חיים, מוות וסקס בפריז: מסלול מצולם ברובע מונמארטר

מהמולאן רוז', דרך בית הקברות הענק בפר לאשז ועד מוזיאון הארוטיקה: ביקור ברובע המונמארטר מזכיר את פריז היפה של הקברטים והשנסונים, היינות האדומים עשן הסיגריות ורקדניות הקאן

תמר מושינסקי, פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר מושינסקי, פריז

ביקור ברובע המונמארטר משול לעתים קרובות למנה שאינה כלולה בתפריט הפריזאי המקובל. כן, מדובר במנה תיירותית מובהקת, אך בכל זאת הרובע הוא מעין נטע זר בין רובעי העיר האחרים. תעשיית התיירות העולה הפכה את הכפר התמים שהיה פה לפופולרי ויש האומרים דוחה. הסקס-אפיל של ימי הפיגאל החזיק מעמד תקופה לא קצרה, אך היום הימים האלה אינם עוד. מה, אם כן, יש פה בכל זאת? הסיור הבא מציע לכם דילוג מעל שלל חנויות התיירים וביקור בכמה נקודות חשובות על גבעת הקדושים המעונים, נקודות שפוקדיהם העיקריים היו לא אחרים מאשר פיקאסו, מודליאני וחבריהם לתקופה עם רקדניות הקאן-קאן שליוו אותם.

נמשיך ונלך ברחובות הרובע המתעקלים כדי לגלות מחוזות כפריים ברובע, אלה שאנחנו זוכרים במעומעם מסצנות נבחרות מ"אמלי", אך הופכים גם היום את המונמארטר לפינה כמוסה של עממיות אמיתית במרחב השיק הפריזאי. בין סטודנטים לבוהמיינים לגמלאים תבינו שמדובר במקום שפשוט גרים ועובדים וחיים בו, וזהו סוד קסמו. הצטיידו במפה מפורטת, כי רחובות המונמארטר צרים, מעוקלים ומסובכים, ולחלקם לא בהכרח נעים להיקלע בהזדמנויות מסוימות.

קטנים, מעוקלים וצדדים. הרחובות ברובע מונמארטר (צילום: תמר מושינסקי)

התחילו את הסיור בתחנת המטרו פלאס דה קלישי. עלו מעט ברחוב קולייאנקור כדי להגיע לבולווארד דה קלישי שמימין. שדרה זו אולי יותר מהכל היא תזכורת לימי הבוהמה ולקומונת האמנים ששכנה פה. השדרה אירחה בין כתלי דירותיה ענקים כמו דגה במס 9, פיקאסו במס 11, ואן-גוך, טולוז-לוטרק ועוד רבים וטובים. היום, מאידך, כמורשת סמלית לרובע החלונות האדומים ולכיכר פיגאל, השדרה מארחת בעיקר מועדוני סטרפטיז, פיפ שואו וחנויות לכל צעצוע מין שתעלו על דעתכם. אם רוחכם טובה עליכם היכנסו פנימה - אך שימו לב, הכתובות באנגלית לא משקרות - אלה מלכודות תיירים חסרות רחמים.» Boulevard De Clichy - מטרו: קו M2 ו - M13 לתחנת Place de Clichy

נראה תמים באור. בולווארד דה קלישי (צילום: תמר מושינסקי)

משמאלכם פניה לרחוב רחב וקצר, אבנו ראשל. בתחילתו בר אירי חביב (קורקוראן) ובהמשך הוא מוביל אל הכניסה הרשמית של בית הקברות של המונמארטר. גם אם אתם לא מחובבי המוות, הביקור בו שווה את המאמץ. בית הקברות של מונמארטר מזכיר במעט את בית הקברות הענק שבפר לאשז: גם הוא רחב מימדים ומרובים המפורסמים שנקברו בו. בין קבריהם של אמיל זולא וטריפו תגלו צעירים צרפתים טובי לב שבאו להתרווח בין המצבות וסתם ככה, להתענג על מזג האוויר המשתנה ועל ההיסטוריה שנשארת במקומה. 

» Cimetiere de Montmartre - כתובת: Avenue Rachel 20, 75018 Paris; מטרו: קו M2 ו - M13 לתחנת Place de Clichyאמיל זולא, טריפו ודגה. בית הקברות של המונמארטר (צילום: תמר מושינסקי) שובו לבולווארד דה קלישי, והנה לפניכם האטרקציה השניה בסיור - המולאן רוז'. מועדון הקאן-קאן שהפך למוכר מאיזו סיבה שלא תהיה. מה לא אמרו עליו? בית בושת לעשירים, חלל קברט פרובוקטיבי, מועדון ריקודים נועז, האבא של מועדוני הסטריפטיז. קשה למצוא כאן כיום מופע קאן קאן חם ומהביל שבאמת שווה את מחיר הכרטיס שגובים בעבורו, והטחנה היא בעיקר מוקד משיכה לתקתוקי מצלמות התיירים.

» Le Moulin Rouge - כתובת: Boulevard de Clichy 82, 75018 Paris; אתר רשמי: www.moulinrouge.fr

רק בשביל תקתוקי המצלמה. המולאן רוז' (צילום: תמר מושינסקי)

הכניסו את מצלמותיכם לכיסכם והמשיכו הלאה. מולכם תחנת המטרו בלאנש ושלל דוכני המזכרות שלה. למיטיבי לכת: פנו ימינה ברו בלאנש ושמאלה ברו שאפטאל. שם תמצאו את מוזיאון "החיים הרומנטיים" של עיריית פריז. המוזיאון מציג לקהל הרחב תערוכות קטנות ומקסימות והביקור בו מומלץ לא רק למען האמנות היפה אלא גם בשל הגינה הקסומה שבו ובית הקפה החוסה בצל העצים הנטועים בה.

» Musee de la Vie Romantique -  כתובת: Rue Chaptal 16, 75009 Paris

לא לפספס את הגינה. מוזיאון החיים הרומנטים (צילום: תמר מושינסקי) 

חזרו לבולווארד דה קלישי והמשיכו לטייל בו. הנה לפניכם עוד מוזיאון מקומי: במספר 72 שוכן לו בגאווה מוזיאון האירוטיקה. הבניין בן שבע (!) הקומות מציע מבחר רחב של פריטים אירוטיים מרחבי העולם וממרחבי הזמן. החוויה אכן יוצאת מגדר הרגיל, אך לא מדובר בסטיות בלבד. יש שם דווקא תצוגות בהומור צרפתי להתפאר, עבור כל מי שיחפוץ להרחיב את אופקיו. שווה הצצה.

» Musee de l'Erotisme - כתובת:  Boulevard de Clichy 72, 75018 Paris; אתר רשמי: www.musee-erotisme.com

שבע קומות של הנאה. מוזיאון האירוטיקה (צילום: תמר מושינסקי)כעת אתם מוכנים להתחיל לטפס. כאמור, אין כמעט רחוב במונמארטר הנקי לגמרי מחנויות מזכרות ודומותיהן, אבל רו לפיק הוא איכשהו סימפטי יותר, ומבנהו הסיבובי מצמית אותו עם מספר רחובות מעניינים נוספים. תוכלו למצוא בו את מסעדת הזברה במונמארטר במס' 38, גלריה חביבה במס 44, ביסטרו מסביר פנים במס 69, ואת הבר המהולל פול וגוונה בפניה ימינה לרח' דה טולוזה.

גם רו דה מרטיר הוא דרך מעניינת להתקדם בה. הרחוב הזרוע מאפיות ריחניות, חנויות וינטאג' וכמה חנויות מותגים מדליקות, הוא אופציה שראוי לסמנה על המפה. 

» Galerie W Eric Landau - כתובת: Rue Lepic 44, 75018 Paris; אתר רשמי: www.galeriew.com קצת צבע לטיול. גלריה W של אריק לנדאו (צילום: תמר מושינסקי)

המשיכו על רו לפיק מעלה וגלו להפתעתכם שהטחנה האדומה שהשארתם מאחור איננה היחידה באיזור. בימים אחרים, הגובה של הגבעה הקטנה בירך אותה ברוחות עזות שהמקומיים ניצלו לטובת התעשיה המקומית. המונמארטר היה איזור שהתפרנס רובו ככולו מיקבים ומטחינת קמח. במעלה הרחוב ניצב שחזור משכנע של 2 מתוך 40 (!) טחנות הרוח שהתנשאו כאן בעבר.

עוד טחנה לאוסף. רחוב רו לפיק (צילום: תמר מושינסקי)המשיכו הלאה עד רו נורבין. מימין כיכר דלידה, על שמה של הדיווה האגדית שהסעירה את צרפת בחייה ובמותה הטראגי בשנות ה-80. מעריצים עוד עולים לכאן לרגל לכבד בנוכחותם את דיוקן הגבירה הניצב בגאון. משמאל פינת רחוב שקטה ומקסימה ובקצה חומת אבן, איש מברזל יצוק נאבק לצאת מתוכה. אך פסל כמו פסל, הוא נשאר כלוא בה לנצח ומנציח את הסופר הצרפתי האהוב מרסל איימה, על שמו קרויה כיכר זו.

» Place Dalida - כתובת: Place Dalida, 75018 Paris

לתת כבוד לדיווה. כיכר דלידה (צילום: תמר מושינסקי)

המשיכו הלאה בין הרחובות הקטנים ותמצאו עצמכם עומדים מול בית ורוד יפהפה (Cafe Restaurant la Maison Rose , Rue de L'abreuvoir  2 75018 Paris) המהווה במידת מה עדות לכפריות שהיתה כאן פעם. עצרו למנוחה קצרה ליד הבית הורוד הזה, פנקו עצמכם בכוס קפה במסעדה שבקומתו התחתונה והמשיכו לדרככם. בהמשך הדרך תיתקלו בבית ורוד אחר. לעומת המולאן רוז', כעת אתם ניצבים בפתחו של קברט מיתולוגי הרבה יותר, ולמזלכם - גם פעיל.

הלפין אז'יל ("קברט הארנב הזריז" בתרגום חופשי) היה מקום מושבם של אמני הרובע: האגדה מספרת שבעל המקום היה "מסכים לשכוח" לאמני התקופה כמו פיקאסו ומודליאני את חובות השתייה שלהם. הוא מציג עד היום מופעי קברט אינטימיים, שנסונים מלווים במשקה ראשון חינם, ממש כמו פעם.

מול הקברט תמצאו עוד זכר אחרון לכפר הישן שעמד פה. על דופנה של הגבעה שאל פסגתה אתם מטפסים ניצב היקב האחרון שנשאר במונמארטר (Clos de Montmartre,  Rue de Saules 18, 75018 Paris). הכניסה לתחומו אפשרית רק במהלך פסטיבל השקת היינות שלו, המתקיים מדי שנה באמצע חודש אוקטובר. אך בזמן שנותר, העפת המבטים הסקרניים היא לגמרי חופשית.

» Lapin Agile - כתובת: Rue Saules 22, 75018 Paris, France; אתר רשמי: www.au-lapin-agile.com/anglais/home.htm

עם פיקאסו ומודליאני. לפין אז'יל (צילום: תמר מושינסקי)

המשיכו הלאה לרחוב קורטו לביקור במוזיאון המונמארטר. זהו לא מוזיאון גרנדיוזי ורב חשיבות, אלא פינה מונומנטלית המנציחה את חיי הרובע השוקקים. מוצגת בו בזהירות מחממת לב האווירה של פריז היפה - פריז של הקברטים והשנסונים, היינות האדומים והחתולים השחורים, הסוריאליסטים והדאדאיסטים, רקדניות הקאן ועשן הסיגריות.

» Musee de Montmartre - כתובת:  Rue Cortot 12, 75018 Paris; אתר רשמי: www.museedemontmartre.frפינה קטנה וחמימה. מוזיאון המונמארטר (צילום: תמר מושינסקי)המשיכו על רו לפיק כדי להגיע לרו נורבן. אי אפשר להתרחק לזמן רב מכיכרות התיירות, ועכשיו אתם באמת מחויבים לעבור באחת כזו. מכאן תוכלו לחתוך ימינה לירידה לרחוב פולבוט. בוודאי הבנתם כבר את טיבם של המוזיאונים ברובע,שאינם מייגעים או דורשים סבלנות ברזל. החלל המוקדש לסלוואדור דאלי במס' 11 הוא מוזיאון קליל כשכניו לרובע, אך לא משתווה כמובן למוזיאונים המפארים את מורשת האמן מברצלונה.

» Espace Dali Montmartre - כתובת: Rue Poulbot 11, 75018 Paris; אתר רשמי: www.daliparis.com

קטן ואינטימי. מוזיאון דאלי בפריז (צילום: תמר מושינסקי)

ממש בקרבתו של מוזיאון דאלי נמצא קפה ביסטרו חביב שאפילו המקומיים מעיזים להגיע אליו כדי לשתות כוס אפריטיף של אחר הצהריים. המקום אומנם גובה שלושה יורו על אספרסו, אבל ההגשה והאווירה בטראסה נעימים כל כך ששווה לקחת אותו בחשבון כעצירה עוקבת לביקור במוזיאון.

» Cafe restaurant Chez Plumeau - כתובת: Place Calvaire 4, Paris

שווה 15 ש"ח לכוס קפה. קפה שה פלומו (צילום: תמר מושינסקי)כעת אתם כבר ממש קרובים לנקודת הציון הסופית של המסלול, השן הלבנה בלוע של הרובע ה-18. עלו מעט למעלה אל פלאס דה טרטרה, הכיכר המרכזית של הרובע, או לפחות התיירותית ביותר. כאן גודשים את המדרכות ציירי הרחוב, או כאלה שמנסים להיות. שלא בדומה לציירי הרחוב של העבר, שבאמת האמינו בעתידם כאמנים ועשו כמיטב יכולתם להפך לכאלה, אמני הרחוב של תקופתינו קרובים יותר לחלטוריסטים. אז נכון שנעים לקחת הביתה את המזכרת הזו מטיול הבת מצווה בפריז, אבל אם אתם לא בנקודה המשמעותית הזו של חייכם, השאירו את החוויה לאלה שכן. ממש בקצה של הכיכר המתויירת תגיעו כמובטח לפסגה הלבנה של הגבעה.

» Place du Tertre - כתובת: Place du Tertre, 75018 Paris

תיירותית למדי. כיכר טרטרה (צילום: StephenCarlile, פליקר)

בזיליקת הסקרה קור היא אולי מונומנט שנוי במחלוקת בנוף הפריזאי, ויש המוצאים אותה מפלצתית אפילו, אבל מה שבטוח הוא שאי אפשר להישאר מולה אדישים. התבוננו בה, נעצו מבטים, הסתובבו סביבה ונסו לפענח את התשלובת המיוחדת של הסגנונות. למען האמת, האקלקטיות של הבניה שלה היא פרי של תכנון ארכיטקטוני מהמאה הקודמת ודווקא לא מעת עתיקה כלשהי. כנסיית הלב הקדוש נחנכה רק ב-1919, ואלה הן הגרנדיוזיות והפומפוזיות שלה (ולא חלילה חשיבותה ההיסטורית) שהפכו למוקד המשיכה של כעשרה מליון תיירים בשנה. 

תיירים, אמרנו? החזיקו חזק את ארנקכם, כי כאן מכסחים את הכיסים. אך אל תחששו להצטרף לסטודנטים של השכונה, שמצטרפים למאות התיירים שפוקדים את מדרגות הכנסיה מדי יום. הנוף מכאן עוצר נשימה, ומשקיף ממש על כל העיר. תוכלו לשעשע את נפשכם בנסיון לזהות את אתרי העיר מלמעלה, או להשתעשע על חשבונם של אלה שחושבים שהם מצליחים. 

» Sacre-Coeur Basilica - כתובת: Rue du Chevalier de la Barre 35, Paris; אתר רשמי: www.sacre-coeur-montmartre.comלהרגיש כמו סטודנטים. הסקרה-קאר (צילום: תמר מושינסקי)את סיורכם תסיימו בירידה דרך מדרגות המונמארטר, או בגן לואיז מישל. הקרוסלה שברחבה שבקצה המדרגות היא אחת מהמוכרות בפריז - גדולה, מזמרת ומנצנצת. לאחר מכן תוכלו להמשיך ימינה לפלאס אבס ורגע לפני שתעלו למטרו, הגניבו הצצה בחומה האפורה עליה רשום "אני אוהב אותך" בכל שפה אפשרית.

אפשרות נוספת היא להמשיך עוד ברגל, לרדת באחת הירידות הצדדיות ולהנות עוד קצת מהנוף. מול תחנת המטרו למארק ניצב הבר השכונתי המדליק "לה רפוז'" (Bar Restaurant Le Refuge , 72 rue Lamarck 75018 Paris). משם, בהליכה רגלית, תוכלו להמשיך לרחובות הכפריים והיפים שמסביב את בית הקברות. כשמלכודות התיירים נותרו אי שם מאחור, תוכלו אפילו ליפול על מסעדה טובה וחסרת יומרות. ככה זה פה, במונמארטר.

לסיים באווירה קצת אחרת. גן לואיז מישל (צילום: תמר מושינסקי)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ