ורשה: טיול בין עבר להווה

האתרים ההיסטוריים, הסצנה הקולינרית המסקרנת, הקניות הזולות, הפארקים והגנים היפים: צרור המלצות לטיול בוורשה, בירת פולין המתעוררות

ורשה
ורשה צילום: Getty Images IL
אלי כהן
אלי כהן

את ורשה הכרתי מחדש כשהתחלתי להדריך משלחות נוער, סטודנטים ומבוגרים לפולין, אך נראה שבשנים האחרונות - הבירה האירופאית אינה מושכת אליה רק תיכוניסטים, חובבי היסטוריה ומשפחות בטיולי שורשים – אלא גם מיליוני תיירים שמחפשים ומוצאים בה משהו אחר, בקצב הולך וגובר.

כפי שאפשר לראות מיד, ורשה עוברת תהליך מואץ בכל הנוגע לתיירות ורואים את זה בכל רחבי העיר שמתפוצצת ממלונות, דירות Airbnb, נהגי Uber שמגיעים ממדינות אחרות כדי לעבוד בה ובשפע מסחרר של טיסות לואו קוסט מכל רחבי אירופה, שרק הולכות ומתרבות מיום ליום. ברשימת ההמלצות שמיד תראו יש כמה סייגים. ראשית, המדריך הזה נועד קודם כל לסכם את מה שאני אוהב וממליץ עליו לחבריי כשהם מגיעים לפולין. הוא לא של מקומי, אלא של "תייר שמכיר את ורשה היטב". בהתאם, סביר להניח שאני מפספס דברים בעיניים מקומיות, אך המטרה שלי כאן, כמו בכל סיור שאני מדריך, היא להסיר במעט את הערפל האפרורי שדבק בורשה. אם כך יהיה, אני את שלי עשיתי.

העיר העתיקה בורשה צילום: fotorince / Shutterstock.com
ורשהצילום: תום לב

האתרים ההיסטוריים

ורשה קמה מעפרה אחרי מלחמת העולם השנייה. זהו תיאור מדויק למעשה, כי כ-90 אחוזים מהבניינים במרכז העיר נחרבו במסגרת הקרבות בהם מרד גטו ורשה, מרד תושבי פולין בוורשה והקרב האחרון של הצבא האדום לשחרור העיר. העיר נבנתה מחדש על ידי הקומוניסטים, שסללו בה רחובות רחבים לתהלוכות טנקים וחיילים ביום הניצחון, והותירו פריטי פסיפס משובצים במקומות שונים בעיר. הם גם דאגו לבנות בה "מזכרת" מהחבר סטלין – את המבנה שמשמש היום בתור ארמון התרבות והמדע (Palace Kultury i Nauky) במרכז העיר. מי שביקר במוסקבה, יבין שמדובר באחות השמינית של "שבע האחיות" בבירת רוסיה.

הבתים שהיו חלק מגטו ורשה צילום: The World in HDR / Shutterstock
Palac Kultury i Naukiצילום: Lukasz Stefanski / Shutterstock.

כדאי לדעת: כמו בכל יעד תיירותי באירופה, גם בוורשה אחת הדרכים המומלצות להכיר את העיר היא באמצעות הצטרפות ל-Free Tour. בסיור החינמי ויש כאלו בשפע, יש גם לא מעט מדריכים ישראלים שישמחו להראות לכם את אתריה הבולטים של ורשה ולהוליך אתכם בסיורים בעקבות הסיפור של יהודי העיר.

בית הקברות ברחוב Okopowa Streetצילום: Fotokon / Shutterstock.com
תמונה מוזיאון POLIN מבנה מבחוץצילום: תום לב

למטיילים העצמאיים מומלץ לבקר בשרידי החומה שברחוב Zlota 56, לצפות בשרידי בתים מתקופת הגטו ברחוב Walicow 10 ו- 14, ובנקודת החיבור ליד הגטו הישן ברחוב Chlodna 20. אל תפספסו את אנדרטת גשר הגטו והצצה מבחוץ אל בית אתגר קרת – הבית הצר בעולם. זה אמנם לא פשוט, אבל נקודת ציון נוספת שראויה לביקור היא בית הקברות היהודי החדש ברחוב Okopowa, שמכיל מעל ל-100,000 מצבות ופעיל עד היום.

ורשה, פוליןצילום: ArTono / Shutterstock.com

ב-2013 נחנך "מוזיאון ההיסטוריה של יהודי פולין – POLIN" מול אנדרטת רפפורט, ברחוב Anielewicza 6 בוורשה. המוזיאון מציג עשרות תערוכות מרשימות ועשירות שמתעדות את 1,000 שנות יהדות פולין, וכוללות פריטים היסטוריים, מיצגים אורקוליים, והסברים מפליגים לגבי עברם של היהודים בפולין. ביקור במקום ייארך לפחות שעתיים, מומלץ לקחת Audio Guide ולנוע באופן עצמאי, אך המקום מציע גם סיורים מודרכים. אם כבר הגעתם לאזור חלקו כבוד לאנדרטת בראשית הסמוכה לו, אותה יצר האמן נתן רפפורט במרכז גטו ורשה. בקרו גם בבונקר הלוחמים ברחוב Mila 18 ובאנדרטת כיכר השילוחים ברחוב Stawki 4.

הסיפור של פולין עצמה מרתק לא פחות וכדאי למבקרים לשלב הצצה לעברה של המדינה שהם מתארחים בה. העיר העתיקה של ורשה שנבנתה במאות ה-14 וה-15 נהרסה כמעט כליל במלחמה – ושוחזרה במאמץ ציבורי של עשרות אלפי אזרחים מפולין. את הסיור אפשר להתחיל באזור גן קרשינסקי, לעבור באנדרטת המרד הפולני באוגוסט 1944 ולהמשיך פנימה. סביב כיכר העיר העתיקה אפשר לאכול גלידה או לשתות משהו חם, בסופי השבוע שמשיים תיתקלו גם בלא מעט הופעות פתוחות לקהל. הליכה דרומה אל "עמוד המלך זיגמונט וואזה ה-3" תוביל אתכם ליציאה מהעיר אל רחוב תיירותי בשם Krakowskie Przedmiecie שלכל אורכו פזורות חנויות שונות, בתי קפה, מסעדות ומבני מוסדות השלטון – בית הנשיא, העירייה ועוד. לסיכום הסיבוב ההיסטורי באזור כדאי לעצור באנדרטת קבר החייל האלמוני הנמצאת ליד גן ססקי, בו משמר כבוד של חיילי צבא פולין מצדיע לחייליה שנפלו בקרבות למען עצמאותה באלף השנים האחרונות.

רשת האוכל Zapiecekצילום: Guillaume Speurt

מה לאכול?

כמו כל בירה עולמית שמכבדת את עצמה גם בוורשה צמחה סצנת אוכל מעניינת, שתגרום לשינוי כמה דעות קדומות בדבר אוכל בפולין או ישיבה בחושך. המתחם הקולינרי של רחוב Zurawia והסביבה, הוא אחד האהובים ולא בכדי. תמצאו שם למשל את מסעדת Butchery & Wine שמומלצת לחובבי בשר (כדאי להזמין מקום מראש). עוד פזורות בעיר Thaisty שמתמחה באוכל אסיאתי, Uki Uki שמגישה ראמן ואודון מעולים (ולקינוח גלידת מאצ׳ה מופלאה, לא פחות). סמוך לאנדרטת הגשר ברחוב Chlodna נמצאת מסעדת ״מתחת לחזיר האדום״ שמגישה אוכל פולני מסורתי ברמה גבוהה מאוד. אחרי ביקור במסעדה כדאי לקנח בכדור גלידה בבית הקפה הסמוך - La Maison. מבקרים לראשונה בעיר? אתם צריכים גם קצת חוויית ״אוכל של תיירים״ ולשם כך היכנסו לסניפי רשת האוכל Zapiecek שפרושה ברחבי העיר. בקרב חובבי אוכל יודעי דבר הדעות חלוקות, יש כאלו שאחרי פעם אחת מיצו ויש כאלו שמתמכרים לשלל הכיסונים והמרקים בתפריט. עוד אטרקציה מקומית – רשת בתי קפה שוקולד בשם Wedel – אל תוותרו שם על שוקו חם, קינוחים ומתוקים אחרים. עוד על מסעדות מומלצות בוורשה - כאן.

המטרו בורשה צילום: Martyn Jandula / Shutterstock.co
Lazienki Parkצילום: \ badahos / Shutterstock.com

להסתובב, לקנות, לראות

התחבורה הציבורית בוורשה קלה להתמצאות וקווי מטרו פרושים בה מכל עבר. עם זאת, כדאי להתנייד בעיקר עם Uber בזכות תעריפי נסיעות נמוכים וזמינות אינסופית ברוב שעות היום. עוד על נסיעות בוורשה - כאן.

ורשה בורכה בפארקים וגנים יפים ונהדרים, שכדאי לבקר בהם בכל עונה ולחוות אותם קצת אחרת. כך למשל, הכניסו לרשימות שלכם את גן קרשינסקי, גן ססקי, גן לז׳ינסקי המכונה גם גני שופן – בימי ראשון בשעות הקיץ תוכלו לפרוש שמיכה קלה, לפתוח בירות או נישנושים שהגעתם איתם ולהאזין לקונצרט פסנתר חי מיצירותיו של שופן עם חובבי מוזיקה ותרבות שמגיעים לשם בהמוניהם.

לחובבי השופינג, העיר עמוסת מתחמי קניות. מתחם המעצבים שנקרא Design MEkka ברחוב Mysia 3, הוא אחד המומלצים. שם ימצאו חובבי ספורט גם אחד מכמה סניפי Decathlon.

ומה עם חיי הלילה? הם הפתעה בלתי נגמרת, גם למי שמכיר את הסצנה התל אביבית. אחת מנקודות הבילוי האהובות היא – מועדון Plan B שבסופי שבוע (משישי ועד ראשון) עם מסיבות נהדרות ואלכוהול משובח במחיר זול במיוחד. עוד מועדונים מומלצים - כאן.

____

אלי כהן הוא מדריך טיולים לפולין וכותב באתר ההמלצות - טרולי

תגובות