ביקור בטורון שבפולין: טירות, מצודות, עוגיות ג'ינג'ר ומוזיאון לזכר קופרניקוס, גאוות העיר

טורון שבפולין מפורסמת בזכות קופרניקוס ובזכות עוגיות הג'ינג'ר שמיוצרות בה. מי שלא אוהב עוגיות ג'ינג'ר יזכה כאן לאותו יחס שבו התקבלו גילוייו של המתמטיקאי והאסטרונום הדגול. טיול לעיר ייחודית שכמעט לא השתנתה ב–500 השנים האחרונות

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד
משה גלעד

לפני 500 שנה ישב אדם וערך כמה חישובים על נייר. לא היה לו מחשב וגם עט ממשי עוד לא הומצא. הוא ערך גם כמה תצפיות בכוכבים, אבל הדגיש תמיד שאסטרונומיה היא רק תחביב בעבורו. הציוד שמוצג בביתו בטורון שבפולין כולל בעיקר מדי זווית מתכתיים, מהסוג שבו לימדו אותנו להשתמש בכיתה ד'.

בתום החישובים והתצפיות הגיע ניקולאוס קופרניקוס למסקנה שהחיים שלנו הם טעות אחת גדולה. האנושות, כך הבין, שגתה כמעט בכל. כדור הארץ, עם כל הכבוד, אינו ניצב במרכז היקום. השמש לא מקיפה אותו והכוכבים האחרים בשמים הם חלק ממערכת אחת גדולה. קופרניקוס הסיק שכדור הארץ סובב סביב עצמו ומקיף את השמש. הוא צייר את השמש במרכז וסביבה מעגלים שתיארו את מסלולי הארץ וכוכבי הלכת. המסלולים אמנם שגויים, כי כיום אנחנו יודעים (בזכות גאון אחר, יוהאנס קפלר) שהם אליפטיים, אבל קופרניקוס הוא האדם שלו אנחנו חייבים את התיקון הגדול ואפילו את לידתה של המהפכה המדעית.

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ