי הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת ניו יורק ואחר כך עשתה תואר שני ביזמות נדל"ן באוניברסיטת קולומביה. לאחר הלימודים החלה לעבוד בתחום הפרייבט אקוויטי בנדל"ן. היא עבדה בחברת אנג'לו גורדון המנהלת השקעות בסך כ-20 מיליארד דולר. שין שמשה בחברה כבנקאית השקעות. בין ההשקעות של החברה באותם הימים היה פרויקט צ'לסי מרקט, שוק עלי למזון ובגדים. היא הצליחה בעבודה בתחום שהוא גברי למהדרין. "הצלחתי למרות שאני אישה וזרה עם מבטא כבד באנגלית".

אחרי 12 שנה החליטה שין לצאת לדרך עצמאית. הרעיון היה שתבנה ותשפץ בניינים. אחוזת מפל המים הייתה הפרויקט הראשון שלה. היא רכשה את הבניין בעשרה מיליון דולר, השקיעה 20 מיליון דולר נוספים בשיפוצים, והתכוונה למכור את הבניין ב-39 מיליון דולר. כדי להפוך את בית האחוזה לאטרקטיבי יותר החליטה שין להקים בו גלריה. הרעיון היה שהרוכשים הפוטנציאליים, אלה שכסף לא מהווה בשבילם בעיה, מחזיקים במקרים רבים באוסף אמנות אותו ישמחו להציג על קירות ביתם.

ארבע שנים וחצי לקח לה לבנות את הבית. "השכנים לא אהבו את מה שעשיתי", היא אומרת. "היו המון תלונות. הרבה כסף הלך לאיבוד בתהליך הזה. הוציאו לי צווים להפסקת העבודה. בעבודת השיפוץ השארתי רק את החזית. כל מה שאתה רואה כאן בפנים חדש לחלוטין. הפנים של בית האחוזה עוצב על ידי הארכיטקטית היפנית טושיקו מורי. האמת, נתתי כאן הרבה מהנשמה והלב שלי".

עבודה של אורנה בן- עמי. באחרונה הוצגה כאן תערוכת יחיד של בן-עמי. בתערוכה הוצגו פסלים מברזל (מיעוטם מוצגים כאן באופן קבוע) וצילומי משפחה ישנים שהדמויות בהם דהויות ומשולבים בחפצים

האטרקציה בבית האחוזה-גלריה כאן הוא כאמור מפל המים שנמצא בקומה הראשונה. "בניתי כאן את מפל המים מסיבות מאוד אישיות. בבית שלי בקוריאה היה לנו מפל מים טבעי. מפל המים המלאכותי כאן בבניין הזה הוא הזיכרון שלי מהבית בקוריאה".

כאשר הושלם הבית החלה שין להציג אותו בפני רוכשים פוטנציאליים. כדי לקדם את המכירה היא הציגה את הבית למבקרים כשעל הקירות יצירות אמנות מושאלות של פיקאסו, שאגאל ואחרים. רבים באו לראות את האטרקציה.

אט אט נדלקה שין על עולם האמנות. "הגעתי להכרה שאני רוצה את הבית הזה לעצמי כדי להציג בו אמנות וכדי להפוך אותו לבית לאמנים. התחלתי להבין שיש המון אמנים שמגיעים לניו יורק. הם רוצים להצליח כאן אבל יש להם בעיה למצוא מקום להציג את העבודות שלהם וגם למצוא מישהו שייצג אותם. הרבה מהאמנים האלה חיים בתוך עולמם. יש מהם אנשים בודדים ומבודדים, מלאים בפחדים, דחויים ולא כל כך מבינים איך לתקשר עם האספנים והגלריות. הם לא יודעים גם להתחבר לעולם התאגידים שיש לו הרבה כסף לרכוש עבודות".

קסם של מפל מים. רק ביום שבת פתוחה הגלריה לקהל הרחב. באמצע השבוע אפשר לבקר אבל רק על פי תיאום לסיור פרטי מראש. המאמץ שווה את זה צילום: MARK ROSKAMS

שין הגיע להכרה שהדבר הכי טוב שהיא יכולה לעשות זה ליצור פלטפורמה לקהילת האמנים הזרים כאן. "אני לא אוהבת את המילה גלריה. גלריה זה מקום להציג אמנות. נכון, אני מציגה יצירות אמנות אבל בשבילי הפוקוס הם האמנים ולא החלל. המטרה שלי היא שהאמנים יוכלו לעשות כסף ויוכלו לחיות מהאמנות שלהם. אני הגעתי מתחום הנדל"ן שבו הקשר עם אנשים הוא חלק אינטגרלי מן העבודה. בעולם הנדל"ן הניו יורקי יש שיטה ברורה ותהליך שקוף. בעולם האמנות, לעומת זאת, הכל נעשה באופן מילולי, מבוסס על אמון. זה מרשם בטוח לבעיות. אני החלטתי לשנות את זה. כאשר אני עובדת עם אמן הכל נעשה במסמכים, הכל ברור, אין אפור. האמנים תלויים באוצרים. יש למשל אוצרים שמקבלים עמלות מהגלריה וגם מהאמן. אף אחד לא יודע בדיוק מה קורה כאן".

שין אומרת כי במשך שלוש השנים האחרונות היא הציגה כ-300 אמנים. "לא את כולם אני מייצגת", היא מדגישה. "מחצית מהאמנים הם מאסיה כמו למשל דרום קוריאה, יפן וסין והמחצית השנייה ממדינות כמו גרמניה, בריטניה צרפת וגם ישראל. ואני לא מתמקדת בצורת אמנות אחת. אני אציג פיסול, ציור, וידיאו. כל דבר שנראה לי יוצג כאן".

אחוזת מפל המים. אם אתם נתקלים בבעיה תגידו שאתם קוראי "הארץ" ותזכו, מבטיחים אנשיה של שיין, לעדיפות בביקור בקביעת סיור. נסו, אולי זה יעבוד צילום: MARK ROSKAMS

אם בא לכם לבקר בגלריה שלא ביום הביקור הרגיל שבת, תצטרכו לקבוע פגישה. זה לא מסובך ובהחלט שווה את המאמץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ