טיפשות ההמונים |

הרחוב הפריזאי הפך ללהיט אינסטגרם, לדיירים נמאס ובקרוב הוא ייסגר לציבור

הוא צבעוני, ציורי ומושלם לרשת החברתית מבוססת התמונות, אך גדודי האינסטגרמרים שפלשו אליו הפכו את חיי התושבים ל"בלתי נסבלים". קנס גבוה, מחסומים וחשבונות אירוניים ברשתות החברתיות - כולם נועדו לעצור את ההמון מלהרוס עוד אתר יופי מקומי

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Rue Crémieux
איתן לשם

לתושבי הרחוב הפריזאי הקטנטן Rue Crémieux נמאס מגדודי האינסטגרמרים שהתאהבו בצבעוניות שלו והפכו אותו ללהיט לצלמים חובבים, משפיענים למיניהם, ראפרים או מתרגלי יוגה שעושים פוזות מול דלתות הכניסה שלהם. הרחוב, בו אין כניסה למכוניות והוא מרוצף כולו באבנים, הפך ללהיט אינסטגרם בזכות מגוון הצבעים שבו וזכות יופיין של כניסות הבתים. הפופולריות שלו הגיעה לממדים מפלצתיים עם למעלה מ-30 אלף תמונות תחת ההאשטג של הרחוב באינסטגרם. כעת התושבים החליטו לעשות מעשה, ופנו לעירייה כדי לקבל עזרה.

התושבים דורשים להציב מחסומים משני צדי הרחוב, שימנעו מתיירים וסתם צלמים חובבים להיכנס אליו בערבים ובסופי השבוע. עיריית פריז אף החלה בחקיקת חוק עזר עירוני מיוחד שיטיל קנס של 135 יורו על כל צלם שלא יעמוד בפיתוי, וינסה להשיג תמונה מושלמת וסוחטת לייקים על רקע בתי הרחוב. 

סגן נשיא הנהלת רחוב, שהזדהה רק בשמו הפרטי אנטון, התראיין לתחנת הרדיו בתקשורת הצרפתית, וניסה להבהיר את מצוקת התושבים. "בימי חול העומס לא כל כך מורגש, כי רוב התיירים מכבדים את הפרטיות של התושבים. הבעיה מתחילה בערבים ובסופי השבוע שהרחוב מתמלא בצלמים, שמרעישים ולפעמים גם מצלמים קליפים מרובי משתתפים", הוא הסביר. "אנחנו יושבים לאכול ארוחת ערב וממש מחוץ לחלון שלנו אנחנו שומעים צעקות והמולה. זה נהיה בלתי נסבל".

ההתעניינות ברחוב, גם אם מובנת בגלל "האינסטגרמיות" שלו, היא קצת פרדוקסלית. רוב הצלמים משתמשים בצילומים כדי לשתף את רגע השיא הצילומי שלהם מהטיול בפריז. אך הרחוב קיבל את צבעוניותו המיוחדת רק ב-1996, כשהתושבים התאגדו כדי לצבוע את האפור ששלט ברחוב עד אז. לא רק שאינו "עתיק", מצרך יקר ערך בעת הזו, אלא גם שהוא רחוק מאוד מלהיות "פריזאי טיפוסי". הבתים הקטנים – שנבנו במקור עבור פועלי בנייה, הרחוב הצר והחזית העשויה מאבן גיר, כל אלה שונים מאוד מסטנדרט הבנייה הפריזאי הקלאסי. ועדיין, משום מה, מדובר ברחוב שהפך לסמל. לפחות באינסטגרם.

בינתיים, התושבים כל כך שבעים מהצילומים התדירים שמתרחשים מחוץ לבתיהם, עד שהם החליטו לפתוח חשבונות טוויטר ואינסטגרם מיוחדים, בהם הם חושפים את העליבות והפתטיות שמסתתרות מאחורי כל "תמונה מושלמת" שצולמה ברחוב שלהם. בתמונות ובסרטונים נראים האמנים, משפיענים וסתם "אנני לייבוביץ ליום אחד", כשהם מביימים ומעמידים את הפוזה המבוקשת. בלי הפילטר הנכון, זה נראה די מגוחך. עכשיו תכפילו את זה בעשרות ותנסו לדמיין את זה מתרחש בכל יום, ואולי תבינו את התסכול שחשים דיירי הרחוב.

תסכולם של דיירי הרחוב הוביל אותם למעשים קיצוניים נוספים, עד כדי תליית מודעות שפונות אישית ל"חשים עצמם הרב ריטס" (צלם מפורסם) ומבקשות מהם לחדול מצילומיהם.

החרבת האתר על ידי צלמי אינסטגרם ורודפי לייקים אינה ייחודית רק ל- Rue Crémieux. ומקומות רבים ברחבי העולם הפכו ללהיטי אינסטה ונאלצו להתמודד עם הנזקים. התופעה קיבלה את הכינוי insta apocalypse, כשהקורבן האחרון של נוהרי האינסטוש הוא פריחת הענק של קליפורניה. רבים נהרו לצפות מקרוב בצבעים העזים שמכסים שטחים נרחבים בקליפורניה, ואלה רמסו את הפרחים, יצרו פקקי תנועה והפכו את החוויה לבלתי נסבלת עבור רבים.

כעת הכדור נמצא אצל עיריית פריז, שצריכה להחליט עד סוף הקיץ האם להיענות לבקשת התושבים ולסגור את הרחוב למבקרים. בכך היא למעשה תחזיר את הגלגל אחורנית, מאחר והרחוב היה בבעלות פרטית עד שנקנה על ידי העירייה ב-1969 ועד אז היה סגור בפני הציבור. כך קורה שאנשים שמנסים להיות מיוחדים נוהרים אחרי ההמון רק כדי להביא לקריסתו של האתר, במעין מעגל קסמים מטופש במיוחד של עידן שכל כולו מוקדש לטיפשות ההמונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ