פריז לכולם: מוזיאונים בחינם בעיר האורות

להנות מתרבות ואמנות בפריז היא חוויה שגרתית ויומיומית שמוצעת לכל מי שרק רוצה, ולכן היא גם לא בהכרח עולה כסף. המוזיאון לאמנות מודרנית, בית ויקטור הוגו ומוזיאון הרומנטיקה הם רק חלק מהמוסדות שאפשר לפקוד בלי לשלוף את הארנק

אילאיל סנה-אור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילאיל סנה-אור

לפעמים המרחק הקצר המפריד בין ישראל לפריז משכיח עד כמה ארבעת וחצי השעות האלו מפרידות גם בין תרבות אחת לשנייה. מדובר מן הסתם לא רק בשינויי שפה, מנהגים, לבוש ונקודות מבט - אלא גם באורח החיים. מעניין לגלות שבעיר הזו, הידועה כליבה של האומנות הקלאסית והמודרנית, הליכה למוזיאון הוא נחלת העם: צעירים, משפחות, סטודנטים, תיירים, פריזאים וכו'.

כדי להנגיש את האמנות ולהביאה לציבור הרחב, החליטה עיריית פריז לפתוח את שעריהים של מספר מוזיאונים ברחבי העיר בחינם, תמיד, ולכולם. חלקם,  כביתם של בלזאק, זאדגין וויקטור הוגו, היו בתיהם של אמנים ואנשי רוח צרפתים שהיוו גם בית לחלק גדול מכתביהם ויצירותיהם. כולם ממוקמים בנישות ובניינים פריזאים, עם גינות קטנות וגרמי מדרגות מעוטרים בשטחי ארגמן - כמיטב המסורת - ורובם נמצאים ב"הוטל פארטיקוליה", מבנים ייחודיים. כך שהליכה לאחד מהמקומות הללו, כמו שקורה עם מקומות רבים בעיר, חושפת את המבקרים למבנים היסטורים וסיפורם המעניין לא פחות מתכולתם.

שימו לב שלעיתים המוזיאונים האלו מציגים תערוכות מתחלפות בנושאים שונים, ובמקרים כאלו הם כן עלולים לגבות כרטיס כניסה.

ביתו של ויקטור הוגו

בפינה הדרום מזרחית של פלאס דה ווז' נמצא משכנו ההיסטורי של הסופר. פלאס דה ווז', בת יותר מ-400 השנים, ידועה בתור אחת הפינות היפות בעיר. רחובות המארה (הרובע הרביעי) הצרים יובילו אתכם לגן שלו, המכותר בבתים בגווני אפרסק הפונים בהדר פריזאי למדי כלפי הגן. זו הכיכר אותה ראה ויקטור הוגו בזמן כתיבת הרומן "עלובי החיים". שולחן הכתיבה, המיטה, אוספיו האישיים ונעלי הבית שלו עדיין בביתו. אם להשוות את המקום לצריף בן- גוריון בקיבוץ שדה בוקר - שם סדיניו עדיין מגיעים למכבסת הקיבוץ עם אותו המספר המוטבע עליהם והצניעות ניכרת בחלל הקטן - בית ויקטור הוגו משקף את אורח החיים של איש בוהמה בן זמנו.

» Maison de Victor Hugo‎ - כתובת: Hotel de Rohan-Guemenee, Place des Vosges 6,  75004 Paris; מטרו: קו M8 לתחנת Saint-Paul ou Chemin-vert

מוזיאון קרנבלה

רוב ההולכים ברחוב פרו בורג'ווה יבחינו בגינה שהשיחים בה גזומים בצורות ייחודיות והפרחים גדלים כזר ססגוני ויפה. כל זה נמצא בחצר פנימית רחבה, ומאחוריה שער מתכת הסגור כמעט תמיד. זהו הגן של המוזיאון שהכניסה אליו היא מרחוב קטן יותר וצדדי, סבין. המוזיאון החינמי הזה מוקדש לתיעוד ההיסטוריה של העיר, והמבקרים בו יעברו דרך חדרים תקופתיים המציגים תחריטים, מפות, פסלים וכתבים מתולדות פריז. בניין המוזיאון ששימש פעם כבית-עיר הורחב מאוחר יותר, והמתחם הנוכחי מורכב גם מ"הוטל לה-פלטייה" המציג בין כתליו שיחזור לחדר נשפים מתחילת ה-20.

» Musee Carnavalet - כתובת: Rue de Sevigne 23, 75003 Paris; מטרו: תחנת Saint-Paul

פטי פאלה

הארמון הקטן הנמצא בין הסייין לשרדות השאנז אליזה ומול הגראן פלה - הארמון הגדול. אי אפשר להתעלם מהמבנה המתכתי הזה המואר באור טבעי - למרות אפרוריותה של פריז. גרם מדרגות קטן עם דלתות זכוכית ועיטורי זהב יוביל אתכם לאוסף של אומנות צרפתית קלאסית. אחרי סיבוב קצר בחלק הפנימי והתת קרקעי של המוזיאון, אל תחמיצו את החצר הפנימית על עמודיה היווניים, עם בית קפה קטן וכיפת זכוכית מעל. אם זכיתם ביום שמשי במידה זו או אחרת, קפה בחצר הפנימית הוא בהחלט עצירה נעימה. המחירים בהתאם למיקום - קפה קטן בארמון קטן. גם התערוכות המתחלפות המוצגות שם במחיר סמלי בדרך כלל שוות את ההשקעה. יתכן שהכניסה והקפה יעלו כמעט אותו דבר.

» Musee du Petit Palais - כתובת: Avenue Winston Churchill, 75008 Paris; מטרו: קווים M1 ו - M13 לתחנת Champs-Elysses - Clemenceau‎

ביתו של בלזק

בלב הרובע ה-16, הרובע הבורגני והאמיד של פריז מזה שנים, בסמטא קטנה ושקטה נמצא הבית ההיסטורי של הסופר הצרפתי הידוע בלזק. הבית פותח בפני הקהל הרחב את כתביו המקוריים, ספרייתו המרשימה ביותר, פסליו, אוסף איורים מהמאה ה-19 ועוד הרבה. חצר קטנה הסמוכה לבית מאפשרת להתרשם מאווירת הרובע, ועם מספיק מזל גם לשאוב השראה לכתיבת ספר.

» Maison de Balzac - כתובת: Rue Raynouard 47, 75016 Paris; מטרו: קו M6 לתחנת Passy‎

מוזיאון לאומנות מודרנית

קרוב לסיין ומול הפאלה דה טוקיו שברובע ה-16 תמצאו את מבנה לבן, הריהו המוזיאון. תמצאו בו אוסף של יצירות קוביסטיות, מיצירותיו של מודליאני וג'ורג' רואו, מאטיס ועוד. המוזיאון מציע מגוון תערוכות מתחלפות (בתשלום) של אומנים בין זמננו במגוון ז'אנרים וסגנונות. מתחת למרפסת עם מסעדת המוזיאון, בצדו האחורי של המוזיאון הקרוב לסיין אפשר למצוא גרפיטיים גדולים וצבעוניים. יצא לי כמה פעמים לצפות שם בכינוסי סקייטבורדיסטים שעפים באוויר ליד פסלים בסגנון יווני, ומחברים באופן מפתיע בין הגרפיטי למוזיאון ולאנשים הפוקדים את המקום.

» Palais de Tokyo - כתובת:  Avenue du President Wilson 13, 75116 Paris; מטרו: קו M9 לתחנת Alma - Marceau

מוזיאון אנטואן בורדל

בביתו של האומן, שעבד עם רודאן, ג'קומטי ורבים אחרים, מוצגים כ-900 פסלים שונים. רבים מהמוצגים במוזיאון שימשו לטיוטות של פסלים שהוצבו מאוחר יותר ברחובות וכיכרות פריז. בין תצלומיו לאוספיו הפרטיים של האומן, תוכלו לראות יציקות גבס, פסלי ברונזה ואת חצרו הפרטית של האומן. בתקופה בה חי בבית הזה, היה אזור מונפרנאס לב חיי האומנים והבוהמה הפריזאית. הבית שהשתמר ושרד את מלחמות העולם מאפשר לנו להציץ לחיי אומנים כקנדינסקי, פיקאסו ומירו שחיו ויצרו ברחובות השכונה. מודליאני אף מצא את מותו ברחוב סמוך, קאמפאניי פרומייר.

» Musee Bourdelle - כתובת: rue Antoine Bourdelle 18, 75015 Paris; מטרו: קו M12 לתחנת Falguiere

מוזיאון קוניאק ז'ה

מוזיאון זה היה אוסף פרטי של בני הזוג מארי-לואיז ז'ה וארנסט קוניאק. את הרהיטים וחפצי האומנות אספו בקפידה בני הזוג במהלך המאה ה-18 ובמותם, הורישו את האוסף לעיריית פריז המציגה אותו בפני הציבור הרחב. ארנסט קוניאק הקים חנויות ומוקדי מסחר רבים בעיר, ביניהם "לה סמרטין" המתאפיין באדריכלות המתכתית של גל האומנות החדשה, האר- דקו. המבנה בו שוכן המוזיאון, הוטל דונון, מרשים לכשעצמו ומתווסף לרשימה הארוכה של הבתים והמקומות ששווים ביקור במארה בפרט, ובפריז בכלל.

» Musee Cognacq Jay - כתובת:  Rue Elzevir 8, 75003 Paris; מטרו: קו M1 לתחנת Saint-Paul‎, קו M8 לתחנת Chemin Vert‎, קו M5 לתחנת Breguet - Sabin‎

מוזיאון דה לה וי רומנטיק

אי ספק שזהו אחד המקומות שקשה מאוד להגיע אליהם במקרה. הוא אינו נמצא בלב אזור מתויר, ושמו אינו עומד לפניו כאתרים רבים אחרים בעיר. אבל עבור מי שמחפש אוסף צנוע של פורטרטים, פסלים ועוד מבנה פריזאי מרשים - זה המקום. הכניסה היא דרך חצר עם גינה פרחונית המובילה לחדר הראשי, בו מתנגנת תמיד מוזיקה קלאסית. כברוח התקופה הרומנטית, מוצגות יציקות גבס מקוריות של ידיו של שופיין. הבית הצנוע אך המרהיב מחזיר את המבקר לזמנים ותקופות אחרות. כיף לשבת בחצר אחרי הביקור ולקנח בקפה ומאפה צרפתי בבית הקפה הקטן, כשהאווירה מסביב שכונתית למדי ושקטה.

» Musee de la Vie Romantique - כתובת:  Rue Chaptal 16, 75009 Paris; מטרו: M2, M12 לתחנת Pigalle. קו M12 לתחנת Saint-Georges. קווים M2, M13 לתחנת Place de Clichy

מוזיאון סרנושי: אוסף אומנות אסייתית

המוזיאון נמצא ברחוב צדדי שקט ברובע השמיני המבוסס סמוך לפארק מונסו, והוא נקרא על שם הנרי סרנושי שהיה כלכלן, מהפכן, פטרויוט, ובנקאי ידוע בזמנו. כנראה שהיה זה משבר גיל ה-50 שהביא אותו לסייר בסין, קוריאה ויפן ולהפוך לאספן נלהב של אומנויות המזרח. במוזיאון מוצגים כ-900 פריטי אומנות מתקופות ומארצות המזרח השונות. ביניהם יצירות עתיקות מאד, כלי חרס, הדפסים ועוד. אחרי הסיור במוזיאון מומלץ לקפוץ לביקור בפארק מונסו, שמהווה אף הוא מוצג מרהיב בחלון הראווה הפריזאי.

» Musee Cernuschi - כתובת:  Avenue Velasquez 7, 75008 Paris; מטרו: קו M12 לתחנת Monceau‎

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ