חמישה מוזיאונים בפריז לקחת אליהם את הילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Muséum National d’Histoire Naturelle
Muséum National d’Histoire Naturelleצילום: Rrrainbow / Shutterstock.com
אמה ג'ייקובס
אמה ג'ייקובס

גם הילד המחונך ביותר לא יוכל מן הסתם, להמתין בסבלנות בתור הכניסה ללובר. למרבה המזל יש כ־200 מוזיאונים נוספים בפריז ובסביבתה, וברבים מהם ישמחו לקבל את פניהם של תיירים צעירים ובני משפחותיהם.

בחמישה המוזאונים הנבחרים שמופיעים ברשימה זו, יוכלו ילדים ומבוגרים לעלות על קרוסלות עתיקות, להאזין לקטעי מוזיקה ולחזות במופעי קסמים. כיוון שמדובר במקומות שאינם מופיעים במסלולי התיירות הרגילים, תשמעו בהם בעיקר שיחות בצרפתית, ותהנו מכך שהגעתם למקום אליו מגיעים המקומיים.

המוזיאון הלאומי לתולדות הטבע

המוזיאון לתולדות הטבע מקיף את גן הצמחים ׁJardin des Plantes. בגלריות ובאולמות מוצגים ממצאים גיאולוגיים ובוטניים לצד חממות צמחים שמקורם באזורי אקלים שונים. חובה לבקר באולמות הפליאונטולוגיה והאנטומיה, ובגלריית האבולוציה.

Muséum National d’Histoire Naturelle

בבניין הפליאונטולוגיה מוצג אוסף שלדים ומאובנים, שתוויות ההסבר שלהם נכתבו ביד בשלהי המאה ה–19. איש אינו רשאי לגעת במוצגים, אולם אפשר לרכוב על "סחרחרת דודו", קרוסלה שמושביה הם חיות שנכחדו או שנמצאות בסכנת הכחדה, הפועלת מחוץ לבניין.

גלריית האבולוציה נמצאת במבנה ברזל וזכוכית משנות ה–80 של המאה ה–19. במקור היה זה בניין הזואולוגיה, שנפתח מחדש לקהל ב–1992 לאחר עשרות שנים של הזנחה. במקום מוצגים יותר מ–9,000 סוגים של בעלי חיים וחרקים, חלק מאוסף ששוויו עשרות מיליוני דולר. המוצגים מספרים את סיפור האבולוציה של המינים ואת השפעת המין האנושי על כדור הארץ. במבנה קיים אולם בו מוצגות חיות נכחדות או בסכנת הכחדה, שתאורת שימור מיוחדת מוקרנת עליהם.

רו קובייה 57, פריז 5

מוזיאון המוזיקה

המוזיאון שפועל ברובע ה–19, צמוד לבניין התזמורת הפילהרמונית של פריז. האוספים המוצגים בו מהווים תיעוד למאות שנות מוזיקה אירופית קלאסית. בנוסף נמצאים בו כלי נגינה, בהם פסנתרים מעוטרים, קני סוף, קרניים וכלי מיתר, בהם אוקטובס (קונטרבס ענק) שגובהו כשלושה מטרים ושכדי לנגן בו יש להפעיל ידיים ורגליים כאחד.

Musée de la Musique

מופעים חיים נערכים בגלריות בכל יום, כאשר נעשה שימוש בכלים מקוריים או בחיקויים. ניתן לקבל הדרכה מוקלטת באנגלית (גרסת ילדים וגרסת מבוגרים), והמבקרים יכולים להאזין לצלילי הכלים שבתצוגה.

בחלק נוסף של המוזיאון מוצגות גיטרות חשמליות וכלים נסיוניים מהמאה ה–20 כגון התרמין והגמבאפון, לצד מבחר כלים מוזיקליים מיבשות אחרות.

אוונו ז'אן ז'ורס, פריז 19

מוזיאון ירידי שעשועים

במוזיאון המאורגן בצורה מוזרה במבנה ששימש בית מסחר ליין, יכולים ילדים ומבוגרים לקפוץ על קרוסלות נושנות ולהשתתף במשחקי יריד מימים עברו. המדריכים במקום מספרים על ההיסטוריה של ירידי הנוודים באירופה ומסבירים מהם הסמלים שמזהים את מדינת המקור של סוסי הקרוסלות. רמז — הסוסים הבריטיים פונים לכיוון מנוגד לזה של ראשי הסוסים שיוצרו באירופה היבשתית.

Musée des Arts Forains

על קרוסלה בריטית מיוחדת שנראתה בסרט "חצות בפריז", נראית טבעת אופניים שפועלת בעזרת כוח הדיווש של הרוכבים, ויכולה להגיע למהירות של כ–55 קמ"ש.

יש להזמין מקומות באתר האינטרנט. סיורים מודרכים בצרפתית מוצעים מספר ימים בשבוע. הדרכה באנגלית ניתנת בחודשי הקיץ בלבד.

אוונו דה טרואר דה פראנס 53, פריז 12

מוזיאון האומנויות והמקצועות

המוזיאון הוקם בתקופת המהפיכה הצרפתית במטרה להציג מדעים וטכנולוגיות חדשניים. בית הספר לאמנויות של המוזיאון חודש ועודכן מאז הקמתו פעמים רבות, והפך בהדרגה למוזיאון שעוסק בתולדות השינוי הטכנולוגי.

Musée des Arts et Métiers

המטוסים המוקדמים, בהם זה שחצה בפעם הראשונה את תעלת למאנש, תלוים מתקרת הבניין שהיה בעבר משכנה של כנסיית מרטין הקדוש. המטוטלת של פוקו שמוצגת במקום נועדה להוכיח, באמצע המאה ה–19, את תנודת כדור הארץ. האוסף במוזיאון מגוון וכולל מכוניות עתיקות, מנועים ראשוניים ומכשירים מדעיים, וכן את המרכיבים ששימשו לבניית פסל החירות ודגם גבס של הפסל בקנה מידה אנושי.

הורה שרוצה להרגיש זקן במיוחד יוביל את ילדיו להביט בווקמן של סוני שמוצג מאחורי זכוכית באולם התקשורת.

רו ראומור, פריז 3

מוזיאון הקסמים

מתגובותיהם של המבקרים הצעירים במוזיאון הקסמים אפשר להבין שמעשי קסמים אינם זקוקים לתרגום. כל ביקור במוזיאון שברובע המארה נפתח במופע קצר של קסמים פשוטים, שאחריהם נערך סיור מודרך בו יצפו הילדים באביזרי הקסמים המוצגים במרתפי הבניין מהמאה ה–16. הסיורים מתקיימים בצרפתית בלבד, ולדוברי אנגלית המבקרים במקום מומלץ להיעזר בספר הדרכה שניתן לרכוש בכניסה.

Musée de la Magie

נקודות השיא של הביקור כוללות את אולם המראות, ערכות קסמים נושנות, התיבה הראשונה ששימשה (בהצלחה) קוסם אמריקאי לצורך ניסור אישה לשני חלקים ותיבת מומיה מצרית שהנכנסים אליה נעלמים.

בגלריה זעירה נוספת תמצאו את מה שהילדים יכנה ה–GIF המוקדם. עשרות אוטומטים, שרובם הגיעו מירידי שעשועים שפעלו בתחילת המאה ה–20, מבצעים תנועות פשוטות בתגובה ללחיצה על כפתור.

רו סנט פול 11, פריז 4

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ