סה לה ארט: סיבוב גלריות בפריז

בין עבודות צילום מהפנטות, יצירות יפהפיות ומיצגים מקוריים וחדשניים, פריז הולכת וקונה את מקומה חזרה כמובילת האמנות הבאה של אירופה. הגלריות הכי מומלצות בעיר האורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעבר פריז נחשבה למרכז האמנות העולמית, אבל מאז מלחמת העולם השנייה היא ירדה מגדולתה ונחשבת רק לאחד ממרכזי האמנות הבינלאומיים החשובים בעולם. כיום נמצאת פריז אחרי לונדון וברלין מבחינת מקומה כמרכז אמנות עכשווית באירופה, אם כי היא מכילה כמות אדירה של מוזיאונים, גלריות, מרכזי תרבות וירידי אמנות. לצד מוזיאונים אדירי ממדים כמו הלובר או מוזיאון ד'אורסיי, פריז מלאה בגלריות לאמנות עכשווית, גלריות לעיצוב ולאדריכלות. ביקור סטנדרטי בפריז מתחיל בקפיצה למוזיאון פיקסו, ביקור חובה בלובר ומסתכם במרכז פומפידו. לדאבונה של פריז, או אולי לטובתה, רובם המכריע של התיירים כלל לא מגיעים לגלריות. הכתבה הבאה תפתח לכם את העיניים ותגלה לכם כמה מהגלריות החשובות והמעניינות כרגע בפריז. הכינו את מיטב מחלצותיכם, הרכיבו את המשקפיים הכי שיקיות שלכם וצאו לסיבוב גלריות אמיתי, פריזאי.

לפני שיוצאים לדרך, כמה כללים חשובים שצריך לדעת על גלריות, בפריז בפרט: הראשון - הכניסה לגלריה לא עולה כסף. תמיד אפשר להיכנס ולצפות בתערוכות כשהתשלום היחידי הוא להיות מנומסים, להגיד שלום ותודה, לא לצלם ולהיות בשקט, כמו בספריה. כלל שני וחשוב - למרות שלפעמים אפשר להתבלבל ולא להיות בטוחים האם הכדורגל שעל רצפת הגלריה הוא אמנות או לא, אף פעם אל תנסו את מזלכם. הכל זה אמנות, קונספטואלית או Readymade. והכלל האחרון - כדאי תמיד לבדוק היטב מתי הגלריות פתוחות, כי לכל אחת מהן יש זמנים משלה.

הגלריה הבינלאומית: Kamel Mennour

את סיבוב הגלריות כדאי להתחיל בגלריה קאמל מנור, גלריה לאמנות עכשווית מהבולטות בפריז בשנים האחרונות. מנור, בעליה של הגלריה, נולד באלז'יר בבית עני ועבר עם משפחתו לצרפת בגיל צעיר. הוא התחיל את דרכו ממכירת רישומים שצייר כדי להרוויח כסף ועם הזמן התאהב באמנות, השתלב בעולם שלה ופתח גלריה. מנור נחשב לאחד מבכירי עולם האמנות בצרפת ובעל השפעה רבה בתחום, יש הרואים בו מוביל דעת קהל ומי שיכול לנבא את עתידה של האמנות העכשווית. בשנותיה הראשונות הציגה הגלריה בעיקר תערוכות צילום, אך כיום אפשר למצוא ברשימת האמנים שהיא מציגה את אנני ליבוביץ', אניש קפור, רוג'ר בלן וגם את האמנית הישראלית סיגלית לנדאו.

» Kamel Mennour - כתובת:  rue Saint-Andre des arts 47, 75006 Paris; אתר רשמי: www.kamelmennour.com

מתוך התערוכה "Under the Water", גלריה Kamel Mennour (צילום: האתר הרשמי)

הגלריה החד פעמית: Kreo

לא רחוק משם נמצאת קראו, אחת מגלריות העיצוב הטובות והחשובות בצרפת, אשר מציגה את גדולי המעצבים בעולם. מדובר בגלריה שמאמינה בעיצוב קונספטואלי, מיוחד ומקורי. כחלק מה"אני מאמין" שלה היא מציגה אך ורק פריטים שקיימים במהדורה אחת ולא מיוצרים בעשרות חתיכות כמו ריהוט להמונים. בגלריה מציגים מעצבי גופי תאורה כמו רונאן ו-ארוון בורלק ופרנסואה בושט; מעצבי ריהוט כמו מרטין סזאקלי, אדריאן רוברו ו-פרננדו בריזיו.

» Kreo Gallery - כתובת:  Rue Dauphine 31, 75006 Paris; האתר הרשמי: www.galeriekreo.fr

אחת ויחידה. הכניסה לגלריית קראו (צילום: האתר הרשמי)

הגלריה המפתיעה: Air dr Paris בצידה המזרחי של פריז, בין משרדי המסחר והתעשייה של הרובע ה-13, נמצאת גלריה חדשה יחסית בשם "איר דה פריז", שבחרה להתמקם באזור לא מסורתי לגלריה אמנות. אוצרי הגלריה הם "פלורנס בונהפוס ואדוארד מרינו, שפתחו חלל מיוחד לתערוכות אמנות מאתגרות ומפתיעות. הגלריה היא חלק בלתי נפרד ממפת הגלריות בעיר וחוץ מהמיקום המעניין שלה, היא מציגה תערוכות עם אמנים בעלי שיעור קומה בינלאומי. המעניינים שבהם: הקולקטיב קלייר פונטיין (שאף הוצג בארץ בגלריה דביר), אולף ברונינג, ליאם גיליק, קרסטן הולר ורבים נוספים. הגלריה נחשבת למקום החם הבא בפריז, בהחלט מומלץ להרחיק עד אליה.

» Air dr Paris - כתובת:  Rue Louise Weiss 32, 75013 Paris; אתר רשמי: www.airdeparis.com

להקדים את הטרנד. גלריית Air dr Paris (צילום: האתר הרשמי)

הגלריה הארכיטקטונית: Le Galerie D'architecture

חובבי האדריכלות חייבים לבקר בגלרייה Le Galerie D'architecture שנמצאת בלב רובע המארה. חלל התצוגה המיוחד של הגלריה מוקדש לתערוכות אדריכלות בינלאומית-עכשווית אשר מציעות מבט חדש על הארכיטקטורה של ימינו. הגלריה היא אחת הוותיקות בפריז, ומאז הקמתה בסוף שנות ה-90 היא תומכת באדריכלים צעירים ומקדמת אותם דרך הצגתם ושיווקם בתקשורת. לצד חלל התצוגה קיימת בגלריה ספרייה גדולה ומרשימה של כתבי עת לאדריכלות, אמנות ועיצוב.

» Le Galerie D'architecture - כתובת: 11 Rue des blancs manteaux 75004 Paris; אתר רשמי: www.galerie-architecture.fr

לעצב מעצבים. Le Galerie D'architecture  (צילום: האתר הרשמי)

הגלריה הקיבוצית: Galerie Chantal Crousel

גלריה לאמנות ותיקה וחשובה נוספת היא  Chantal Crousel, שהוקמה בשנת 1980. לגלריה שתי שלוחות, אחת ברובע השלישי והשנייה ברובע העשירי, והיא אחת הגלריות המקצועיות הרציניות בפריז. הגלריה מייצגת אמנים הבאים מרקע שונה של עולם האמנות הצרפתי והבינלאומי, המשותף לכולם הוא העיסוק בערכים הבסיסיים של החברה העכשווית, לדוגמא: גבריאל אורוזקו, אנרי סלה, קלייר פונטיין, מיכל קרבר ועוד.

» Galerie Chantal Crousel - כתובת: 10, Rue Charlot 75003 Paris11F, rue Leon Jouhaux 75010 Paris; אתר רשמי: www.crousel.com

העולם של כאן ועכשיו. Chantal Crousel (צילום: האתר הרשמי)

הגלריה היאנקית: Marian Goodman Gallery

גלריה מריאן גודמן, שהיא במקור ניו-יורקרית, נפתחה בשנת 1977 ובאמצע שנות ה-90 פתחה סניף בפריז. מאז הקמתה הגלריה ממלאת תפקיד חשוב בדיאלוג שבין אמנים אירופאים לאמריקאים, דרך הצגתם של אמנים אירופאים בניו יורק ואמריקאים בפריז. בעלת הגלריה הצהירה לא פעם שלדעתה חשוב שגלריסטים יישארו עם האמנים שהם מייצגים לאורך תקופה ארוכה וידאגו לטפח אותם. אמנים כמו ג'ף וול, אנדי וורהול וריצ'ארד דיקון הם חלק קטן מרשימת האמנים שהציגו לאורך השנים בגלריה.

» Marian Goodman Gallery - כתובת: 79, rue du Temple 75003 Paris; אתר רשמי: www.mariangoodman.com

"איגרוף". מתוך גלריית Marian Goodman (צילום: האתר הרשמי) 

הגלריה האקספרמנטלית: Galerie Alberta Pane

את סיבוב הגלריות כדאי לסיים בגלריה אלברטה פאנה, גלריה חדשה יחסית שממוקמת ברובע המארה. הגלריה מתמחה בעיקר בציור ובמיצב עכשוויים. היא מעודדת אמנים לעשות ניסויים בחלל הגלריה וקוראת להם לעבוד באיזון עם הסביבה בדרכים שונות ואמנותיות. תערוכות קבוצתיות רבות מתקיימות בה ואמנים מכל רחבי העולם מוצגים שם, כמו רבקה בלסטרה, ברונו קלדר, מארי דניס.

» Galerie Alberta Pane - כתובת:  rue Saint-Claude 14, 75003 Paris; אתר רשמי: www.kernotart.com

רק על הקווים. עבודה של אסתר סטוקר בגלריית אלברטה פאנה (צילום: האתר הרשמי)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ