פרי ריב גוש: הכירו את הרובע המודרני החדש בפריז

עיר האורות הוותיקה היא לא רק בניינים עתיקים ועמוסי מורשת או חנויות וגלריות עם טעם של פעם. מהספרייה הלאומית, דרך גן טראסות צרפתי ועד למועדון שצף על פני המים: סיור ב-Rive Gauche האזור הכי חדשני של בירת צרפת

אמנון דירקטור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרי ריב גוש
פרי ריב גושצילום: Getty Images IL

לפני 21 שנה היה זה בגדר חלום, כשעיריית פריז השיקה פרויקט עירוני עצום וייחודי לשינוי פני מזרח העיר. אזור התעשייה מאז כבר לא קיים ובמקומו נמצא היום אחד המקומות הכי מיוחדים ואקלקטיים בעיר: שכונה מודרנית וחדשה מהקופסה בשם "פרי ריב גוש" (Paris Rive Gauche), שנבנתה לה מבלי שהרבה ידעו על קיומה או שמעו עליה. מי היה מאמין שבעיר כמו פריז שידועה בזכות הבניינים הקלאסיים, "הוטל פרטיקולר" (בתי אחוזה מפוארים) וסגנון ה"אר נובו", נבנה רובע חדש סמוי מן העין במרחק הליכה ממרכז העיר, אבל שונה מא' ועד ת' מאחיו הרובעים: בניינים מרשימים, אזור מסחר הייטקיסטי, מוסדות אקדמיה לצד מוסדות תרבות. השילוב בין כל העולמות האלה, שעל פניו אינם דרים בכפיפה אחת, הוא חלוצי בעיר. הפרויקט הגרנדיוזי שם את פריז על מפת הקדמה הארכיטקטונית ויותר מזה - מציג את הקו החדש שאליו פונה העיר.

רבים מתוודעים לשכונה הייחודית במקרה, כשהם בכלל באים לספרייה הלאומית ומעיזים להרחיק לכת ולהתקדם במורד הנהר, אז הם מגלים את האוצר שמקיף אותו. חוץ מהספרייה הלאומית, שהיא בניין הדגל של האזור, קיימים באזור בנייני משרדים, תרבות ואקדמיה כמו משרד השיכון הצרפתי, בית הספר הלאומי לאדריכלות, אוניברסיטת פריז מספר 7, משרד האוצר הצרפתי, מתחם הקולנוע MK2, בית הספר לעיצוב ואופנה ועוד. אגב, באזור ישנו רחוב על שמו של יצחק רבין ז"ל ובית ספר יהודי קטן.

מאז ומתמיד היה הרובע ה-13 יוצא דופן. זהו אחד הרובעים הגדולים בפריז והחדש ביותר (הוקם בשנת 1860 לאחר הרחבת פריז), וכמעט כולו שונה באדריכלותו ואווירתו משאר הרובעים. האזור מובהק בסגנון העכשווי שלו, מרוחק מהאדריכלות של 'האוסמן' הנמצאת בכל עבר בפריז ומזכיר, בצורה כזאת או אחרת, אזורים מסוימים בניו-יורק או בטוקיו. מעבר לכך, הוא נחשב לאחד מאזורי העסקים הבאים של עיר הבירה (אחרי אזור העסקים La Defense) בזכות המשרדים הרבים ומבני הציבור.

רק לפני כמה שנים חלק זה של רובע 13 היה לא יותר מאשר מערכה של מתקני תעשייה ומפעלים. היום קשה לדמיין עד כמה נוף האזור השתנה ולמה הוא הפך. פרויקט "פארי ריב גוש" הושק בשנת 1991, שהיוו את תחילת המהפכה באזור. לפי לוח הזמנים, שבדרך כלל לא מאכזב בצרפת, הפרויקט אמור להסתיים סביב שנת 2020. זהו פרויקט עירוני ואורבני ארוך טווח, שבא לשקם אזור הרוס, מלוכלך ותעשייתי ולהפוכו לשלמות אורבנית: אזורי מסחר נוחים, דיור בר השגה ויופי מרהיב. על פי נתוני עיריית פריז, פרויקט "פרי ריב גוש" יאכלס בשנים הקרובות קרוב ל-15,000 תושבים, 30,000 סטודנטים ומורים ו-50,000 עובדים מדי יום. אזור "פארי ריב גוש" משתרע על 130 דונמים, שמתוכם 10 דונמים שטחים ירוקים, תחנות מטרו חדשות נבנו עבורו והוא נחשב היום לאחד מאזורי הבנייה הגדולים ביותר בצרפת, ובשל כך מצופה ממנו להיות האזור הבא בפריז.

כשעובדים על פיתוח שכונות בימינו, ועובדים על פרויקט במשך 30 שנה, למעשה מפתחים הכל: בניה, תשתית, חינוך ותרבות. מאחורי הפרויקט קיים מניפסט שלם שמשלב מטרות כלכליות בצוותא עם חינוכיות. הראשון, הוא פיתוח תמהיל עירוני וחברתי על ידי איזון מחדש של דיור ציבורי על חשבון מסחר; השני, דגש על מורשת פריז וחיבור עם הרובעים השכנים; השלישי, קידום מוסדות החינוך החדשות והישנות באזור בדגש על השכלה גבוהה; הרביעי, גיוון של ריכוזיות תעסוקה (חברות בגדלים שונים); החמישי, יצירת סביבה למופת (שטחים ירוקים ואנרגיה סולארית); השישי, תחבורה ציבורית וניידות קלה; והאחרון, שילוב של אזור עסקים ודיור ציבורי בדגש על תרבות ואמנות.

בין כל הבניינים החדשים והמודרנים שבאזור שוכן בניין אחד יוצא דופן שהוא למעשה היחיד שלא נהרס ושופץ במסגרת פרויקט "פארי ריב גוש". קוראים לו ה"פריגו" Les Frigos ('מקרר' בצרפתית) משום שהוא שימש בעברו כמחסן קירור לרכבות של חברת SNCF. היום הוא מהווה מתחם סטודיואים ו-"Atelier" (מגורי אמנים) לאמנים וליוצרים. למעשה זהו מבנה מיוחד במינו, שאת אופיו של המקום אי אפשר להשוות לשום דבר דומה בפריז. הוא מכיל מרחבים גדולים בתוך בניין אחד גדול ועובדים בו כ-200 אמנים ויוצרים בתחומי האמנות השונים - מוזיקאים, מעצבים, אדריכלים, אמנים וכדומה. לכל אחד חלל משלו במקום אחר בבניין, ולמעשה זו מעין קומונה אומנותית.

לבניין ה"פריגו" היסטוריה ארוכת שנים: הוא הוקם בשנת 1920 על ידי חברת הרכבות כמתחם קירור, כאמור. מסיבות לא ברורות מטרת המתחם לא צלח במיוחד ולאחר תקופה נזנח וננטש. בסביבות שנות ה-80 המתיישבים הראשונים שהגיעו אליו היו פולשים ואמנים ענים שהשתלטו על הבניין והתחילו לחיות בו. יחסית במהירות, כאשר בעל הבית הבין שהמקום מלא באנשים ואמנים, הוא הסכים להשאיר להם את המבנה ולא להחריבו. בשלב מסויים קיבלו הדיירים חוזים לסטודיואים ואף התחילו לשלם שכר דירה צנוע. היום בניין הפיגרו שייך כבר לעיריית פריז, והוא הוכרז כמבנה לשימור. הוא עדיין שומר על צביונו האומנותי ורק מי שמתעסק בתחום האמנות רשאי לקבל שטח בבניין. שכר הסטודואים נמוך יחסית והוא מסובסד על ידי העירייה. פה ושם מתקיימים בו אירועי אמנות ותרבות שונים והוא פעיל ביותר. מי שמעוניין לבקר במבנה יכול פשוט להיכנס אליו, לראות את המבנה המרשים ולהסתובב בו.

» Les Frigos - כתובת: rue des Frigos 19, 13th arrondissement, 75013 Paris, טלפון: 33.01.4858.9060+, האתר הרשמי: les-frigos.com

באזור "פרי ריב גוש" קיימת פעילות ערה של אמנות עכשווית שמתרכזת ברחוב לואי-וויס (Rue Louise Weiss) שם נמצאות כמה מהגלריות המובילות של פריז. הראשונה היא Air de Paris הוותיקה שהייתה הראשונה שעברה לרובע. הגלריה נחשבת לאחת המעניינות והרציניות בעיר. מתקיימות בה תערוכות קבוצתיות בינלאומיות עם אמנים ידועים כמו: אולף ברונינג, קלייר פונטיין, שרה מוריס ועוד רבים. ממש לצידה נמצאת גלרייה חשובה לא פחות - Triple V. והשלישית היא גלריה שמנוהלת ע"י אמנים בשם Christophe Daviet-Thery שמלבד תערוכות יש בה גם חנות לספרי אמנות.

» פרטים נוספים אפשר למצוא באתר: www.louise13.fr

במרכז האזור החדש, הוקם גן סביבתי למופת - נווה מדבר של צמחייה בלב הרובע. זהו גן גראנד מולאן (Jardins des Grands Moulins) והוא למעשה מערכת של שלושה חללים ירוקים ופתוחים שנמצאים אחד ליד השני. עם שטח של מעל 12,000 מ"ר הגן כולל סוגים שונים של צמחייה, גן טראסות צרפתי עם מדרון נטוע בעצים, אזור משחקים עבור ילדים, מגרש משחקים הכולל שולחנות פינג-פונג ומגרש כדורסל וגשר שמשקיף לגינה ומאפשר לחצות את הגן. חוץ מהיותו גן מקסים במיוחד שמעוצב יפה ובקפידה, הוא נועד להציע לתושבי האזור מרחב מקסימלי עם שימושים רבים שמשתלבים נכון עם הסביבה.

גם חנות עיצוב של רהיטים תמצאו באזור - החנות MY Design שנחשבת ליוקרתית וטובה. אפשר למצוא בה חפצי ריהוט שונים, חדשים ווינטג, וגופי תאורה מרשימים. בחנות מציגים עיצובים של מותגים גדולים וידועים לצד מעצבים צעירים בתחילת דרכם. בתוכה ישנו חלל שמיועד לתערוכות עכשוויות ששם דגש על קו התפר שבין עיצוב לאמנות. החנות מתחדשת כל הזמן וגם אם אתם לא מתכננים לרכוש כלום, מומלץ לבוא ולשטוף את העיניים.

» MY Design - כתובת: Quai de la Gare 75, 75013 Paris, טלפון: 33.01.4497.9908+, האתר הרשמי: m-ydesign.com

על גדת נהר הסיין הצמודה לרובע ה-13 שוכן לו מקום שאין כמותו - יוצריו מגדירים אותו כ"מקום תרבותי שצף על המים", זהו מועדון האמבטיה הקטנה (Petit Bain). המקום הוא מעין סירה בצבע צהוב שתוכננה על ידי קולקטיב האדריכלים Encore Heureux ("עדיין שמחים"). המבנה מורכב מארבעה חללים: אולם קונצרטים עם תכולה של 400 אנשים, סטודיו לעיצוב מולטימדיה (לאנשי מקצוע וחובבים), מסעדה גדולה שבערב משמשת גם כבר ועל ראש הסירה ישנה מרפסת עם צמחייה מיוחדת. אבל חוץ מהעיצוב, זהו מקום עם מעניין עם קונספט מיוחד. רשימת האירועים ופרטים נוספים אפשר למצוא באתר אינטרנט של המקום (בצרפתית).

» Petit Bain - כתובת: port de la Gare 7, 75013 Paris, טלפון: 33.01.8048.4981+, האתר הרשמי: petitbain.org

ולמרות כל זה, אפשר להגיד שהאזור החדש עדיין לא הפך למוקד עלייה לרגל, לא לפריזאים ולא לתיירים. כנראה בגלל שהוא נמצא בקצה העיר וישנה הרגשה שעדיין לא גילו איתו. כשמסתובבים בו קשה לפעמים להאמין שזוהי פריז: אין הרבה אנשים ברחובות והאווירה היא נקייה וסטרילית. יש אנשים שיטענו שהאזור חסר כל רגש ואופי ויש שיגידו שלמרות המלאכותיות, המקום מושך ומרתק דווקא מפני שהוא חדש ואחר.

פרויקט מרשים - כן. אדריכלות מרשימה - כן. ערכים ותרבות - כן. עושה חשק לעבור לגור - לא בהכרח, לבוא לבקר - בהכרח. וזאת כנראה הבעיה. קברניטי הפרויקט עשו הכל כמו שצריך, הקימו אזור שהוא כביכול מושלם. אבל מה שהם לא הצליחו לייצר זאת תחושה אורבניות ואווירה קהילתית אמיתית. זה לא מקום שצעירים ישושו לעבור אליו, והוא יקר מדי בשביל משפחות שלא זכו לדיור בר השגה. אך בעיקר עושה רושם שהשילוב של עסקים ודיור אינו מצליח כפי שציפו, רוב הסיכויים שהעסקים יגברו על השכונתיות והאזור יהפוך לשכונת עסקים ומסחר. אבל כאמור, חובה להגיע, ולו רק בשביל האדריכלות והתרבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ