"עכשיו אני לא צריכה למרפק תיירים": הלובר נפתח, והוא שקט ומרווח מאי פעם

המוזיאון המפורסם של פריז פתח את שעריו אחרי ארבעה חודשים. לצד ההתרגשות וההפגנות בחוץ, יש מי שרואים בהגבלות הנלוות לפתיחתו ברכה גדולה

הלובר
הלוברצילום: AFP
הארץ
הארץ

הלובר, כנראה המוזיאון הפופולרי והמפורסם בעולם שמארח בכל שנה למעלה מתשעה מיליון מבקרים, נפתח מחדש לאחר כארבעה חודשי סגר. למרות החגיגיות הרבה שליוותה את הפתיחה המחודשת, שהתאפשרה בעקבות הצניחה בכמות הנדבקים היומיים בצרפת, ישנן כמה הגבלות חדשות. בראשן – המונה ליזה. כדי לצפות במוצג המפורסם ביותר בלובר, ואולי בעולם, יהיה על המבקרים להתקדם במסלול חד כיווני ולשמור על ריחוק חברתי. שונה מאוד מהתמונות טרום המגפה, בהן נראו המונים מתגודדים מול הציור של לאונרדו דה וינצ'י (לרוב עם הסמארטפונים שלהם מורמים מעל).

הלובר צילום: AFP

כמובן שכל מבקר בלובר מחויב להזמין מראש כרטיס ולשריין לעצמו מסגרת זמן לסיור. בחללי המוזיאון, המבקרים ייאלצו לשמור על מרחק של מטר אחד לפחות ביניהם ולעטות מסכה בכל שלבי הביקור (פרט לילדים מתחת לגיל 11). בנוסף, המבקרים יהיו מחויבים לעמוד בהגבלות הזמן לביקורם.

הלובר צילום: AFP
הלוברצילום: AFP

למרות הגבלות הריחוק החברתי, זהו זמן הקפסולות הרי, בלובר אושרו סיורי קבוצות עד 25 משתתפים. אך כדי להגביל במעט את הממשק אדם-אדם, הם יהיו מחויבים להתהלך עם אוזניות בזמן שהמדריך יאלץ לדבר למיקרופון. זאת כדי למנוע את הפצת הרוק, שהפכה לאיסור חמור בעולם שאחרי המגפה. מרבית התערוכות בלובר ייפתחו כרגיל, אולם בכל זאת כמה גלריות תשארנה סגורות, בהם הפסלים הצרפתים של ימי הביניים והרנסאנס וחדרי האומנויות של אפריקה, אסיה, אוקיאניה ואמריקה.

הלובר צילום: AFP
הלובר צילום: AFP

הלובר נסגר ב-13 במרץ, עם הפסדים מדווחים של למעלה מ-40 מיליון יורו. בנוסף אל צוות עובדי המוזיאון, מחוצה לו הפגינו כמה עשרות מדריכי תיירים צרפתיים – תוך שהם מניפים את דיוקנה המפורסם של המונה ליזה – כנגד אוזלת ידה של הממשלה, לטענתם, במענק תמיכה ופיצוי לענף.

וכמובן – בין כל הקשיים וההגבלות, יש מי שמצליח לראות את הצד החיובי. השקט הבלתי רגיל ששולט כעת במסדרונות המוזיאון המפורסם, למשל. העיתונאית קטי סקוט, שעברה לפריז בזמן הסגר, התראיינה ל-CNN ואמרה שהיא מצפה לחוות את כל "שיאי המוזיאון" ללא ההמונים הרגילים. "אני מצפה לקפוץ מנקודה לנקודה ולעמוד בשורה ראשונה מול כל יצירות אמנות שאני אוהבת בלי שאצטרך למרפק תיירים בדרך", היא אמרה. "ואני מקווה שלא אצטרך להשיג הצצה למונה ליזה דרך הסמארטפון!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ