48 שעות בצד הקליל של ורשה

רוחות העבר מנשבות מכל כיוון, אבל יומיים צפופים בוורשה מגלים את הצד הדינמי והצעיר של העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אניטה שארליק מסתכלת עלינו רגע בחשש מסוים ואז פורצת בצחוק מהוסס. שארליק, מעורכות המהדורה הפולנית של "נשיונל ג'יאוגרפיק", מבינה היטב את האירוניה בכך שבדירת החברים שבה אנו מתאכסנים בוורשה, נותק הגז ביום הגעתנו. ברגע הראשון היא לא בטוחה שמותר לצחוק בחברתנו לשמע הצירוף של יהודים בוורשה ובעיות באספקת הגז.

הכירו את מדור טיולים החדש של הארץ עם כל המידע למטיילים ולנוסעים

ביקור בוורשה, כמו בערים רבות אחרות, הוא מורכב מכיוון שהעבר, המלחמה וההיסטוריה היהודית צצים בעיר כמעט ללא הרף. זה אפשרי, כי ורשה היא עיר סואנת ומרתקת. טרם בואנו הכינה שארליק רשימה מדויקת של האתרים שכדאי לנו לראות. היא נחושה להוכיח לנו שוורשה היא עיר דינמית, צעירה, שאפשר לבלות בה מצוין.

הרובע העתיק בוורשה. הבניינים חדשים אבל סגנון האדריכלות שייך למאות קודמות

יש ברשימה גם לא מעט אתרים שקשורים לגטו היהודי, למלחמת העולם ולתולדות הקהילה היהודית בעיר, אבל לדברי שארליק, אלה אתרי תיירות לכל דבר: "גם תיירים מארצות אחרות הולכים לראות אותם, אין סיבה שדווקא אתם תימנעו מהם". במשך יומיים, בהכנסת אורחים נדיבה ורחבת לב, ערכה לנו שארליק סיור מקיף ואינטנסיבי בוורשה.

בוורשה נפתחת בימים אלה אליפות אירופה בכדורגל. זה אירוע הספורט הגדול ביותר שהעיר אירחה אי פעם והתכונה ניכרה כבר בתחילת מאי. רוב העבודות כבר הסתיימו, אבל חנוכתו במועד של הקו השני של הרכבת התחתית, אירוע שתושבי העיר מייחסים לו חשיבות גדולה, עדיין מוטלת בספק.

היום הראשון

10:00. קפה בכיכר ז'בויצ'ילה (Zbawiciela). הכיכר העגולה במרכז העיר, לא רחוק מתחנת הרכבת התחתית פוליטכניקה, אינה מיוחדת במינה אבל היא נקודת התחלה טובה לסיור בוורשה. יש בה צירוף צבעוני ונעים של בתי קפה שפרוסים על המדרכה וחנויות פרחים, שמציעות שלל צבעים וריחות בדליים גדולים.

בתי הקפה הם עכשיו להיט גדול בוורשה. אפשר למצוא אותם כמעט בכל מקום, בייחוד בימים שבהם השמש זורחת. ספל קפוצ'ינו גדול עולה 6 זלוטי (כ-7 שקל) והאיכות מצוינת.

מוזיאון שופןצילום: משה גלעד

10:30. מוזיאון שופן. כאשר צועדים מכיכר ז'בויצ'ילה צפונה לאורך רחוב מוקוטובסקה חוצים את כיכר שארל דה גול ורחוב ירושלים (Jerozolimskie), אחד מצירי התנועה המרכזיים בעיר. לצד הכיכר ניצב דקל גבוה ורק במבט שני אפשר להבחין שמדובר בעבודת אמנות ולא בדקל אמיתי. עוד הליכה קצרה צפונה מובילה למוזיאון פרדריק שופן.

המלחין הוא אחד מבניה היקרים של העיר. בוורשה מדגישים שגדל בה וכתב ובילה כאן את 20 השנים הראשונות בחייו לפני שעבר לווינה ולפאריס, שבה מת בגיל 39 משחפת. הוא אמנם קבור בפר לאשז אבל על פי בקשתו נטמן לבו בכנסייה במרכז ורשה. בעיר מסומן מסלול הליכה בעקבות שופן ובכל תחנה, גם ליד המוזיאון הגדול שמוקדש לו, ניצב ספסל ועליו מפה של תחנות חשובות. כאשר לוחצים על כפתור במרכז הספסל נשמע קטע מאחת מיצירותיו.

המוזיאון פועל בארמון אוסטרוגסקי, אף שהמלחין לא התגורר בו. התצוגה מכילה אוסף ענק של פרטיטורות, מכתבים ופריטים מחייו. כן מוצב כאן הפסנתר שהובא היישר מפאריס, ולצדו יומניו האישיים של שופן. מוצגים כמו מסיכת פניו של המלחין וטביעת ידו בגוש גבס קצת יותר ביזאריים. כמה פעמים בשבוע מנגנים במוזיאון יצירות של שופן. במקום חנות מזכרות יפה וקפה נעים ומודרני. הכתובת: ul. Tamka 41.

מוזיאון המדעצילום: משה גלעד

12:00. מוזיאון המדע קופרניקוס. אם הגעתם לוורשה עם ילדים - זה המקום לבלות בו. מוזיאון המדע החדש, שנפתח לפני כשנה על גדת נהר הוויסלה, מציג על פני שתי קומות ענקיות מבחר יפה של פעילויות. דקות ארוכות בילינו כאן בניסיון ליצור בועת סבון ענקית ומרהיבה, תחת האיצטלה של עריכת ניסוי מדעי.

התצוגה מודרנית להפליא, מעניינת והבעיה העיקרית היא לפלס דרך בין המוני הילדים ובני הנוער שמצטופפים במקום. רוב המבקרים ביום שבו פקדנו את המוזיאון הגיעו בקבוצות של בתי ספר, אבל כדאי לבלות במקום כמה שעות אחר הצהריים, כאשר הלחץ יורד.

המוזיאון נושא אמנם את שמו של קופרניקוס, עוד אחד מבכירי בניה של האומה הפולנית ואחד האסטרונומים החשובים בהיסטוריה, אבל הקשר ההיסטורי קיים במקרה זה רק בשם המקום. הכתובת: ul. Wybrzeze Kosciuszkowskie 20.

ספריית האוניברסיטהצילום: משה גלעד

14:00. ארוחת צהריים בגן ספריית האוניברסיטה. מול מוזיאון המדע ניצבת הספרייה החדשה של האוניברסיטה בוורשה. הבניין, שמכונה BUW, נבנה לפני כעשור בסגנון אולטרה-מודרני ונבחר כמה פעמים בידי תושבי ורשה כמקום האהוב ביותר בעיר.

גן הגג של ספריית האוניברסיטה. נבחר למקום האהוב על תושבי ורשה

האטרקציה העיקרית של המבנה היא גן הגג הגדול, ששבילים רבים חוצים אותו וספסלי ישיבה פזורים בו במרחב. לכן, כדאי לרכוש אוכל בקפטריה שבקומת הקרקע ולטפס במדרגות המוליכות אל הגג. החלק הגבוה של גן הגג משתרע על פני כ-2,000 מ"ר ויש בו מזרקה גדולה ומפל מים.

במשך הטיול בגן אפשר לצפות מטה, אל הסטודנטים השוקדים על לימודיהם בספרייה וכדאי מאוד להביט סביב - על מרחבי העיר, הנהר והאיצטדיון הלאומי החדש, בדיוק מעבר לנהר, שבו נערכת בימים אלה אליפות אירופה בכדורגל. הכתובת: ul. Dobra 56.

16:00. ביקור בעיר העתיקה ובמצודה. הרובע העתיק בוורשה הוא החלק המפורסם ביותר ואחד המעניינים בעיר. הרובע הוקם לראשונה כבר במאה ה-13, אבל במלחמת העולם השנייה נהרסו 90% מן המבנים בו. בשנות ה-60-70, בפרויקט בינוי ענק וחסר תקדים, שוחזרו בתי הרובע העתיק על פי צילומים ותיעוד.

העיר העתיקהצילום: משה גלעד

התוצאה מעניינת מאוד כי ניכר לעין שהבניינים חדשים, אבל העיצוב שלהם, המראה, הצבעים, וסגנון האדריכלות שייך למאות קודמות. ב-1980, עם השלמת עבודות השחזור והשיקום, הוענק לעיר העתיקה של ורשה מעמד של נכס עולמי של ארגון אונסק"ו. רוב העסקים שפועלים בעיר העתיקה, ששטחה די קטן ואפשר לחצות אותה בפחות מ-10 דקות הליכה לא מהירה, הם גלריות אמנות, חנויות מזכרות, בתי קפה ומסעדות.

הכיכר המרכזית היא כיכר השוק הגדולה והיפה. במרכזה ניצב פסל של בתים, אחד מסמליה הנודעים של ורשה. לצד הרובע העתיק ניצבת המצודה המלכותית. גם מבנה ענק זה נהרס לחלוטין במלחמה ונבנה מחדש במאמץ גדול בין 1971 ל-1988. במצודה מוצגות כיום תערוכות מן ההיסטוריה הפולנית ויצירות אמנות חשובות, בהן ציורים של רמברנדט וקנאלטו. הכתובת: plac Zamkowy 4.

19:00. ארוחת ערב ב"פוד סמסונם". מסעדת "פוד סמסונם" (Pod Samsonem) היא מוסד ותיק בוורשה. המסעדה מגישה אוכל פולני-יהודי טעים להפליא (אבל לא כשר). בין היתר אכלנו שם דג מלוח (הרינג) מצוין, כבד קצוץ טוב ועוד מאכלים שבארץ כבר קשה למצוא ושם הוגשו במנות גדולות וטעימות.

המסעדה ממוקמת ליד העיר העתיקה, ובדרך כלל די קשה למצוא בה מקום פנוי. המחירים זולים. פתוח מ-10:00 עד 23:00. הכתובת: Ulica Freta, 3/5.

היום השני

10:00. ביקור בפארק וואז'נייקי. הפארק הענק Lazienki וארמון הקיץ המלכותי שניצב על אי קטן במרכזו, נחשבים בין היפים באירופה. הגן כולו נראה כיער ירוק, עם מרחבים ונופים מגוונים וכל זה במרחק הליכה קצר ממרכז העיר. גם כאן יש פסל גדול של שופן ולצדו ספסל מנגן.

פסל שופןצילום: משה גלעד

במקום תיאטרון פתוח קטן, שבקיץ מועלות בו הפקות. הגנים האחרים בעיר אמנם קטנים וצנועים יותר, אבל התחושה שמלווה את המבקר בוורשה היא של מעבר בין גנים, מרחבים ירוקים גדולים ושופעי צל, ופרחים.

12:00. ארמון התרבות והמדע. המבנה הענק הזה הוא הבניין הגבוה בעיר. סטאלין העניק אותו ב-1955 כמתנה לעם הפולני ומאז נהפך גורד השחקים המעט מוזר לאחד מסמליה של העיר. כאשר נחנך היה זה הבניין הגדול באירופה. מן הקומה ה-30 יש תצפית נהדרת על העיר וסביבתה וביום בהיר אפשר לראות מכאן למרחק עצום. בקומת הקרקע פועלים תיאטרון וקולנוע, בית קפה ומסעדה. הכתובת: Plac Defilad 1.

ארמון התרבות והמדעצילום: משה גלעד

13:00. ארוחת צהריים בכיכר גרז'בובסקי. סביב הכיכר כמה מוסדות יהודיים כמו בית כנסת (Plac Grzybowski 12), תיאטרון ומוסדות קהילה. הכיכר עוצבה מחדש ויש בה גן יפה, פינה שלווה בלב העיר. בדיוק מולה ניצב בניין שנותר בדיוק כפי שהיה בתום המלחמה. בצד הכיכר כמה בתי קפה ומסעדות קטנות שנעים לשבת בהם. הבולטת ביותר היא מסעדת "מאגאט".

מוזיאון ההתקוממותצילום: משה גלעד

14:00. מוזיאון ההתקוממות. המוזיאון נפתח ב-2004, 60 שנה לאחר ההתקוממות בוורשה. כיום זה אחד המוזיאונים הפופולריים בעיר. הוא פועל במבנה ששימש תחנת כוח לרכבת העירונית. התצוגה הענקית מתוכננת היטב והמבקרים במקום חווים בעוצמה את הימים שעברו תושבי העיר ב-1944. שנים מידידינו הפולנים, שביקרו אתנו במקום לראשונה, הזילו דמעה כאשר ראו את התצוגה.

בין המוצגים בולט מטוס מפציץ שלם מדגם 24-B. הפריטים המרגשים ביותר הם תצלומים ומכתבים של תושבי ורשה מסוף מלחמת העולם השנייה. בכל שנה ב-1 באוגוסט מציינים במוזיאון את תחילתו של המרד, שנמשך כחודשיים. הכתובת: ul. Grzybowska 79.

לא רחוק משם, בלב השטח שבו ניצב פעם הגטו היהודי, לצד האנדרטה המאסיבית שנתן רפפורט הקים ב-1948 לזכר הלוחמים היהודים בגטו ורשה, ניצב מוזיאון ענק חדש שיתעד את תולדות יהודי פולין. המוזיאון אמור להיחנך בעוד כמה חודשים ובמבט מבחוץ הוא נראה גדול, מרשים וחדיש. באזור הגטו פזורות כמה אנדרטאות לזכר הקהילה היהודית הגדולה שחיה בעיר עד מלחמת העולם.

16:00. רובע פרגה. הגדה הימנית של הנהר נחשבה במשך שנים רבות לעיר נפרדת. כיום נהפך רובע פרגה לחלק אינטגרלי מוורשה, אם כי הוא נושא אופי שונה מעט. העובדה הבולטת ביותר היא שבתי הרובע לא נפגעו כמעט כלל במלחמה, בעוד שבתי הרבעים בגדה השמאלית נהרסו כמעט כליל.

בשנים האחרונות רובע פרגה מטפח אופי אמנותי, עם די הרבה גלריות ומקומות בילוי, ברים, מועדונים ומסעדות קטנות. אחת האטרקציות הוא בית החרושת הוותיק לוודקה שפעל בו עד לשנים האחרונות. כיום פועלת במקום חנות אלכוהול גדולה ופופולרית. *

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ